Постанова від 17.07.2025 по справі 360/374/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2025 року справа №360/374/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Гаврищук Т.Г., суддів Казначеєва Е.Г., Сіваченка І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 р. у справі № 360/374/25 (головуючий І інстанції К.Є. Петросян) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач) в якому, з урахуванням уточнення, просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування з 04.06.2024 до стажу для призначення пенсії ОСОБА_1 періоду проходження служби, протягом якого бралася участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів та час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення із розрахунку один місяць служби за три місяці;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 та зарахувати до стажу для призначення пенсії за вислугу років з 04.06.2024 року:

період з 30.06.2015 по 04.12.2015, з 01.04.2016 по 08.05.2016, з 06.06.2016 по 22.07.2016, з 19.09.2016 по 06.10.2016, з 09.10.2016 по 10.10.2016, з 14.10.2016 по 14.02.2017, з 17.02.2017 по 30.04.2018 під час, якого ОСОБА_1 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей в пільговому обчисленні з розрахунку один місяць за три місяці служби;

період з 10.05.2018 по 31.07.2018, з 03.08.2018 по 07.10.2018, з 12.11.2018 по 15.11.2018, з 22.11.2018 по 28.01.2019, з 02.02.2019 по 14.08.2019, з 19.09.2019 по 25.05.2020, з 10.06.2020 по 07.09.2020, з 27.09.2020 по 05.04.2021, з 20.04.2021 по 05.08.2021, з 26.08.2021 по 23.02.2022 під час, якого ОСОБА_1 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечені їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів в пільговому обчисленні з розрахунку один місяць за три місяці служби.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року у задоволенні позову відмовлено.

Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове, яким задовольнити позов у повному обсязі.

В обґрунтування доводів зазначає, що судом неправильно визначено предмет спору. Позивач не ставив під сумнів факт призначення пенсії, а оскаржував саме розрахунок її розміру через неврахування пільгового стажу. Суд першої інстанції некоректно звів предмет позову до питання наявності чи відсутності права на пенсію, що є юридичною помилкою.

Пільговий облік строків служби в зоні АТО/ООС є чинним правом. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 р. (в редакції, чинній до 19.02.2022), строк військової служби в особливих умовах, зокрема в районі проведення АТО/ООС, зараховується до вислуги років з коефіцієнтом 1 за 3. На момент проходження відповідної служби Позивачем саме ця редакція була чинною. Зміни, внесені постановою КМУ №119 від 16.02.2022, не мають зворотної дії та не можуть застосовуватись до вже пройдених періодів служби (ст. 58 Конституції України).

Суд не дослідив та не надав оцінки належним і допустимим доказам, наданим позивачем, які підтверджують його перебування в зоні АТО/ООС у період з 2015 по 2022 рік. За пільговим обчисленням, ці періоди мають становити щонайменше 18 років служби, що істотно впливає на розмір пенсії.

Звертає увагу на висновок Верховного суду у постанові від 31.08.2023 у справі №200/4951/22.

Таким чином, періоди служби в зоні АТО/ООС підлягають зарахуванню до загального страхового стажу на пільгових умовах, а розмір пенсії підлягає перерахунку.

Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є учасником бойових дій згідно посвідчення від 23.09.2015 серії НОМЕР_1 , що підтверджується відповідними документами на ім'я позивача.

Наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 18.03.2024 № 11, майора ОСОБА_1 , командира військової частини НОМЕР_2 , звільненого наказом командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_2 » (по особовому складу) від 06 лютого 2024 року №59 з військової служби у відставку за підпунктом "а" (за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі) пункту третього частини п'ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", з 18.03.2024 виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення військової частини НОМЕР_3 , з 19 березня 2024 року виключено з продовольчого забезпечення військової частини НОМЕР_4 .

Згідно вказаного наказу вислуга років у Збройних Силах станом на 18 березня 2024 року становить: календарна - 17 років 02 місяця 18 діб, пільгова - 11 років 02 місяця 22 доби, загальна - 28 років 05 місяців 10 діб, загальний страховий стаж - 24 роки 06 місяців 01 доба. Повні роки стажу -41 рік.

На підставі особистої заяви ОСОБА_1 від 27.03.2024 ІНФОРМАЦІЯ_3 було оформлено подання про призначення пенсії від 22.05.2024 за № 8277 та матеріали для призначення позивачу пенсії за вислугу років.

За даними подання про призначення пенсії від 22.05.2024 за № 8277 вислуга років ОСОБА_1 у календарному обчисленні складає 17 років 02 місяці 17 днів, загальний страховий стаж - 41 рік 08 місяців 18 днів.

На підставі цього, ОСОБА_1 було переведено з пенсії за віком відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за 41 рік загального страхового стажу відповідно до пункту “б» статті 12 Закону № 2262 в розмірі 66% від грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.

Розмір пенсії обчислено за даними грошового атестату від 21.03.2024 за № 1312 та довідки про додаткові види грошового забезпечення від 22.03.2024 за № 1381, наданих військовою частиною НОМЕР_3 Міністерства оборони України, з наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу - 4510,00 грн; окладу за військовим званням - 1340,00 грн; 50% надбавки за вислугу років - 2925,00 грн; середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 20215,34 грн, всього грошове забезпечення - 28990,34 грн. Основний розмір пенсії 66% від грошового забезпечення склав 19133,62 грн.

До основного розміру пенсії з 04.06.2024 на підставі копії посвідчення встановлено підвищення учаснику бойових дій в розмірі 25% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до статті 12 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та щомісячна цільова грошова допомога у розмірі 40,00 грн відповідно до Законом України від 16 березня 2004 року №1603-IV «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни». Станом на 01.11.2024 розмір пенсії склав 19763,87 грн.

Згідно довідки вх. № 31 від 05.03.2024, виданої військовою частиною НОМЕР_2 , ОСОБА_1 у період з 30.06.2015 по 04.12.2015, з 01.04.2016 по 08.05.2016, з 06.06.2016 по 22.07.2016, з 19.09.2016 по 06.10.2016, з 09.10.2016 по 10.10.2016, з 14.10.2016 по 14.02.2017, з 17.02.2017 по 30.04.2018, безпосередньо брав участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей.

Згідно довідки вх. № 32 від 05.03.2024, виданої військовою частиною НОМЕР_2 , ОСОБА_1 у період з 10.05.2018 по 31.07.2018, з 03.08.2018 по 07.10.2018, з 12.11.2018 по 15.11.2018, з 22.11.2018 по 28.01.2019, з 02.02.2019 по 14.08.2019, з 19.09.2019 по 25.05.2020, з 10.06.2020 по 07.09.2020, з 27.09.2020 по 05.04.2021, з 20.04.2021 по 05.08.2021, з 26.08.2021 по 23.02.2022, брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечені їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів.

Вважаючи, що зазначені періоди служби підлягають зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах із розрахунку один місяць служби за три, позивач звернувся через вебпортал Пенсійного фонду України до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії та зарахування вказаних вище періодів до стажу для призначення пенсії.

Листом від 20.02.2025 № 8904-3692/Н-01/8-0400/25 відповідач зазначив, що за даними подання про призначення пенсії від 22.05.2024 за № 8277 вислуга років у календарному обчисленні складає 17 років 02 місяці 17 днів, загальний страховий стаж - 41 рік 08 місяців 18 днів. Враховуючи те, що вислуга років в календарному обчисленні складає менше 25 років, підстави для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту “а» статті 12 Закону № 2262 відсутні.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України України із числа осіб, які перебували на військовій службі визначає Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 1 Закону № 2262-XII встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до статті 2 Закону № 2262-XII військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Приписами пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.

Так, згідно із частиною другою статті 17 Закону № 2262-XII до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Відповідно до статті 17-1 Закону № 2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначених вимог Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України постановою від 17.07.1992 № 393 було затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі - Порядок № 393).

Абзацами 7, 9 підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393 (у редакції до 19.02.2022) передбачалось, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Водночас, редакцію пункту 3 Постанови № 393 було змінено постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119, яка набрала чинності 19.02.2022. Вказаною постановою також змінено і назву Порядку № 393.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 199 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», що набрала чинності 19.02.2022, назву постанови викладено в такій редакції: "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб".

Пунктом 1 зазначеної постанови установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" і «з» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту.

Суд зауважує, що після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393», і стаття 12 Закону № 2262-XII, і Постанова №393 встановлюють однакове правове регулювання спірних правовідносин в частині розмежування календарної та пільгової вислуги, порядку їх обчислення та застосування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» усунуто розбіжності між Законом № 2262-XII та Постановою № 393 щодо врахування пільгової вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII.

Щодо доводів апелянта, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 р. (в редакції, чинній до 19.02.2022), строк військової служби в особливих умовах, зокрема в районі проведення АТО/ООС, зараховується до вислуги років з коефіцієнтом 1 за 3, суд зазначає наступне.

Як встановлено матеріалами справи, ОСОБА_1 з 18.03.2024 виключений із списків особового складу військової частини. Вислуга років позивача станом на 18.03.2024 становить: календарна - 17 років 02 місяця 18 діб, пільгова - 11 років 02 місяця 22 доби, загальна - 28 років 05 місяців 10 діб, загальний страховий стаж - 24 роки 06 місяців 01 доба. Повні роки стажу -41 рік.

Отже, спірні правовідносини мали місце після 19.02.2022, а тому застосуванню підлягає Порядок № 393 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 № 119.

З 19 лютого 2022 року вислуга років у пільговому обчисленні враховується виключено для визначення розміру пенсії.

Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом в подібних правовідносинах в постановах від 31 серпня 2023 року у справі №200/4951/22, від 07 вересня 2023 року у справі № 560/9478/22, від 15 вересня 2023 року у справі № 380/10714/22, від 15 січня 2024 року у справі №240/22910/22.

Суд зазначає, що станом на дату виключення позивача зі списків особового складу військової частини - 18.03.2024 та призначення пенсії - 04.06.2024, діяла вже нова редакція підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393, яка передбачає зарахування до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, а також час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Тобто, зазначені періоди враховується тільки для визначення розміру пенсії позивача. Натомість підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зарахуванням до страхового стажу для призначення пенсії за вислугу років з 04.06.2024 року часу проходження служби, протягом яких ОСОБА_1 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій, Луганській, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів та в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення у кратному розмірі відсутні.

Стосовно висновку Верховного суду у постанові від 31.08.2023 у справі №200/4951/22, суд зазначає наступне.

Верховний Суд у постанові від 31.08.2023 у справі №200/4951/22 сформував наступні правові висновки у спірних правовідносинах:

- підпунктом «а» пункту 3 Порядку № 393 (у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16 лютого 2022 року) було передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

- водночас, відповідно до підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16 лютого 2022 року) до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах (пункт 3 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 119 від 16 лютого 2022 року): один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

- тому, для призначення пенсії за вислугу років за Законом № 2262-ХІІ календарна вислуга років могла бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393 в редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16 лютого 2022 року.

Суд не бере до уваги посилання апелянта на постанову від 31.08.2023 у справі №200/4951/22, де нібито зазначено: "...враховуючи, що позивач проходив службу в зоні проведення АТО до внесення змін до Порядку, затвердженого постановою КМУ №393, періоди такої служби підлягають врахуванню при обчисленні пенсії з урахуванням пільгового коефіцієнта 1 за 3, навіть якщо пенсія призначається після зміни Порядку.", оскільки у вказаній постанові суд такі і зробив висновок, що відповідно до підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16 лютого 2022 року) до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах (пункт 3 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 119 від 16 лютого 2022 року): один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Отже, підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зарахуванням до страхового стажу для призначення пенсії за вислугу років з 04.06.2024 року часу проходження служби відсутні.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 р. у справі № 360/374/25 - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 р. у справі №360/374/25 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 17 липня 2025 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня проголошення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Т.Г. Гаврищук

Судді Е.Г. Казначеєв

І.В. Сіваченко