ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
10 липня 2025 року Справа № 903/5/25
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Філіпова Т.Л., суддя Бучинська Г.Б. , суддя Василишин А.Р.
секретар судового засідання Новак С.Я.
за участю представників сторін:
позивача: Яблокова Л.О.
відповідача: Бакун О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Литовезької сільської ради на ухвалу Господарського суду Волинської області від 04.06.2025р. у справі №903/5/25, ухвалену суддею Бідюк С.В., повний текст ухвали складено 06.06.2025р.
за позовом Фермерського господарства “Демікс»
до відповідача Литовезької сільської ради
про визнання недійсним та скасування рішення та визнання права постійного користування земельною ділянкою,
Ухвалою Господарського суду Волинської області від 04.06.2025р. клопотання Фермерського господарства “Демікс» від 21.05.2025 про призначення земельно-технічної експертизи задоволено. Призначено у справі №903/5/25 земельно-технічну експертизу, проведення якої доручено Волинському відділенню Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз. На вирішення експертизи поставлено такі питання: 1)Чи співпадають (збігаються) координати поворотних точок меж земельної ділянки з кадастровим номером 0721182400:04:000:0277 та координати поворотних точок меж земельної ділянки, вказаної в технічній документації із землеустрою, розроблена 02.08.2024 ФОП Голуб І.А. і в рішенні від 12 грудня 2024 року восьмого скликання Литовезької сільської ради Володимирського району Волинської області за №50/14 “Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення фермерського господарства»?; 2) Чи відповідають (повністю/частково) конфігурація, площа та місце розташування земельної ділянки з кадастровим номером 0721182400:04:000:0277 конфігурації площі і місцю розташування земельної ділянки, котра вказана в рішенні Іваничівської районної ради від 18.05.2001 №15/20.3 "Про надання земельної ділянки для ведення селянського/ фермерського/ господарства"?; 3) Якщо так, то у якому розмірі підтверджується співпадіння /відповідність?. Для проведення експертизи копії матеріалів справи №903/5/25 надіслати Волинському відділенню Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз (вул. Червоного Хреста, 16, м. Луцьк). Відповідно до ст. 14 Закону України “Про судову експертизу» попереджено експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків за ст.ст.384, 385 Кримінального кодексу України. Запропоновано судовому експерту реалізувати надане йому статтею 13 Закону України "Про судову експертизу" право, щодо зазначення в експертному висновку фактів, які мають значення для справи і з приводу яких їм не були поставлені питання. Витрати, пов'язані з проведенням судової експертизи покласти на Фермерське господарство “Демікс» з подальшим розподілом відповідно до ст.129 ГПК України. Зупинено провадження у справі №903/5/25 на час проведення експертизи.
Не погоджуючись із ухвалою Господарського суду Волинської області від 04.06.2025р. Литовезька сільська рада звернулась до апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить прийняти до розгляду апеляційну скаргу та скасувати Ухвалу Господарського суду Волинської області від 04.06.2025 (Повний текст ухвали складено та підписано 06.06.2025) про задоволення клопотання Фермерського господарства “Демікс» від 21.05.2025 про призначення земельно-технічної експертизи у справі №903/5/25 за позовом Фермерського господарства “Демікс» до Литовезької сільської ради про визнання права постійного користування в повному обсязі.
Оскільки апеляційна скарга надійшла без матеріалів справи, суд апеляційної інстанції витребував матеріали справи у Господарського суду Волинської області.
24.06.2025 матеріали справи надійшли на адресу Північно-західного апеляційного господарського суду.
Ухвалами Північно-західного апеляційного господарського суду від 25.06.2025 р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Литовезької сільської ради на ухвалу господарського суду Волинської області від 04.06.2025р. у справі №903/5/25, розгляд апеляційної скарги призначено на 10.07.2025 об 11:30 год.
02.07.2025р. в системі "Електронний суд" була сформована заява представника Фермерського господарства “Демікс» про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
04.07.2025 р. від представника Фермерського господарства “Демікс» через систему «Електронний суд» надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому позивач просить відмовити в задоволені апеляційної скарги Литовезької сільської ради на ухвалу Господарського суду Волинської області від 04.06.2025р. у справі №903/5/25. Ухвалу Господарського суду Волинської області від 04.06.25р. у справі №903/5/25 залишити без змін.
Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 07.07.2025 заяву представника Фермерського господарства “Демікс» - Яблокової Лесі Олександрівни про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції у справі №903/5/25 - задоволено.
У судовому засіданні відповідач підтримав доводи апеляційної скарги та надав додаткові пояснення просить ухвалу Господарського суду Волинської області від 10.07.2025 у справі №903/5/25 скасувати та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Представник Фермерського господарства “Демікс» в судовому засіданні заперечив проти доводів апеляційної скарги просить апеляційну скаргу Литовезької сільської ради залишити без задоволення, а ухвалу Господарського суду Волинської області від 04.06.2025 у справі №903/5/25 - без змін.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Північно-західний апеляційний господарський суд
1.Зміст ухвали суду першої інстанції.
Вирішуючи питання про призначення земельно-технічної експертизи, суд першої інстанції вказав, що з метою повного та всебічного розгляду справи щодо встановлення наявності/відсутності факту накладення земельної ділянки, вказаної в рішенні Іваничівської районної ради від 18.05.2001 №15/20.3 "Про надання земельної ділянки для ведення селянського/ фермерського/господарства" та земельної ділянки з кадастровим номером 0721182400:04:000:0277 в технічній документації із землеустрою і оспорюваному рішенні відповідача, має суттєве значення для вирішення даної справи та потребує спеціальних знань, у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
2.Узагальнені доводи апеляційної скарги та заперечення інших учасників справи
В апеляційній скарзі представник Литовезької сільської ради стверджує, що підстави для призначення експертизи необґрунтовані, оскільки обставини, визначені позивачем для дослідження експертом, не потребують їх доказування, оскільки відомості про наявність чи відсутність прав та обтяжень на земельну ділянку відображені у електронному реєстрі земельних ділянок Державного Земельного кадастру.
Також апелянт наголошує, що дослідження заявлених питань не лише не матиме суттєвого значення для вирішення цієї справи, а й взагалі не стосується предмету заявлених позовних вимог.
Заперечуючи доводи апеляційної скарги, Фермерське господарство “Демікс» у відзиві на апеляційну скаргу наголошує на тому, що спірна земельна ділянка зазначена у Рішенні Іваничівської районної ради від 18.05.2001 року № 15/20.3 «Про надання земельної ділянки для ведення селянського/ фермерського/господарства», якій у подальшому було присвоєно кадастровий номер 0721182400:04:000:0277, на момент передачі у постійне користування ФГ «Демікс» вважалась вже сформованою і як наслідок твердження Відповідача про необґрунтованість проведення судової земельно-технічної експертизи через відсутність у 2001 році електронного реєстру земельних ділянок Державного Земельного кадастру є помилковим.
Аргументація у апеляційній скарзі зводиться до незгоди з позицією суду та особистої думки відповідача, який не є судовим експертом, землевпорядником і не може надавати правову оцінку наявності чи відсутності місця розташування сформованої земельної ділянки вказаної у рішенні Іваничівської районної ради від 18.05.2001 року № 15/20.3, одночасно межі земельної ділянки, площа та конфігурація на місцевості має бути встановлена належними та допустимими доказами, такими, як висновок судового експерта.
У справі №903/5/25 суд врахував, що аргументи та питання, викладені у клопотанні позивача про призначення комплексної судової експертизи мають важливе значення для з'ясування обставин, що відносяться до предмету доказування у справі №903/5/25, їх встановлення потребує наявних у експерта в галузі земельно-технічних знань, без їх залучення встановити відповідні обставини у справі буде неможливо.
Відтак, оскаржувана ухвала відповідає вимогам закону, ґрунтується на засадах верховенства права, принципах справедливості, добросовісності та розумності, а відтак підстави для її скасування відсутні.
3.Обставини справи, встановлені апеляційним судом
Фермерське господарство "Демікс" звернулося до Господарського суду Волинської області із позовом до Литовезької сільської ради, в якому просить суд:
1.Визнати недійсним та скасувати рішення від 12 грудня 2024 року восьмого скликання Литовезької сільської ради Володимирського району Волинської області за № 50/14 “Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення фермерського господарства», яким рада вирішила:
“1.Затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення фермерського господарства площею 9,7219 га розташована у Волинській області Володимирського району Литовезької сільської ради.
2. Здійснити реєстрацію речового права на земельну ділянку зазначену у пункті 1 цього рішення за територіальною громадою с. Литовеж в особі Литовезької сільської ради, Волинської області, код згідно КВЦПЗ - 01.02 - для ведення фермерського господарства площею 9,7219 га кадастровий номер: 0721182400:04:000:0277.
3. Включити до переліку земельних ділянок, право оренди на які виставляються на торги окремими лотами, земельну ділянку сільського господарського призначення комунальної власності, 01.02 для ведення фермерського господарства площею 9,719 га кадастровий номер 0721182400:04:000:0277 розташовану за межами населеного пункту Литовезької сільської ради Володимирського району Волинської області».
2. Визнати за Фермерським господарством “ДЕМІКС» право постійного користування земельною ділянкою кадастровий номер 0721182400:04:000:0277 площею 9,719 га, 01.02 для ведення фермерського господарства, розташовану за межами населеного пункту Литовезької сільської ради Володимирського району Волинської області, яка була надана у постійне користування на підставі рішення Іваничівської районної ради від 18.05.2001 року № 15/20.3 “Про надання земельної ділянки для ведення селянського/ фермерського/господарства».
3. Стягнути з відповідача на користь позивача Фермерського господарства “ДЕМ1КС». (код ЄДРПОУ 13354337): 6056,00 грн. - витрат по сплаті судового збору.
Ухвалою від 27.01.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 04.03.2025 року о 10:45 год.
21.05.2025 до Господарського суду Волинської області надійшло клопотання позивача про призначення судової земельно-технічної експертизи, проведення якої доручити Волинському відділенню Львівського науково дослідного інституту МЮ України.
Клопотання обґрунтоване тим, що конфігурацію земельної ділянки з кадастровим номером 0721182400:04:000:0277, яка наведена в додатку до витягу з Державного земельного кадастру НВ -5600813022024 від 13.08.2024 (т. матеріали оскарження ухвали, а.с.97) та конфігурацію земельної ділянки, зроблену в технічній документації (т. матеріали оскарження ухвали, а. с. 17-18) співпадають». В той же час, наявна відмінність площі земельної ділянки, котра вказана в рішенні Іваничівської районної ради від 18.05.2001 №15/20.3 "Про надання земельної ділянки для ведення селянського/ фермерського/ господарства" та в технічній документації із землеустрою і оспорюваному рішенні відповідача. Для документального підтвердження відповідності місце розташування земельної ділянки, котра вказана в рішенні Іваничівської районної ради від 18.05.2001 №15/20.3 "Про надання земельної ділянки для ведення селянського/ фермерського/ господарства" та земельної ділянки з кадастровим номером 0721182400:04:000:0277 в технічній документації із землеустрою і оспорюваному рішенні відповідача, потрібні спеціальні знання.
Ухвалою Господарського суду Волинської області від 04.06.2025р. клопотання Фермерського господарства “Демікс» від 21.05.2025 про призначення земельно-технічної експертизи задоволено. Призначено у справі №903/5/25 земельно-технічну експертизу, проведення якої доручено Волинському відділенню Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз.
4.Правові норми, які застосовуються апеляційним судом до спірних правовідносин.
Відповідно до частини 1, частини 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Згідно статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 статті 79 Господарського процесуального кодексу України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
В силу дії частини 1 та 5 статті 236 Господарського процесуального кодексу України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до частин 1, 3 та 4 статті 99 Господарського процесуального кодексу України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.
За приписами статті 1 Закону України "Про судову експертизу" судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні, зокрема, суду.
Спеціальні знання - це професійні знання, отримані в результаті навчання, а також навички, отримані обізнаною особою в процесі практичної діяльності в різноманітних галузях науки, техніки та інших суспільно корисних галузях людської діяльності, які використовуються разом з науково-технічними засобами під час проведення експертизи. Змістом спеціальних знань є теоретично обґрунтовані і перевірені практикою положення і правила, які можуть відноситися до будь-якої галузі науки, техніки, мистецтва тощо.
Необхідність судової експертизи в господарському судочинстві зумовлена тим, що в процесі здійснення правосуддя суд стикається з необхідністю встановлення таких фактів (обставин), дані про які потребують спеціальних досліджень. Експертиза - це науковий, дослідницький шлях до висновків, які формулюються у висновку експерта, про фактичні обставини справи.
В силу дії статті 98 Господарського процесуального кодексу України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права. Висновок експерта може бути наданий на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи.
Статтею 99 Господарського процесуального кодексу України визначено, що суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.
5. Правова позиція апеляційного суду стосовно обставин справи і доводів апеляційної скарги.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, виходячи з аналізу положень чинного законодавства, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про наявність підстав для скасування ухвали Господарського суду Волинської області, при цьому враховуючи наступне.
Як зазначалось, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи. Питання про призначення судової експертизи повинно вирішуватися лише після ґрунтовного вивчення обставин справи і доводів сторін щодо необхідності такого призначення. Аналогічний висновок щодо застосування приписів статті 99 ГПК України підтриманий Верховним Судом у постановах від 28.09.2023 у справі № 927/32/23, від 07.07.2022 у справі №910/886/21, від 30.09.2021 у справі №927/110/18, від 13.08.2021 у справі №917/1196/19 та від 14.07.2021 у справі №902/834/20.
Вирішуючи питання стосовно доцільності призначення земельно-технічної експертизи, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Позовна заява Фермерського господарства “Демікс» до Литовезької сільської ради містить наступні вимоги:
1.Визнати недійсним та скасувати рішення від 12 грудня 2024 року восьмого скликання Литовезької сільської ради Володимирського району Волинської області за №50/14 “Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення фермерського господарства», яким рада вирішила:
“1.Затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення фермерського господарства площею 9,7219 га розташована у Волинській області Володимирського району Литовезької сільської ради.
2. Здійснити реєстрацію речового права на земельну ділянку зазначену у пункті 1 цього рішення за територіальною громадою с. Литовеж в особі Литовезької сільської ради, Волинської області, код згідно КВЦПЗ - 01.02 - для ведення фермерського господарства площею 9,7219 га кадастровий номер: 0721182400:04:000:0277.
3. Включити до переліку земельних ділянок, право оренди на які виставляються на торги окремими лотами, земельну ділянку сільського господарського призначення комунальної власності, 01.02 для ведення фермерського господарства площею 9,719 га кадастровий номер 0721182400:04:000:0277 розташовану за межами населеного пункту Литовезької сільської ради Володимирського району Волинської області».
2. Визнати за Фермерським господарством “ДЕМІКС» право постійного користування земельною ділянкою кадастровий номер 0721182400:04:000:0277 площею 9,719 га, 01.02 для ведення фермерського господарства, розташовану за межами населеного пункту Литовезької сільської ради Володимирського району Волинської області, яка була надана у постійне користування на підставі рішення Іваничівської районної ради від 18.05.2001 року № 15/20.3 “Про надання земельної ділянки для ведення селянського/ фермерського/господарства».
Предметом позову є недійсність рішення від 12.12.2024 восьмого скликання Литовезької сільської ради Володимирського району Волинської області за №50/14, прийнятого на сесії ради за розглядом заяви ОСОБА_1 , та визнання за Фермерським господарством “ДЕМІКС» право постійного користування земельною ділянкою кадастровий номер 0721182400:04:000:0277 площею 9,719 га, 01.02 для ведення фермерського господарства.
Зі змісту оскаржуваного рішення вбачається, що радою вирішено затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення фермерського господарства площею 9,7219 га, розташованої у Волинській області Володимирського району Литовезької сільської ради та здійснити реєстрацію речового права на цю земельну ділянку за територіальною громадою с.Литовеж в особі Литовезької сільської ради, Волинської області, код згідно КВЦПЗ - 01.02 - для ведення фермерського господарства площею 9,7219 га кадастровий номер: 0721182400:04:000:0277. Також спірним рішенням визначено, що вказана земельна ділянка буде виставлена на земельні торги (аукціон) окремими лотами.
Позивач вважає, що цим рішенням не визнається (заперечується) наявне у нього як фермерського господарства право постійного користування земельною ділянкою, яка була передана позивачу на підставі рішення Іваничівської районної ради від 18.05.2001 № 15/20.3 "Про надання земельної ділянки для ведення селянського/ фермерського/господарства".
Відтак, суду необхідно встановити, чи є порушеним право постійного користування Фермерського господарства "Демікс" земельною ділянкою кадастровий номер 0721182400:04:000:0277 площею 9,719 га, 01.02 для ведення фермерського господарства у зв'язку з прийняттям відповідачем рішення Литовезької сільської ради Володимирського району Волинської області від 12.12.2024 за № 50/14.
При прийнятті ухвали про призначення експертизи суд першої інстанції мотивував її призначення необхідністю з'ясування питання наявності/відсутності факту накладення земельної ділянки, вказаної в рішенні Іваничівської районної ради від 18.05.2001 №15/20.3 "Про надання земельної ділянки для ведення селянського/ фермерського/ господарства" та земельної ділянки з кадастровим номером 0721182400:04:000:0277 в технічній документації із землеустрою і оспорюваному рішенні відповідача.
Встановлення факту наявності/відсутності накладення земельних ділянок, як вбачається з матеріалів справи, не використовувалось сторонами як підстави вимог і заперечень. Оскільки спір не стосується накладання меж двох різних земельних ділянок, колегія суддів вважає, що справжньою метою призначення земельно-технічної експертизи є з'ясування тотожності земельної ділянки , про яку йдеться у в рішенні Іваничівської районної ради від 18.05.2001 №15/20.3 "Про надання земельної ділянки для ведення селянського/ фермерського/ господарства" та земельної ділянки з кадастровим номером 0721182400:04:000:0277 відповідно до даних ДЗК.
Колегія суддів критично оцінює мотиви ухвали суду першої інстанції, оскільки у змісті рішення Іваничівської районної ради від 18.05.2001 року №15/20.3 зазначається не лише про надання у постійне користування ФГ «Демікс» земельної ділянки, але й про зобов'язання землекористувача замовити проектно-кошторисну документацію та державний акт. Проте, будь-які дані про виконання цього рішення у справі відсутні.
Оцінюючи можливість проведення земельно-технічної експертизи у цій справі, апеляційний суд враховує наступне.
Частина 1 статті 79-1 ЗКУ визначає, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Частина 9 цієї ж статті Кодексу встановлює, що земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Одночасно з цим, місце розташування будь-якої земельної ділянки, її конфігурація та площа визначаються на підставі розроблення проектів землеустрою та технічних документацій із землеустрою (ст. 20-25 Законом України «Про землеустрій»).
Згідно ч.2 ст.34 Закону України «Про землеустрій» кадастровий план земельної ділянки складається при формуванні земельної ділянки у паперовій та електронній (цифровій) формі.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає сумнівною можливість дослідження земельної ділянки відносно її площі, конфігурації, меж, місця розташування за відсутності затвердженого у встановленому порядку проекту землеустрою та Державного акту.
Щодо доцільності призначення експертного дослідження враховується, що відповідь на питання про наявність/відсутність накладення, навіть за можливості його встановлення, не призведе до з'ясування тих обставин, які входять до кола обставин, що потребують встановлення. Такий висновок випливає з підстав позову, адже позивач стверджує про наявність в нього права постійного користування на вже визначену земельну ділянку, яка є об'єктом його права , тобто її межі, розмір і конфігурація вже відомі і встановлені.
Таким чином, питання, поставлені на вирішення експерту з питань землеустрою, суперечать предмету і підставам позову.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що в даному випадку не існує сукупності умов, визначених ч.1 ст.99 ГПК України, які могли бути підставою для призначення земельно-технічної експертизи.
Відтак, доводи скаржника при поданні апеляційної скарги знайшли своє підтвердження під час апеляційного перегляду оскаржуваної ухвали суду.
За викладених обставин, дослідивши доцільність призначення експертизи в контексті спірних правовідносин, суд апеляційної інстанції не вбачає обґрунтованих підстав для призначення земельно-технічної експертизи у даній справі.
Необґрунтоване призначення судової експертизи призвело до прийняття судом неправильного рішення (ухвали) про зупинення провадження у справі.
Колегія суддів наголошує на тому, що недотримання порядку призначення та проведення судової експертизи має наслідком затягування судового процесу і призводить до порушення вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи упродовж розумного строку, відтак безпідставне призначення судової експертизи та зупинення у зв'язку з цим провадження у справі перешкоджає подальшому розгляду справи.
Так, пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2, 4, 7 та 11 до Конвенції", визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Розумність тривалості судового розгляду має визначатися з огляду на обставини справи та наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та компетентних органів, а також важливість предмета позову для заявника у справі (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Фрідлендер проти Франції").
Враховуючи наведене вище, оскаржувана ухвала в частині зупинення провадження у справі на час проведення експертизи також підлягає скасуванню.
Згідно ч. 3 ст. 271 Господарського процесуального кодексу України у випадках скасування судом апеляційної інстанції ухвал про відмову у відкритті провадження у справі або заяви про відкриття справи про банкрутство, про повернення позовної заяви або заяви про відкриття справи про банкрутство, зупинення провадження у справі, закриття провадження у справі, про залишення позову без розгляду або залишення заяви у провадженні справи про банкрутство без розгляду справа (заява) передається на розгляд суду першої інстанції.
За викладеного вище, колегія суддів апеляційного господарського суду вважає доводи апеляційної скарги обґрунтованими, у зв'язку з чим оскаржувана ухвала підлягає скасуванню в частині призначення експертиз та зупинення провадження у справі, з направлення справи для подальшого розгляду судом першої інстанції.
6.Висновки за результатами апеляційного розгляду.
Отже, враховуючи викладене та беручи до уваги наявні матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку про відсутність обґрунтованих правових підстав для призначення у справі земельно-технічної експертизи та зупинення провадження у справі №903/5/25.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 280 Господарського процесуального кодексу України підставами для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права, які призвели до постановлення помилкової ухвали.
Згідно із п. 6 ч. 1 ст. 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати ухвалу, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Враховуючи викладене, ухвала Господарського суду Волинської області від 04.06.2025 р. у справі №903/5/25 підлягає скасуванню з направленням справи для розгляду до суду першої інстанції.
Судові витрати за подання апеляційної скарги підлягають розподілу судом першої інстанції за результатами вирішення спору по суті.
Керуючись ст. ст.271, 275, 277, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд
Апеляційну скаргу Литовезької сільської ради на ухвалу Господарського суду Волинської області від 04.06.2025р. у справі №903/5/25 задовольнити.
Ухвалу Господарського суду Волинської області від 04.06.2025р. у справі №903/5/25 скасувати.
Справу №903/5/25 направити до Господарського суду Волинської області для продовження розгляду.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і не може бути оскаржена в касаційному порядку згідно п.2 ч.1 ст.287 ГПК України.
Матеріали справи №903/5/25 повернути Господарському суду Волинської області.
Повний текст постанови складений "17" липня 2025 р.
Головуючий суддя Філіпова Т.Л.
Суддя Бучинська Г.Б.
Суддя Василишин А.Р.