Рішення від 17.07.2025 по справі 480/1043/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2025 року Справа № 480/1043/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1043/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просить:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення від 12.08.2024 року №183850004532 Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугою років.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 01 вересня 2024 року перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» ОСОБА_1 на підставі довідки Сумської обласної прокуратури №21-1272-24 від 07.05.2024 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУ ПФУ в Сусмькій області). Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 22.02.2024 у справі №480/5100/23 зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області призначити позивачу пенсію за вислугу років з 22.12.2023. В подальшому позивач звернувся через вебпортал Пенсійного Фонду України з вимогою щодо перерахунку йому пенсії за вислугу років з урахуванням довідки про розмір заробітньої плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій. За принципом екстереторіальності дана заява була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чераській області (далі - ГУ ПФУ в Черкаській області), який своїм рішенням №183850004532 від 12.08.2024 відмовив у перерахунку пенсії. Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, у зв'язку із чим звернувся до суду із даним позовом.

Судом було відкрито провадження та справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

ГУ ПФУ в Черкаській області у відзиві на позов, зазначило, що заява позивача була розглянута за принципом екстериторіальності, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України №1058-IV, затвердженого постановою правління Пнсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1. Рішення про відмову у перерахунку пенсії позивачу винесено на підставі чинного законодавства України, відповідно до Закону України №1697-VII у зв'язку з тим, що на момент розгляду заяви позивача така пенсія не призначалася.

Представник ГУ ПФУ в Сумській області у відзиві пояснив, що не здійснював розгляд заяви позивача про перерахунок пенсії та не приймав рішень щодо відмови у такому перерахунку.

Позивач не погоджується із твердженнями відповідачів, викладених у відзивах на позовну заяву, тому у відповіді на відзив зауважив, що призначення пенсії за вислугу років підтверджується протоколом № 183850004532 від 16.04.2024 р. А тому з урахуванням підстав, зазаначених у позові, він має право на перерахунок пенсії за вислугу років.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та з 08.06.2023 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 22.02.2024 у справі №480/5100/23, яке набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити і виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 22.12.2023.

На виконання рішення суду у справі №480/5100/23 ГУ ПФУ в Сумській області та відповідно до рішення № 183850004532 від 16.04.2024 (а.с. 48) призначило пенсію позивачу за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру".

На звернення позивача щодо перерахунку пенсії за вислугу років з урахуванням довідки про розмір заробітньої плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, ГУ ПФУ в Сумській області повідомило позивача, що йому відмовлено у перерахунку пенсії на підставі наданої довідки, оскільки на виконання рішення суду у справі №480/5100/23 до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту 2 частини першої статті 86 Закону України “Про прокуратуру» зарахований вищезазначений період та переведено позивача з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про прокуратуру». Однак, розмір пенсії позивача за вислугу років з 22.12.2023 становив 2093,00 грн., що є меншим за отримуваний ним розмір пенсії по інвалідності, призначеної за Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - 8884,24 грн. (станом на 22.12.2023). Тому ОСОБА_1 продовжена виплата пенсії по інвалідності.

06.08.2024 позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії через вебпортал Пенсійного фонду України.

ГУ ПФУ в Черкаській області рішенням №183850004532 від 12.08.2024 відмовило в перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю підстав, зазначивши, що позивач отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Для з'ясування всіх обставин щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії, він повторно звернувся з даною заявою до пенсійного органу, в якому перебуває на обліку.

Листом від 07.12.2024 ГУ ПФУ в Сумській області повідомило позивача, що йому відмовлено у перерахунку пенсії на підставі наданої довідки рішенням ГУ ПФУ в Черкаській області.

Позивач вважає такі дії відповідачів протиправними, у зв'язку із чим звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Водночас у пункті 5 рішення № 8-рп/2005 від 11.10.2005 Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.

У відповідності до статті 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Згідно зі статтею 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до статті 86 Закону України «Про прокурату» від 14.10.2014 №1697-VІІ, який набув чинності 15.07.2015, прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше:

по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років;

з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року - 20 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років 6 місяців;

з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року - 21 рік, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років;

з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року - 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років 6 місяців;

з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років;

з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців;

з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років;

з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року - 23 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років 6 місяців;

з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року - 24 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років;

з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року - 24 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років 6 місяців;

з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.

Частиною 2 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Частиною 2 статті 81 цього Закону встановлено, що заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок за: 1) вислугу років; 2) виконання обов'язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством.

Відповідно до ч. 13 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру", пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 та вирішив таке:

-визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;

-положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.

Як було встановлено судом, Сумською обласною прокуратурою позивачу видано довідку №21-1272-24 від 07.05.2024 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) за нормами, чинними на 01.01.2022 року, розмір заробітньої плати (грошового забезпечення) з якої було сплачего єдиний державний внесокна загальнообов'язкове державне соціальне страхування за відповідною (прирівняною) посадою прокурора прокуратури Путивсльського району.

Вказана довідка була надана позивачем до пенсійного органу для здійснення перерахунку пенсії з урахуванням рішення суду у справі №480/5100/23.

Положеннями частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Відтак при перерахунку пенсії повинні враховуватися складові заробітної плати позивача за посадою, з якої позивачу призначено пенсію.

Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

На користь такого висновку свідчить також норма, викладена у третьому реченні частини четвертої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, згідно з якою посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.

Суд зауважує, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування та перерахунок на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), а розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових заробітної плати (грошового забезпечення), зазначених у довідках.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що довідка від 07.05.2024 року №21-1272-24, видана позивачу для перерахунку його пенсії, не була оскаржена, не визнана недійсною, пенсійний орган не надав спростування її недійсності або нечинності, а відтак у суду відсутні підстави не брати її до уваги.

Таким чином позивач має право на перерахук пенсії за вислугу років на підставі зазначеної довідки.

Щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії за вислугу років у зв'язку з тим, що на момент розгляду заяви ОСОБА_1 така пенсія не призначась, суд зазначає наступне.

У відповідності до статті 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Згідно зі статтею 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до статті 86 Закону України «Про прокурату» від 14.10.2014 №1697-VІІ, який набув чинності 15.07.2015, прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 22.02.2024 у справі №480/5100/23, яке набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити і виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 22.12.2023.

Протоколом призначення пенсії №183850004532 від 16.04.2025 підтверджено, що позивача було переведено на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру".

Звертаючися до суду за захистом своїх прав у справі №480/5100/23 ОСОБА_1 , у судовому порядку висловив своє воєвиявлення щодо призначення йому пенсії за вислугу років.

Відтак, ГУ ПФУ в Черкаській області при розгляді заяви позивача про перерахунок пенсії не врахувало вищезазначене рішення суду у справі №480/5100/23, у зв'язку з чим порушило право позивача на належне пенсійне забезпечення.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (частини 1, 2 статті 77 КАС України).

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд за правилами статті 90 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Підсумовуючи вищевикладене, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення цього позову.

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області судові витрати в розмірі 1211,20 грн., сплачених за квитанцією від 07.02.2025 (а.с.18).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення від 12.08.2024 року №183850004532 Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугою років.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23,м. Черкаси,Черкаська область,18001, код ЄДРПОУ 21366538) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01 вересня 2024 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», яка була призначена на виконання рішення Сумського окружного адміністратвиного суду від 22.02.2024 у справі №480/5100/23, на підставі довідки Сумської обласної прокуратури №21-1272-24 від 07.05.2024 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23,м. Черкаси,Черкаська область,18001, код ЄДРПОУ 21366538) суму сплаченого судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Осіпова