Рішення від 26.06.2025 по справі 569/7120/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2025 року м.Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області в складі

головуючого судді - Галінської В.В.

секретар судового засідання - Швед Н.В.

справа №569/7120/25

учасники справи:

позивач - Департамент соціальної політики Рівненської міської ради

відповідач - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Департамента соціальної політики Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги малозабезпеченим сім'ям ,-

ВСТАНОВИВ:

Представник Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради звернувся до Рівненського міського суду Рівненської області з позовом до ОСОБА_1 в якому просить суд стягнути з відповідача суму надміру виплачених (у вигляді державної допомоги малозабезпеченим сім'ям ) коштів в розмірі 12558 (дванадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят вісім) грн. 00 коп. та судовий збір в розмірі 3028,00 грн. на користь Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що на підставі поданої заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг та декларацій про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 16.06.2023 року та відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 №1768-III та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003року №250, ОСОБА_1 призначено та виплачено Департаментом соціальної політики Рівненської міської ради державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ї за період з 01.06.2023 року по 30.11.2023 рік.

При подачі заяви відповідач взяв на себе обов'язок повідомити Департамент про повернення надміру виплачених коштів у разі подання неповних та недостовірних відомостей про доходи та майновий стан, що підтвердив особистим підписом під заявою.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 р. № 136 затвердженого Порядок здійснення верифікації та моніторингу державних виплат Міністерством фінансів України.

При здійсненні Міністерством фінансів України верифікації достовірності та повноти інформації, що враховується при призначенні державних допомог, 13.12.2024 року виявлено, що відповідач має у власності більше ніж один транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації з дати випуску якого минуло менше 15 років. В результаті перевірки інформації по верифікації головним спеціалістом Департаменту вдалося з'ясувати, що відповідач при зверненні за допомогою не задекларував дохід в розмірі 15000 грн., отриманий від продажу транспортного засобу. Відповідачем факт отримання зазначеного доходу було приховано від Департаменту.

Згідно інформації з листа №31/35/14-173-2025, від 06.01.2025 року, Головного сервісного центру МВС Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Рівненській області, підтверджується, що відповідачем перереєстрованого автомобіль в період декларування доходів та відповідно отримано доходи від продажу, а саме: - 16.12.2022 року, автомобіль DAEWOO MATIZ 2010 року випуску, вартість вказана в ЄДР ТЗ - 15000 грн.. При зверненні за допомогою відповідач не вказав доходи від продажу авто, в розділі II декларації, відомості про види та суми доходів, інформація про які відсутня в Державному реєстрі фізичних осіб -платників податків у період декларування доходів з 01.10.2022 по 31.03.2023 року. У декларації від 16.06.2023 року відповідачем зазначено, що у нього дохід відсутній. Як передбачено в п. 7 Порядку № 250, розмір державної соціальної допомоги, визначається як різниця, визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та середньомісячним доходом малозабезпеченої сім'ї. Якщо на дату звернення за призначенням державної соціальної допомоги у складі малозабезпеченої сім'ї є особа, яка втратила працездатність, в тому числі особа, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» але не набула права на пенсійну виплату у зв'язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого зазначеною статтею, державна соціальна допомога призначається незалежно від сплати/несплати нею (за неї) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування сумарно протягом трьох місяців періоду, за який враховується доходи відповідно до п.11-2. Порядку № 250, оскільки трудовий стаж 4 роки 2 місяці 22 дні) йому призначено державну соціальну допомогу. На підставі поданої відповідачем заяви, Департаментом було призначено допомогу малозабезпеченій сім'ї, в розмірі 2093 грн. з 01.06.2023 по 30.11.2023 року, що складає (2093*6)=12558 (дванадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят вісім ) грн..

Відповідно до пункту 25 Порядку 250 передбачено, що якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.

У листі №08-66, від 23.01.2025 року відповідачу повідомлено про обсяг коштів, які підлягають поверненню. Та строки їх повернення, також вказану інформацію заявнику повідомлено телефоном. Однак коштів відповідач впродовж місяця не повернув. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку. Наведені вище обставини свідчать про те, що є перешкода проведенню державної політики в частині розподілення бюджетних коштів для виплати державних допомог сім'ям з дітьми і не сприяє ефективному проведенню державної соціальної політики в напрямку захисту населення, тобто завдає шкоди державі. Таким чином, з відповідача на користь Департаменту слід стягнути надміру виплаені кошти соціальної допомоги в розмірі 12558 (дванадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят вісім) грн.. 00 коп.

Ухвалою суду від 24 квітня 2025 року прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі, перше судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 22 травня 2025 року з повідомленням (викликом) сторін. Надано сторонам строк для подання відзиву та заперечень.

В судовому засіданні 19 червня 2025 року представник позивача заявлені позовні вимоги повністю підтримала, просить суд їх задоволити з підстав, викладених у позовній заяві та стягнути з відповідача на користь позивача суму надміру виплачених, у вигляді державної допомоги малозабезпеченим сім'ям, грошові кошти в розмірі 12558 грн. та понесені судові витрати по справі, а саме сплачений судовий збір в розмірі 3028,00 грн.

Представник позивача 26 червня не з'явилася в судове засідання, подала заяву до суду про розгляд справи без участі представника на підставі наданих матеріалів. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить задоволити. Щодо винесення заочного рішення не заперечує.

Відповідач в судовому засіданні 19 червня 2025 року позовні вимоги не визнав,просив відмовити в задоволенні позову. 26 червня 2025 року відповідач не з'явився в судове засідання, жодних заяв чи клопотань від нього не надходило. Враховуючи, що відповідач про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином. Суд ухвалив провести розглядати справу у відсутність відповідача за доказами, що містяться в матеріалах справи.

Дослідивши матеріали справи та подані письмові докази по справі, суд прийшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що на підставі поданої заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги та відповідно до закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (надалі Закон №1768-ІІІ) та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року №250 відповідачу ОСОБА_1 призначено та виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї..

Як вбачається із копії декларації ОСОБА_1 про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 16.06.2023 року в розділі II відповідачем зазначено, що у нього дохід відсутній.

Відповідно до копії рішення від 20 червня 2023 ОСОБА_1 . Департаментом було призначено допомогу, як малозабезпеченій сім'ї, в розмірі 2093 грн. з 01.06.2023 по 30.11.2023 року, що складає (2093*6)=12558 (дванадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят вісім ) грн..

При здійсненні Міністерством фінансів України верифікації достовірності та повноти інформації, що враховується при призначенні державних допомог, 13.12.2024 року виявлено, що відповідач має у власності більше ніж один транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації з дати випуску якого минуло менше 15 років. В результаті перевірки інформації по верифікації головним спеціалістом Департаменту вдалося з'ясувати, що відповідач при зверненні за допомогою не задекларував дохід в розмірі 15000 грн., отриманий від продажу транспортного засобу.

Згідно інформації з листа №31/35/14-173-2025, від 06.01.2025 року, Головного сервісного центру МВС Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Рівненській області, підтверджується, що відповідачем перереєстрованого автомобіль в період декларування доходів та відповідно отримано доходи від продажу, а саме: - 16.12.2022 року, автомобіль DAEWOO MATIZ 2010 року випуску, вартість вказана в ЄДР ТЗ - 15000 грн. виявлено порушення, яке полягало у тому, що відповідач при зверненні за призначенням допомоги не вказав доходи від продажу авто, в розділі II декларації, відомості про види та суми доходів, інформація про які відсутня в Державному реєстрі фізичних осіб -платників податків у періоді декларування доходів з 01.10.2022 по 31.03.2023 року.

Ця обставина вплинула на період призначення допомоги з: -01.06.2023 по 30.11.2023 року, не враховано дохід в сумі 15000 грн.00 коп.

Станом на 04.03.2025 року розмір переплати ОСОБА_1 за період з 01.06.2023 року по 30.11. 2024 року становить 12558 грн, що підтверджується довідкою Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради № 31 від 04.03.2025 року.

Листом № 08-66 від 23 січня 2025 року позивач повідомив відповідача про надмірну виплату допомоги в розмірі 12558,00 грн. за період з 01.06.2023 по 30.11.2023 року. Виплату допомоги відповідачу припинено з 01.12.2024. Та запропонували в термін до 28 лютого 2025 року внести на рахунок Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради надміру виплачену йому допомогу. Та якщо вказана сума у встановлений термін не буле оплачена добровільно, питання про її примусове стягнення буде вирішуватись у судовому порядку.

Умови, за якими соціальна допомога не призначається, а також випадки, за якими допомогу може бути припинено, встановлено у п.10 Порядку №250.

Відповідно до п.27 Порядку №250 призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів. Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до 15 календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Своїм підписом на заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації, субсидії та пільг відповідач підтвердив, що йому було повідомлено про обов'язок повідомити УПСЗН ВК РМР про зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної компенсації. Також про те, що в разі подання неповних чи недостовірних даних, що спричинили надміру нараховані кошти вони підлягають поверненню.

Відповідно до ч.4 ст.7 закону №1768-ІІІ якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до п.25 Порядку №250 якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.

Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються: отримувачем державної соціальної допомоги самостійно; за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.

У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.

Управлінням визначено обсяг надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги та встановленого строку їх повернення 28 лютого 2025 року на адресу відповідача зазначену в заяві було направлено лист №08-66 про відшкодування надміру отриманих сум соціальної допомоги.

Однак, на день винесення рішення судом відповідачем кошти сплачені не були.

Відповідно до ст.177 ЦК України об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.

Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності суд вважає, що заявлені вимоги є обґрунтованими, доведеними належними та допустимими доказами, не спростованими відповідачем, а тому вони підлягають до повного задоволення.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки при подачі позову до суду представником позивача було сплачено судовий збір в розмірі 3028,00 грн., рішення прийнято на користь позивача, тому даний судовий збір слід стягнути з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10,12,81,141,263,264,265,268,273,280-283,289,354 ЦПК України, ст.ст.177,1166 ЦК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Департамента соціальної політики Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги малозабезпеченим сім'ям - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) суму надміру виплачених коштів ( у вигляді державної допомоги малозабезпеченим сім'ям тип.11) коштів в сумі 12558(дванадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят вісім) грн. 00 коп на користь Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради: на рахунок: НОМЕР_2 , МФО 820172, ЄДРПОУ 03195441, в ГУ ДКСУ в Рівненнській області.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 3028 грн. 00 коп. на користь Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради,: на рахунок: НОМЕР_3 , МФО 820172, ЄДРПОУ 03195441, в ГУ ДКСУ в Рівненській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Рівненського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Сторони по справі:

позивач - Департамент соціальної політики Рівненської міської ради, вул. Соборна, 12, м. Рівне, ЄДРПОУ 03195441

відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1

Суддя -