Справа № 420/21242/25
17 липня 2025 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження у адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКОФАКТОР ХАБ» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКОФАКТОР ХАБ» (далі - позивач, ТОВ «ЕКОФАКТОР ХАБ»), в інтересах якого діє адвокат Лужанов Сергій Валерійович, звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС в Одеській області (далі - відповідач 1, ГУ ДПС в Одеській області), Державної податкової служби України (далі - відповідач 2, ДПС України), в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення голови комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 20.05.2025 № 12885594/41882613 про відмову в реєстрації податкової накладної № 100 від 28.04.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних, складеної товариством з обмеженою відповідальністю «ЕКОФАКТОР ХАБ»;
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 100 від 28.04.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену товариством з обмеженою відповідальністю «ЕКОФАКТОР ХАБ», датою її подання;
визнати протиправним та скасувати рішення голови комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 20.05.2025 № 12885595/41882613 про відмову в реєстрації податкової накладної № 101 від 29.04.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних, складеної товариством з обмеженою відповідальністю «ЕКОФАКТОР ХАБ»;
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 101 від 29.04.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену товариством з обмеженою відповідальністю «ЕКОФАКТОР ХАБ», датою її подання.
Ухвалою від 04.07.2025 провадження у справі відкрито та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
16.07.2025 ГУ ДПС в Одеській області подало відзив та клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Клопотання мотивовано таким:
- предметом розгляду даної справи є правомірність прийнятих контролюючим органом рішень про відмову у реєстрації податкових накладних на загальну суму 1 698 923,38 грн. з урахуванням ПДВ;
- встановити та належним чином дослідити всі обставини справи можливо лише в рамках проведення відкритих судових засідань;
- справа відноситься до категорії справ, які можуть бути практикоутворюючими та резонансними, що пов'язані з тлумаченням та застосуванням норм законодавства;
- розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників спричинить негативні процесуальні наслідки для ГУ ДПС в Одеській області, оскільки представник відповідача не зможе повною мірою доказувати суду обставини, які свідчать про правомірність прийнятих рішень, ставити питання представникам ТОВ «ЕКОФАКТОР ХАБ» тощо.
Вирішуючи вказане клопотання, суд виходить з такого.
Відповідно до частин першої, другої, третьої та п'ятої статті 12 КАС України, адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні. Умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.
Вичерпний перелік спорів, справи у яких розглядаються за правилами загального позовного провадження, визначений частиною четвертою статті 12 КАС України, відповідно до якої виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах: 1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом; 2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; 4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує: для юридичних осіб - п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; для фізичних осіб та фізичних осіб - підприємців - вісімдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 5) щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років»; 6) щодо оскарження індивідуальних актів Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства фінансів України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, рішень Кабінету Міністрів України, визначених частиною першою статті 266-1 цього Кодексу.
Тотожний перелік справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження, визначений у частині четвертій статті 257 КАС України.
Частина шоста статті 12 КАС України містить перелік справ, які для цілей цього Кодексу визнаються справами незначної складності і цей перелік не являється вичерпним з огляду на пункт 10 цієї частини, відповідно до якого справами незначної складності є також інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно частин першої, другої та третьої статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до частини першої статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Положеннями статті 260 КАС України передбачене право відповідача на звернення до суду із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження. При цьому за наслідками розгляду відповідного заперечення суд, з урахуванням конкретних обставин справи, наділений дискреційними повноваженнями з огляду на принцип диспозитивності на підставі рішень Європейського суду з прав людини у справах «Engel and Others v. the Netherlands», «Lawless v. Ireland», «Michael Kuhnen v. Germany», «Preda and Dardari v. Italy», «Refah Partisi and Others v. Turkey», «Witzsch v. Germany», «Z'danoka v Latvia».
Частина 4 цієї ж статті закріплює спеціальне правило про процесуальні повноваження адміністративного суду залежно від обґрунтованості заперечень відповідача проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження: залишити заяву відповідача без задоволення; або розглянути справу за правилами загального позовного провадження та зробити заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Оскаржуване у цій справі рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 20.05.2025 № 12885594/41882613 про відмову в реєстрації податкової накладної є рішенням немайнового характеру і на його підставі неможливо заявити вимогу про стягнення грошових коштів.
Спір у правовідносинах, які виникли у сфері реєстрації податкових накладних, не згаданий у частині четвертій статті 12 та частині четвертій статті 257 КАС України, а отже не відноситься до вичерпного переліку справ, які розглядаються виключно за правилами загального позовного провадження.
Обраний позивачем спосіб захисту, категорія та складність справи, кількість сторін та інших учасників справи, а також обсяг та характер доказів у справі не вимагають її розгляду за правилами загального позовного провадження або в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Відповідач не обґрунтував, що розгляд цієї справи в порядку спрощеного позовного провадження може перешкодити повному і всебічному з'ясуванню обставин у справі.
При цьому заявником жодним чином не обґрунтовано і не доведено, що ця справа має виняткове значення для сторін або її розгляд становить значний суспільний інтерес.
Також слід звернути увагу відповідача на те, що згідно із статтею 166 КАС України при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування тощо щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань. Заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі. Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Подання заяв по суті справи є правом учасників справи (ч. 4 ст. 159 КАС України).
Документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом. Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч.ч.7,8 ст.44 КАС України).
З наведеного убачається, що процесуальним законодавством надане право сторонам подавати свої аргументи, пояснення і заперечення незалежно від форми судочинства та виду провадження (письмове чи судове засідання з викликом сторін). Крім того, Кодексом адміністративного судочинства встановлений порядок, форма і строки надання сторонами доказів, пояснень та інших аргументів.
Суд звертає увагу учасників справи, що згідно положень статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. цією ж нормою визначено, що обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. При цьому процесуальним законодавством надане право сторонам подавати свої аргументи незалежно від форми судочинства та виду провадження (спрощене чи загальне провадження).
Положеннями частин 1-3 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом. Вказане також не залежить від форми судочинства.
Крім того, відповідно до положень статті 9 КАС України суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі.
Отже, при вирішенні даного спору судом будуть досліджені усі надані сторонами письмові та електронні докази, повно і всебічно з'ясовані всі обставини справи незалежно від виду провадження (спрощене чи загальне провадження).
Крім того, суд звертає увагу сторін, що згідно із приписами процесуального закону їх правова позиція щодо предмету спору має бути викладена у відзиві на позовну заяву, відповіді на відзив та запереченнях, але не в усних поясненнях.
Таким чином, станом на день постановлення даної ухвали, відповідач не навів переконливих аргументів проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, а тому суд не убачає підстав та необхідності призначати дану справу до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Керуючись ст. 12, 243, 248, 257, 260 КАС України,
ухвалив:
Клопотання Головного управління ДПС в Одеській області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження залишити без задоволення.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя А.С. Пекний