16 липня 2025 р. № 400/1062/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Бульби Н.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до 1) ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , 2) Комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2
провизнання протиправним та скасування рішення від 29.10.2024 в частині, зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 з вимогами, у яких просить суд:
- визнати протиправним рішення про ненадання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації;
- зобов'язати відповідача прийняти рішення про надання відстрочки від призову за мобілізацією на підставі п. 1) ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач має право на отримання відстрочки від призову від мобілізації у зв'язку з тим, що навчається у ВНЗ на денній формі навчання. До заяви були додані копії документів, які підтверджують зазначений факт, проте відповідачем було розглянуто по суті заяву та відмовлено позивачу у наданні відстрочки від призову за мобілізацією.
Ухвалою суд від 17.02.2025 відкрито провадження та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач надіслав відзив, заперечує проти задоволення позову. На обґрунтування своєї позиції зазначає, що предметом позову у даній справі є відмова у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації як студенту очної форми навчання у вищому навчальному закладі який має право на звільнення від мобілізації при документальному підтвердженні цієї підстави, що передбачено пунктом 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Позивачем не наводиться жодних відомостей та доказів щодо порушення ІНФОРМАЦІЯ_3 порядку оформлення або видачі рішення за результатами розгляду комісією з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки заяви ОСОБА_1 від 21.10.2024.
Розглянувши заяву по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою щодо надання йому відстрочки, оскільки він навчається у ВНЗ за денною формою. До заяви були додані копії документів, які підтверджують зазначений факт.
Протоколом комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 № 41 від 29.10.2024 відмовлено ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу, оскільки в наданих документах відсутня довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній базі з питань освіти.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у наданні йому відстрочки протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини третьої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ) військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина п'ята статті 1 Закону № 2232-ХІІ).
Відповідно до п. 2) ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон № 3543-ХІІ, в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).
Згідно із п. 1) ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 №2145-VIIІ рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
Згідно з п. 5) ч. 1 ст. 1 Закону України «Про вищу освіту» вища освіта - сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти.
Отже, у разі повторного вступу для здобуття освіти за тим самим освітнім ступенем, здобуття вищої освіти відбуватиметься в непослідовному порядку.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що відповідно до Виписки з єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту та інформації про навчання ОСОБА_1 30.06.2019 отримав диплом молодшого спеціаліста Коледжу Приватного вищого навчального закладу "Міжнародний класичний університет імені Пилипа Орлика".
04.02.2023 позивач був відрахований з Приватного вищого навчалього закладу "Міжнародний класичний університет імені Пилипа Орлика".
Згідно з листом Університету правових наук та управління ім. Леона Петражицького у Воломіні від 01.09.2024 ОСОБА_2 є студентом першого семестру першого циклу денної форми навчання. Був переведений з Приватного вищого навчального закладу "Міжнародний класичний університет імені Пилипа Орлика" ще з 01.10.2023.
Також зазначено, що Університет не може видати довідку з українського реєстру вступників на освіту, оскільки університету немає в реєстрі українських вищих навчальних закладів.
Отже, позивач проходив навчання у Приватному вищому навчальному закладі "Міжнародний класичний університет імені Пилипа Орлика", з якого у 2023 році був переведений на навчання до Університету правових наук та управління ім. Леона Петражицького у Воломіні. Тобто, продовжив здобуття освіти на денній формі навчання за освітнім рівнем "Бакалавр".
Отже, з урахуванням викладеного, позивач є здобувачем вищої освіти, який навчається за денною формою здобуття освіти і здобуває рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень, а саме за освітнім рівнем "Бакалавр" після "Молодшого спеціаліста".
Окрім того, позивачем до суду надано лист університету, в якому навчається позивач, до якого також додано Довідку, видану Унівеститетом правових наук та управління ім. Леона Петражицького у Воломіні, що в сукупності підтверджують навчання позивача у цьому навачальному закладі із зазначенням освітнього рівня та форми навчання.
Зазначені документи містяться в матеріалах справи.
Суд зазначає, що позивач позбавлений обєктивної можливості надати іншу Довідку, зокрема з Єдиної державної базі з питань освіти.
Тому позивач не підлягає призову на військову службу під час мобілізації згідно з положеннями п. 1) ч. 3 статті 23 Закону № 3543-ХІІ.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірності своїх дій, що є підставою для задоволення позову.
Позивач надав квитанцію про сплату судового збору в сумі 1211,20 грн за подання позову та 908,40 грн за подання заяви про забезпечення позову.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) та до Комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо відмови у наданні відстрочки від призову під час мобілізації ОСОБА_1 від 29.10.2024 № 41.
3. Зобов'язати Комісію з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про надання відстрочки від призову за мобілізацією на підставі п. 1) ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», з урахуванням висновків суду.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 2119,60 (дві тисячі сто дев'ятнадцять грн шістдесят коп) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 16.07.2025.
Суддя Н.О. Бульба