Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
17 липня 2025 року № 520/3492/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Заічко О.В., розглянувши матеріали заяви представника Територіального управління Державної судової адміністрації України в Харківській області про роз'яснення судового рішення у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Московського районного суду м.Харкова (пр.Ювілейний, буд. 38-Е,м. Харків,61153, код ЄДРПОУ 02894088), Територіального управління Державної судової адміністрації України в Харківській області (майдан Героїв Небесної Сотні, буд. 36, корпус 2,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61001, код ЄДРПОУ 26281249) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,-
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 по справі №520/3492/25 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Московського районного суду м.Харкова (пр.Ювілейний, буд. 38-Е,м. Харків,61153, код ЄДРПОУ02894088), Територіального управління Державної судової адміністрації України в Харківській області (майдан Героїв Небесної Сотні, буд. 36, корпус 2,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61001, код ЄДРПОУ26281249) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.
Визнано протиправним та скасувати наказ керівника апарату Московського районного суду міста Харкова № 02-03/12 від 01.01.2025 «Про встановлення надбавки за вислугу років на державній службі ОСОБА_1 » в частині визначення розміру надбавки за вислугу років на державній службі: « 30% посадового окладу». та обмеження строку, на якій встановлюється надбавка за вислугу років на державній служби ОСОБА_1 .
Зобов'язано Московський районний суд м. Харкова встановити ОСОБА_1 з 01.01.2025 надбавку за вислугу років на державній службі відповідно до статті 52 Закону України «Про державну службу» а саме на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу.
Зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.01.2025 надбавку за вислугу років на державній службі відповідно до статті 52 Закону України «Про державну службу» а саме на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Московського районного суду м.Харкова (пр.Ювілейний, буд. 38-Е,м. Харків,61153, код ЄДРПОУ02894088) сплачену суму судового збору у розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).
08.07.2025 представник Територіального управління Державної судової адміністрації України в Харківській області звернувся через систему "Електронний суд" до Харківського окружного адміністративного суду із заявою про роз'яснення судового рішення, в якій просить суд роз'яснити Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 111.06.2025 по справі №520/3492/25 з наступного питання:
- у зв'язку із визнанням протиправним та скасуванням наказу керівника апарату Московського районного суду міста Харкова № 02-03/12 від 01.01.2025 «Про встановлення надбавки за вислугу років на державній службі ОСОБА_1 » в частині визначення розміру надбавки за вислугу років на державній службі: « 30% посадового окладу» та встановлення працівнику надбавки за вислугу років на рівні « 50% посадового окладу», просимо роз'яснити - здійснювати нарахування та виплату надбавки за вислугу років на рівні «50% посадового окладу» до 01.04.2025 - тобто до дати фактичного набрання законної сили ч. 1 ст. 52 Закону України «Про державну службу» у новій редакції, чи до моменту винесення рішення ХОАС - 11.06.2025 по справі № 520/3492/25.
В обґрунтування заяви вказано, що 01.04.2025 Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впровадження єдиних підходів в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад» № 4282-IX від 11.03.2025 набрав чинності. Нормами цього закону було внесено зміни до ч. 1 ст. 52 Закону України «Про державну службу та викладено її у наступній редакції: « 1. Надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 2 відсотки посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу.». Рішення ХОАС було винесено вже після введення у дію даної норми закону.
Дослідивши вказане клопотання суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 3 ст. 254 КАС України суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Судом встановлено, що рішення суду в даній справі ухвалене у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, з огляду на викладене суд вважає за необхідне розглянути заяву позивача про роз'яснення судового рішення в тому самому порядку.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, зміст поданої заяви про роз'яснення рішення суду, суд зазначає наступне.
Положеннями частин 1, 2 та 4 ст. 254 КАС України встановлено, що за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали. Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання. Подання заяви про роз'яснення судового рішення зупиняє перебіг строку, встановленого судом для виконання судового рішення, а так само строку, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
З аналізу даної норми вбачається, що роз'яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю за змістом - відсутністю причинно-наслідкових зв'язків у межах документу, невідповідності мотивувальної частини рішення його резолютивній частині; недотриманням вимог ясності, яке полягає у логічному, чіткому, переконливому і зрозумілому викладенні змісту рішення та визначеності рішення. Необхідність роз'яснення судового рішення може бути зумовлена нечіткістю судового акту за змістом, тобто коли певний судовий акт є неясним та незрозумілим як для осіб, стосовно яких ухвалений такий акт, так і для тих осіб, котрі будуть здійснювати виконання цього судового акту. Таким чином, роз'яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.
Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше, без внесення будь-яких змін в існуюче рішення.
Зрозумілість рішення полягає в тому, що його резолютивна частина не припускає кількох варіантів тлумачення.
Конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим правова норма не містить, а зі змісту закону вбачається, що їх має навести особа, яка звертається з заявою про роз'яснення судового рішення.
В ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Таким чином, роз'яснення полягає в тому, що суд не повинен давати відповідь на нові вимоги або на невирішені вимоги, він лише пояснює положення постановленого ним рішенням, які нечітко сформульовані, або є незрозумілими для заінтересованих осіб.
Подібна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 26 січня 2018 року у справі №138/815/17, від 07 серпня 2018 року у справі №826/16871/16 та від 11 грудня 2018 року у справі №638/7215/16-а, від 22 липня 2020 року у справі №400/3017/19.
Крім того, суд зазначає, що механізм, визначений цією статтею, не може використовуватися, якщо хтось із осіб, які беруть участь у справі, не розуміє, наприклад, мотивації судового рішення або порядку його виконання у зв'язку із зміною правового регулювання питань вже після набрання рішенням законної сили. У разі незгоди з мотивацією судового рішення особи, які беруть участь у справі, можуть оскаржити це судове рішення, якщо таке право надано Кодексом адміністративного судочинства України, а в разі незгоди сторони із на, його думку, невірним виконанням суб'єктом владних повноважень приписів Законів та інших нормативно-правових актів звернутися до суду в разі порушення прав.
Тобто, питання щодо порядку виконання судового рішення після набрання рішенням законної сили не охоплюється правилами статті 254 КАС України.
Суд зазначає, що представник відповідача у поданій заяві фактично просить роз'яснити порядок і спосіб виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 по справі №520/3492/25, що не узгоджується із призначенням інституту роз'яснення судового рішення, яке набрало законної сили, оскільки суд роз'яснює судове рішення у разі його незрозумілості, однак не роз'яснює порядок його виконання (така позиція узгоджується із висновком, висловленим Верховним Судом у постанові від 22.07.2020 у справі №813/6243/15).
Суд, дослідивши матеріали справи встановив, що рішення Харківського окружного адміністративного суду 11.06.2025 по справі №520/3492/25 є вмотивованим і зрозумілим, містить чіткий та логічний виклад обставин, мотивувальна частина рішення відповідає резолютивній частині, яка в свою чергу, - приписам ч. 5 ст. 246 КАС України, а з тексту заяви представника відповідача не вбачається в чому саме полягає незрозумілість рішення суду в розумінні ст. 254 КАС України.
Крім цього, суд звертає увагу заявника, що відповідно до ч.ч.3,4 ст. 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи. Закон, який встановлює нові обов'язки, скасовує чи звужує права, належні учасникам судового процесу, чи обмежує їх використання, не має зворотної дії в часі.
Враховуючи вищевикладене, суд проходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви представника відповідача про роз'яснення рішення Харківського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 по справі №520/3492/25.
Керуючись ст.ст. 229, 248, 254, 256, 293, 294 КАС України, суд, -
У задоволенні заяви представника Територіального управління Державної судової адміністрації України в Харківській області про роз'яснення судового рішення у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Московського районного суду м.Харкова (пр.Ювілейний, буд. 38-Е,м. Харків,61153, код ЄДРПОУ 02894088), Територіального управління Державної судової адміністрації України в Харківській області (майдан Героїв Небесної Сотні, буд. 36, корпус 2,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61001, код ЄДРПОУ 26281249) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 цього Кодексу. Оскарження ухвали суду, яка не передбачена статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Заічко О.В.