Україна
Донецький окружний адміністративний суд
16 липня 2025 року Справа№640/31816/20
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Міністерства оборони України (Повітрофлотський проспект, 6, Київ-0168, код ЄДРПОУ 00034022) до Південного офісу Держаудитслужби (вул. Канатна 83, м. Одеса, Одеська область, 65107, код ЄДРПОУ 40477150) про визнання протиправним та скасування висновку,
Міністерство оборони України звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Південного офісу Держаудитслужби про визнання протиправним та скасування висновку від 01.12.2020 року про результати моніторингу закупівлі UA-2020-08-07-004180-а.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач вказує, що Міністерством оборони України не було допущено порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель.
Вказує, що замовником оприлюднено оголошення англійською мовою.
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, відповідач подав до суду відзив, у якому зазначив, що за результатами моніторингу процедури закупівлі встановлено, що Замовник під час здійснення процедури закупівлі ID: UA-2020-08-07-004180-a очікуваною вартістю 11 687 400,00 грн, не оприлюднив на вебпорталі Уповноваженого органу оголошення про проведення відбору англійською мовою, як це передбачено частиною сьомою статті 3 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.12.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2825-IX з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
На виконання вимог пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2825-IX та Порядку №399 на підставі Акту приймання-передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва від 15.01.2025, згідно супровідного листа КОАС від 15.01.2025 №01-19474/25 до Донецького окружного адміністративного суду передано 4132 судові справи, у тому числі адміністративну справу №640/31816/20.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.05.2025 року зазначену справу було передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Христофорову А.Б.
Ухвалою суду від 12 травня 2025 року прийнято до свого провадження адміністративну справу №640/31816/20 за позовом Міністерства оборони України (Повітрофлотський проспект, 6, Київ-0168, код ЄДРПОУ 00034022) до Південного офісу Держаудитслужби (вул. Канатна 83, м. Одеса,Одеська область, 65107, код ЄДРПОУ 40477150) про визнання протиправним та скасування висновку. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Разом з тим, суд зазначає, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації в Україні введено воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому дію воєнного стану було продовжено, та станом на день винесення рішення він діє.
З огляду на введення на території України воєнного стану, справа розглянута судом протягом розумного строку.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
З матеріалів справи встановлено, що відповідачем було проведено моніторинг процедури закупівлі замовника Міністерства оборни України щодо предмету закупівлі: фуфайка (з короткими рукавами) з трикотажного бавовняного кулірного полотна, вид 3, 11687400 UAH, 18331000-8, ДК021, 3000, штуки.
01.12.2020 року складено висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2020-08-07-004180-а (далі - Висновок), згідно якого встановлено порушення вимог частини сьомої статті 3 Закону № 1356-VIII, а саме: не оприлюднено оголошення на веб-порталі Уповноваженого органу англійською мовою.
Вказаним висновком, з огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, Держаудитслужба зобов'язала здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку, зокрема, шляхом недопущення таких порушень в подальшому та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
Позивач, вважаючи висновок відповідача від 01.12.2020 року протиправним, звернувся до суду з вимогами про його скасування.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» 26 січня 1993 року № 2939-XII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 2939-XII), здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 2939-XII головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року № 43, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Положення № 43), Державна аудиторська служба України (далі - Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Крім того, підпунктом 3 пункту 4 Положення № 43 закріплено, що Держаудитслужба реалізує державний фінансовий контроль через здійснення: державного фінансового аудиту; перевірки державних закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель.
Пунктом 7 Положення № 43 визначено, що Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.
За змістом статті 5 Закону № 2939-XII контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування. Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад встановлює Закон № 922-VIII, в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин, пунктом 14 частини першої статті 1 якого визначено, що моніторингом процедури закупівлі є аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.
Відповідно до частини шостої статті 8 Закону № 922-VIII за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.
У частині десятій статті 8 Закону № 922-VIII закріплено, що у разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду. Замовник зазначає в електронній системі закупівель про відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження та номер такого провадження.
В силу частини третьої статті 10 Закону № 922-VIII визначено, що оголошення про проведення конкурентних процедур закупівель у строки, встановлені у частині першій цієї статті, обов'язково додатково оприлюднюються в електронній системі закупівель англійською мовою, якщо очікувана вартість закупівлі перевищує суму, еквівалентну: для товарів і послуг - 133 тисячам євро; для робіт - 5150 тисячам євро. Курс євро визначається згідно з офіційним курсом, установленим Національним банком України станом на дату оприлюднення в електронній системі закупівель оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі.
Особливості здійснення процедур закупівлі товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони в особливий період, у період проведення операції об'єднаних сил, антитерористичної операції, у період введення воєнного чи надзвичайного стану визначено Законом № 1356-VIII, чинного на момент виникнення спірних правовідносин.
Згідно з частиною сьомою статті 3 Закону № 1356-VIII оголошення про проведення відбору обов'язково додатково оприлюднюється через авторизовані електронні майданчики на веб-порталі Уповноваженого органу англійською мовою, якщо очікувана вартість закупівлі перевищує суму: для товарів і послуг - 35 тисяч євро; для робіт - 1500 тисяч євро.
Частиною другою статті 21 Закону № 922-VIII передбачено, що оголошення про проведення відкритих торгів повинно містити наступну інформацію: 1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія; 2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності); 3) кількість та місце поставки товарів, обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг; 4) очікувана вартість предмета закупівлі; 5) строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; 6) кінцевий строк подання тендерних пропозицій; 7) умови оплати; 8) мова (мови), якою (якими) повинні готуватися тендерні пропозиції; 9) розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати); 10) дата та час розкриття тендерних пропозицій, якщо оголошення про проведення відкритих торгів оприлюднюється відповідно до частини третьої статті 10 цього Закону; 11) розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону у межах від 0,5 відсотка до 3 відсотків очікуваної вартості закупівлі або в грошових одиницях; 12) математична формула для розрахунку приведеної ціни (у разі її застосування). В оголошенні про проведення відкритих торгів може зазначатися інша інформація.
З аналізу наведених норм вбачається, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за дотриманням законодавства у сфері публічних закупівель шляхом їх моніторингу, за результатами здійснення якого посадовою особою складається висновок про результати моніторингу закупівлі.
При виявленні порушень законодавства у сфері публічних закупівель орган державного фінансового контролю у висновку здійснює його опис та зазначає про спосіб його усунення.
Тобто, з метою усунення виявленого під час моніторингу порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель у висновку міститься вимога зобов'язального характеру, яка є обов'язковою для виконання.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, відповідно до висновку, який оскаржується, за результатами аналізу питання оприлюднення інформації про закупівлю встановлено порушення вимог частини сьомої статті 3 Закону № 1356-VIII.
До таких висновків відповідач дійшов з огляду на проведення процедури закупівлі без оприлюднення на вебпорталі Уповноваженого органу оголошення про проведення відбору англійською мовою, оскільки станом на день оприлюднення на вебпорталі Уповноваженого органу оголошення про проведення відбору, відповідно очікувана вартість закупівлі перевищила суму в 35 тисяч євро, та складала 11657400 грн.
При цьому, за результатами аналізу питання визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані (додатку), відповідності вимог оголошення про проведення відбору вимогам Закону № 1356-VIII та Закону № 922-VIII, розгляду цінових пропозицій переможця, своєчасності укладання договорів про закупівлю та їх оприлюднення, відповідності умов договорів умовам цінових пропозицій переможця - порушень не встановлено.
Отже, встановивши вказане порушення, орган фінансового контролю зобов'язав здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку, зокрема, шляхом недопущення таких порушень в подальшому та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
Тобто, спірним у цій справі є питання дотримання законодавства на початковому етапі проведення вищевказаної публічної закупівлі.
Враховуючи, що замовником процедури закупівлі є Міністерство оборони України, тому закупівля товарів, робіт і послуг таким замовником здійснюється відповідно до Закону № 922-VIII водночас з урахуванням особливостей, встановлених Законом № 1356-VIII, який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин, за приписами частини першої статті 2 якого передбачено, що сфера Закону № 1356-VIII поширюється на закупівлю товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони в особливий період, у період проведення операції об'єднаних сил, антитерористичної операції, у період введення воєнного чи надзвичайного стану, якщо вартість товарів і послуг дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень.
Суд враховує, що як в Законі № 922-VIII, так і в Законі № 1356-VIII, міститься норма щодо обов'язкової публікації оголошення про проведення процедури закупівлі англійською мовою. При цьому у вказаних законах відрізняється сума очікуваної вартості закупівлі.
Так, з аналізу частини третьої статті 10 Закону № 922-VIII вбачається, що у разі проведення процедури закупівлі, очікувана вартість якої перевищує суму, еквівалентну, зокрема, для товарів і послуг - 133 тисячам євро, таке оголошення додатково оприлюднюються в електронній системі закупівель англійською мовою.
Натомість згідно з частиною сьомою статті 3 Закону № 1356-VIII оголошення про проведення відбору обов'язково додатково оприлюднюється через авторизовані електронні майданчики на веб-порталі Уповноваженого органу англійською мовою, якщо очікувана вартість закупівлі перевищує суму, зокрема, для товарів і послуг - 35 тисяч євро.
Міністерством оборони України оголошено тендер, а саме: відкриті торги щодо закупівлі - фуфайка (з короткими рукавами) з трикотажного бавовняного кулірного полотна, вид 3, 11687400 UAH, 18331000-8, ДК021, 3000, штуки.
Станом на день оприлюднення на вебпорталі Уповноваженого органу оголошення про проведення відбору, а саме: 07 серпня 2020 року, офіційний курс гривні до євро за інформацією Національного банку України становив 32,7972 грн за 1 євро, відповідно сума у 11687400 грн, станом на 07 серпня 2020 року дорівнювала 356353,59 євро.
Наведене свідчить, що замовник, оголошуючи процедуру закупівлі товарів очікуваною вартістю у сумі 11687400,00 грн, яка перевищувала суму у 35 тисяч євро, передбачену для придбання товарів та послуг відповідно до частини сьомої статті 3 Закону № 1356 VIII, зобов'язаний був оприлюднити оголошення англійською мовою.
Судом встановлено, що відповідно до відомостей, які розміщені в електронній системі закупівель за посиланням: https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-08-07-004180-a за процедурою ID: UA-2020-08-07-004180-a уся інформація (дослівно): «Тимчасово замасковано, щоб русня не підглядала». Тобто, інформація за процедурою ID: UA-2020-08-07-004180-a не придатна для перегляду, оскільки має нечитабельний вигляд.
Дійсно, на даний час в електронній системі закупівель неможливо перевірити інформацію за процедурою ID: UA-2020-08-07-004180-a, оскільки вона є замаскованою.
Водночас у матеріалах справи міститься інформація про закупівлю за процедурою ID: UA-2020-08-07-004180-a у роздрукованому вигляді, з якої вбачається, що на сайті Уповноваженого органу замовник зазначив оголошення як українською, так і англійською мовою, а саме: Футболки та сорочки (18330000-1) (Фуфайка (з короткими рукавами) з трикотажного бововняного кулірного полотна, вид 2 та вид 3) T-shirts and shirts (18330000-1) (Sweatshirt (short sleeves) from knitted cotton cloth, Type 2 and Type 3).
За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність порушення замовником вимог частини сьомої статті 3 Закону № 1356-VIII під час проведення спірної закупівлі.
Враховуючи наведене, суд вважає позовні вимоги позивача про визнання протиправним та скасування висновку від 01.12.2020 року про результати моніторингу закупівлі №UA-2020-08-07-004180-а такими, що підлягають задоволенню.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позовні вимоги задоволено, на користь позивача належить стягнути сплачений ним судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань Південного офісу Держаудитслужби.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 263, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов Міністерства оборони України (Повітрофлотський проспект, 6, Київ-0168, код ЄДРПОУ 00034022) до Південного офісу Держаудитслужби (вул. Канатна 83, м. Одеса, Одеська область, 65107, код ЄДРПОУ 40477150) про визнання протиправним та скасування висновку, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Висновок Південного офісу Держаудитслужби від 01.12.2020 року про результати моніторингу закупівлі №UA-2020-08-07-004180-а.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Південного офісу Держаудитслужби (вул. Канатна 83, м. Одеса, Одеська область, 65107, код ЄДРПОУ 40477150) на користь Міністерства оборони України (Повітрофлотський проспект, 6, Київ-0168, код ЄДРПОУ 00034022) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2102 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок).
Рішення складене у повному обсязі та підписане 16 липня 2025 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.Б. Христофоров