17 липня 2025 року Чернігів Справа № 620/4861/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доВійськової частини НОМЕР_1
провизнання протиправними та скасування пунктів наказів,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 та просить визнати протиправними та скасувати пункти 10, 14 наказу від 20.03.2025 №1056 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 » та пункт наказу від 04.04.2025 №1239 в частині, що стосується позбавлення позивача премії на підставі пунктів 10, 14 наказу від 20.03.2025 №1056.
На обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що наказ про притягнення його до дисциплінарної відповідальності не ґрунтується на достовірних і достатніх доказах, а доводи, викладені в наказі нічим не доведені, оскільки службове розслідування не проводилось. На переконання позивача стягнення застосовано без жодних законних підстав, а тому наказ підлягає визнанню судом протиправним та скасуванню.
У відзиві на позов представник відповідача проти позовних вимог заперечив та просив у їх задоволенні відмовити в повному обсязі, оскільки позивачем було порушено вимоги Дисциплінарного статуту Збройних Сил України та Статуту внутрішньої служби Збройних сил України в умовах воєнного стану. В той же час, службове розслідування не проводилось, оскільки причини та умови, що сприяли вчиненню правопорушення, ступінь вини та інші обставини, які мають значення для прийняття рішення командиром про накладення дисциплінарного стягнення, не потребували додаткового встановлення (уточнення).
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Майор ОСОБА_1 проходить військову службу в Збройних Силах України на посаді старшого оперативного чергового відділення бойового управління командного пункту штабу військової частини НОМЕР_1 , що підтверджується матеріалами справи та не заперечується відповідачем.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 20.03.2025 №1056 на позивача накладено дисциплінарне стягнення «ДОГАНА» за порушення вимог статей 338, 340 Статуту Внутрішньої служби Збройних Сил України та неналежне виконання службових обов'язків (пункт 10 оскаржуваного наказу), а також накладено дисциплінарне стягнення «ДОГАНА» за порушення вимог статей 338, 340 Статуту Внутрішньої служби Збройних Сил України та систематичне неналежне виконання службових обов'язків (пункт 14 оскаржуваного наказу) (а.с. 18-22).
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 04.04.2025 №1239 виплата щомісячної премії ОСОБА_1 за березень 2025 року зменшено до 60% зважаючи на наявність двох дисциплінарних стягнень «ДОГАНА» (а.с. 47).
Позивач не погоджується із вказаним наказом, що стало підставою для звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи нормативно-правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Правовідносини між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначено Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232-ХІІ від 25.03.1992 (далі - Закон № 2232-ХІІ).
Згідно із ч. 1 ст. 2 Закону № 2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.
Частинами другою-четвертою статті 2 Закону України № 2232-ХІІ передбачено, що проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України.
Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.
Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до частини першої статті 19 Закону України № 2232-ХІІ військовослужбовці, які проходять кадрову або строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, громадяни призовного віку, які мають вищу, професійно-технічну, повну або базову загальну середню освіту і не проходили строкової військової служби, військовозобов'язані, а також жінки, які не перебувають на військовому обліку, укладають контракт про проходження військової служби за контрактом з додержанням умов, передбачених статтею 20 цього Закону.
Загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов'язки основних посадових осіб бригади (полку, корабля 1 і 2 рангу, окремого батальйону) та її підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах визначено Статутом внутрішньої служби, затвердженим Законом України № 548-XIV від 24.03.1999 (далі - Статут).
Відповідно до статті 11 Статуту необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов'язки: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно; дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України; поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, що перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини; бути пильним, суворо зберігати державну таємницю; вести бойові дії ініціативно, наполегливо, до повного виконання поставленого завдання; виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни; додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки військовослужбовців, завжди бути одягненим за формою, чисто й охайно.
Разом з тим, сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначено Дисциплінарний статут Збройних Сил України, який затверджений Законом України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» (далі - Дисциплінарний статут).
Так, за приписами статей 1, 2 Дисциплінарного статуту військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України. Військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов'язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі.
Військова дисципліна, відповідно до ст. 3 Дисциплінарного статуту досягається шляхом, зокрема: особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Конституції та законів України, Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог статутів Збройних Сил України; умілого поєднання повсякденної вимогливості командирів і начальників (далі - командири) до підлеглих без приниження їх особистої гідності, з дотриманням прав і свобод, постійної турботи про них та правильного застосування засобів переконання, примусу й громадського впливу колективу; зразкового виконання командирами військового обов'язку, їх справедливого ставлення до підлеглих.
Статтею 4 Дисциплінарного статуту передбачено, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів; бути пильним, зберігати державну та військову таємницю; додержуватися визначених військовими статутами правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків, не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.
Відповідно до статті 5 Дисциплінарного статуту за стан військової дисципліни у з'єднанні, військовій частині (підрозділі), закладі та установі відповідає командир. Інтереси захисту Вітчизни зобов'язують командира постійно підтримувати військову дисципліну, вимагати її додержання від підлеглих, не залишати поза увагою жодного дисциплінарного правопорушення. Стан військової дисципліни у військовій частині (підрозділі), закладі, установі та організації визначається здатністю особового складу виконувати в повному обсязі та в строк поставлені завдання, морально-психологічним станом особового складу, спроможністю командирів підтримувати на належному рівні військову дисципліну.
Стосовно кожного випадку правопорушення командир зобов'язаний прийняти рішення щодо необхідності притягнення винного до відповідальності залежно від обставин скоєння правопорушення, ступеня вини, попередньої поведінки порушника та розміру завданих державі та іншим особам збитків, а також з урахуванням бойового імунітету, визначеного Законом України «Про оборону України» (частина третя статті 5 Дисциплінарного статуту).
Згідно із частиною першою статті 45 Дисциплінарного статуту у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків, порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.
Наведені норми Дисциплінарного статуту дають підстави для висновку, що суть дисциплінарного правопорушення полягає у невиконанні чи неналежному виконанні військовослужбовцем своїх службових обов'язків, порушенні військової дисципліни чи громадського порядку.
Відповідно до вимог статей 83-86 Дисциплінарного статуту на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.
Прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.
Службове розслідування призначається письмовим наказом командира, який вирішив притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром, доручено офіцерові чи прапорщикові (мічманові), а у разі вчинення правопорушення рядовим (матросом) чи сержантом (старшиною) - також сержантові (старшині).
Заборонено проводити службове розслідування особам, які є підлеглими військовослужбовця, чиє правопорушення підлягає розслідуванню, а також особам - співучасникам правопорушення або зацікавленим у наслідках розслідування. Розслідування проводиться за участю безпосереднього начальника військовослужбовця, який вчинив дисциплінарне правопорушення. Службове розслідування має бути завершене протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). У необхідних випадках цей термін може бути продовжено командиром (начальником), який призначив службове розслідування, або старшим командиром (начальником), але не більш як на один місяць.
Відповідно до вимог статті 86 Дисциплінарного статуту якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир приймає рішення про накладення дисциплінарного стягнення.
Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.
Статтею 87 Дисциплінарного статуту передбачено, що дисциплінарне стягнення має бути накладене не пізніше ніж за 10 діб від дня, коли командирові (начальникові) стало відомо про правопорушення, а у разі провадження службового розслідування - протягом місяця від дня його закінчення, не враховуючи часу перебування військовослужбовця на лікуванні або у відпустці. Під час накладення дисциплінарного стягнення командир не має права принижувати гідність підлеглого.
Дисциплінарне стягнення не може бути накладено після шести місяців з дня виявлення правопорушення. До зазначеного строку не зараховується час проведення службового розслідування, перебування військовослужбовця на лікуванні, у відпустці, під вартою, а також час відсутності на службі без поважних причин.
Згідно із вимогами статті 91 Дисциплінарного статуту заборонено за одне правопорушення накладати кілька дисциплінарних стягнень або поєднувати одне стягнення з іншим, накладати стягнення на весь особовий склад підрозділу замість покарання безпосередньо винних осіб.
Приписами статті 48 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України встановлено, що на військовослужбовців можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення: а) зауваження; б) догана; в) сувора догана; г) позбавлення чергового звільнення з розташування військової частини чи з корабля на берег (стосовно військовослужбовців строкової військової служби та курсантів вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти); ґ) попередження про неповну службову відповідність (крім осіб рядового складу строкової військової служби); д) пониження в посаді; е) пониження у військовому званні на один ступінь (стосовно осіб сержантського (старшинського) та офіцерського складу); є) пониження у військовому званні з переведенням на нижчу посаду (стосовно військовослужбовців сержантського (старшинського) складу); ж) звільнення з військової служби через службову невідповідність (крім осіб, які проходять строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, а також військовозобов'язаних під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів та резервістів під час проходження підготовки та зборів).
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що підставою для притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності є неналежне виконання ним службових обов'язків, порушення військової дисципліни. При цьому, з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення та визначення ступеня вини, прийняттю рішення про накладення на військовослужбовця дисциплінарного стягнення передує проведення службового розслідування.
Підстави та механізм проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців Збройних Сил України, а також військовозобов'язаних та резервістів, які не виконали (неналежно виконали) свої службові обов'язки або вчинили правопорушення під час проходження служби (зборів), а також дії (бездіяльність) яких призвели до завдання шкоди державі визначено Порядком проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністерства оборони України № 608 від 21.11.2017 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2017 р. за № 1503/31371 (далі - Порядок № 608).
Відповідно до абзаців 2, 3 пункту 1 Розділу ІІ Порядку №608 службове розслідування може призначатися у разі: невиконання або неналежного виконання військовослужбовцем службових обов'язків, перевищення своїх повноважень, що призвело до людських жертв або загрожувало життю і здоров'ю особового складу, цивільного населення чи заподіяло матеріальну або моральну шкоду; невиконання або неналежного виконання вимог наказів та інших керівних документів, що могло негативно вплинути чи вплинуло на стан боєздатності, бойової готовності підрозділу чи військової частини або на стан виконання покладених на Збройні Сили завдань; неправомірного застосування військовослужбовцем фізичного впливу, зброї, спеціальних засобів або інших засобів ураження до інших військовослужбовців чи цивільних осіб, особливо, якщо це призвело до їх поранення, травмування або смерті; дій військовослужбовця, які призвели до спроби самогубства іншого військовослужбовця; втрати або викрадення зброї чи боєприпасів; порушення порядку та правил несення чергування (бойового чергування), вартової (вахтової) або внутрішньої служби, що могло спричинити або спричинило негативні наслідки; недозволеного розголошення змісту або втрати службових документів; внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про скоєне військовослужбовцем кримінальне правопорушення; повідомлення військовослужбовцю про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення; скоєння військовослужбовцем під час виконання обов'язків військової служби дорожньо-транспортної пригоди, внаслідок якої загинули або отримали тілесні ушкодження інші особи.
Службове розслідування може проводитися і в інших випадках з метою уточнення причин та умов, що сприяли правопорушенню, та встановлення ступеня вини посадових (службових) осіб.
Водночас, пункт 2 Розділу ІІ Порядку №608 вказує, що службове розслідування не призначається:
у разі надходження анонімних повідомлень, заяв, скарг;
якщо причини та умови, що сприяли вчиненню правопорушення, ступінь вини, розмір заподіяної матеріальної шкоди та інші обставини, які мають значення для прийняття рішення командиром (начальником) про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення, не потребують додаткового встановлення (уточнення) або їх встановлено під час проведення інспектування, інвентаризації, аудиту, за рішенням суду.
Так, з огляду на встановлені обставини, проведення службового розслідування в спірних правовідносинах призначене не було.
Водночас, згідно з оскаржуваним наказом від 20 березня 2025 року №1056 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 » (а.с. 18-22), на позивача накладено дисциплінарне стягнення «ДОГАНА» за порушення вимог статей 338, 340 Статуту Внутрішньої служби Збройних Сил України та неналежне виконання службових обов'язків (пункт 10 оскаржуваного наказу), а також накладено дисциплінарне стягнення «ДОГАНА» за порушення вимог статей 338, 340 Статуту Внутрішньої служби Збройних Сил України та систематичне неналежне виконання службових обов'язків (пункт 14 оскаржуваного наказу).
Як указує представник відповідача у відзиві на позов, згідно із поясненнями майора ОСОБА_2 , начальника відділення бойового управління командного пункту штабу військової частини НОМЕР_1 , який являється безпосереднім начальником позивачу вбачається наступне:
«За результатами проведення підсумку 13.03.2025 за несення бойового чергування, майору ОСОБА_1 старшому оперативному черговому відділення поточних бойових дій командного пункту штабу військової частини НОМЕР_1 , мною, майором ОСОБА_2 начальником відділення бойового управління командного пункту штабу військової частини НОМЕР_1 оголошено дисциплінарне стягнення у вигляді «Догана», в присутності підполковника ОСОБА_3 начальника командного пункту - заступника начальника штабу з бойового управління військової частини НОМЕР_1 , майора ОСОБА_4 старшого оперативного черговому відділення поточних бойових дій командного пункту штабу військової частини НОМЕР_1 , за неналежне виконання службових обов'язків під час чергування 12.03.2025 оперативним черговим ОКП, визначених наказом Міністерства оборони України від 26 серпня 2021 року № 3т “порядку організації і несення бойового чергування, оперативно-чергової та чергової служб у Сухопутних військах Збройних Сил України» (під час прийняття чергування не прийняв майно та документацію згідно опису, не володіння в повному обсязі оперативною обстановкою яка склалася).
За результатами підведення підсумків 16.03.2025 за несення бойового чергування, майору ОСОБА_1 старшому оперативному черговому відділення поточних бойових дій командного пункту штабу військової частини НОМЕР_1 , мною, майором ОСОБА_2 начальником відділення бойового управління командного пункту штабу військової частини НОМЕР_1 оголошено дисциплінарне стягнення у вигляді «Догана», в присутності майора ОСОБА_4 старшого оперативного черговому відділення поточних бойових дій командного пункту штабу військової частини НОМЕР_1 , за систематичне неналежне виконання службових обов'язків під час чергування 15.03.2025 оперативним черговим ОКП, визначених наказом Міністерства оборони України від 26 серпня 2021 року № 3т “порядку організації і несення бойового чергування, оперативно-чергової та чергової служб у Сухопутних військах Збройних Сил України» (під час прийняття чергування не прийняв майно та документацію згідно опису, не володіння в повному обсязі оперативною обстановкою яка склалася)».
Причиною даного порушення військової дисципліни є порушення вимог статей 338, 340 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, відповідно до яких про заступання на бойове чергування командир чергових сил і засобів (оперативний черговий, начальник зміни, обслуги, черговий командного пункту) доповідає своєму безпосередньому начальникові та черговому пункту управління вищого рівня.
Командири чергових сил і засобів повинні докладно знати обстановку, діяти сміливо й рішуче, брати на себе відповідальність за прийняті рішення, забезпечувати виконання бойового завдання.
Командирам чергових сил і засобів заборонено віддавати особовому складові накази, що відволікають його від виконання обов'язків несення бойового чергування.
Особовому складові чергової зміни під час несення бойового чергування заборонено:
передавати будь-кому, хоча б тимчасово, без дозволу командира чергових сил і засобів виконання обов'язків несення бойового чергування;
відволікатися, братися за справи, не пов'язані з виконанням обов'язків несення бойового чергування;
самовільно залишати бойовий пост чи інше місце несення бойового чергування;
виконувати роботу, яка призводить до зниження бойової готовності озброєння, бойової та іншої техніки.
Звільнення особового складу з військової частини (підрозділу), від якої виділяються чергові сили і засоби (заняття, спортивні й культурно-масові заходи), проводиться із таким розрахунком, щоб забезпечити посилення чергових сил у визначені терміни.
За приписами частини другої статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Водночас з огляду на пояснення відповідача, надані ним у відзиві на позов, вбачається відсутність будь-яких інших доказів у підтвердження вчинення військовослужбовцем дисциплінарного проступку, окрім рапортів начальника відділення бойового управління командного пункту штабу військової частини НОМЕР_1 майора ОСОБА_5 , а також його пояснень (а.с. 44-45).
Вказані рапорти, пояснення та наказ не містять інформації, які саме порушення вимог статей 338, 340 Дисциплінарного статуту були порушені ОСОБА_1 , відсутні будь-які фактичні дані щодо неприйняття майна та документації оперативного чергового, чи складався акт відмови від прийняття, підстави допущення до чергування за умови неприйняття майна та документації. Також залишається не встановленим факт неволодіння оперативною обстановкою.
Суд звертає увагу й відсутність в оскаржуваному наказі інформації щодо ступеню вини ОСОБА_1 , характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, а також врахування попередньої поведінки військовослужбовця.
Підсумовуючи наведене вище, суд дійшов висновку, що оскаржуваний наказ без повного встановлення обставин, які доводять факт вчинення проступку, доведеність вини особи, натомість його зміст не містить посилання на обставини, які підтверджують або спростовують інформацію щодо скоєння правопорушення, а також обставини, які пом'якшують або обтяжують відповідальність правопорушника.
Окрім іншого, до позивача застосовано два стягнення у вигляді «ДОГАНА» за два порушення (неналежне виконання службових обов'язків та систематичне неналежне виконання службових обов'язків) одним наказом від 20.03.2025, у той час як вказані стягнення ОСОБА_1 доведені 13.03.2025 та 16.03.2025.
Згідно ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Таким чином, враховуючи наявні в матеріалах справи докази, вина позивача не доведена належними та допустимими доказами, під час вирішення питання про накладення дисциплінарного стягнення не було вжито всіх передбачених законодавством заходів для всебічного, повного, своєчасного і об'єктивного розслідування обставин вчиненого правопорушення, а як наслідок і оскаржуваний наказ є протиправним та підлягає скасуванню.
З огляду на встановлення судом протиправності наказу про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності, наказ про преміювання військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 за підсумками роботи за березень 2025 року від 04.04.2025 №1239, яким розмір місячної премії позивача обмежений 60% також підлягає скасування, оскільки є похідним від скасованого наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності.
Згідно зі статтею 76 Кодексу адміністративного судочинства України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до приписів ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно із ст. 90 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно із ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Зважаючи на те, що позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. 227, 229, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу - задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати пункти 10, 14 наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 20.03.2025 №1056 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 », якими на ОСОБА_1 накладено дисциплінарні стягнення «ДОГАНА».
Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 04.04.2025 №1239 в частині, що стосується зменшення розміру місячної премії ОСОБА_1 на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 20.03.2025 №1056 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 ».
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач: Військова частина НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 .
Дата складення повного рішення суду - 17.07.2025.
Суддя Ю. О. Скалозуб