справа № 380/14348/25
з питань сплати судового збору
17 липня 2025 року м. Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Мричко Н.І., розглянувши клопотання представника позивача про звільнення позивача від сплати судового збору у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення
встановив:
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправними та скасувати: рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №134650025073 від 14.04.2025 року (протокол про перерахунок пенсії, версія 1.6.78.1 від 09.04.2025) про перерахунок пенсії за віком позивачу, починаючи з 26.10.2021 року, дії відповідача щодо встановлення окремого порядку/"особливостей" нарахування та перерахунку пенсії за віком позивачу, які не передбачені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV: у фіксованому розмірі, без урахування показників по заробітній платі і страховому стажу, надбавки 25% за пізній вихід на пенсію, компенсаційних виплати до пенсії, залежно від віку пенсіонера, поточних масових перерахунків пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплачувати позивачу пенсію за віком, починаючи з 26.10.2021, на загальних підставах, з дотриманням вимог статей 26, 27, 28, 29, 40, 42, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV, на підставі документів, що перебувають у пенсійній справі, як непрацюючому пенсіонеру, без встановлення окремого порядку нарахування та перерахунку пенсії за віком, шляхом застосування до пенсійних виплат особливості: "не підлягають МП, призначено за рішенням суду, у твердому розмірі з 31.05.2023 довічно; призначення за рішенням суду", не менше мінімальної пенсії у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, із застосуванням показників по заробітній платі та страховому стажу, підвищенням до пенсії у розмірі 25% за більш пізній вихід на пенсію, компенсацією втрати частини доходів за затримку виплати пенсії, розрахованої від суми затриманої пенсії після її перерахунку за період з 26.10.2021 по день фактичної виплати заборгованості по пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
Одночасно із позовною заявою представником позивача подано клопотання про звільнення від сплати судового збору. Клопотання обґрунтовує тим, що відповідно до відомостей Державного реєстру фізичних осіб-платників доходу, у позивача повністю відсутній будь-який дохід від будь-яких джерел за 2019 - 2024 роки. Зазначає, що позивач отримує пенсію в розмірі 1854 грн, таким чином, розмір судового збору 1211,20 грн перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік. Крім того, просить суд врахувати, що позивач змушена нести додаткові витрати по організації судових процесів. Таким чином, позивач перебуває у важкому майновому становищі. З наданих доказів вбачає наявність підстав для звільнення її від сплати судового збору за подання адміністративного позову.
Вирішуючи клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, суддя виходила з такого.
Судовий збір при зверненні до адміністративного суду сплачується у порядку, встановленому законодавством. Розмір судового збору визначається відповідно до частини першої статті 4 Закону України “Про судовий збір».
Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України “Про судовий збір».
Так, положеннями статті 8 вказаного Закону передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судовому збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Аналогічні положення містить стаття 133 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).
Пленум Вищого адміністративного суду України в Постанові №2 від 23.01.2015 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 №3674-VI “Про судовий збір» зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Отже, вказані норми встановлюють можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку, а її положення спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.
Як видно з відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела та суми виплачених доходів, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору від 08.05.2025 №F1419104 за період з січня 2019 року по грудень 2024 року інформація про доходи позивача відсутня.
Вказані обставини, на думку судді, свідчать про те, що майновий стан не дозволяє позивачу сплатити судовий збір за подання позовної заяви.
З урахуванням викладеного, для забезпечення належного балансу між інтересами держави у стягненні судового збору та правом позивача на звернення до суду з адміністративним позовом, оскільки позивач через свій майновий стан не в змозі сплатити судовий збір, суддя дійшла висновку про наявність підстав для звільнення позивача від сплати судового збору.
Керуючись статтями 133, 243, 248 КАС України, суддя
клопотання представника позивача про звільнення позивача від сплати судового збору - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору в адміністративній справі №380/14348/25.
Ухвала суду набуває чинності негайно після її підписання.
Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.
Суддя Мричко Н.І.