16 липня 2025 р. № 400/983/22
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенко В. В. за участю секретаря судового засідання Дидіної А.О. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Галицька торгівельна компанія "Лемберг", вул. Космонавтів, 81/15,м. Миколаїв,54028,
до Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005,
провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 09.09.2021 №755214290703,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Галицька торгівельна компанія «Лемберг» звернулось до адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській з вимогами визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №755214290703 від 09.09.2021.
Свої позовні вимоги товариство обґрунтувало тим, ними отримано акт від 04.08.2021 №5726/14-29-07-03/43261903, відповідно до висновків якого ГУ ДПС у Миколаївській області нібито встановило порушення вимог п.198.1, п.198.3, п.198.5, ст.198, п.200.1, п.200.4 ст.200 ПК України (завищено суму від'ємного значення з податку на додану вартість на 21168669 гривень. Не погоджуючись з висновками, викладеними в акті, товариство подало заперечення, з чіткими викладенням необґрунтованості встановлених порушень, та надано копії документів, які підтверджують безпідставність висновків контролюючого органу. Разом з тим, за відсутності будь-яких правових підстав, ГУ ДПС у Миколаївській області не було враховано доводи ТОВ «Галицька торгівельна компанія «Лемберг» та надані докази, які спростовують висновки акту перевірки. 09.09.2021 ГУ ДПС у Миколаївській області прийняло податкове повідомлення-рішення №755214290703. Приймаючи податкове повідомлення-рішення, ГУ ДПС у Миколаївській області навіть не дотримано вимог Порядку надіслання контролюючим органом податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 №1204, оскільки затверджена форма податкового повідомлення-рішення форми В4 передбачає наявність графи: «інформація щодо надання платником податків заперечень, письмових пояснень та додаткових документів, зокрема щодо обставин виявлених порушень, наданої платником податків інформації, яка спростовую наявність його вини, наявності пом'якшуючих обставини або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до Податкового кодексу України». Ця графа відсутня та взагалі інформація про надання ТОВ «Галицька торгівельна компанія «Лемберг» заперечення на акт перевірки не відображена в податковому повідомленні-рішенні. Зазначене порушення зі сторони контролюючого органу свідчить про формальний підхід при дослідженні наданих платником пояснень, обґрунтувань та документів.
Під час перевірки, ревізори послалися на акт перевірки ТОВ «Галицька торгівельна компанія «Лемберг» від 29.03.2021 №2535/14-29-07-04/43261903. На думку податківців, ТОВ «Галицька торгівельна компанія «Лемберг» нібито реалізувало тютюнові вироби, придбані у ТОВ «Тедіс України» та ТОВ «Компанія+» ще в грудні 2020 року, а тому повинно було нарахувати податкові зобов'язання ще в грудні 2020 року. Тобто, ГУ ДПС у Миколаївській області повторно нараховує податкові зобов'язання з ПДВ на одні й ті самі тютюнові вироби у ТОВ «Тедіс Україна» та ТОВ «Компанія+», які начебто використані не в господарській діяльності у грудні 2020. Це свідчить про відсутність правових підстав для твердження про заниження податкових зобов'язань з ПДВ в сумі 21088062 гривень, оскільки, по-перше, висновок контролюючого органу про відсутність тютюнових виробів є надуманим та не підтверджується жодними доказами; по-друге, контролюючий орган вже задокументував висновок про заниження податкових зобов'язань ще в грудні 2020 року по цим же тютюновими виробам. Безпідставним є встановлення відсутності товарно-матеріальних цінностей на складах за результатами «візуального огляду». Така можливість контролюючого органу не регламентована ні нормами ПК України, ні жодним іншим нормативно-правовим актом. Контролюючий орган не здійснив жодних заходів щодо встановлення наявності тютюнових виробів у травні 2020 року на складах товариств, а лише посилається на листи ГУ ДПС у Львівській області та Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки Служби безпеки України, датовані березнем 2021 року. Але, наявність тютюнових виробів на складах підтверджується довідками ГУ ДПС у Львівській області, складеними за результатами фактичних перевірок з питань додержання суб'єктом господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі та зберігання алкогольними напоями та тютюновими виробами: а саме - довідка від 03.02.2021 №13/1515/09-01/43261903, згідно якої перевіркою встановлено факт зберігання товарів (тютюнових виробів) за адресою м. Львів, вул. Волинська, 10; довідка від 29.01.2021 №13/0901/43261903, згідно якої перевіркою встановлено факт зберігання товарів (тютюнових виробів) за адресою м. Львів, вул. Пластова, 2; довідка від 28.01.2021 №13/09.01/1326, згідно якої перевіркою встановлено факт зберігання товарів (тютюнових виробів) за адресою м. Львів, вул. Пластова, 2, м. Трускавець, вул. Мазепи, 29д; довідка від 28.01.2021 №13/09.01/13261903, згідно якої перевіркою встановлено факт зберігання товарів (тютюнових виробів) за адресою с. Муроване вул. С. Стрільців, 34. Відповідно до п.86.1 ст.86, довідка перевірки - документ, який складається у передбачених цим Кодексом випадках, підтверджує факт проведення перевірки та відображає її результати і є носієм доказової інформації про невстановлення фактів порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотримання якого покладено на контролюючі органи. Отже, надана листом ГУ ДПС у Львівській області від 16.03.2021 інформація суперечить вже встановленому за результатами фактичних перевірок факту зберігання тютюнових виробів у відповідних складських приміщеннях. Висновки контролюючого органу про наявність порушення зроблено без врахування змісту абз. «г» п.198.5 ст.198 ПК України. В свою чергу, п.14.1.36 п.п.14.1 ст.14 ПК України передбачено, що господарська діяльність - це діяльність, що пов'язана з виробництвом або реалізаціє товарів, виконання робіт, надання послуг. Відповідно до п.198.3 ст.198 ПК України, нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподаткованих операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду. На даний час, позивач зберігає придбані тютюнові вироби на складських приміщеннях та в подальшому має на меті реалізувати цей товар, що відповідає змісту господарської операції. Відсутність на теперішній час факту реалізації тютюнових виробів не є порушенням будь-якої норми законодавства. Контролюючим органом проігноровано, що ТОВ «Галицька торгівельна компанія «Лемберг» зменшено податкові зобов'язання по операції з продажу тютюнових виробів ТОВ «ЕКО ІМПУЛЬС» на суму ПДВ 21088062 гривень, шляхом подання відповідного розрахунку коригування до податкових накладних на цю суму. Висновок про неможливість підтвердити реальність господарських операцій контролюючим органом, як раз свідчить що питання правомірності відображення у рядка 16, 17, 19, 21 податкових декларацій ПДВ за січень-квітень 2021 року податкового кредиту на загальну суму 80608 гривень не охоплено цією перевіркою. Податкові накладні, виписані контрагентами-постачальниками ТОВ «Муроване-Транс», ТОВ «Північний поділ» та інші, зареєстровані в ЄДРПН, відповідно до вимог податкового законодавства. Платник податків, якому надіслано квитанцію, як підтвердження реєстрації податкової накладної, фактично пройшов перевірку законності формування податкового зобов'язання ним, як продавцем. В акті перевірки на наведено фактів відмови в реєстрації, чи блокуванні реєстрації податкових накладних, складених контрагентами-постачальниками ТОВ «Галицька торгівельна компанія «Лемберг». Відповідно, факт реєстрації податкових накладних, складених контрагентами-постачальниками за результатами поставки товарів на адресу позивача в ЄРПН, не оспорюється контролюючим органом. ТОВ «Галицька торгівельна компанія «Лемберг» є доброчесним платником податків, всі показники податкової звітності документально підтверджені та є реальними, в тому числі і при декларуванні відємного значення з ПДВ за травень 2021 року. Позивач правомірне задекларував суму від'ємного значення на додану вартість за травень 2021 року в сумі 21168669 гривень. Висновки контролюючого органу зазначені в акті жодним чином не підтверджені.
Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити, свою позицію виклав у відзиві. За результатами перевірки ТОВ «ГТК «Лемберг» (акт від 04.08.2021 №5726/14-29-07 03/43261903) встановлено порушення п. 198.1, п. 198.3 ст. 198, п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України в результаті чого завищено суму від'ємного значення з податку на додану вартість на суму ПДВ 21 168 669 гривень. На підставі наведеного акту перевірки, ГУ ДПС у Миколаївській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 09.09.2021 №755214290703. За даними додатку 1 до уточнюючого розрахунку ТОВ «Галицька торгівельна компанія «Лемберг» декларує зменшення податкового зобов'язання по ТОВ «ЕКО ІМПУЛЬС» на 21 088 062 грн з періодом взаємовідносин липень 2020 року. Таким чином, від'ємне значення за травень 2021 року (рядок 19 «Від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 17 - рядок 9 декларації)» на суму ПДВ 21 168 669 грн сформовано за рахунок сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за серпень 2020 року, які відображені в уточнюючому розрахунку та сум податкового кредиту за січень, лютий, березень, квітень 2021 року (рядок 10.1 декларацій) по операціях з придбання послуг на митній території України з основною ставкою. Цьому передувало врахування уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за серпень 2020 року на 21 088 062 грн та сум ПДВ всупереч п. 198.1, п. 198.3, ст. 198 Податкового кодексу України з придбання послуг в січні - квітні 2021 року у контрагентів - постачальників, реальність здійснення яких перевіркою не встановлено на суму 80 608 гривень. ГУ ДПС у Миколаївській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Галицька торгівельна компанія «Лемберг» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за грудень 2020 року, від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету, за результатами складено акт від 29.03.2021 №2535/14-29-07-04/43261903. Перевіркою не підтверджено фактичну наявність, тютюнових виробів отриманих від ТОВ "ТЕДІС УКРАЇНА" та ТОВ «Компакт+» в місцях їх нібито зберігання, а також відсутність їх реалізації вроздріб, такі товари вважаються використаними підприємством в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку. При цьому, наявна податкова інформація свідчить про недостовірність даних зазначених у листі платника від 15.03.2021, оскільки 13.03.2021 ГУ ДПС у Львівській області було встановлено фактичну відсутність товарних залишків за вказаними адресами. Зазначена інформація підтверджується отриманим ГУ ДПС у Миколаївській області листом Головного управління контрозвідувального захусту інтересів держави у сфері економічної безпеки Служби безпеки України від 19.03.2021 №3346 (вх. від 22.03.2021 №1106/8), в якому повідомлено, що головним управлінням з метою захисту економічного потенціалу держави та недопущення протиправного відшкодування ПДВ з Державного бюджету України з боку ТОВ "ГТК "ЛЕМБЕРГ" (юридична адреса: вул. Космонавтів, буд. 81/15, м. Миколаїв, попередня адреса: вул. Зелена, буд. 109, офіс. 501, м. Львів) вивчено умови оренди та зберігання тютюнових виробів на складських приміщеннях, відображених в податковій звітності.
В судових засіданнях представники позивача та відповідача підтримали власні позиції викладені в процесуальних заявах по суті справи. Представник позивача просив позов задовольнити, представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити.
Суд розглянув справу 16.07.2025 у відкритому судовому засіданні за участі представників сторін в режимі відеоконференції.
Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Галицька торгівельна компанія «Лемберг» зареєстровано юридичною особою 02.10.2019. Основним видом діяльності товариства є оптова торгівля тютюновими виробами.
Між ТОВ «ГТК «Лемберг» та ТОВ «Тедіс Україна» було укладено договір поставки від 04.02.2020 № 15-ЛВ/20/КК, відповідно до якого ТОВ «Тедіс Україна» зобов'язане передати позивачу товари IQOS та тютюнові вироби для електричного нагрівання у власність на загальну суму постачання 859533506,10 гривень, в т.ч. ПДВ 171906701,20 гривень.
Згідно даних ЄРПН ТОВ «Тедіс Україна» зареєстровано податкові накладні з номенклатурою: тютюнові вироби на адресу ТОВ «ГТК «Лемберг» на загальну суму 1175173252,86 грн., в тому числі ПДВ - 195862208,81 грн.
ТОВ «ГТК «Лемберг» віднесено до складу податкового кредиту за грудень 2020 року податковою декларацією з ПДВ за грудень 2020 операції оформлені з контрагентом-постачальником ТОВ «Тедіс Україна» у лютому-грудні 2020 року на загальну суму постачання (без податку на додану вартість) 859533506,05 грн., сума ПДВ - 171906701,21 гривень.
27.02.2020 між ТОВ «ГТК «Лемберг» та ТОВ «Компакт+» було укладено договір купівлі-продажу № ЛВК-00816/02, відповідно до якого ТОВ «Компакт+» зобов'язане передати позивачу тютюнові вироби власність.
Згідно даних ЄРПН ТОВ «Компакт+» зареєстровано податкові накладні з номенклатурою: тютюнові вироби на адресу ТОВ «ГТК «Лемберг» (на загальну суму 22794056,56 грн., в тому числі ПДВ - 3799009,41 гривень.
ТОВ «ГТК «Лемберг» віднесено до складу податкового кредиту за грудень 2020 року податковою декларацією з ПДВ за грудень 2020 операції оформлені з контрагентом-постачальником ТОВ «Компакт+» у березні-грудні 2020 року на загальну суму постачання (без податку на додану вартість) 16983883,81 грн., сума ПДВ - 3396776,75 грн.
Загалом ТОВ «ГТК «Лемберг» віднесено до складу податкового кредиту за грудень 2020 року податковою декларацією з ПДВ за грудень 2020 період лютий-грудень 2020 року в розмірі 175303478 грн., що складається з операцій оформлених з контрагентом-постачальником ТОВ «Тедіс Україна» на суму ПДВ - 171906701,21 грн. та операцій оформлених з контрагентом-постачальником ТОВ «Компакт+» у березні-грудні 2020 року на суму ПДВ - 3396776,75 грн.
02.02.2021 ТОВ «ГТК «Лемберг» подало Податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2020, в якій у рядках 20.2 та 20.2.1 зазначило суму 175303478 гривень, як таку, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку.
В період з 12.03.2021 по 22.03.2021 посадові особи Головного управління ДПС у Миколаївській області провели документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «ГТК «Лемберг» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за грудень 2020 року, від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету, за результатами якої складено акт перевірки від 29.03.2021 2535/14-29-07-04/43261903.
Під час перевірки, у контролюючого органу виникли сумніви щодо фактичної наявності у ТОВ «ГТК «Лемберг» тютюнових виробів придбаних у ТОВ «Тедіс Україна» та ТОВ «Компакт+».
19.04.2021 уповноваженою особою ГУ ДПС у Миколаївській області прийняти податкові повідомлення-рішення №347014290704, яким зменшено ТОВ «Галицька торгівельна компанія «Лемберг» суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за грудень 2020 року в розмірі 175303478,00 гривень та застосовано штрафну санкцію в сумі 43825869,50 гривень.
19.04.2021 уповноваженою особою ГУ ДПС у Миколаївській області прийнято податкове повідомлення-рішення №347114290704, яким штрафні санкції до ТОВ «Галицька торгівельна компанія «Лемберг» з урахуванням п. 52-1 підрозділу 10 розділу Х ПК України не застосовано, проте попереджено про необхідність складання та реєстрації податкових накладних на суму ПДВ 175303478,00 гривень.
ТОВ «ГТК «Лемберг» оскарженні зазначенні податкові повідомлення-рішення в порядку адміністративного судочинства.
28.05.2024 рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду у адміністративній справі №400/3106/21 в задоволенні позову ТОВ «ГТК «Лемберг» визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 19.04.2021 р. № 347014290704, № 347114290704 відмовлено повністю.
03.10.2024 постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду зазначене рішення МОАС залишено без змін.
21.06.2021 ТОВ «ГТК «Лемберг» подало податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2021 року.
У рядку « 21» зазначеної декларації, товариством зазначено суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду в розмірі 21168669 гривень.
Зазначена сума від'ємного значення склалася за рахунок сум від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду за серпень 2020 року в розмірі 21088062 гривень, за січень 2021 в розмірі 2309 гривень, за лютий 2021 в розмірі 26898 гривень, за березень 2021 в розмірі 26358 гривень та за квітень 2021 в розмірі 25042 гривень.
В свою чергу сума податкового кредиту за серпень 2020 року сформовано за рахунок постачання тютюнових виробів ТОВ «ТЕДІС Україна» та ТОВ «Компакт+».
15.07.2021 Головним управління ДПС у Миколаївській області видано наказ №1328-п про призначення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Галицька торгівельна компанія «Лемберг».
В період з 22.07.2021 по 28.07.2021 спеціалісти контролюючого органу провели документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Галицька торгівельна компанія «Лемберг» за наслідками якої склали Акт від 04.08.2021 №5726/14-29-07-03/43261903.
Під час перевірки, ревізорам направлявся запит про надання первинних документів, але ТОВ «Галицька торгівельна компанія «Лемберг» первині документи ревізори надані не були, у зв'язку з чим було складено акт від 28.07.2021.
За наслідками перевірки, контролюючим органом зроблено висновок, що ТОВ «Галицька торгівельна компанія «Лемберг» на порушення п.198.1, п.198.3 ст.198 Податкового кодексу України, ст.1, ст.2, п.3 ст.8, ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» , п.п..2 п.1, п.п.2.1 п.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку завищено податковий кредит з податку на додану вартість на суму 21168669 гривень.
09.09.2021 уповноваженою особою Головного управління ДПС у Миколаївській області прийнято податкове повідомлення-рішення №755214290703, яким ТОВ «Галицька торгівельна компанія «Лемберг» зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на 21168669 гривень.
Відповідно до пп.14.1.36 п.14.1 ст.14 ПК України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Пунктами 44.1, 44.2 статті 44 ПК України передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Відповідно до пункту 198.1 статті 198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій, в тому числі, з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту, згідно з пунктом 198.2 статті 198 Податкового кодексу України, вважається дата тієї події, що відбулася раніше: - дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; - дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Згідно з пунктом 198.3 статті 198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті. Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно до п.п г п.198.5 ст.198 ПК України платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання, виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися: в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Відповідно до пп.71.1.8 п.71.1 ст.71 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
Документальна позапланова перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
Пунктом 82.2. ст. 82 ПУ України встановлено, що тривалість перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів, для фізичних осіб - підприємців, які не мають найманих працівників, за наявності умов, визначених в абзацах третьому - восьмому цього пункту, - 3 робочі дні, інших платників податків - 10 робочих днів.
Продовження строків проведення перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, можливе за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу не більш як на 10 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - не більш як на 2 робочих дні, інших платників податків - не більш як на 5 робочих днів.
Відповідно до пп.20.1.9. п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право вимагати під час проведення перевірок від платників податків, що перевіряються, проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки;
Абзац 10 п.198.5 ст.198 ПК України унормовує, що у разі якщо на момент перевірки платника податку контролюючим органом в акті вибіркової (часткової) інвентаризації, проведеної платником податку на вимогу такого органу, виявлено нестачу придбаних таким платником товарів (крім випадку, якщо така нестача обумовлена знищенням внаслідок дії обставин непереборної сили, що підтверджується відповідно до законодавства), для цілей розділу V цього Кодексу такі товари вважаються використаними платником податку в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Пунктом 198.6 статті 198 ПК України визначено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
У разі, коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
За приписами статті 1 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства. Первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Статтею 9 цього Закону передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Згідно з п.44.6 ст.44 ПК України у разі, якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в п.86.7 ст.86 цього Кодексу, платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду викладеної у постанові від 01.06.2022 у адміністративній справі №280/597/19 надання платником податків фінансово-господарських документів під час проведення перевірки є необхідною умовою підтвердження правомірності задекларованих платником показників податкового обліку. Обов'язок платника податків зберігати документи й надавати їх під час перевірки контролюючому органу кореспондує з компетенцією контролюючого органу здійснювати перевірку на підставі документів. Ненадання платником податків документів на підтвердження задекларованих показників податкового обліку прирівнюється нормами пункту 44.6 статті 44 Податкового кодексу України до їх відсутності.
Оскільки, у цьому випадку ТОВ «Галицька торгівельна компанія «Лемберг» не надали ревізорам на їх вимоги жодних документів, щодо формування суми від'ємного значення за січень-квітень 2022 року на суму 80607 гривень, контролюючий орган правомірне дійшов висновку про підтвердження розміру податкового кредит позивачем на цю суму та відповідно необхідність його зменшення.
Щодо суми від'ємного значення 21088062 гривень, то вона сформована в липні 2020 року податковим кредитом за рахунок ТОВ «ТЕДІС Україна» та ТОВ «Компакт+», безпідставність формування якого встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили (справа № № 400/3106/21).
Щодо форми податкового повідомлення-рішення №755214290703 від 09.09.2021 то вона повністю відповідає формі податкового повідомлення-рішення форми «В4», затвердженою Додаток 14 до Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1204 від 28.12.2015.
Згідно п.58.2. ст.58 ПК України, форма та порядок надіслання податкового повідомлення-рішення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
На виконання цієї норми закону розроблений Порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків», який затверджений наказом Міністерства фінансів України 28.12.2015 №1204 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 31 грудня 2020 року №846 (далі - Порядок №1204).
Відповідно до Порядку №1204 податкове повідомлення-рішення за формою «В4» у разі зменшення від'ємного значення суми податку на додану вартість (додатки 14, 15);.
Так, податкове повідомлення-рішення згідно додатку 14 заповнюється (складається) до 01 січня 2021 року та за результатами документальних перевірок, розпочатих до 01 січня 2021 року, а згідно додатку 15 заповнюється (складається) після 01 січня 2021 року.
Разом з тим, суд зазначає, що окремі дефекти форми рішення контролюючого органу не повинні сприйматися як безумовні підстави для висновку щодо протиправності спірного рішення і, як наслідок, про його скасування. Якщо спірне рішення прийнято контролюючим органом у межах своєї компетенції та з його змісту можна чітко встановити зміст цього рішення (зокрема, порушення законодавства, за які застосовуються відповідні санкції, та розмір останніх), таке рішення може бути визнане правомірним навіть у разі, коли не дотримано окремих елементів форми спірного рішення.
Вказані висновки суду відповідають правовій позиції висловленої Верховним Судом у рішенні від 11.09.2018р. у справі №826/11623/16.
З урахуванням зазначеного, суд доходить висновку, що зазначені позивачем обставини не призводять до протиправності спірного рішення, оскільки його прийнято контролюючим органом у межах своєї компетенції та з його змісту можна чітко встановити зміст порушення законодавства, за які застосовуються відповідні санкції, та розмір останніх, а порушення форми, зазначені позивачем не призвели до зазначення відповідачем неконкретних чи непідтверджених відомостей щодо допущеного позивачем податкового правопорушення, у зв'язку із чим заявлені позивачем підстави у зазначеній частині не можуть бути визнані судом достатніми для визнання ППР протиправним.
Враховуючи викладене, суд не знаходить підстав для задоволення позову, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
В задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Судові витрати покласти на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Галицька торгівельна компанія "Лемберг" (вул. Космонавтів, 81/15,м. Миколаїв,54028 43261903) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005 44104027) відмовити повністю.
2. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 17.07.2025