17 липня 2025 рокусправа № 380/916/25
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Морської Галини Михайлівни, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Паливна група "Оператор" до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, -
Приватне підприємство "Паливна група "Оператор" (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України (далі - відповідач), в якому просить
- визнати протиправним та скасувати дії (рішення) Головного управління ДПС у Львівській області, яким було зупинено реєстрацію податкової накладної №2 від 07.05.2024, яку подано Приватним підприємством "Паливна група "ОПЕРАТОР";
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 07.05.2024, яку подано Приватним підприємством "Паливна група "ОПЕРАТОР", датою її фактичного надходження.
Ухвалою від 23.01.2025 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків. Позивач вимоги ухвали виконав.
Ухвалою від 05.02.2025 відкрите спрощене провадження у справі без виклику сторін.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 17.02.2023 ПП «Паливна група «ОПЕРАТОР» (Постачальник) та Фермерське господарство «АГРО-АВІЛАН» (Покупець) уклали договір поставки нафтопродуктів № ДГ-0000549. На виконання договору поставки ПП «Паливна група «ОПЕРАТОР» поставило (продало) Фермерському господарству «АГРО-АВІЛАН» дизельне паливо В0), на підтвердження чого було оформлено: (ДП-З-Євро5 видаткову накладну № 397 від 08.05.2024 на суму 45 000,00 грн. (в т.ч. 7 500,00 грн. ПДВ); товарно-транспортну накладну на відпуск нафтопродуктів № 397 від 08.05.2024. За наслідками виконання цього договору Приватне підприємство «Паливна група «ОПЕРАТОР» (продавець) оформило податкову накладну № 2 від 07.05.2024 на суму 37 500,00 грн. (ПДВ 7 500,00 грн.) та надіслало для державної реєстрації.
Проте податковий орган зупинив реєстрацію ПН, надіславши квитанцію: «РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). ПП «Паливна група «ОПЕРАТОР» вважає, що дії податкового органу щодо зупинення реєстрації вищевказаних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є безпідставними та незаконними.
Стверджує, що квитанції про зупинення реєстрації вказаних вище податкових накладних не відповідають вимогам , що встановлені до них пунктом 11 Порядку № 1165, в частині необхідності зазначення: 1. переліку документів, які слід надати платнику податків; 2. та суті пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація податкової накладної стала можливою.
В оскаржених рішеннях міститься лише загальний перелік документів, передбачений формою такого рішення, без зазначення тих документів, які, на думку контролюючого органу, позивачем надані із порушенням їх складення. Таким чином, контролюючий орган обмежився формальним підходом до виконання своїх обов'язків, не дослідивши первинні документи підприємства за спірними документами. Наслідком таких дій та недотримання податковим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкової накладної щодо оформлення квитанції прямо вказує на те, що такі рішення Відповідачів є незаконними та такими, які підлягають скасуванню.
Із вказаних підстав просить суд задовольнити позов.
Відповідач Головне управління ДПС у Львівській області надіслав суду відзив, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що зупинення реєстрації в ЄРПН податкових накладних №2 від 07.05.2024 поданої ПП «Паливна група «ОПЕРАТОР» відбувалося автоматично. Згідно з отриманою квитанцією № 1 за реєстраційним номером [….] ДОКУМЕНТ ЗБЕРЕЖЕНО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА з підстав: Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій.. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Стверджує, що Квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК не створюють жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни чи припинення прав Позивача, а тому, не є рішенням суб'єкта владних повноважень (актом індивідуальної дії) у розумінні положень статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України та, відповідно, не порушує права, свободи та інтереси Позивача у сфері публічно-правових відносин. Саме рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування призведе до певних негативних правових наслідків для платника податків, та, вважаючи таке рішення контролюючого органу неправомірним, особа може звернутись до суду за захистом своїх прав. Тобто, зупинення реєстрації податкових накладних має бути спростовано платником податків шляхом подання на вимогу податкового органу переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, що передбачений п. 5 Порядку №520, і лише ненадання платником податку відповідних письмових пояснень та запитуваних копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування є підставою для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.
«… звертаємо увагу суду на те, що контролюючим органом не прийнято рішення про відмову у реєстрації податкових накладних №2 від 07.05.2024 виписаної ПП«ПАЛИВНА ГРУПА «ОПЕРАТОР», тобто саме прийняття рішень є тією дією яка породжує певні правові наслідки для Позивача . Отже, враховуючи вищевикладене Позивачу відомо, що лише відмова у реєстрації податкових накладних несе за собою певні правові наслідки , у зв'язку з чим ГУ ДПС у Львівській області невідомі причини подання позовної заяви по справі № 380/916/25…».
Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.
Позивач надіслав відповідь на відзив, де зазначив, що податковий орган, зупиняючи реєстрацію податкових накладних, надав загальну абстрактну вказівку на необхідність надання додаткових пояснень та документів, без посилання на перелік документів, яких не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
Зазначив: «…У відзиві Відповідач не надав обґрунтованих чи хоча б якихось правдоподібних пояснень, чому ДПС зупиняє реєстрацію податкових накладних ПП «Паливна група «ОПЕРАТОР», яке має у власності 65 транспортних засобів, працевлаштувало понад 50 працівників, сплачує великі суми податків і зборів та здійснює законну підприємницьку діяльність із гуртового продажу пального. Отже, зважаючи на вказані вище обставини, прошу суд у повному обсязі задоволити позов Приватного підприємства «Паливна група «ОПЕРАТОР» у справі № 380/916/25…».
Просив суд задовольнити позов.
Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.
Приватне підприємство «Паливна група «ОПЕРАТОР» зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності 02.09.2011. Основний вид діяльності подібними продуктами- оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і (КВЕД 46.71). Крім того, видами діяльності Підприємства є: вантажний автомобільний транспорт (КВЕД 49.41); надання в оренду вантажних автомобілів (КВЕД 77.12); надання в оренду автомобiлiв i легкових автотранспортних засобів (КВЕД 77.11); інша допоміжна дiяльнiсть у сферi транспорту (КВЕД 52.29).
17.02.2023 ПП «Паливна група «ОПЕРАТОР» (Постачальник) та Фермерське господарство «АГРО-АВІЛАН» (Покупець) уклало договір поставки нафтопродуктів № ДГ-0000549.
На виконання договору поставки ПП «Паливна група «ОПЕРАТОР» поставило (продало) Фермерському господарству «АГРО-АВІЛАН» дизельне паливо В0), на підтвердження чого було оформлено: (ДП-З-Євро5 видаткову накладну № 397 від 08.05.2024 на суму 45 000,00 грн. (в т.ч. 7 500,00 грн. ПДВ); товарно-транспортну накладну на відпуск нафтопродуктів № 397 від 08.05.2024.
07.05.2024 Фермерське господарство «АГРО-АВІЛАН» у повному обсязі оплатило придбане дизельне пальне, на підтвердження чого надаємо банківську виписку про зарахування 45 000,00 грн.
За наслідками виконання цього договору Приватне підприємство «Паливна група «ОПЕРАТОР» (продавець) оформило податкову накладну № 2 від 07.05.2024 на суму 37 500,00 грн. (ПДВ 7 500,00 грн.) та надіслало її на державну реєстрацію.
Згідно з отриманою квитанцією № 1 від 05.06.2024 за реєстраційним номером 9151347275 «ДОКУМЕНТ ЗБЕРЕЖЕНО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА . «РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.».
Вважаючи, що зупинення реєстрації податкової накладної порушує його права, позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку позиціям сторін у справі, суд застосовує наступні правові норми.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з підпунктами а, б пункту 185.1 статті 185 ПК України - об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів та послуг місце постачання яких розташоване на митній території України. Положеннями пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку-продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Згідно пункту 201.7 статті 201 ПК України - податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг , а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). У разі якщо частка товарів/послуг, послуг не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та враховується при визначенні загальних податкових зобов'язань.
Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена виключно в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів визначені Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1165 від 11.12.2019, яка набрала чинності 01.02.2020 (далі за текстом - Порядок № 1165).
Пунктами 5, 6 Порядку № 1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/ або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3). У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/ розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. За результатами перевірок формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1. номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2. критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3. пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку № 1165).
Як встановлено судом, реєстрація ПН зупинена з тієї підстави, що «… ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку)…».
Пунктом 2 Порядку № 520 визначено, що рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронні довірчі послуги». У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Разом з цим, пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
При цьому письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги». (пункти 6, 7 Порядку № 520).
Згідно з п. 9, п. 10 та п. 11 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Суд погоджується із позивачем, що квитанція не містить чіткого переліку документів, які необхідно надати для її державної реєстрації, але разом із тим суд наголошує, що наявність у квитанції № 1 лише загальних посилань «…Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних…» не є підставою для неподання документів.
Також судом встановлено, що у провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа № 380/23291/24 за позовом ПП «Паливна група «Оператор» до ГУ ДПС у Львівській області про скасування рішень про невідповідність платника ПДВ критеріям ризикованості платника податку.
23.04.2025 Львівський окружний адміністративний суд прийняв рішення у справі № 380/23291/24, яким: позов задовольнив повністю; визнав протиправним та скасував Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області № 16579 від 01.05.2024; № 25921 від 16.05.2024; № 28785 від 11.06.2024; № 30269 від 25.06.2024; № 32685 від 16.07.2024; № 46053 від 22.10.2024 про відповідність ПП «Паливна група «ОПЕРАТОР» критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку; зобов'язав ГУ ДПС у Львівській області виключити ПП «Паливна група «ОПЕРАТОР» з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.
Рішення суду набрало законної сили 26.05.2025.
Разом із тим суд зауважує, що на момент зупинення реєстрації ПН № 2 від 07.05.2024 ПП «Паливна група «ОПЕРАТОР» перебував у переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, відтак зупинення реєстрації ПН № 2 від 07.05.2024 відбулось автоматично у зв'язку із вказаною обставиною.
Враховуючи встановлені судом обставини та неведені правові норми, суд вважає відсутніми підстави для визнання протиправними дій Головного управління ДПС у Львівській області щодо зупинення реєстрації податкової накладної №2 від 07.05.2024, складеної Приватним підприємством "Паливна група "ОПЕРАТОР".
Щодо позовної вимоги зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 07.05.2024, яку подано Приватним підприємством "Паливна група "ОПЕРАТОР", датою її фактичного надходження, суд зазначає наступне.
Позивач не надав суду доказів надіслання до податкового органу повідомлення із поясненнями та копіями документів на підтвердження правомірності складення ПН № 2 від 07.05.2024. Відтак процедура реєстрації податкової накладної, передбачена Порядком № 520 позивачем не закінчена.
Виключення ПП «Паливна група «ОПЕРАТОР» з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості не призводить до автоматичної реєстрації зупинених податкових накладних.
Пункт 6-1. Порядку № 1165 передбачає, що у разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, поданих платником податку для підтвердження невідповідності критеріям ризиковості платника податку, або прийняття комісією центрального рівня рішення про задоволення скарги та скасування рішення комісії регіонального рівня про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, наступного робочого дня після дати прийняття такого рішення підлягають автоматичній реєстрації податкові накладні/розрахунки коригування, якщо одночасно виконуються такі умови:
реєстрацію таких податкових накладних/розрахунків коригування зупинено на підставі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з рішеннями, прийнятими починаючи з дати останнього включення платника податку в перелік платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, до дати подання інформації та копій документів, за результатами розгляду яких прийняте рішення про невідповідність критеріям ризиковості платника податку;
дата подання для реєстрації в Реєстрі таких податкових накладних/розрахунків коригування припадає на період, що не перевищує 180 днів до дати подання інформації та копій документів, за результатами розгляду яких прийняте рішення про невідповідність критеріям ризиковості платника податку або рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, якщо щодо такого рішення комісією центрального рівня задоволено скаргу та скасовано рішення комісії регіонального рівня про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку;
на початок операційного дня, протягом якого здійснюється така автоматична реєстрація в Реєстрі, операції в таких податкових накладних/розрахунках коригування не відповідають критеріям ризиковості здійснення операцій згідно з додатком 3 та стосовно платника податку відсутнє чинне рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку;
щодо таких податкових накладних/розрахунків коригування платника податку комісією регіонального рівня не прийнято рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520;
у день такої автоматичної реєстрації в Реєстрі наявна сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати такі податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі, обчислена відповідно до пункту 200-1.3 або 200-1.9 статті 200-1 Кодексу.
Зазначені обставини позивачем суду не повідомлені, а відповідні докази не надані.
Враховуючи наведені обставини, суд вважає передчасною вимогу про зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 07.05.2024, яку подано Приватним підприємством "Паливна група "ОПЕРАТОР", датою її фактичного надходження.
Разом із тим суд зауважує, що за умови відповідності позивача умовам пункту 6-1. Порядку № 1165, відповідач повинен автоматично зареєструвати податкову накладну №2 від 07.05.2024 в силу прямої норми. У іншому разі - позивач має право завершити процедуру реєстрації, подавши до податкового органу пояснення та копії документів для прийняття рішення про реєстрацію цієї ПН.
За приписами пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, разом із тим, якщо суб'єкт владних повноважень надасть докази правомірності свого рішення, то обов'язок спростувати такі докази покладається на позивача, що кореспондується із принципом змагальності сторін, закріпленому у ст. 3 КАС України.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
За правилами ст. 139 КАС України, у разі відмови у задоволенні позову, судовий збір позивачу не відшкодовується.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяМорська Галина Михайлівна