Рішення від 17.07.2025 по справі 420/37111/24

Справа № 420/37111/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко О.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Херсонський слідчий ізолятор" про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 02.12.2024 надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державної установи "Херсонський слідчий ізолятор", в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за період з 24.02.2022 по 13.05.2022 включно у розмірі 30000 грн. за кожен місяць служби;

- зобов'язати державну установу «Херсонський слідчий ізолятор» нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за період з 24.02.2022 по 13.05.2022 включно у розмірі 30 000 грн. за кожен місяць служби.

Ухвалою суду від 09 грудня 2024 року прийнято до розгляду позову заяву ОСОБА_1 . Відкрито провадження у справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог представником позивача в позовній заяві зазначено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах Державної кримінально-виконавчої служби України, яка неодноразово зазнавала реорганізаційних змін, а саме в державній установі «Херсонський слідчий ізолятор» на посаді начальника відділу охорони. Державна установа «Херсонський слідчий ізолятор» розташована на території м. Херсона. Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який продовжено до теперішнього часу. Згідно наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 12.04.2024 № 108) Херсонська міська територіальна громада з 01.03.2022 по 11.11.2022 перебувала в окупації, а на даний час є зоною бойових дій. Однак ДУ «Херсонський слідчий ізолятор» продовжував виконувати визначені законом та Положенням функції до 14.05.2022 та персонал продовжував нести службу до 14.05.2022. При цьому, у проміжок часу з 24.02.2022 по 14.05.2022 ДУ «Херсонський слідчий ізолятор» було переведено на посилений варіант несення служби. Наказом Міністерства юстиції України від 13.05.2022 № 1951/5, у зв'язку із тимчасовим знаходженням на непідконтрольній території України, зокрема, в державній установі «Херсонський слідчий ізолятор» оголошено простій з 14.05.2022 до закінчення воєнного стану в Україні. Також, наказом Міністерства юстиції України від 06.07.2022 № 2829/5 припинено з 11.07.2022 простій оголошений відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 13.05.2022 № 1951/5, зокрема, в державній установі «Херсонський слідчий ізолятор». Наказом державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» від 11.07.2022 № 44/ОС-пр, оголошено простій персоналу установи з 11.07.2022 до закінчення дії воєнного стану та дозволено працівникам установи до закінчення простою бути відсутніми на робочих місцях та не виконувати дистанційну роботу поза межами адміністративних будівель установи. Наказом державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» від 24.01.2023 № 4/ОС «Про особовий склад» позивача 24.01.2023 звільнено зі служби в Державній кримінально-виконавчій службі України згідно із п. 4 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію» (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів). Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16.11.2023 позов задоволено: визнано протиправним та скасовано наказ державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» від 24.01.2023 № 4/ОС «Про особовий склад» в частині звільнення ОСОБА_1 з посади начальника відділу охорони державної установи «Херсонський слідчий ізолятор»; поновлено ОСОБА_1 на посаді начальника відділу охорони державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» з 25.01.2023 оку; стягнуто з державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 25.01.2023 по 16.11.2023 у розмірі 24837,92 грн (двадцять чотири тисячі вісімсот тридцять сім гривень 92 копійки) з відрахуванням обов'язкових платежів до бюджету та спеціальних фондів; допущено негайне виконання судового рішення в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді начальника відділу охорони державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» з 25.01.2023 та в частині стягнення з Державної установи "Херсонський слідчий ізолятор" на користь ОСОБА_1 заробітної плати за час вимушеного прогулу за період з 25.01.2023 по 16.11.2023 у межах суми стягнення за один місяць у розмірі 3573,33 грн. з відрахуванням обов'язкових платежів до бюджету та спеціальних фондів. Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10.07.2024 рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.11.2023 змінено, виклавши його мотивувальну частину в частині визначення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, в редакції цієї постанови, а саме абзац четвертий резолютивної частини рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.11.2023 у такій редакції: «Стягнути з державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 25 січня 2023 року по 16 листопада 2023 року у розмірі 385 886,32 грн з відрахуванням обов'язкових платежів до бюджету та спеціальних фондів.» В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.11.2023 залишено без змін. На виконання вказаного судового рішення 22.11.2023 ДУ «Херсонський слідчий ізолятор» було видано наказ № 42/ОС яким поновлено майора внутрішньої служби ОСОБА_1 на посаді начальника відділу охорони з 25.01.2023. Позивач проходить службу в ДУ «Херсонський слідчий ізолятор» на посаді старшого оперуповноваженого оперативного відділу. За період з 24.02.2022 по 14.05.2022 відповідач не виплатив позивачу додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», що змусило його звернутись до суду за захистом порушених прав.

19 грудня 2024 року до суду від представника відповідача (Вхід. №ЕС/76191/24) надійшов відзив на позовну заяву де зазначено, що доводи позивача відповідач не визнає, вважає позов безпідставним. Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022№ 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який продовженого до теперішнього часу. Державна установа «Херсонський слідчий ізолятор» розташована на території Херсонської міської територіальної громади, яка входила до переліку громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блокуванні), відповідно до наказу

Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75. Наказом Міністерства юстиції України від 13.05.2022 №1951/5 «Про оголошення простою установ виконання покарань, слідчих ізоляторів та медичних реабілітаційних центрів, які тимчасово знаходяться на непідконтрольній Україні території», в державній установі «Херсонський слідчий ізолятор» з 14.05.2022 року оголошено простій та дозволено працівникам установи до закінчення простою бути відсутніми на робочих місцях та не виконувати дистанційну роботу поза межами установи. На підставі листа Херсонської обласної військової адміністрації від 10.05.2022 №01-01-22-2359/0/22/312 «Про погодження видатків», з травня 2022 року Головне управління Державної казначейської служби України в Херсонській області призупинило проведення платежів по розпорядникам бюджетних коштів, які перебувають у тимчасовій окупації до окремого доручення. З початку дії воєнного стану вивезення будь-якої документації з території установи було неможливим. Після де окупації м. Херсона керівництвом установи встановлено факт перебування на території установи окупаційної влади та втрату первинної документації. Додаткова винагорода є окремим тимчасовим додатковим видом грошового забезпечення, який виплачується під час проходження служби та виконання службових обов'язків, тобто є додатковим стимулюючим заохоченням саме за виконання службових обов'язків, в той же час доказів виконання позивачем своїх посадових обов'язків (несення служби у вигляді чергувань, нарядів тощо) за місцем служби у період окупації території Херсонської області, відомостей про участь позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, не підтверджене перебування безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, що є обов'язковою умовою для здійснення виплати додаткової винагороди для осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби згідно постанови Кабінету Міністрів України №168, до суду не надано. Крім того, виплата додаткової винагороди, визначеної Постановою № 168, здійснюються лише на підставі наказів командирів (начальників), наказ про виплату ОСОБА_1 додаткової винагороди по установі не видавався, однак вимогу зобов'язати відповідача прийняти наказ про виплату додаткової винагороди ОСОБА_1 у відповідності до вимог Постанови № 168 позивачем не заявлено, тому відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.

27 грудня 2024 року від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив де зазначено, що станом на 24.02.2022 року позивач обіймав посаду начальника відділу охорони державної установи «Херсонський слідчий ізолятор». ДУ «Херсонський слідчий ізолятор», в якій проходив службу позивач з 01.03.2022 по 11.11.2022 перебувала в окупації, а на даний час є зоною бойових дій. Однак ДУ «Херсонський слідчий ізолятор» продовжував виконувати визначені законом та Положенням функції до 14.05.2022 та персонал продовжував нести службу до 14.05.2022 року. У проміжок часу з 24.02.2022 по 13.05.2022 позивач проходив службу в ДУ «Херсонський слідчий ізолятор». Кабінет Міністрів України встановив додаткову винагороду в розмірі 30 000 грн. щомісячно, зокрема, особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка». Позивач, як особа, що проходив службу в Державній кримінально-виконавчій службі та ніс службу на території Херсонської області, в період з 24 лютого 2022 року по 14 травня 2022 року включно має право на отримання додаткової грошової винагороди в розмірі 30 000 грн., передбаченої п.1 Постанови №168, щомісячно. Постанова № 168 (у редакції Постанови КМУ від 22.03.2022 №350) не ставить у залежність отримання додаткової винагороди від залучення осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України від виконання завдань та заходів, спрямованих на забезпечення безпеки в умовах воєнного стану. Безпідставними є доводи відповідача про те, що за відсутності наказів командирів (начальників), на підставі яких здійснюється виплата додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №168, відсутні і підстави для нарахування та виплати такої винагороди. Вказане свідчить лише про допущення відповідачем протиправної бездіяльності, а не про відсутність права у позивача на таку винагороду. Відповідач не здійснив всіх дій, які він повинен був та міг вчинити відповідно до покладених на нього обов'язків згідно із законодавством України для виплати позивачу додаткової винагороди, визначеної постановою КМУ № 168, при цьому за наявності у позивача відповідного права, достовірно будучи обізнаним про факт такої невиплати та свідомо не видаючи наказ про призначення і виплату додаткової винагороди, що свідчить про пасивну поведінку суб'єкта владних повноважень та не бажання виконати покладений на нього обов'язок, в результаті чого відповідач допустив протиправну бездіяльність по відношенню до позивача.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, відзивом та відповіддю на відзив, дослідивши обставини, якими обґрунтовано позовні вимоги та заперечення, перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 з 22.02.2022 року призначений відповідно до п. 1 ч.1 ст. 65 Закону України «Про Національну поліцію» на посаду начальника відділу охорони в Державній установі «Херсонський слідчий ізолятор», що підтверджено витягом з наказу № 20/ОС від 22.02.2022 року (а.с. 18).

Державна установа «Херсонський слідчий ізолятор», зареєстрована за адресою: Херсонська область, місто Херсон, вул. Перекопська, 10.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, введено в Україні із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року воєнний стан, який в подальшому продовжено до теперішнього часу.

Згідно розділу ІІ Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376, Херсонська міська територіальна громада в період з 01.03.2022 по 11.11.2022 була тимчасово окупованою російською федерацією.

Відповідно до наказу Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 23.02.2022 року № 44/00-22 «Щодо запровадження режиму особливих умов в установах виконання покарань Житомирської, Київської, Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Херсонської, Черкаської та Чернігівської областей Департаменту з питань виконання кримінальних покарань», у період з 24.02.2022 запроваджено режим особливих умов терміном на 30 діб в установах виконання покарань Житомирської, Київської, Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Херсонської, Черкаської та Чернігівської областей, на період якого переведено персонал на посилений варіант несення служби.

Наказом Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 22.04.2025 №164 ВС «Щодо запровадження режиму особливих умов в установах виконання покарань та особливого режиму в окремих слідчих ізоляторах Житомирської, Київської, Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Херсонської, Черкаської та Чернігівської областей» у період з 5 години 30 хвилин 25.04.2022 продовжено режим особливих умов терміном на 30 діб в установах виконання покарань Житомирської, Київської, Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Херсонської, Черкаської та Чернігівської областей (далі - установи центрального та південного регіонів). Продовжено несення служби персоналом в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах центрального та південного регіонів за посиленим варіантом несення служби на строк дії воєнного стану в Україні. У період з 5 години 30 хвилин 25.04.2022 запровадити особливий режим терміном на 30 діб у державних установах «Чернігівський слідчий ізолятор», «Київський слідчий ізолятор», «Новгород-Сіверська установа виконання покарань (№ 31)», «Одеський слідчий ізолятор», «Кропивницький слідчий ізолятор», «Миколаївський слідчий ізолятор» та «Херсонський слідчий ізолятор».

Згідно наказу Міністерства юстиції України від 13.05.2022 р. № 1951/5 "Про оголошення простою установ виконання покарань, слідчих ізоляторів та медичних реабілітаційних центрів, які тимчасово знаходяться на непідконтрольній Україні території" в Державній установі "Херсонський слідчий ізолятор" з 14.05.2022 р. оголошено простій та дозволено працівникам установи до закінчення простою бути відсутніми на робочих місцях та не виконувати дистанційну роботу поза межами установи (а.с. 19зв.-20).

У період з 24.02.2022 року по 14.05.2022 року відповідач не виплачував позивачу додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» № 168 від 28 лютого 2022 року у розмірі 30000 грн., що підтверджується листом Державної установи "Херсонський слідчий ізолятор" № 117/ВС від 27.01.2023 р. (а.с. 17).

Вважаючи протиправною бездіяльність Державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 за період з 24.02.2022 по 13.05.2022 додаткової винагороди у розмірі 30000 грн. за кожний місяць служби, представник позивач звернулася до суду з даною позовною заявою.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

В ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові основи організації та діяльності Державної кримінально-виконавчої служби України, її завдання та повноваження визначає Закон України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» від 23.06.2005 р. № 2713-IV (далі - Закон № 2713-IV).

Відповідно до ч.4 ст.21 Закону № 2713-IV особи рядового і начальницького складу та працівники кримінально-виконавчої служби, а також члени їхніх сімей знаходяться під захистом держави, їх безпека, честь і гідність охороняються законом.

Згідно ч. 1, ч. 2 ст.23 Закону № 2713-IV держава забезпечує соціальний захист персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України відповідно до Конституції України, цього Закону та інших законів України. Умови грошового і матеріального забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплата праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються законодавством і мають забезпечувати належні матеріальні умови для комплектування Державної кримінально-виконавчої служби України висококваліфікованим персоналом, диференційовано враховувати характер і умови служби чи роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій та професійній діяльності і компенсувати персоналу фізичні та інтелектуальні затрати.

Приписами ч. 1 ст. 24 Закону № 2713-IV передбачено, що фінансування діяльності Державної кримінально-виконавчої служби України здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України та інших джерел, передбачених законом. Пільги, компенсації та гарантії, передбачені цим Законом, надаються за рахунок і в межах бюджетних асигнувань на утримання відповідних бюджетних установ.

З метою визначення порядку та умов виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України Міністерством юстиції України 28.03.2018 р. наказом № 925/5 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України (далі - Порядок № 925/5).

Відповідно до п. 3 Порядку № 925/5, грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу включає зокрема і: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

В п. 5 Порядку № 925/5 зазначено, що виплата грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу здійснюється за місцем їх служби в межах асигнувань, затверджених кошторисом відповідного органу або установи на грошове забезпечення. Особам рядового і начальницького складу, які проходять службу в державних підприємствах Державної кримінально-виконавчої служби України, грошове забезпечення виплачується за рахунок і в межах коштів відповідних підприємств.

Згідно Порядку № 925/5, грошове забезпечення визначається залежно від посади, спеціального звання, тривалості, інтенсивності та умов проходження служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання особи рядового чи начальницького складу (п.6). За час відсутності особи рядового чи начальницького складу на службі без поважних причин (прогул) грошове забезпечення не виплачується. Підставою для припинення виплати грошового забезпечення особі рядового чи начальницького складу є наказ органу або установи із зазначенням строку, на який припиняється виплата грошового забезпечення (п.7).

Згідно з п. 8 Порядку № 925/5, при виплаті грошового забезпечення за неповний місяць розмір виплати за кожний календарний день визначається шляхом ділення суми грошового забезпечення, належного за повний місяць, на кількість календарних днів цього місяця.

Отже, грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, здійснюється за місцем їх служби та виплачується пропорційно відпрацьованому часу на підставі законодавства, яке є спеціальним у спірних правовідносинах.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 р. № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію", Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28.02.2022 р. № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх 'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова № 168).

Постановою Кабінет Міністрів України від 22 березня 2022 р. № 350, внесенні зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 та установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми “єПідтримка», виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно

Також визначено в п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 березня 2022 р. № 350, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 р. № 204-р "Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми "єПідтримка" затверджено перелік адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми "єПідтримка" згідно з додатком.

Відповідно до вказаного Переліку програма "єПідтримка" поширюється на Херсонську область, де розташовується Державна установа "Херсонський слідчий ізолятор", в якому працювала позивач на момент виникнення спірних правовідносин.

З урахуванням зазначеного суд дійшов висновку, що з 24.02.2022 року в період дії воєнного стану особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах Херсонської області, повинна була нараховуватися та виплачуватися додаткова винагорода в розмірі 30000 грн. щомісячно.

З матеріалів справи вбачається, що позивач у період з 02.06.2021 р. проходила службу в Державній установі "Херсонський слідчий ізолятор", яка розташована в Херсонській області (м.Херсон).

Спірним у даній справі є питання щодо нарахування додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 у період 24.02.2022 року по 13.05.2022 року.

З досліджених матеріалів справи вбачається, що позивач у період з 22.02.2022 року проходив службу на посаді начальника відділу охорони в Державній установі «Херсонський слідчий ізолятор», яка розташована в Херсонській області, м. Херсон.

Суд звертає увагу, що згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 р. № 204-р "Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми "єПідтримка", Херсонська область (без визначення окремих територіальних громад та населених пунктів) була включена до Переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми "єПідтримка".

Отже у період з у період з 24.02.2022 року по 13.05.2022 року (термін зазначений в позовній заяві) передбачено Постановою № 168 отримання особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми “єПідтримка», додаткової винагороди в розмірі 30000 грн. щомісячно.

Проте, щомісячно виплата позивачу у вказаний період додаткової винагороди в розмірі 30000 грн., відповідно до п. 1 Постанови № 168, не здійснювалась, що підтверджено відповідачем у відзиві на позовну заяву та листом від 27.01.2023 р. № 117/ВС.

Суд відхиляє доводи відповідача, щодо підстави не виплати позивачу додаткової винагороди в розмірі 30000 грн., відповідно до п. 1 Постанови № 168 за період з 24.02.2022 року по 13.05.2022 року, що згідно листа Херсонської обласної військової адміністрації від 10.05.2022 №01-01- 22-2359/0/22/312 «Про погодження видатків», з травня 2022 року Головне управління Державної казначейської служби України в Херсонській області призупинило проведення платежів по розпорядникам бюджетних коштів, які перебувають у тимчасовій окупації до окремого доручення, оскільки призупинення проведення платежів не може бути підставою для не виплати додаткової винагороди, передбаченої чинним на час вирішення спору підзаконним нормативно-правовим актом, яким у даному випадку є Постанова № 168.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" (рішення від 08 листопада 2005 року), в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Щодо тверджень відповідача про не надання до суду доказів виконання позивачем своїх посадових обов'язків (несення служби у вигляді чергувань, нарядів тощо) за місцем служби у період окупації території Херсонської області, відомостей про участь позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, суд зазначає, що у цьому випадку поняття "несення служби", яке зазначено у пункті 1 Постанови № 168, тотожні поняттю "проходження служби". Оскільки, законодавством визначено, що особи рядового і начальницького складу, які мають спеціальні звання проходять службу в органах Державної кримінально-виконавчої служби України, немає жодних підстав вважати, що вони не несуть службу.

Окрім того суд звертає увагу, що відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Проте відповідачем до суду не надано належних та достатніх доказів, що ОСОБА_1 не ніс службу в органах Державної кримінально-виконавчої служби, а саме в Державній установі «Херсонський слідчий ізолятор», у період з 24.02.2022 року по 13.05.2022 року.

На підтвердження виконання посадових обов'язків (несення служби) ОСОБА_1 , 21.01.2025 року до суду представником позивача надано копію Книги № 5516 видачі та приймання озброєння та спеціальних засобів Державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» почата: з 13.04.2022 pоку, де зазначено, що в період з 13.04.2022 року по 14.05.2022 року, ОСОБА_1 , здійснював записи про дозвіл видачі зброї працівникам ДУ «Херсонський слідчий ізолятор»

Крім того, положення пункту 1 Постанови № 168 не містять застережень щодо призначення додаткової допомоги у розмірі 30000 грн. виключно особам, які беруть участь в оперативних заходах. Тобто, Постанова № 168 в редакції від 22.03.2022 р. не ставить в залежність отримання додаткової винагороди від залучення осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби від виконання завдань та заходів, спрямованих на забезпечення безпеки в умовах воєнного стану, як про це вказує відповідач.

Аналогічних правовий висновків зазначено Верховним Судом у постанові від 02.11.2023 року у справі № 160/11851/22.

Отже, у період з 24.02.2022 року по 13.05.2022 року позивач мав право на отримання додаткової винагороди в розмірі 30000 грн. щомісячно, передбаченої Постановою № 168.

До суду представником позивача надано нотаріально засвідченні письмові пояснення ОСОБА_2 від 15.01.2025 року, однак зазначені пояснення не є допустимим доказом у справі, оскільки одержані з порушенням порядку, встановленого ст. 212 КАС України

Щодо посилання відповідача у відзиві на відсутність наказів командирів (начальників) щодо виплати спірної додаткової винагороди, то суд зауважує, що відсутність таких наказів свідчить лише про допущення протиправної бездіяльності відповідачем, а не про відсутність у позивача права на таку винагороду.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльність Державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» яка полягає у не нарахуванні та не виплаті ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за період з 24.02.2022 року по 13.05.2022 року включно у розмірі 30000 грн. щомісячно та зобов'язання Державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» нарахувати та виплатити позивачу додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за період з 24.02.2022 року по 13.05.2022 року включно у розмірі 30000 грн. щомісячно.

Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ч.1). В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

З урахуванням вище викладеного, суд дійшов висновку, що матеріалами справи підтверджено протиправну бездіяльність відповідача щодо нарахування та виплати позивача додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за період з 24.02.2022 року по 13.05.2022 року включно у розмірі 30000 грн., щомісячно, доказів самостійної її виплати відповідачем до суду не надано, відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 9, 72, 77, 90, 139, 242-246, 255, 262, 293, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Херсонський слідчий ізолятор» яка полягає у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за період з 24.02.2022 року по 13.05.2022 року включно у розмірі 30000 грн. щомісячно.

Зобов'язати Державну установу «Херсонський слідчий ізолятор» нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за період з 24.02.2022 року по 13.05.2022 року включно у розмірі 30000 грн. щомісячно.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).

Відповідач Державну установу "Херсонський слідчий ізолятор" (73005, м. Херсон, вул. Перекопська, буд.10, код ЄДРПОУ 08564707).

Суддя Вовченко O.A.