Ухвала від 11.07.2025 по справі 758/9946/25

Справа № 758/9946/25

Категорія

УХВАЛА

про забезпечення позову

11 липня 2025 року місто Київ

Подільський районний суд м. Києва у складі головуючого судді Гребенюка В.В., за участю секретаря судового засідання Годованюк Ю.Р., розглянувши у порядку письмового провадження заяву позивача про забезпечення позову у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Подільського районного суду міста Києва з адміністративним позовом, в якому просив скасувати винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_2 постанову від 05.01.2025 № 4А-4097, про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, якою на останнього було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 25 500 грн, та закрити справу.

Ухвалою суду від 11 липня 2025 року відкрито провадження у справі за адміністративним ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення.

Разом з позовною заявою позивачем було подано заяву, про забезпечення позову шляхом зупинення стягнення у виконавчому провадженні № НОМЕР_1 відкритому на підставі постанови ІНФОРМАЦІЯ_1 № 4А-4097 від 05.01.2025; заборонити будь-яким особам здійснювати будь-які дії щодо стягнення із рахунків ОСОБА_1 відкритих як на фізичну особу, так і на фізичну особу підприємця та подальшого перерахування коштів стягувачу у виконавчому провадженні № НОМЕР_1 до набрання чинності рішенням суду у справі № 758/9946/25.

В обґрунтування необхідності вжиття заходів забезпечення позову позивач зазначив, що предметом позову є оскарження спірної постанови № 4А-4097 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП від 05.01.2025 начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковника ОСОБА_3 про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП у вигляді штрафу в сумі 25500 грн.

ОСОБА_1 вважає, що спірна постанова винесена незаконно, а тому підлягає скасуванню, у зв'язку з чим, звернувся до суду з позовною заявою.

Заступником начальника відділу Подільського відділу Державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Гладищенком В.А. постановою від 23.06.2025 відкрито виконавче провадження ВП НОМЕР_2 із примусового стягнення штрафу на користь держави Постановою від 23.06.2025 накладено арешт на грошові кошти/електронні гроші, що містяться на відкритих рахунках/електронних гаманцях, а також на кошти/електронні гроші нарахунках/електронних гаманцях, що будуть відкриті після винесення постанови про арешткоштів, крім коштів/електронних грошей, що містяться на рахунках/електронних гаманцях, що мають спеціальний режим використання, накладення арешту та/або звернення стягнення на які заборонено законом, та належать ОСОБА_1 .

Всі рахунки, які відкриті ОСОБА_1 в банківських установах, в тому числі, відкриті як ФОП « ОСОБА_4 », арештовані, що перешкоджає здійсненню його підприємницької діяльності.

Таким чином, існують усі підстави вважати, що державним виконавцем можуть бути стягнуті кошти за виконавчим документом (виконавчим написом нотаріуса), який оскаржується в судовому порядку. Зазначені обставини обґрунтовано підтверджують те, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду в частині ефективного захисту порушених прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду

Дослідивши заяву про забезпечення позову та наведені в обґрунтування для вжиття відповідних заходів підстави, суд прийшов до наступних висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Згідно з ч. 2 ст. 150 КАС України, забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

За правилами ч. 1, 2 ст. 151 КАС України, позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

У силу норм ч. 4 ст. 150 КАС України, подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.

Вирішуючи питання про доцільність вжиття заходів про забезпечення позову суд виходить з того, що умовою застосування заходів до забезпечення позову є достатньо обґрунтоване припущення, що майнові інтереси та/або права позивача будуть погіршені, порушені і на момент виконання рішення суду, у разі задоволення позову, їх слід відновити шляхом вчинення певних дій.

Зі змісту заяви позивача про забезпечення позову убачається, що невжиття заходів забезпечення позову істотно ускладнить ефективний захист прав позивача, а також поновлення його порушених прав у випадку задоволення позову.

Суд зауважує, що згідно положень ч. 1 ст. 151 КАС України, позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Частиною 2 ст. 151 КАС України передбачено, що заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

В силу вимог п. 2 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження», виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі зупинення судом стягнення на підставі виконавчого документа.

Отже, законом визначено порядок виконання судового рішення про зупинення стягнення на підставі виконавчого документа та встановлено обов'язок державного виконавця зупинити вчинення виконавчих дій в разі прийняття судом відповідного рішення.

Відтак вжиття судом заходів забезпечення позову у спосіб зупинення дії постанови начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є предметом оскарження в даній адміністративній справі, тимчасово зупинить подальше вчинення виконавчих дій.

Ухвала суду про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії постанови не змінює обсягу прав та обов'язків сторін у спорі та зацікавлених осіб, а лише тимчасово забороняє стягнення до вирішення спору по суті.

Застосовуючи заходи забезпечення позову, суд не розглядає питання правомірності заявлених позовних вимог і наявності підстав для задоволення позову. У даному випадку судом встановлюється саме існування спору та підстав для вжиття заходів забезпечення позову, які будуть діяти до моменту вступу у законну силу судового рішення.

З огляду на викладене, заходи забезпечення позову, яких просить вжити позивач, відповідають меті застосування інституту забезпечення адміністративного позову та ефективному захисту порушених чи оспорюваних прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся, до набрання законної сили рішенням прийнятим по цій справі.

Враховуючи встановлені обставини, які підтверджуються доказами, що містяться в поданих матеріалах, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для задоволення заяви та вжиття заходів забезпечення позову, до набрання законної сили рішення суду в цій справі.

Керуючись ст. ст. ст. ст. 160, 161, 169 КАС України суд

УХВАЛИВ:

Заяву позивача про забезпечення позову у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення - задовольнити;

Зупинити стягнення у виконавчому провадженні № НОМЕР_1 відкритому на підставі постанови ІНФОРМАЦІЯ_1 № 4А-4097 від 05.01.2025;

Заборонити будь-яким особам здійснювати будь-які дії щодо стягнення із рахунків ОСОБА_1 відкритих як на фізичну особу, так і на фізичну особу підприємця та подальшого перерахування коштів стягувачу у виконавчому провадженні № НОМЕР_1;

Копію ухвали надіслати сторонам;

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення;

Учасник справи, якому ухвала суду не були вручені у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду якщо апеляційна скарга подана протягом 15 днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя В.В. Гребенюк