Постанова від 17.07.2025 по справі 545/2805/25

Справа № 545/2805/25

Провадження № 3/545/768/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.07.2025 року суддя Полтавського районного суду Полтавської області Путря О.Г., при секретарі Литвинову В.Ю., за участю прокурора Кондратенка Г.М., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з Полтавського управління ДВБ Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , пенсіонер, інші відомості суду не відомі,

за ч.1 ст. 172-6 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

Колишня начальник сектору інформаційної підтримки Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області майор поліції Ляшенко Світлана Ігорівна, відповідно до підпункту п.п. «з» п. 1 ч. 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», Закону України №3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 02.03.2025), а саме лише о 12 год. 55 хв. 11.03.2025 подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування а саме: при звільненні (01.01.2025 - 31.01.2025), чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні прокурор Кондратенко Г.М. прохав притягнути ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 вину визнала. Вказала, що займалась питанням щодо встановлення групи інвалідності, віднеслась халатно до подачі декларації. Прохала звільнити від сплати судового збору, оскільки є інвалідом ІІ групи.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, суд прийшов до наступних висновків.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що суб'єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини 1 статті 3 Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» №3781-ХII від 23.12.1993, працівники Національної поліції відносяться до правоохоронних органів України.

Згідно із підпунктом «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія вказаного Закону, є поліцейські.

Згідно зі статтею 17 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції, і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Відповідно до частини 1 статті 61 Закону України «Про Національну поліцію», на поліцейських поширюються обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції», цим та іншими законами України.

Відповідно до абзацу 15 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію відповідно

до цього Закону.

Відповідно до п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» майор поліції ОСОБА_1 , начальник сектору інформаційної підтримки Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області НП України, є поліцейським на якого поширюється дія вказаного Закону.

Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Закон України №3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.Відповідно до розділу XIII "Прикінцеві положення": пункт 2-' викласти в такій редакції: Установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Судом встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення складено у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП України. Під час його складання істотних порушень, що тягли б за собою визнання доказів недопустимими, допущено не було.

Дослідивши матеріали додані до протоколу, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 , яка будучи поліцейським на якого поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції», вбачається порушення норм антикорупційного законодавства недотримання вимог ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», та вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Зазначений висновок суду, підтверджується наступними доказами, які досліджені судом та не викликають сумнівів у своїй достовірності та допустимості, а саме:

протоколом про адміністративне правопорушення №17 від 24.06.2025 року, з яким ОСОБА_1 ознайомлена, їй роз'яснені норми ст.ст. 55,56, 59, 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, в поясненнях якого остання вказала, що з протоколом згодна, не подала вчасно у зв'язку з сімейними обставинами (а.с. 2-8);

наказом Головного управління в Полтавській області Національної поліції України від 29.01.2020 №53 о/с, яким майора поліції Ляшенко Світлану Ігорівну, призначено на посаду начальника сектору інформаційної підтримки Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області Національної поліції України (а.с. 29);

наказом Головного управління в Полтавській області Національної поліції України від 29.01.2025 №54 о/с, майора поліції ОСОБА_1 , звільнено з посади начальника сектору інформаційної підтримки Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області Національної поліції України з 31.01.2025 року (а.с. 30);

Присягою від 07.11.2015 року, згідно якої ОСОБА_2 склала Присягу на вірність Українському народові (а.с. 37);

документів наданими відділом кадрів управління кадрового забезпечення ГУНП в Полтавській області, згідно яких ОСОБА_1 , ознайомлена з вимогами основних положень Закону України «Про запобігання корупції» під підпис 14.11.2019 р. їй особисто було вручена пам'ятка ознайомлення поліцейських, державних службовців та працівників Національної поліції України з обмеженнями, пов'язаними зі службою в поліції (а.с. 34-36,38-40);

рапортом начальника відділу протидії корупції Полтавського управління ДВБ Національної поліції України підполковника поліції Міщана В. від 24.06.2025 року (а.с. 9);

листом Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції №47-06/45707-25 від 27.05.2025, встановлено факт несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 (а.с. 11);

повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на функції держави або місцевого самоврядування від 14.03.2025 року №50163-2025 (а.с. 13);

інформацією з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 подала до Реєстру декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування а саме: при звільненні (01.01.2025 - 31.01.2025) (https://public.nazk.gov.ua/documents/0188ba37-599a- 45e6-b33e-5fbea851d3bl), а саме: 11.03.2025 о 12 годині 55 хвилини, тобто несвоєчасно (а.с. 19-26);

інформацією з «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» щодо послідовності дій користувача ОСОБА_1 (а.с. 15-18);

письмовими поясненнями ОСОБА_1 , в яких вказала, що після звільнення було роз'яснено необхідність подання декларації , несвоєчасно подала декларацію при звільнення так як забула про термін подачі (а.с.41).

Таким чином, ОСОБА_1 в порушення вимог ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 02.03.2025), а саме лише о 12 год. 55 хв. 11.03.2025 подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування а саме: при звільненні (01.01.2025 - 31.01.2025).

Тобто, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Враховуючи особу ОСОБА_1 , визнання нею своєї вини у несвоєчасному поданні декларації, скоєння вказаного правопорушення вперше, відсутність будь-яких негативних наслідків для держави та суспільства, не встановлення по справі обтяжуючих відповідальність правопорушника обставин, до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян .

Згідно п. 9 ч. 1ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів.

Таким чином, оскільки ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи, її слід звільнити від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 7, 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення в розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. на користь держави .

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1,300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Копія платіжного документу подається до суду.

Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:

- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;

- витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Полтавський районний суд протягом 10 днів з дня винесення постанови шляхом подачі апеляційної скарги.

Суддя: О. Г. Путря