Справа № 711/6576/25
Номер провадження 3/711/1878/25
17 липня 2025 року м.Черкаси
Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Остапенко Ю.А., розглянувши справу про адміністративне правопорушення за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , яка надійшла з військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (протокол НГУ № 289225), про притягнення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Київ, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 , старшого лейтенанта, командира взводу, призваного за мобілізацією, військовий квиток серії НОМЕР_2 , виданий ІНФОРМАЦІЯ_3 05.11.2013,
до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст.172-20 КУпАП,
09 липня 2025 року, о 12:00 годині, молодшим лейтенантом ОСОБА_2 було виявлено старшого лейтенанта ОСОБА_1 , який перебував на території військової частини НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння. 09 липня 2025 року, о 13:00 годині, старшого лейтенанта ОСОБА_1 було направлено до КНП «Черкаський обласний психоневрологічний диспансер» з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, де за результатами встановлений діагноз - стан сп'яніння 0,95 проміле.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав, щиро розкаявся та просив суворо не карати. Пояснив, що напередодні до пізньої ночі вдома вживав алкоголь, зранку на службу не з'явився, був супроводжений у військову частину офіцерами своєї частини, а згодом у нього виявили стан сп'яніння. Крім того, в судовому засіданні ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просив розстрочити виконання постанови про накладення адміністративного стягнення на строк 6 місяців, зі сплатою штрафу рівними частинами по 2833,40 грн, оскільки зараз має скрутне матеріальне становище і не може сплатити всю суму штрафу одним платежем.
Суд, заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи приходить до наступного.
Відповідно до положень ст.1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно з вимогами ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до положень ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до статей 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За приписами ст. 1 Закону України «Про оборону України», особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні ведений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. Відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошена та проводиться загальна мобілізація. Згідно з вимогами ч. 5 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацією» вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення. Відповідно до Закону України від 24 лютого 2022 року № 2102- IX « Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджений Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».
У такий спосіб, з моменту видання Указу Президента України № 64/202 від 24 лютого 2022 «Про введення воєнного стану в Україні» на території України почав діяти воєнний стан, який у подальшому неодноразово продовжувався, востаннє - Законом України № 12404 від 16.04.2025 до 07.08.2025, і триває до теперішнього часу. Відповідно до положень нормативно-правових актів, які регламентують порядок проходження військової служби, військовослужбовці виконують обов'язки військової служби цілодобово, окрім випадків, відповідно до яких військовослужбовці тимчасово звільняються від виконання обов'язків військової служби (відпустка, тощо).
Згідно із ст. 11 Закону України «Про Збройні Сили України», Збройні Сили України провадять свою діяльність на засадах вірності конституційному обов'язку та військовій присязі; верховенства права, законності та гуманності, поваги до людини, її конституційних прав і свобод; виховання військовослужбовців на патріотичних, бойових традиціях Українського народу, додержання військової дисципліни.
За приписами статей 11, 241 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, кожен військовослужбовець зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; піклуватися про збереження свого здоров'я, не приховувати хвороб, суворо додержуватися правил особистої, громадської гігієни та утримуватися від шкідливих звичок (куріння і вживання алкоголю).
Як зазначено у статтях 1, 5 Дисциплінарного статуту ЗСУ, військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України. Військова дисципліна зокрема зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
Частиною першою статті 172-20 КУпАП передбачено відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, віднесене до адміністративних правопорушень. Відповідальність за ч. 3 ст.172-20 КУпАП наступає за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою в умовах особливого періоду.
У той же час, 09 липня 2025 року, о 12:00 годині, молодшим лейтенантом ОСОБА_2 на території військової частини НОМЕР_1 виявлено старшого лейтенанта ОСОБА_1 , який перебував з явними ознаками алкогольного сп'яніння. 09 липня 2025 року о 13:00 годині, старшого лейтенанта ОСОБА_1 було направлено до КНП «Черкаський обласний психоневрологічний диспансер» з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, де за результатами встановлений діагноз - стан сп'яніння 0,95 проміле.
Викладене свідчить про недбале ставлення військової службової особи до військової служби в умовах особливого періоду старшим лейтенантом ОСОБА_1 .
За таких обставин, в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП - а саме перебування на території військової частини в стані алкогольного сп'яніння, в умовах особливого періоду.
Окрім визнання вини самим ОСОБА_1 , його вина у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується матеріалами справи, а саме:
-даними протоколу про адміністративне правопорушення НГУ № 289225 від 10.07.2025;
-копією наказу № 951 від 10.07.2025 про призначення службового розслідування за фактом з'явлення на території військової частини з явними ознаками алкогольного сп'яніння старшого лейтенанта, призваного по мобілізації, ОСОБА_1 ;
-висновком № 701 КНП «Черкаський обласний психоневрологічний диспансер» від 09.07.2025 щодо результатів медичного огляду з метою виявлення у ОСОБА_1 стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, з діагнозом - стан алкогольного сп'яніння 0,95 проміле;
-письмовим поясненням ОСОБА_1 від 10.07.2025, в якому він вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнає та підтверджує перебування на території військової частини НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння;
-письмовим поясненням свідка ОСОБА_2 від 10.07.2025, який виявив у ОСОБА_1 ознаки алкогольного сп'яніння та повідомив про це керівництву батальйону;
-письмовим поясненням ОСОБА_3 від 09.07.2025 про виявлення ОСОБА_4 ознак алкогольного сп'яніння у ОСОБА_1 , після проходження останнім огляду на стан алкогольного сп'яніння у КНП «Черкаський обласний психоневрологічний диспансер», діагноз алкогольне сп'яніння було підтверджено, а тому було надано рапорт на проведення службового розслідування стосовно ОСОБА_1 ;
-службовою характеристикою, виданою командиром першої патрульної роти стрілецького батальйону (з КЕОП та ОГП) лейтенантом ОСОБА_5 від 10.07.2025, відповідно до якої старший лейтенант ОСОБА_1 за своїми морально-діловими якостями з урахуванням усунення незначних недоліків гідний для подальшого проходження військової служби за контрактом в лавах Національної гвардії України та інших силових структурах;
-витягом з наказу № 68 від 31.03.2023 про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та на всі види забезпечення;
-витягом з наказу № 1 від 01.01.2025 про призначення ОСОБА_1 командиром 3-го патрульного взводу 1-ї патрульної роти стрілецького батальйону (з конвоювання, екстрадиції, охорони підсудних та охорони громадського порядку);
-копією військового квитка ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_3 05.11.2013;
-довідкою заступника командира стрілецького батальйону по роботі з особовим складом (з КЕОП та ОГП) капітана ОСОБА_6 про перебування ОСОБА_1 на території розташування підрозділу в стані алкогольного сп'яніння, в умовах особливого періоду.
Обставиною, яка пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 , відповідно до ст. 34 КУпАП, є щире каяття.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , передбачених ст. 35 КУпАП, під час розгляду справи не встановлено.
З урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи правопорушника, ступеня його вини, наявності обставини, що пом'якшує його відповідальність, та відсутності обставин, що обтяжують відповідальність, вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу, в межах мінімальної межі санкції ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, яке буде достатнім для його виховання в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як ним самим, так і іншими особами.
Частиною 1 ст. 307 КУпАП передбачено, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно з ч. 1 і 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Водночас, згідно із п. 12 ч. 1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Оскільки ОСОБА_1 є військовослужбовцем, що підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_2 , виданим ІНФОРМАЦІЯ_3 від 05.11.2013, він підлягає звільненню від сплати судового збору.
Щодо заяви про розстрочення виконання постанови про накладення адміністративного стягнення суддя зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 301 КУпАП, відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
Як зазначено у ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження», за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
Відповідно до ч. 1 ст. 303 КУпАП, у разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 цього Кодексу перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.
Суд, враховуючи майнове становище ОСОБА_1 , а також розмір штрафу, який призначається судом як адміністративне стягнення, та який, у свою чергу, є достатньо великим порівняно із встановленою в Україні мінімальною заробітною платою, дійшов до висновку, що сплата штрафу в розмірі 17000 грн одним платежем становитиме для правопорушника надмірний тягар, а тому заява ОСОБА_1 про розстрочку виконання постанови суду в частині сплати штрафу підлягає задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розстрочити сплату штрафу у повному обсязі та призначити штраф із розстрочкою виплати певними частинами строком на 6 місяців.
Виходячи із вищевикладеного та керуючись статтями 7, 9, ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Заяву ОСОБА_1 про розстрочку виконання постанови суду про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу - задовольнити.
Розстрочити ОСОБА_1 виконання постанови Придніпровського районного суду м.Черкаси від 17 липня 2025 року у справі № 711/6576/25 у частині накладеного адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 гривень на строк 6 (шість) місяців, зі сплатою щомісяця 2833,40 (двох тисяч вісімсот тридцяти трьох гривень сорока копійок) у рахунок сплати штрафу, починаючи із липня 2025 року, але не пізніше останнього числа кожного місяця, та кінцевим строком повної сплати до 31 грудня 2025 року включно, із правом дострокової сплати.
У разі несплати правопорушником штрафу у порядку та строки, що встановлені цією постановою, тримісячний строк звернення до виконання постанови Придніпровського районного суду м. Черкаси від 17 липня 2025 року у справі № 711/6576/25, в частині накладеного адміністративного стягнення у виді штрафу обчислювати з 01 січня 2026 року.
Строк пред'явлення до виконання постанови в частині стягнення судового збору 3 місяці.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя Ю.А. Остапенко