17 липня 2025 року справа № 580/5392/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши правилами спрощеного письмового провадження в залі суду адміністративну справу за позовом адвоката Васяновича В.В. від імені ОСОБА_1 до Канівської міської ради Черкаського району Черкаської області про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити дії,
14.05.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов адвоката Васяновича В.В. від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Канівської міської ради Черкаського району Черкаської області (19000, Черкаська обл., місто Канів, вулиця Захисників України, будинок, 3; код ЄДРПОУ 33362991) (далі - відповідач) про:
визнання протиправними дій щодо недопущення депутата Канівської міської ради - позивача до участі в сесіях міської ради;
зобов'язання відповідача не чинити йому перешкоди щодо участі його, як депутата місцевої ради, в сесіях Канівської міської ради Черкаського району Черкаської області.
Обґрунтовуючи зазначив, що відповідач всупереч вимог чинного законодавства не допустив його до реєстрації, як депутата, для участі в сесії місцевої ради, що призвело до неможливості реалізувати свої права, як законно обраного депутата. 24.04.2025 позивач спробував зареєструватися як депутат. Проте секретаріат відмовив, обґрунтовуючи його статусом опозиціонера до влади. Зокрема, це вчинили секретар ОСОБА_2 та секретар секретаря ОСОБА_4.
Ухвалою від 19 травня 2025 року суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі та вирішив здійснювати її розгляд правилами спрощеного позовного провадження.
30.05.2025 надійшов відзив, в якому відповідач просив у задоволенні позову відмовити, оскільки не порушує прав позивача. Позивач не бере участі в засіданнях сесії ради з 05.04.2022, оскільки прийняте рішення Канівської міської ради №9-1 «Про дострокове припинення повноважень депутатів Канівської міської ради VIII скликання, які були обрані за партійними списками від політичної партії «Опозиційна платформа - За життя», у т.ч. позивача. 25.10.2020 на чергових виборах обрано позивача депутатом Канівської міської ради VIII скликання від політичної партії «Опозиційна платформа - За життя», діяльність якої у подальшому призупинено відповідно до рішення РНБОУ від 18.03.2022, введеного в дію Указом Президента України 19.03.2022. Діяльність вказаної партії заборонена рішенням суду в справі №П/857/8/22. Вказане рішення про припинення повноважень депутата в позивача ним неодноразово оскаржене в судових справах №№: 580/1859/22, 580/2385/22, 580/4700/22.
Повторно відзив з аналогічними доводами надійшов суду 02.06.2025 та заявлено клопотання про розгляд справи з повідомленням сторін.
7.06.2025 від представника позивача адвоката Васяновича В.В. на адресу суду надійшло клопотання, в якому зазначив, що бажає взяти участь у судовому засіданні з повідомленням сторін та може взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції засобами відеоконференцзв'язку - Електронний кабінет адвоката: ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - Клопотання). Ухвалою від 19.06.2025 суд відмовив у його задоволенні.
Оскільки обґрунтованих клопотань про розгляд справи з викликом сторін в судове засідання не надійшло, зважаючи на відсутність доцільності призначити в справі експертизу або викликати для допиту свідків, суд вирішив справу розглянути в письмовому провадженні.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на таке.
25 жовтня 2020 року на чергових виборах позивача обрано депутатом відповідача VIII скликання за партійним списком від Політичної партії "Опозиційна платформа - За життя", що підтверджується посвідченням депутата Канівської міської ради №07 від 16.11.2020. Її діяльність призупинено відповідно до рішення РНБОУ від 18.03.2022, введеного в дію Указом Президента України 19.03.2022.
Відповідно до протоколу № 29 І позачергового засідання VIII скликання ІХ сесії Канівської міської ради, що відбулось 05.04.2022, на порядок денний засідання винесено для розгляду 31 питання. За наслідками проголошення присутніми заяв щодо дострокового складання повноважень депутатів від Політичної партії "Опозиційна платформа - За життя", за пропозицією міського голови до порядку денного включено проєкт рішення "Про дострокове припинення повноважень депутатів Канівської міської ради VIII скликання, які були обрані за партійними списками від політичної партії "Опозиційна платформа - За життя".
За наслідками голосування відповідач виніс рішення від 05.04.2022 № 9-1 "Про дострокове припинення повноважень депутатів Канівської міської ради VIII скликання, які були обрані за партійними списками від політичної партії "Опозиційна платформа - За життя", яким припинено достроково повноваження у т.ч. позивача з 05.04.2022. У вказаному рішенні зазначено, що його прийнято відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Указу Президента України від 19.03.2022 № 153/2022 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18 березня 2022 року "Щодо призупинення діяльності окремих політичних партій", заяви голови депутатської фракції політичної партії "Опозиційна платформа - За життя" в Канівській міській раді та вихід всіх депутатів з фракції та партії, з матою застосування вищевказаного Указу Президента України.
Вказане рішення про припинення повноважень неодноразово оскаржене позивачем в судових справах №№: 580/1859/22, 580/2385/22, 580/4700/22. У них суди відмовили у задоволенні його позовних вимог.
Однак позов іншого депутата від тієї ж партії задоволений. Зокрема, у справі №580/4701/22 Черкаський окружний адміністративний суд ухвалив рішення, яке набрало законної сили 01.06.2023, про визнання протиправним і скасування рішення відповідача від 05.04.2022 № 9-1 "Про дострокове припинення повноважень депутатів Канівської міської ради VIII скликання, які були обрані за партійними списками від політичної партії "Опозиційна платформа - За життя" в частині дострокового припинення повноважень депутата Канівської міської ради VIII скликання ОСОБА_3 .
Тому позивач подав вказану вище позовну заяву в суд.
Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.2 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - ЗУ № 280/97-ВР) місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Воно здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Обмеження прав територіальних громад на місцеве самоврядування згідно з Конституцією та законами України може бути застосоване лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану (ст.21 ЗУ №280/97-ВР).
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У подальшому продовжено дію.
Указом Президента України від 19.03.2022 № 153/202 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18 березня 2022 року "Щодо призупинення діяльності окремих політичних партій", яким призупинено на період дії воєнного стану будь-яку діяльність в Україні, зокрема й політичної партії "Опозиційна платформа - За життя" та доручено Міністерству юстиції України невідкладно вжити в установленому порядку вичерпних заходів щодо заборони діяльності політичних партій, зокрема й політичної партії "Опозиційна платформа - За життя".
Рішенням Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2022 року у справі № П/857/8/22 адміністративний позов Міністерства юстиції України задоволено та заборонено діяльність Політичної партії "Опозиційна платформа - За життя", зобов'язано передати майно, кошти та інші активи Політичної партії "Опозиційна платформа - За життя", її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень у власність держави. Постановою Верховного Суду від 15.09.2022 у справі №П/857/8/22 рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.06.2022 залишено без змін.
Отже, станом на час вирішення даного спору діяльність Політичної партії "Опозиційна платформа - За життя" заборонено.
Відповідно до п. 14 ч. 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання прийняття рішень щодо дострокового припинення повноважень депутата ради в порядку, встановленому законом.
Законом, що відповідно до Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", інших законів України визначає правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради є Закон України "Про статус депутатів місцевих рад" від 11.07.2002 № 93-IV (далі - Закон № 93-IV).
Відповідно до ст .ст. 2, 3 Закону № 93-IV депутат місцевої ради - представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу, а також повноважний і рівноправний член відповідної ради.
Згідно з ч. 2 ст. 49 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат, крім секретаря ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону № 93-IV повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
У статті 5 Закону № 93-IV вказано, що повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі:
1) його відкликання за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку;
3) припинення його громадянства України або виїзду на постійне проживання за межі України;
4) обрання або призначення його на посаду, зайняття якої згідно з Конституцією України і законом не сумісне з виконанням депутатських повноважень;
5) обрання його депутатом іншої місцевої ради;
6) визнання його судом недієздатним або безвісно відсутнім;
7) набрання законної сили обвинувальним вироком суду, за яким його засуджено до позбавлення волі, або набрання законної сили рішенням суду, яким його притягнуто до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією, та застосовано покарання або накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов'язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування;
7-1) набрання законної сили рішенням суду про визнання його активів чи активів, набутих за його дорученням іншими особами або в інших передбачених статтею 290 Цивільного процесуального кодексу України випадках, необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави;
8) його смерті.
Повноваження депутата місцевої ради можуть припинятися достроково також за рішенням відповідної ради у зв'язку:
1) з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, за яким його засуджено до покарання, не пов'язаного з позбавленням волі;
2) з особистою заявою депутата місцевої ради про складення ним депутатських повноважень;
3) з несплатою аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Спори щодо дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради вирішуються судом.
Вказаний перелік підстав для дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради вичерпний.
Згідно з ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. У ч.2 вказаного Кодексу приписано, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У вказаному контексті суд урахував, що відповідач визнає недопуск позивача до участі роботи сесії, про які стверджує позивач. Проте відсутні належні докази наявності чинного в нього повноваження депутата міської ради. Як вказано вище, його повноваження достроково припинені рішенням відповідача від 05.04.2022 № 9-1, оскарження якого позивачем не відновило його прав та щодо нього є чинним, хоча щодо іншого депутата в справі №580/4701/22 визнано протиправним.
Тому суд дійшов висновку, що не допускаючи позивача до участі в роботі відповідача відповідно до чинного щодо нього рішення про дострокове припинення повноважень. То ж відсутні підстави для судового захисту заявлених прав позивача згідно зі ст.2 КАС України.
Зважаючи на результат вирішеного спору, відсутні підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.ст.132-139 КАС України.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 264-265, 295 КАС України, суд
1. У задоволенні адміністративного позову адвоката Васяновича В.В. від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Канівської міської ради Черкаського району Черкаської області (19000, Черкаська обл., місто Канів, вулиця Захисників України, будинок, 3; код ЄДРПОУ 33362991) про визнання протиправними дій щодо недопущення його, як депутата Канівської міської ради, до участі в сесіях міської ради, зобов'язання не чинити йому перешкоди щодо участі його, як депутата місцевої ради, в сесіях Канівської міської ради Черкаського району Черкаської області - відмовити повністю.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копії рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання повного тексту.
Суддя Анжеліка БАБИЧ
Повний текст рішення виготовлений 17.07.2025.