справа № 208/9393/25
провадження № 2-а/208/128/25
Іменем України
16 липня 2025 р. м. Кам'янське
Заводський районний суд міста Кам'янського у складі: Головуючого судді Похвалітої С.М., за участю секретаря судового засідання - Кіблицької М.В., представника позивача - Берковської Л.Г., відповідача ОСОБА_1 , представника відповідача - Полтавченко О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кам'янському справу за адміністративним позовом відділу №14 у м. Кам'янському Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про затримання та поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою забезпечення видворення за межі території України, громадянина російської федерації, -
16 липня 2025 року відділ №14 у м. Кам'янському Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області звернувся до Заводського районного суду міста Кам'янського із позовом до ОСОБА_1 про затримання та поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою забезпечення видворення за межі території України, громадянина російської федерації, заявив наступні позовні вимоги:
1. Затримати та помістити до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, громадянина російської федерації ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на шість місяців, з метою забезпечення видворення за межі території України.
2. Вирішити питання щодо негайного виконання рішення про затримання та поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, громадянина російської федерації ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в ході перевірок проведених відносно громадянина російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відділом №14 у місті Кам'янському Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, встановлене наступне.
На території м.Кам'янське, Дніпропетровської області незаконно перебуває громадянин російської федерації ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , після закінчення терміну перебування не залишив територію України. До Відділу № 14 у місті Кам'янському ГУ ДМС у Дніпропетровській області із заявою про продовження терміну перебування на території України не звертався, проживає без реєстрації, не маючи постійного місця проживання та перейшов на нелегальне становище.
19.03.2025 Відділом №14 у місті Кам'янському ГУ ДМС у Дніпропетровській області стосовно громадянина російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийнято рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни, згідно якого він самостійно, у строк до 08.04.2025, мав виїхати за межі України. Таким чином, громадянин російської федерації ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 по теперішній час ухиляється від виїзду з України, мешкає без документів на право проживання в Україні.
У зв'язку з вищевикладеним, необхідно на підставі вимог ст.30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» прийняти рішення про притягнення особи до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ст. 203 КУпАП, а також прийняти рішення про примусове видворення з України та поміщення до ПТПІ громадянина російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З інформації, яку надав громадянин російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження м. Норільськ, Красноярського краю, російська федерація, паспортний документ серії НОМЕР_1 , виданий 31.01.2022 року терміном дії до 31.01.2027 року, встановлено, що останній раз він прибув на територію України у 1992 р. з російської федерації, по паспорту колишнього СРСР, зразка 1974 року, виданого в Бабушкінському районі м.Москва, через пункт пропуску «Козача Лопань» та з того часу територію України не покидав, інформація про перетин державного кордону України за обліками інформаційно-телекомунікаційної системи, щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон (система «Аркан») - відсутня, оскільки дана система зберігає інформацію за останні п?ять років.
Уповноваженими службовими особами Відділу № 14 у місті Кам?янському ГУ ДМС у Дніпропетровській області відносно громадянина російської федерації ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МДН №006823 від 19.03.2025 року у якому зафіксовано порушення законодавства відповідальність за яке передбачено ч.2 ст.203 КУпАП, за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення винесено постанову про накладення адміністративного стягнення серії ПР МДН № 006813 від 19.03.2025 року, відповідно до якої на вищезазначеного громадянина російської федерації накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу розміром 3400 (три тисячі чотириста) грн. 00 коп.
Адміністративний штраф сплачено.
Керуючись нормами ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» уповноваженими службовими особами Відділу № 14 у місті Кам?янському ГУ ДМС у Дніпропетровській області 19.03.2025 року відносно громадянина російської федерації ОСОБА_1 прийнято рішення № 1222130100017999 про примусове повернення до країни походження або третьої країни, яким останнього зобов?язано залишити територію України у термін до 08.04.2025 року.
Вищезазначений громадянин з рішенням Відділу №14 у місті Кам'янському ГУ ДМС у Дніпропетровській області №1222130100017999 19.03.2025 року ознайомлений, що підтверджено особистим підписом, але у зазначений строк, а саме до 08.04.2025 року не виїхав за межі території України, тобто вищезазначене рішення не виконав.
Рішення №1222130100017999 про примусове повернення з України від 19.03.2025 року, відповідачем не оскаржувалось та станом на теперішній час, не оскаржене.
За обліками Управління у справах іноземців та осіб без громадянства ГУ ДМС у Дніпропетровській області, громадянин російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, не звертався. Інформація щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, набуття статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту, отримання або скасування дозволу на імміграцію, документування посвідкою на тимчасове/постійне проживання відносно відповідача відсутня.
З метою забезпечення вимог законодавства України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства у громадянина російської федерації ОСОБА_1 відсутні підстави для перебування на території Україні, виключний перелік яких визначено статтею 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», та разом з цим, зважаючи, що громадянин російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ухилився від виконання раніше прийнятого відносно нього рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни, Відділом № 14 у місті Кам?янському Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області прийнято рішення про примусове видворення за межі України громадянина російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до абзацу першого частини 1 статті 30 Закону № 3773-VI.
Громадянин російської федерації ОСОБА_1 :
- тривалий час перебуває на території України, без законних підстав (граничний термін перебування в Україні закінчився 02.03.2022 року), паспорт громадянина російської федерації НОМЕР_1 , виданий на ім?я ОСОБА_1 , дата видачі 31.01.2022 р., терміном дії до 31.01.2027 р. орган, що видав - Генеральне консульство росії в місті Харкові - не вживав заходів для легалізації свого перебування в Україні;
- у нього відсутні законні підстави для перебування на території України, та відповідно, відсутня можливість легального працевлаштування в Україні, а отже, відсутні законні джерела прибутку в Україні, у зв?язку з чим відповідач самостійно територію України не покине.
Наявність вищевказаних обставин створює обґрунтовані підстави вважати, що громадянин російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , стосовно якого прийнято рішення про примусове видворення з України, ухилятиметься від виконання цього рішення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення, а також, існує ризик його втечі та продовження нелегального перебування на території України.
В судовому засіданні представник відділу №14 у місті Кам'янському Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області Берковська Л.Г. вимоги підтримала у повному обсязі, посилаючись на обставини зазначені у позовній заяві.
В судовому засіданні відповідач ОСОБА_1 не заперечував проти задоволення позовних вимог. Його представник ОСОБА_4 зазначив, що при вирішенні питання покладається на розсуд суду.
Суд, вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані суду докази, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно до вимог п. 2 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються громадянство, правосуб'єктність громадян, статус іноземців та осіб без громадянства.
Судом встановлено, що громадянин російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження м.Норільск Красноярського краю, рф, прибув на територію України у 1992 році по паспорту колишнього СРСР, зразка 1974 року, виданого в Бабушкінському районі м.Москва, через пункт пропуску «Козача Лопань» та з того часу територію України не покидав.
Отримав паспорт громадянина російської федерації НОМЕР_1 : дата видачі 31.01.2022 р., термін дії до 31.01.2027 р. орган, що видав - Генеральне консульство росії в місті Харкові.
Втративши підстави для подальшого перебування на території України, не здійснив дій на легалізацію свого перебування в Україні, із заявою про продовження терміну перебування на території України, чи із заявою про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області не звертався.
Будучи обізнаним про строк перебування громадянам іноземних держав на території України, з території України до завершення встановленого строку не виїхав, дій на легалізацію свого перебування в Україні не здійснив.
19.03.2025 року відділом №14 у місті Кам'янському Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МДН № 006823, згідно до якого виявлено громадянина російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який перевищив строк перебування в Україні більш ніж на 30 днів, ухилився від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування, чим порушив вимоги ч.1,3 ст.3, ч.1,3 ст. 9 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Також 19.03.2025 року відділом №14 у місті Кам'янському Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області складено постанову про накладення адміністративного стягнення серії ПН МДН № 006813, відповідно до якого накладено на громадянина російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 3400,00 грн.. Постанова виконана 19.03.2025р..
Рішенням №1222130100017999 про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виданим 19.03.2025 року Заводським відділом у місті Кам'янському Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, вирішено примусово повернути до країни походження або третьої країни громадянина російської федерації ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов'язано його покинути територію України у термін до 08.04.2025 року.
19.03.2025 року громадянину російської федерації ОСОБА_1 повідомлено, що стосовно нього прийнято рішення про його примусове повернення до країни походження або третьої країни та роз'яснено порядок оскарження рішення.
16.07.2025 року Відділом №14 у місті Кам'янському Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області отримано подання Управління стратегічних розслідувань в Луганській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України 15.07.2025 року №81219-2025 про прийняття рішень про примусове видворення та поміщення до ПТПІ, де вказується на те, що у відповідності до пункту 1 статті 1, пунктів 1-3 статті 2, підпунктів 1-2 пункту 1 статті 23 Закону України «Про Національну поліції» та відповідно до Стратегії боротьби з організованою злочинністю, схваленої розпорядженням кабінету Міністрів України від 16 вересня 2020 року №1126-р, управлінням стратегічних розслідувань в Луганській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України здійснюються заходи з метою запобігання та протидії нелегальній міграції та іншим порушенням законодавства України в умовах складного безпекового середовища навколо України та криміногенної ситуації всередині держави.
Проведеними заходами встановлено, що на території м.Кам'янське, Дніпропетровської області незаконно перебуває громадянин російської федерації ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , після закінчення терміну перебування не залишив територію України. До Відділу № 14 у місті Кам'янському ГУ ДМС у Дніпропетровській області із заявою про продовження терміну перебування на території України не звертався, проживає без реєстрації, не маючи постійного місця проживання та перейшов на нелегальне становище.
З пояснень ОСОБА_1 вбачається, що він прибув на територію України у 1992 році у приватних справах по паспорту колишнього СРСР, зразка 1974 року, виданого в Бабушкінському районі м.Москва, через пункт пропуску «Козача Лопань» та з того часу територію України не покидав. Спочатку він приїхав до міста Кам'янське (колишня назва м.Дніпродзержинськ) до свого батька ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживав по АДРЕСА_1 , помер в 1998 році, як йому відомо паспортом громадянина України не документований.
В 1993 році він втратив свій паспорт громадянина колишнього СРСР. Після смерті батька виїхав до міста Одеси, де мешкав близько 15 років, потім повернувся до міста Кам'янське. У зв'язку з відсутністю коштів, оскільки весь час працював на підсобних роботах, будівництві, з питання втрати паспорта він зміг звернутися лише в 2021 році до Генерального Консульства росії в місті Харкові, де в січні 2022 року його документовано паспортом рф.
Після отримання паспорта громадянина рф приїхав до міста Кам'янське, Дніпропетровської області, мешкає в будинку безпритульних по
АДРЕСА_2 шлюбі не перебував, дітей не має. Рідних братів та сестер, родичів на території України не має.
До органів ДМС з метою оформлення документів, які б дозволяли йому легально перебувати на території України не звертався. До суду з метою оскарження постанови та рішення про примусове видворення звертатися не має наміру.
Рішенням №1222100100000473 про примусове видворення з України громадянина російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виданим 16.07.2025 року відділом №14 у місті Кам'янському Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, вирішено примусово видворити з України громадянина російської федерації ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .
16.07.2025 року громадянину російської федерації ОСОБА_1 повідомлено, що стосовно нього прийнято рішення про його примусове видворення з України та роз'яснено порядок оскарження рішення.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України встановлює Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Згідно з частиною 1 статті 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорам України.
Згідно з частиною 3 статті 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.
Підстави для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України визначений статтею 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Відповідно до ч.16 ст.4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які в'їхали в Україну на інших законних підставах, вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в'їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство України з прикордонних питань про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Відповідно до ч.1 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальні органи та територіальні підрозділи, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть приймати рішення про примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, якщо такі особи затримані за незаконне перетинання (спробу незаконного перетинання) державного кордону України або є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, або якщо така особа не виконала у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, а також в інших передбачених законом випадках.
Станом на день подачі позову відповідач не має джерела доходу (фінансування) для виїзду за межи України.
Таким чином, відповідачем не було вжито заходів, передбачених п.п.2 п.2 Порядком продовження строку перебування та тимчасового проживання, продовження та скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2012 № 150, відповідно до якого іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території не більш як 90 днів протягом 180 днів у разі в'їзду іноземців, які є громадянами держав з безвізовим порядком в'їзду, якщо інший строк не визначено законодавством та міжнародними договорами України. Порядок обчислення зазначеного строку встановлюється МВС.
Відповідно до п. 5 Порядку продовження строку перебування та тимчасового проживання, продовження та скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2012 № 150 заява про продовження строку перебування на території України подається особисто повнолітнім дієздатним іноземцем або особою без громадянства чи законним представником повнолітньої недієздатної особи та приймаючою стороною територіальному органу/територіальному підрозділу ДМС за місцем перебування іноземця або особи без громадянства не пізніше ніж за три робочих дні до закінчення встановленого строку перебування на території України.
Згідно із частиною 1 статтею 289 КАС України, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:
1) затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України;
2) затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
3) взяття на поруки підприємством, установою чи організацією;
4) зобов'язання внести заставу.
Відповідно до ч. 11 ст. 289 КАС України, строк затримання іноземців та осіб без громадянства у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства, такий строк може бути продовжено, але загальний строк затримання не повинен перевищувати вісімнадцять місяців.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач перебуває на території України без законних підстав, його дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, відсутні законні джерела надходження коштів на покриття витрат, пов'язаних з перебуванням останнього на території України, відсутні законні підстави для працевлаштування в Україні.
Оцінюючи належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, а також беручи до уваги, що відповідач грубо порушив законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, суд приходить до висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню
Витрати відповідно до ст. ст. 139, 289 КАС України віднести за рахунок держави.
На підставі викладеного та керуючись ст.92 Конституції України, ст.ст. 2, 5-11, 72-77, 78, 159-162, 165, 241-246, 250, 289, 292, 295 КАС України, суд, -
Позовні вимоги відділу №14 у м. Кам'янському Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про затримання та поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою забезпечення видворення за межі території України, громадянина російської федерації, задовольнити.
Затримати та помістити до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, громадянина російської федерації ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на шість місяців, з метою забезпечення видворення за межі території України.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Рішення суду звернути до негайного виконання.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом десяти днів шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до ч. 18 ст. 289 КАС України на час апеляційного оскарження іноземці або особи без громадянства, у яких відсутні документи, що дають право на виїзд з України, продовжують утримуватися у спеціально обладнаних для цих цілей приміщеннях органів (підрозділів) охорони державного кордону чи Служби безпеки України або в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Суддя Похваліта С. М.