Справа № 162/595/25
Провадження № 3/162/350/2025
15 липня 2025 року селище Любешів
Любешівський районний суд Волинської області у складі головуючого судді Цибень О.В., з участю секретаря судових засідань Будько І.М., представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - адвоката Колєсніка Б.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу, що надійшла із ІНФОРМАЦІЯ_1 (з м.д. АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 (з м.д. АДРЕСА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 , про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який проживає за адресою АДРЕСА_2 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 20.02.2014 року Камінь-Каширським РС УДМС України у Волинській олбасті
за ч.1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №246522 від 28.05.2025 цього дня о 17 год 20 хв на території Любешівської ОТГ Камінь-Каширського району Волинської області на відстані 4200 м від лінії державного кордону України на напрямку п/зн 0441 Гірки (Укр) - опадища (рб) п/н «КрП» був виявлений ОСОБА_1 , який здійснив спробу незаконного перетину через державний кордон України, чим порушив вимоги ст.9.12 ЗУ «Про державний кордон України». У зв'язку з вказаним ОСОБА_1 інкримінується вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи.
Адвокат Колєснік Б.В. у судовому засіданні клопотав про закриття провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення. Зазначив, що у протоколі про адміністративне правопорушення не вказано, як саме, у який спосіб із перелічених у ч.1 ст.204-1 КУпАП та яким конкретним чином ОСОБА_1 здійснив спробу незаконно перетнути державний кордон; матеріали справи не місять жодних доказів на підтвердження умислу ОСОБА_1 на перетин державного кордону у заборонений законом спосіб; підставою для складення протоколу стали суб'єктивні висновки працівників прикордонної служби, які не підтверджені іншими належними, достовірними, достатніми та допустимими доказами.
Заслухавши пояснення представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, суд дійшов такого висновку.
Вимогами ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, зобов'язаний, зокрема, з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність особи, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За положеннями ст. 252, 254, 255, 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення. У ньому, крім іншого, зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Аналізуючи наведене, слід дійшов висновку, що протокол про адміністративне правопорушення є не лише актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення, а й джерелом доказів у справі.
Відповідно ч.1, 2 ст.9 Закону України «Про державний кордон України» перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку. Пішохідне сполучення через державний кордон України здійснюється в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством.
Крім того, ч.3 ст.9 вказаного Закону визначено, що пункт пропуску через державний кордон України - це спеціально виділена територія на залізничних та автомобільних станціях, у морських і річкових портах, аеропортах (аеродромах) з комплексом будівель, споруд і технічних засобів, де здійснюються прикордонний, митний та інші види контролю і пропуск через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна
Частиною 1 ст.12 вказаного Закону визначено, що пропуск осіб, які перетинають державний кордон України, здійснюється органами Державної прикордонної служби України за дійсними документами на право в'їзду на територію України або виїзду з України.
Відповідно до Указу Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» 24.02.2022 на території Україні запроваджено воєнний стан (воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень).
У даному конкретному випадку суд, серед іншого, приймає до уваги, що відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 в Україні запроваджено загальну мобілізацію, що передбачає здійснення, визначених Законом України «Про правовий режим воєнного стану», заходів, зокрема, обмеження виїзду чоловіків 18-60 років за кордон.
Частиною 1 ст.204-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише при наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, обов'язковими елементами якого є: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона (вина). Відсутність хоча б одного із вказаних елементів виключає склад правопорушення взагалі, а порушена справа підлягає закриттю.
Об'єктивно вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП, стверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №246522 від 28.05.2025, письмовими поясненнями лейтенанта ОСОБА_2 та майстер-сержанта ОСОБА_3 , інформаційною довідкою, схемою щодо виявлення правопорушників на ділянці ІНФОРМАЦІЯ_1 (з м.д. АДРЕСА_1 ).
Згідно із вищевказаними матеріалами справи, ОСОБА_1 був виявлений працівниками ДПС України 28.05.2025 року о 17:20 год на відстані 4200 м від лінії державного кордону.
Враховуючи місце виявлення ОСОБА_1 прикордонним нарядом, близькість перебування його від лінії державного кордону в сукупності з іншими дослідженими доказами свідчить про умисні дії останнього, які спрямовані на спробу незаконного перетину державного кордону України поза пунктом пропуску.
Позаяк ОСОБА_1 виявлено саме в той час та в тому місці, де проводились заходи по оперативній інформації можливої спроби незаконного перетину кордону з метою її виявлення та припинення оперативними співробітниками відділу внутрішньої та власної безпеки по НОМЕР_2 прикордонному загону.
При цьому представником особи, яка притягається до відповідальності, під час розгляду справи не заперечувався факт приїзду його довірителя разом з іншою особою - ОСОБА_4 , якого було затримано за підозрою у вчиненні злочину за наслідками вищевказаних проведених заходів.
Крім того, під час розгляду справи судом не встановлено даних, які б давали підстави вважати, що особа, яка склала протокол про адміністративне правопорушення була упереджена при його складанні, чи мала зацікавленість у результатах його розгляду. Будь - яких доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 оскаржувались незаконні дії працівників прикордонної служби у передбачений законом спосіб стороною захисту не подано.
З урахуванням наведеного вище, доводи, викладені у клопотанні адвоката Колєсніка Б.В. дають обґрунтовані підстави вважати, що вони спрямовані на ухилення ОСОБА_1 від відповідальності за вчинене правопорушення.
За таких обставин, відповідно до ст.252 КУпАП, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.
На підставі ст. 23, 33 КУпАП, враховуючи характер вчиненого ОСОБА_1 діяння та всі обставини справи в сукупності, вважаю, що останньому потрібно обрати стягнення у виді штрафу в розмірі 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП на користь держави із ОСОБА_1 підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 605,60 гривень.
Керуючись ст. 40-1, 283, 284 КУпАП, суд
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 200 (двохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень (рахунок № UA258999980313060106000003490; отримувач: ГУК у Волин.обл/смтЛюбешiв/21081100; код банку отримувача (МФО) 899998; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38009371; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); призначення платежу: адміністративні штрафи та інші санкції).
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу із ОСОБА_1 стягнути подвійний його розмір, визначений цією постановою.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судового збору (отримувач: ГУК у м. Києві (м. Київ); код отримувача 22030106; рахунок № UA908999980313111256000026001; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача: 899998; призначення платежу: судовий збір у справі про адміністративне правопорушення, Любешівський районний суд, ЄДРПОУ 37993783).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Любешівський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Любешівського районного суду Волинської області Ольга ЦИБЕНЬ