Рішення від 17.07.2025 по справі 904/577/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.07.2025м. ДніпроСправа № 904/577/24

За позовом Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ріал Істейт", м. Дніпро

про стягнення коштів за користування земельною ділянкою

Суддя Красота О.І.

Без участі представників сторін

СУТЬ СПОРУ:

Криворізька міська рада звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ріал Істейт" і просила суд стягнути кошти за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:07:062:0122 по вул. Героїв Маріуполя, 10в у м. Кривому Розі Дніпропетровської області за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 у розмірі 59 328,33 грн., пеню у розмірі 11 385,35 грн.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що Відповідач за період з 01.01.2022 по 26.05.2022 користувався земельною ділянкою без правовстановлюючих документів, у зв'язку з чим розмір безпідставно збережених коштів за цей період складає 23 922,73 грн., які Відповідач зобов'язаний повернути Позивачу на підставі ст. 1212 ЦК України. Крім того, позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням Відповідачем умов Договору оренди земельної ділянки № 2022070 від 14.02.2022 в частині повної та своєчасної оплати орендних платежів за період з 27.05.2022 по 31.12.2022 у розмірі 35 405,60 грн.

Ухвалою суду від 19.02.2024 позовну заяву залишено без руху; встановлено Позивачу семиденний строк з дня вручення цієї ухвали усунути недоліки позовної заяви, а саме надати належним чином засвідчену копію витягу з розпорядження Криворізького міського голови від 19.03.2021 № 165-к "Про переведення ОСОБА_1

23.02.2024 від Позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 28.02.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.

15.03.2024 від Відповідача надійшов відзив на позов, в якому він проти позовних вимог заперечує та просить суд відмовити у повному обсязі у задоволенні позову.

28.03.2024 від Позивача надійшла відповідь на відзив (яка фактично є заявою про зменшення розміру позовних вимог), в якій він заперечував проти доводів Відповідача та зазначив, що остаточна сума, яку він заявляє до стягнення з Відповідача, і просить суд стягнути за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:07:062:0122 по вул. Героїв Маріуполя, 10в у м. Кривому Розі Дніпропетровської області за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 у розмірі 59 328,28 грн., пеню у розмірі 11 385,35 грн.

Відповідно до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Справу відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод розглянуто судом протягом розумного строку.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ріал Істейт" (далі - Відповідач) з 05.03.2013 є власником нежитлової будівлі магазину продовольчих товарів загальною площею 848,1 кв.м, за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Адмірала Головка (на даний час - Героїв Маріуполя), 10в, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 26.01.2024.

Між Криворізькою міською радою (далі - Позивач) та Відповідачем до 26.10.2021 діяв Договір оренди земельної ділянки № 2016442 від 12.10.2016 площею 0,1590 га з кадастровим номером 1211000000:07:062:0092 на вул. Адмірала Головка (Героїв Маріуполя), 10в (державна реєстрація 26.10.2016 № 17156052).

Рішенням Криворізької міської ради від 27.10.2021 № 879 Відповідачу надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки під розміщення існуючої будівлі магазину продовольчих товарів (А-1) орієнтовною площею 0,2825 га на вул. Адмірала Головка (Героїв Маріуполя), 10в.

Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна 25.11.2021 припинено право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1211000000:07:062:0092.

20.12.2021 у Державному земельному кадастрі про земельну ділянку зареєстровано земельну ділянку, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Адмірала Головка (Героїв Маріуполя), 10в, площею 0,2825 га з кадастровим номером 1211000000:07:062:0122, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 26.01.2024 НВ-0000189722024.

Отже, саме з 20.12.2021 земельна ділянка з кадастровим номером 1211000000:07:062:0122 площею 0,2825 га вважається сформованим самостійним об'єктом цивільних прав у розумінні ст. 79-1 Земельного кодексу України.

Закономірність такого висновку ґрунтується на правовій позиції Верховного Суду, викладеній, зокрема у постановах від 16.06.2021 у справі № 922/1646/20 та від 04.03.2021 у справі № 922/3463/19.

Так, згідно зі ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); за затвердженими комплексними планами просторового розвитку території територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, детальними планами території. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Верховним Судом неодноразово зазначалось про те, що для вирішення спору щодо фактичного користування земельною ділянкою без укладення правовстановлюючих документів та без державної реєстрації прав на неї встановленню підлягають обставини, зокрема чи є земельна ділянка, за фактичне користування якою міська рада просить стягнути безпідставно збережені кошти, сформованим об'єктом цивільних прав протягом усього періоду, зазначеного у позові (постанови від 29.01.2019 у справах № 922/3780/17 та № 922/536/18, від 11.02.2019 у справі № 922/391/18, від 12.04.2019 у справі № 922/981/18 та від 12.06.2019 у справі № 922/902/18).

Аналогічну правову позицію викладено, зокрема у постановах Верховного Суду від 16.06.2021 у справі № 922/1646/20 та від 04.03.2021 у справі № 922/3463/19.

При цьому, у зв'язку з користуванням Відповідачем його нерухомим майном, розташованим на сформованій земельній ділянці презюмується його користування усією спірною земельною ділянкою (постанова Верховного Суду від 16.08.2021 у справі № 922/1646/20).

Водночас, Позивач зазначає, що Відповідач плату сплачує не у повному обсязі.

До моменту формування земельної ділянки іншої площі (меншої або більшої) релевантною є саме та, що зазначена у наданому Витягу з Державного земельного кадастру.

Такі висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 05.08.2022 у справі № 922/2060/20.

Отже, Відповідач є фактичним користувачем вищевказаної земельної ділянки та за період з 01.01.2022 по 26.05.2022 користувався нею без укладання договору оренди земельної ділянки, не сплачуючи при цьому плату, що, у свою чергу, позбавило Позивача, як власника землі, права отримувати від цієї ділянки дохід у розмірі орендної плати.

Рішенням Криворізької міської ради від 26.01.2022 № 1145 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2825 га з кадастровим номером 1211000000:07:062:0122 на вул. Адмірала Головка, 10в у Тернівському районі м. Кривого Рогу для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (03.07), категорія земель: землі житлової та громадської забудови.

Надалі, 14.02.2022 між Позивачем (далі - Орендодавець) та Відповідачем (далі - Орендар) укладено Договір оренди земельної ділянки № 2022070 (далі - Договір).

Згідно з п. 1 Договору Орендодавець на підставі рішення Криворізької міської ради від 26.01.2022 № 1145 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, реєстрацію права комунальної власності на земельні ділянки й надання їх в оренду" надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку житлової та громадської забудови - за цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (03.07) для розміщення існуючої будівлі магазину продовольчих товарів (А-1) з кадастровим номером 1211000000:07:062:0122, яка розташована на вул. Адмірала Головка, 10в у Тернівському районі м. Кривого Рогу.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,2825 га (п. 2 Договору).

Пунктом 3 Договору передбачено, що на земельній ділянці розміщені об'єкти нерухомого майна: нежитлова будівля магазину продовольчих товарів на згідно запису у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно від 05.03.2013 № 281233, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 17077612110, а також інші об'єкти інфраструктури: інженерні мережі.

Відповідно до п. 4 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення Договору згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку від 08.02.2022 № 7443/303-22 становить 12 261 178,00 грн.

Земельна ділянка вважається переданою Орендодавцем Орендареві з дати внесення відомостей у Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (п. 6 Договору).

Відповідно до п. 7 Договору цей Договір укладено строком на 5 рік з можливістю поновлення з урахуванням вимог ст. 126-1 Земельного кодексу України. Дата закінчення дії Договору оренди обчислюється від дати його укладання.

Договір оренди земельної ділянки, що містить умову про його поновлення після закінчення строку, на який його укладено, поновлюється на такий же строк та на тих же умовах без вчинення сторонами Договору письмового правочину про його поновлення. Сторона Договору, яка має намір скористатись правом відмови від поновлення Договору оренди земельної ділянки, не пізніше як за місяць до дати закінчення дії такого Договору подає до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заяву про виключення з цього реєстру відомостей про поновлення Договору. У разі відсутності заяви про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення Договору оренди земельної ділянки до дати закінчення дії такого Договору після настання відповідної дати закінчення Договору, державна реєстрація речового права продовжується на той же строк.

За умовами п. 8 Договору орендна плата з 1 січня 2022 року вноситься Орендарем виключно у грошовій формі відповідно до рішення Криворізької міської ради від 26.05.2021 № 506 "Про встановлення ставок плати за землю та пільг із земельного податку на території м. Кривого Рогу" за ставкою 1,2% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначеної згідно з рішенням міської ради від 26.05.2021 № 523 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кривого Рогу".

Розмір орендної плати не є сталим і змінюється без внесення змін до Договору у разі внесення змін до Податкового кодексу України та встановлення Криворізькою міською радою нового розміру ставок плати за землю.

За умовами п. 9 Договору розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки не є сталим і змінюється без внесення змін до Договору у разі затвердження Криворізькою міською радою нової технічної документації про нормативну грошову оцінку земель міста, у зв'язку із проведенням її щорічної індексації та на інших підставах, визначених законодавством України.

Орендар самостійно здійснює індексацію нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до інформації центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, опублікований в засобах масової інформації, після чого самостійно обчислює суму орендної плати щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подає відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік.

Згідно з п. 11 Договору орендна плата вноситься щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. За неповний календарний місяць орендна плата сплачується за дні фактичного користування земельною ділянкою. Строки платежу не є сталими і можуть змінюватись відповідно до вимог чинного законодавства України без внесення змін до Договору.

Відповідно до п. 12 Договору розмір орендної плати переглядається без внесення змін до Договору у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених Договором;

- зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- зміни річного розміру орендної плати на підставі рішення Криворізької міської ради;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;

- зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки;

- в інших випадках, передбачених законом та цим Договором.

Згідно з п. 13 Договору у разі невнесення орендної плати у строки, визначені Договором, зокрема стягується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ, діючої на кожний такий день.

Термін нарахування пені за прострочення сплати грошового зобов'язання не обмежується і встановлюється від першого дня виникнення прострочення до дня погашення включно.

За умовами п. 14 Договору земельна ділянка передається в оренду для розміщення існуючої будівлі магазину продовольчих товарів (А-1).

Пунктом 15 Договору передбачено, що цільове призначення земельної ділянки: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (03.07).

Згідно з п. 21 Договору у разі невнесення орендної плати у строки, визначені Договором, стягується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ, діючої на кожний такий день.

За умовами п. 28 Договору Орендодавець має право вимагати від Орендаря, зокрема своєчасного внесення у повному обсязі орендної плати.

Згідно з п. 31 Договору Орендар зобов'язаний, зокрема систематично сплачувати орендну плату у повному обсязі в установлений Договором строк; у строки, встановлені законодавством України, надавати до органів державної податкової служби податкову звітність з орендної плати за землю.

Договір вважається укладеним з дати його підписання сторонами та набирає чинності з моменту його державної реєстрації згідно з діючим законодавством (п. 42 Договору).

Державна реєстрація Договору була здійснена 27.05.2022 № 46954323.

Рішенням Криворізької міської ради від 26.05.2021 № 506 встановлено ставки плати за землю та пільги зі сплати земельного податку на території міста Кривого Рогу плати за землю (далі - Рішення від 26.05.2021 № 506), яким установлено ставки земельного податку та ставки орендної плати за землю в залежності від цільового призначення земельної ділянки згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженого Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548, та яке набрало чинності з 01.01.2022.

Згідно з витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформованого Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області 08.02.2023 № 97-4-0.110,4-2452/301-23, нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2023 році становить 14 100 366,00 грн.

Втім, як зазначає Позивач, для 2022 року дане значення потребує перерахунку у бік зменшення.

Так, згідно зі ст. 289 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:

Кi = І:100,

де І - індекс споживчих цін за попередній рік.

У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, яка є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, на виконання пункту 289.3 статті 289 Податкового кодексу України, на своєму офіційному сайті публікує коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель за попередні роки, згідно з якими для земель населених пунктів вони у 2022 році становлять 1,15.

Крім того, як повідомляє Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, витяги, які були сформовані автоматично програмним забезпеченням Державного земельного кадастру у період з 1 січня до 13 січня 2023 року, не містять коефіцієнтів індексації за 2022 рік, відповідно, значення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, зазначене у цих витягах, потребує перерахунку із застосуванням коефіцієнта індексації за 2022 рік.

Отже, враховуючи, що Витяг видано 08.02.2023, до нього включений коефіцієнт індексації за 2022 рік (115), який некоректно відображає НГО земельної ділянки у 2022 році, тому Позивачем перераховано нормативну грошову оцінку земельної ділянки шляхом виключення вказаного коефіцієнту (ділення суми НГО на коефіцієнт 1,15).

У результаті цього нормативна грошова оцінка склала 12 261 187,83 грн. (14 100 366,00 : 115 * 100%).

Відповідно до п.п. 1, 15 Договору цільове призначення земельної ділянки: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, код 03.07 за Класифікацією видів цільового призначення земель, що відповідає розміру ставки орендної плати - 1,2% від нормативної грошової оцінки земель міста (рядок 03.07 у додатку 2 до Рішення від 26.05.2021 № 506).

Рішенням Криворізької міської ради від 26.05.2021 № 523, яке набрало чинності 01.01.2022, затверджено нову технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу, розроблену Державним підприємством "Український державний науково-дослідний інститут проектування міст "Діпромісто" імені Ю.М. Білоконя".

Згідно з листом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 05.01.2024 за № 654/5/04-36-04-12-14 за показниками поданої звітності з орендної плати за землю Відповідач визначає податкові зобов'язання за земельну ділянку з кадастровим номером 1211000000:07:062:0122, площею 0,2825 га, за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 задекларував 87 805,92 грн., сплатив 87 805,92 грн.

Позивач зазначає, що Відповідач за період з 01.01.2022 по 26.05.2022 користувався земельною ділянкою без правовстановлюючих документів, оскільки у цей період між сторонами не існувало договірних правовідносин щодо земельної ділянки. Тому вказані обставини зобов'язують Відповідача до здійснення оплати за фактичне користування земельною ділянкою, оскільки безоплатне використання землі не допускається.

Таким чином, Відповідач, як фактичний користувач земельної ділянки, без достатньої правової підстави, за рахунок Позивача, зберіг у себе грошові кошти в розмірі 23 922,68 грн., за користування земельною ділянкою комунальної власності за період з 01.01.2022 по 26.05.2022, тому, на думку Позивача, зобов'язаний повернути ці кошти йому на підставі ст. 1212 ЦК України.

Крім того, Відповідач не сплатив Позивачу орендну плату за період з 27.05.2022 по 31.12.2022 у розмірі 35 405,60 грн.

Вказані обставини стали підставою для звернення Позивача з позовом до суду.

Ухвалюючи рішення, господарський суд виходив з таких підстав.

Щодо позовних вимог про стягнення з Відповідача безпідставно збережених коштів за період з 01.01.2022 по 26.05.2022 у розмірі 23 922,68 грн.

Згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Частиною 5 статті 6 Закону України "Про оренду землі" визначено, що право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" обов'язковій державній реєстрації підлягають, зокрема право постійного користування та право оренди земельної ділянки.

В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на безпідставне збереження грошових коштів Відповідачем у зв'язку з використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів у період з 01.01.2022 по 26.05.2022.

У свою чергу, Відповідач спростовуючих доказів, які б підтвердили користування земельною ділянкою за період з 01.01.2022 по 26.05.2022 на підставі правовстановлюючих документів, не надав.

При цьому, посилання Відповідача на те, що він є власником нерухомого майна на підставі нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу від 05.03.2013, а також на Договір оренди земельної ділянки № 2016442 від 12.10.2016 терміном дії до 26.10.2021, не спростовують того факту, що у період з 01.01.2022 по 26.05.2022 між сторонами існували кондиційні (бездоговірні) відносини, оскільки, як вже вказувалось вище, попередній Договір оренди земельної ділянки діяв лише до 26.10.2021.

Не спростовує цього й посилання Відповідача на статтю 764 Цивільного кодексу України, оскільки для земельних правовідносин ця норма не є спеціальною.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 792 Цивільного кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Згідно зі ст. 33 Закону України "Про оренду землі" після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніш як за один місяць до закінчення строку дії договору оренди землі. У разі смерті орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом одного місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку.

До листа-повідомлення про укладення договору оренди землі на новий строк орендар додає проект договору.

При укладенні договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний строк розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом договору оренди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і в разі відсутності заперечень укладає договір оренди. У разі оренди земель державної та комунальної власності укладення договору здійснюється на підставі рішення органу, уповноваженого здійснювати передачу земельних ділянок у власність або користування згідно із статтею 122 Земельного кодексу України. За наявності заперечень орендодавця щодо укладення договору оренди землі на новий строк орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Отже, продовження договірних земельних правовідносин не є автоматичним та беззаперечним.

З огляду на те, що Відповідачем не вчинялось дій, необхідних для укладення договору оренди землі на новий строк, неможливо вважати продовженим Договір оренди земельної ділянки № 2016442 від 12.10.2016.

Тому неправильним є декларування та сплата орендної плати за період з 01.01.2022 по 26.05.2022 на умовах Договору оренди земельної ділянки № 2016442 від 12.10.2016, оскільки його дія не поширюється на заявлений Позивачем період (2022 рік).

При цьому, у 2022 році набула чинності нова технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу, затверджена рішенням Криворізької міської ради № 523 від 25.06.2021.

Отже, починаючи з 01.01.2022, Відповідач повинен був отримати новий витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, а не керуватись нерелевантним витягом 2021 року (незалежно від застосованого коефіцієнта індексації за 2021 рік «1,1»), адже його значення не є перехідним на 2022 рік, в якому вже застосовувалась нова технічна документація з нормативної грошової оцінки.

Згідно з п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України при поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Так, стаття 16 Податкового кодексу України зобов'язує платників, зокрема подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

З огляду на викладене, суд не бере до уваги контррозрахунок Відповідача суми плати за земельну ділянку, у зв'язку з чим доводи останнього щодо відсутності у нього заборгованості є безпідставними.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події (ч. 2 ст. 1212 Цивільного кодексу України).

Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулось за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалось, згодом відпала. У разі виникнення спору стосовно набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав договірний характер спірних правовідносин унеможливлює застосування до них судом положень глави 83 Цивільного кодексу України.

За змістом положень глав 82 і 83 Цивільного кодексу України для деліктних зобов'язань, які виникають із заподіяння шкоди майну, характерним є, зокрема зменшення майна потерпілого, а для кондикційних - приріст майна в набувача без достатніх правових підстав. Вина заподіювача шкоди є обов'язковим елементом настання відповідальності у деліктних зобов'язаннях.

Натомість для кондикційних зобов'язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої. Таким чином, обов'язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, оскільки набувач зобов'язується повернути тільки майно, яке безпідставно набув (зберігав), або вартість цього майна.

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

При цьому, до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини 1 статті 1212 ЦК України (наведену правову позицію викладено у пункті 94 постанови Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц).

Отже, Позивач правомірно звернувся до суду з вимогою про стягнення з Відповідача безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою за період з 01.01.2022 по 26.05.2022 у порядку статті 1212 Цивільного кодексу України.

У спорах про стягнення грошових коштів за користування земельною ділянкою до моменту оформлення особою права користування такою земельною ділянкою власник має право на отримання безпідставно збережених грошових коштів у порядку статті 1212 ЦК України. Тобто в такому разі суд виходить з того, що фактичний користувач земельної ділянки без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе грошові кошти, які мав заплатити за користування нею, отже, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини 1 статті 1212 ЦК України (аналогічний правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц, від 20.09.2018 у справі № 925/230/17).

З огляду на викладене, Відповідач, як фактичний користувач земельної ділянки, у період з 01.01.2022 по 26.05.2022 без достатньої правової підстави за рахунок власника земельної ділянки (Позивача) зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, тому зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України.

Статтею 284 Податкового кодексу України передбачено, що органи місцевого самоврядування уповноважено встановлювати ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Рішенням Криворізької міської ради від 26.05.2021 № 523, яке набрало чинності 01.01.2022, затверджено нову технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу, розроблену Державним підприємством "Український державний науково-дослідний інститут проектування міст "Діпромісто" імені Ю.М. Білоконя".

В силу статті 143 Конституції України, статті 12 Податкового кодексу України, частини 1 статті 69 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Криворізька міська рада наділена повноваженнями самостійно встановлювати місцеві податки та збори у порядку, визначеному Податковим кодексом України, чим забезпечується реалізація принципу правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності місцевого самоврядування, під яким розуміється право територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

До місцевих податків, зокрема належить податок на майно, до складу якого входить плата за землю - обов'язковий платіж, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (ст. 10, пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).

За умовами підпунктів 288.5.1, 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Рішенням Криворізької міської ради від 26.05.2021 № 506 встановлено ставки плати за землю та пільги зі сплати земельного податку на території міста Кривого Рогу плати за землю (далі - Рішення від 26.05.2021 № 506), яким установлено ставки земельного податку та ставки орендної плати за землю в залежності від цільового призначення земельної ділянки згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженого Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548, та яке набрало чинності з 01.01.2022, в якому ставка орендної плати для секції 03.07 встановлена у розмірі -1,2% від нормативної грошової оцінки земель міста (рядок 03.07 у додатку 2 до Рішення від 26.05.2021 № 506).

Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством (п. 10 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220).

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Згідно з пунктами 289.1, 289.2 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок на 1 січня поточного року. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, яка є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, на виконання пункту 289.3 статті 289 Податкового кодексу України, на своєму офіційному сайті публікує коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель за попередні роки, згідно з якими для земель населених пунктів вони у 2022 році становлять 1,15.

Крім того, як повідомляє Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, витяги, які були сформовані автоматично програмним забезпеченням Державного земельного кадастру у період з 1 січня до 13 січня 2023 року, не містять коефіцієнтів індексації за 2022 рік, відповідно, значення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, зазначене у цих витягах, потребує перерахунку із застосуванням коефіцієнта індексації за 2022 рік.

Отже, враховуючи, що Витяг видано 08.02.2023, до нього включений коефіцієнт індексації за 2022 рік (115), який некоректно відображає НГО земельної ділянки у 2022 році, тому Позивачем перераховано нормативну грошову оцінку земельної ділянки шляхом виключення вказаного коефіцієнту (ділення суми НГО на коефіцієнт 1,15).

У результаті цього нормативна грошова оцінка склала 12 261 187,83 грн. (14 100 366,00 : 115 * 100%).

Розмір річної орендної плати за земельні ділянки вираховується на підставі даних витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, помножених на значення ставки орендної плати, розмір якої визначається відповідним рішенням Криворізької міської ради. Місячний розмір орендної плати визначається шляхом ділення річної орендної плати на 12, що відповідає кількості місяців у році.

Позивач просить суд стягнути з Відповідача безпідставно збережені кошти за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:07:062:0122, за період з 01.01.2022 по 26.05.2022, у розмірі 23 922,68 грн.

Щодо позовних вимог про стягнення з Відповідача заборгованості з орендної плати за період з 27.05.2022 по 31.12.2022 у розмірі 35 405,60 грн., пені у розмірі 11 385,35 грн.

Згідно зі ст. 14 Конституції України право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.

За приписами ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно зі ст. 2 Земельного кодексу України до земельних відносин належать відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.

Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Положеннями ст. 13 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Однією з істотних умов договору оренди є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ст. 15 Закону України "Про оренду землі").

Згідно з ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до п. в) ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Статтею 24 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Згідно з ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим до виконання.

За приписів ч. 1 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтею 599 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Для цих цілей Податковий кодекс України визначає, що платою за землю є обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно з п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території.

Базою оподаткування землі в Україні є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого Податковим кодексом України, та площа земельної ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено (пп.пп. 271.1.1, 271.1.2 п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України).

Підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України унормовано, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

За статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц дійшла висновку, що обов'язковими для визначення орендної плати є відомості у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, про що також наголошено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 320/5877/17 (п. 71).

А отже, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним та допустимим доказом, що підтверджує дані про нормативну грошову оцінку. Подібна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 17.03.2020 у справі № 917/353/19.

Разом з тим, у відповідності до статті 23 цього ж Закону технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Так, рішенням Криворізької міської ради від 26.05.2021 № 523, яке набрало чинності 01.01.2022, затверджено нову технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу, розроблену Державним підприємством "Український державний науково-дослідний інститут проектування міст "Діпромісто" імені Ю.М. Білоконя".

Згідно з пунктами 289.1, 289.2 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок на 1 січня поточного року. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, яка є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, на виконання пункту 289.3 статті 289 Податкового кодексу України, на своєму офіційному сайті публікує коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель за попередні роки, згідно з якими для земель населених пунктів вони у 2022 році становлять 1,15.

Крім того, як повідомляє Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, витяги, які були сформовані автоматично програмним забезпеченням Державного земельного кадастру у період з 1 січня до 13 січня 2023 року, не містять коефіцієнтів індексації за 2022 рік, відповідно, значення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, зазначене у цих витягах, потребує перерахунку із застосуванням коефіцієнта індексації за 2022 рік.

Отже, враховуючи, що Витяг видано 08.02.2023, до нього включений коефіцієнт індексації за 2022 рік (115), який некоректно відображає НГО земельної ділянки у 2022 році, тому Позивачем перераховано нормативну грошову оцінку земельної ділянки шляхом виключення вказаного коефіцієнту (ділення суми НГО на коефіцієнт 1,15).

У результаті цього нормативна грошова оцінка склала 12 261 187,83 грн. (14 100 366,00 : 115 * 100%).

В силу статті 143 Конституції України, статті 12 Податкового кодексу України, частини першої статті 69 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Криворізька міська рада наділена повноваженнями самостійно встановлювати місцеві податки та збори у порядку, визначеному Податковим кодексом України, чим забезпечується реалізація принципу правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності місцевого самоврядування, під яким розуміється право територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

До місцевих податків, зокрема належить податок на майно, до складу якого входить плата за землю - обов'язковий платіж, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (ст. 10, пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).

За умовами підпунктів 288.5.1, 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Так, рішенням Криворізької міської ради від 26.05.2021 № 506 встановлено ставки плати за землю та пільги зі сплати земельного податку на території міста Кривого Рогу плати за землю (далі - Рішення від 26.05.2021 № 506), яким установлено ставки земельного податку та ставки орендної плати за землю в залежності від цільового призначення земельної ділянки згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженого Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548, та яке набрало чинності з 01.01.2022.

Відповідно до п.п. 1, 15 Договору цільове призначення земельної ділянки: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, код 03.07 за Класифікацією видів цільового призначення земель, що відповідає розміру ставки орендної плати - 1,2% від нормативної грошової оцінки земель міста (рядок 03.07 у додатку 2 до Рішення від 26.05.2021 № 506).

Розмір річної орендної плати за земельні ділянки вираховується на підставі даних витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, помножених на значення ставки орендної плати, розмір якої визначається відповідним рішенням Криворізької міської ради. Місячний розмір орендної плати визначається шляхом ділення річної орендної плати на 12, що відповідає кількості місяців у році.

Позивач просить суд стягнути з Відповідача заборгованість з орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 1211000000:07:062:0122 за період з 27.05.2022 по 31.12.2022 у розмірі 35 405,60 грн.

Доказів оплати Відповідачем вказаної заборгованості сторонами до матеріалів справи не надано.

При цьому, укладеним Договором від 27.05.2022 предметом оренди не була земельна ділянка з кадастровим номером 1211000000:07:062:0092, площею 0,1590 га, яку Відповідач орендував згідно з Договором оренди № 2016442 від 12.10.2016, а була предметом новосформована земельна ділянка - з кадастровим номером 1211000000:07:062:0122, площею 0,2825 га, процес формування якої ініціював сам Відповідач через подання до Позивача відповідної заяви та прийнятого на цій підставі рішення Криворізької міської ради від 27.10.2021 № 879 "Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок під існуючими забудовами".

На підставі останнього 20.12.2021 у Державному земельному кадастрі про земельну ділянку зареєстровано земельну ділянку з кадастровим номером 1211000000:07:062:0122 за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Адмірала Головка (Героїв Маріуполя), 10в, площею 0,2825 га.

Отже, саме з цього моменту (20.12.2021) вказана земельна ділянка стала окремим об'єктом речових прав, а попередня припинила своє існування.

Відтак, Відповідач безпідставно посилається на неіснуючу у 2022 році земельну ділянку.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою, зокрема особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.

Як вказувалось вище, згідно з листом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 05.01.2024 за № 654/5/04-36-04-12-14 за показниками поданої звітності з орендної плати за землю Відповідач визначає податкові зобов'язання за земельну ділянку з кадастровим номером 1211000000:07:062:0122, площею 0,2825 га, за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 задекларував 87 805,92 грн., сплатив 87 805,92 грн.

При цьому, податковий орган не розділяє суми, сплачені Відповідачем у 2022 році, а зазначає загальний розмір коштів, сплачених Відповідачем протягом усього 2022 року (87 805,92 грн.).

Тому Позивач зазначає, що умовно хоча і поділяє загальний період заборгованості на два (бездоговірний (01.01.2022 - 26.05.2022) і договірний (27.05.2022 - 31.12.2022), проте не вбачається доцільним виокремлення сплачених Відповідачем коштів окремо за кожен період, оскільки ані в механізмі нарахування суми плати, ані в елементах застосованої формули розрахунку (множення бази оподаткування на ставку податку із/без застосуванням відповідних коефіцієнтів) жодних відмінностей між ними немає, адже, як зазначалось у позові, розмір безпідставно збережених коштів рівний розміру орендної плати як єдино можливої плати за землю для Відповідача.

Втім, зазначеної суми (87 805,92 грн.) не достатньо у розумінні повноти нарахування та сплати плати за землю у 2022 році (147 134,14 грн., визначених Відповідачем).

Стосовно доводів Відповідача щодо доданого до Договору оренди Витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки № 7443/303-28 від 08.02.2022, згідно з яким розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки склав 12 261 178,00 грн., Позивачем взято їх до уваги та застосовано в оновленому розрахунку заборгованості. При цьому, розмір нормативної грошової оцінки, застосований Позивачем, від початку грунтувався на витягу від 08.02.2023 за вирахуванням коефіцієнта індексації за 2022 рік (1,15), і розбіжність у сумах між ними склала 9,83 грн. (12 261 187,83 грн. - 12 261 178,00 грн.), а на річному розмірі орендної плати за землю похибка склала 0,11 коп. (147 134,25 (згідно з витягом, наданим Позивачем) - 147 134,14 (згідно з витягом, наданим Відповідачем).

Як значиться в пояснювальній записці до оновленого розрахунку, Департаментом регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин виконкому міської ради у 2023 році був замовлений оновлений витяг з причин того, що витяг при договорі оренди земельної ділянки був виданий гр. ОСОБА_2 , а не ТОВ "Ріал Істейт", та на підтвердження даних про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка є належним і допустимим доказом, що підтверджує дані про нормативну грошову оцінку.

Коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель - це обов'язкові величини для кожного року і суть проведеного Позивачем перерахунку полягає у тому, щоб застосування коефіцієнтів було правильним, а розмір НГО - коректним для кожного року без допущення необгрунтованого завищення. Так, для 2022 року коефіцієнт індексації становить 1,15 і він за замовчуванням вже включений до витягу 2023 року, сформованого після 13.01.2023. Таке значення НГО земельної ділянки є актуальним для 2023 року. Натомість, у нормативній грошовій оцінці земельної ділянки за 2022 рік його не має бути, а відтак Позивачем правомірно його виключено.

Суд, перевіривши наданий Позивачем розрахунок безпідставно збережених коштів та заборгованості з орендної плати, дійшов висновку, що вказаний розрахунок зроблено вірно.

У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки (ст. 611 Цивільного кодексу України).

Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Статтею 546 Цивільного кодексу України передбачено, що виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема неустойкою.

Згідно зі ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

За приписами ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Як вказувалось вище, згідно з п. 13 Договору у разі невнесення орендної плати у строки, визначені Договором, зокрема стягується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ, діючої на кожний такий день.

Термін нарахування пені за прострочення сплати грошового зобов'язання не обмежується і встановлюється від першого дня виникнення прострочення до дня погашення включно.

За умовами п. 21 Договору у разі невнесення орендної плати у строки, визначені Договором, стягується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ, діючої на кожний такий день.

Позивач просить суд стягнути з Відповідача пеню за період з 31.07.2022 по 31.12.2023 у розмірі 11 385,35 грн.

Суд, перевіривши наданий Позивачем розрахунок пені, дійшов висновку, що розрахунок зроблено вірно.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю зі стягненням з Відповідача безпідставно збережених коштів за період з 01.01.2022 по 26.05.2022 у розмірі 23 922,68 грн., заборгованості з орендної плати за період з 27.05.2022 по 31.12.2022 у розмірі 35 405,60 грн., пені у розмірі 11 385,35 грн.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір за подання позовної заяви покладається на Відповідача.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-79, 86, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ріал Істейт" (49000, м. Дніпро, вул. Січових Стрільців, 21А, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 34918876) на користь Криворізької міської ради (50101, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пл. Молодіжна, 1, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 33874388) безпідставно збережені кошти за період з 01.01.2022 по 26.05.2022 у розмірі 23 922,68 грн., заборгованість з орендної плати за період з 27.05.2022 по 31.12.2022 у розмірі 35 405,60 грн., пеню у розмірі 11 385,35 грн., судовий збір у розмірі 3 028,00 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.

Суддя О.І. Красота

Повне рішення складено

17.07.2025