Україна
Донецький окружний адміністративний суд
17 липня 2025 року Справа№200/3423/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Галатіна О.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Донецького окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, відповідно до якої просить суд:
- визнати протиправним рішення Головного управління пенсійного фонду України в Львівській області про відмову у призначенні пенсії № 052530003685 від 23.04.2025;
- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 15.04.2025, із зарахуванням до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періодів його роботи з 20.12.1999 по 12.04.2000; з 04.07.2000 по 06.11.2000; з 02.12.2002 по 12.04.2010; з 19.04.2010 по 01.08.2021; з 28.01.2023 по 09.01.2025; з 22.03.2025 по 15.04.2025, та періоду строкової служби в Збройних силах України з 22.11.2000 по 24.10.2002.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що він 15.04.2025 року звернувся через веб-портал ПФУ із заявою про призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону № 1058. Рішенням ГУ ПФУ в Львівській області про відмову у призначенні пенсії № 052530003685 від 23.04.2025 року, позивачу було відмовлено у призначенні пенсії. При цьому відповідач зарахував до пільгового стажу лише 01 рік 10 місяців 08 днів роботи, не зарахувавши до пільгового стажу інші періоди роботи позивача на підземних роботах, в зв'язку з невідповідністю наданих довідок про підтвердження пільгового характеру роботи.
Позивач вважає вказане рішення відповідача протиправним, у зв'язку з чим звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою суду від 19 травня 2025 року прийнято до розгляду позовну заяву. Відкрито провадження в адміністративній справі. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Витребувано від Відповідача:
- матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 );
- докази, які стали підставою для допущення спірної бездіяльності, вчинення спірних дій та прийняття рішень.
Запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали подати до суду відзиву на позовну заяву з доказами на його підтвердження з одночасним надісланням (наданням) його копії та доданих до нього документів позивачу..
Представник Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що за доданими позивачем документами до страхового стажу зараховано всі періоди. Пільговий стаж позивача становить 01 рік 10 місяців 08 днів, з них: роботи підземні, провідні професії (20) - 06 днів, роботи підземні за постановою № 202 (25) - 01 рік 10 місяців 02 дні. За доданими документами до страхового стажу зараховано усі періоди роботи. До пільгового стажу не зараховано періоди роботи згідно довідок: від 09.09.2022 № 01/11-217/25, № 01/11-217/26, № 01/11-217/27, № 01/11-217/28, № 01/11-217/30, оскільки згідно акту перевірки достовірності документів, наданих для призначення (перерахунку) пенсії згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 10.05.2024 № 0500-1103-1/1975 зазначено, що дані у вищезазначених довідках не відповідають даним у первинних документах. Вважає, що Головне управління діяло у спосіб та у порядок, визначеному чинним законодавством, а отже позовні вимоги позивача є необґрунтованими та не підлягають до задоволення.
Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Від третьої особи - ГУ ПФУ в Донецькій області, надійшли пояснення стосовно позовних вимог, відповідно до яких зазначено, що трудова книжка підтверджує лише загальний трудовий стаж працівника, але підтвердити пільговий характер роботи може лише уточнююча довідка підприємства, на якому особа працювала і яка видана на підставі первинних документів за час виконання відповідної роботи, а в разі ліквідації підприємства без визначення правонаступника - документи, видані архівними установами. До пільгового стажу не зараховано періоди роботи згідно довідок від 09.09.2022 №01/11-217/25, №01/11-217/26, №01/11-21/27, №01/11-217/28, №01/11- 217/30, оскільки відповідно до акта перевірки №0500-1103- 1/1975 від 10.05.2024, проведеного Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, встановлені розбіжності з первинними документами. Нових довідок пільгового характеру до електронної пенсійної справи не долучено. Таким чином, відсутні підстави для зарахування до пільгового стажу вищезазначених періодів. За наведених обставин, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято рішення про відмову від 23.04.2025 №052530003685 ОСОБА_1 в призначенні пенсії незалежно від віку відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058-IV у зв'язку з відсутністю пільгового стажу на підземних роботах - 25 років. Враховуючи вищенаведене у сукупності, відповідно, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки не встановлено порушень прав чи свобод Позивача в контексті спірних відносин, а відтак, у задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, відзиву, суд з'ясував наступні обставини справи.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , 15.04.2025 року звернувся через веб-портал ПФУ із заявою про призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону № 1058.
Заяву про призначення пенсії від 15.04.2025 було опрацьовано за принципом екстериторіальності, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 №339/35961, Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
За результатом розгляду заяви від 15.04.2025 та документів доданих до неї, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській прийнято рішення №052530003685 від 23.04.2025 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058- IV у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи 25 років.
Згідно вищезазначеного рішення, вік заявника 44 роки 11 місяців 02 дні.
Страховий стаж особи становить 28 років 03 місяці 05 днів (в т.ч. додаткові роки за список № 1 - 01 рік).
Пільговий стаж особи становить 01 рік 10 місяців 08 днів з них: Роботи підземні, провідні професії (20) - 06 днів, Роботи підземні, професії за постановою №202 (25) - 01 рік 10 місяців 02 дні,
За результатами розгляду документів, доданих до заяви, до страхового стажу зараховано всі періоди.
До пільгового стажу не зараховано періоди роботи згідно довідок від 09.09.2022 №01/11-217/25, №01/11-217/26, №01/11-21/27, №01/11-217/28, №01/11-217/30, оскільки згідно акту перевірки достовірності документів, наданих для призначення (перерахунку) пенсії згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 10.05.2024 року № 0500-1103-1/1975 зазначено, що дані у вищезазначених довідках не відповідають даним у первинних документах.
Відповідно до трудової книжки сер. НОМЕР_2 (в частині спірних періодів) позивач працював:
- з 20.12.1999 по 12.04.2000 - учнем гірничоробочого підземного на період практики (запис 7-8);
- з 04.07.2000 по 06.11.2000 - гірничоробочим з повним підземним робочим днем у шахті (запис 9-10);
- з 22.11.2000 по 24.10.2001 - служба в армії (запис 11), (вищевказане також підтверджується копією військового квитка ОСОБА_1 сер НОМЕР_3 );
- з 02.12.2002 по 12.04.2010 - гірничоробочим та гірничомонтажником з повним підземним робочим днем у шахті (запис 12-21);
- з 19.04.2010 по 01.08.2021 - гірничомонтажником, учнем машиніста та машиністом бурових установок з повним підземним робочим днем у шахті (запис 21-25);
- з 11.08.2021 по 09.01.2025 - гірничомонтажником з повним підземним робочим днем у шахті (запис 21-30);
- з 16.01.2025 року - гірничомонтажником з повним підземним робочим днем у шахті (запис 31).
Записів про звільнення позивача трудова книжка не містить.
Відповідно до розрахунку стажу (форма РС-право) судом встановлено, що спірні періоди роботи позивача з 20.12.1999 по 12.04.2000; з 04.07.2000 по 06.11.2000; з 02.12.2002 по 12.04.2010; з 19.04.2010 по 01.08.2021; з 28.01.2023 по 09.01.2025, та період строкової служби в Збройних силах України з 22.11.2000 по 24.10.2002 не зараховано до пільгового стажу позивача.
Інформація щодо періоду роботи з 22.03.2025 по 15.04.2025 у розрахунку стажу (форма РС-право) відсутня.
Згідно відомостей по спеціальному стажу у довідці індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) позивача вбачається, в частині спірних періодів за грудень 1999 - липень 2006, код підстави для обліку спец стажу - ЗПЗ013А1, з 2006 - 2024 ЗПЗ014А2, ЗПЗ013А1.
Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 09.09.2022 №01/11-217/25, ОСОБА_1 працював повний робочий день на ДП «ВК «Краснолиманська»:
з 20.12.1999 по 12.04.2000 та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою учень гірника підземного, з оплатою згідно тарифної ставки підземного робочого, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1a;
з 04.07.2000 по 06.11.2000 виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою гірник з ремонту гірничих виробок підземний, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1a.
Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 09.09.2022 №01/11-217/26, ОСОБА_1 працював повний робочий день на ДП «ВК «Краснолиманська»:
з 02.12.2002 по 14.04.2003 та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою гірник з ремонту гірничих виробок підземний, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1a;
з 15.04.2003 по 20.06.2003 виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою учень гірника очисного забою підземного, з оплатою згідно тарифної ставки підземного робочого, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1a;
з 21.06.2003 по 31.05.2005 виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою гірник з ремонту гірничих виробок підземний, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1a.
Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 09.09.2022 №01/11-21/27, ОСОБА_1 працював повний робочий день на ДП «ВК «Краснолиманська»:
з 01.06.2005 по 19.07.2006 та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою гірник очисного забою підземний, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1a;
з 20.07.2006 по 26.07.2006 та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою гірник підземний, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1a;
з 27.07.2006 по 22.01.2008 та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою учень гірника підземний, з оплатою згідно тарифної ставки підземного робочого, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1a.
Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 09.09.2022 №01/11-21/28, ОСОБА_1 працював повний робочий день на ДП «ВК «Краснолиманська»:
з 23.01.2008 по 30.01.2008 та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою учень гірника підземного, з оплатою згідно тарифної ставки підземного робочого, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1a;
з 31.01.2008 по 01.02.2010 та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою гірник очисного забою підземний, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1a;
з 02.02.2010 по 12.04.2010 та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою учень гірничомонтажника підземного, з оплатою згідно тарифної ставки підземного робочого, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1a.
Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 09.09.2022 №01/11- 217/30, ОСОБА_1 працював повний робочий день на ДП «ВК «Краснолиманська»:
з 19.04.2010 по 30.10.2018 та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою гірничомонтажник підземний, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1a;
з 31.10.2018 по 27.12.2018 та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою учень машиніста бурових установок, з оплатою згідно тарифної ставки підземного робочого, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1a;
з 28.12.2018 по 01.08.2021 та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою машиніст бурових установок підземний, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1a.
Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 21.03.2025 №213, ОСОБА_1 працював повний робочий день на ВСП «ШАХТОУПРАВЛІННЯ ТЕРНІВСЬКЕ» ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ»:
з 16.01.2025 по 1.03.2025 та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою гірничомонтажник підземний дільниці монтажно-демонтажних робіт з повним робочим днем у що передбачена шахті, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП підстава постанова КМУ № 461 від 24.06.2016.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України “Про пенсійне забезпечення».
Як передбачено Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України (його територіальні органи) входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Одними з основних завдань Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до покладених завдань і функцій, саме Пенсійний фонд України є суб'єктом владних повноважень у сфері правовідносин щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому згідно з вимогами частини 2статті 4 КАС України їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.
Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Статтею 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Щодо позовних вимог в частині зарахування періодів роботи позивача з 20.12.1999 по 12.04.2000; з 04.07.2000 по 06.11.2000; з 02.12.2002 по 12.04.2010; з 19.04.2010 по 01.08.2021; з 28.01.2023 по 09.01.2025; з 22.03.2025 по 15.04.2025 до пільгового стажу, суд виходить з наступного.
Як вже встановлено судом та було вказано вище, згідно записів в трудовій книжці сер. НОМЕР_2 (в частині спірних періодів) позивач працював:
- з 20.12.1999 по 12.04.2000 - учнем гірничоробочого підземного на період практики (запис 7-8);
- з 04.07.2000 по 06.11.2000 - гірничоробочим з повним підземним робочим днем у шахті (запис 9-10);
- з 02.12.2002 по 12.04.2010 - гірничоробочим та гірничомонтажником з повним підземним робочим днем у шахті (запис 12-21);
- з 19.04.2010 по 01.08.2021 - гірничомонтажником, учнем машиніста та машиністом бурових установок з повним підземним робочим днем у шахті (запис 21-25);
- з 11.08.2021 по 09.01.2025 - гірничомонтажником з повним підземним робочим днем у шахті (запис 21-30);
- з 16.01.2025 року - гірничомонтажником з повним підземним робочим днем у шахті (запис 31).
Записів про звільнення позивача трудова книжка не містить.
Разом із цим, суд наголошує, що в частині інших записів, трудова книжка позивача містить достатню інформацію про роботу позивача в шахті, а отже, для визначення зазначених періодів в якості пільгового стажу без надання відповідних довідок.
Окрім того, згідно відомостей по спеціальному стажу у довідці індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) позивача вбачається, в частині спірних періодів за грудень 1999 - липень 2006, код підстави для обліку спец стажу - ЗПЗ013А1, з 2006 - 2024 ЗПЗ014А2, ЗПЗ013А1.
За приписами Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр) - це організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб. Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) - це орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.
Статтею 16 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", визначено, що державний реєстр створюється для забезпечення в тому числі ведення обліку платників і застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікації.
За приписами статті 20 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", передбачено, які відомості містить реєстр застрахованих осіб. Зі змісту даної статті вбачається, що вказаний реєстр містить відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості, в тому числі і відомості про особливі умови праці, що дають право на пільги із загальнообов'язкового державного соціального страхування, відомості про облік стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства.
Відповідно до постанов правління Пенсійного фонду України (далі - ПФУ) № 7-6 від 10.06.2004 «Про затвердження Порядку формування і подачі органам ПФУ відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування», № 26-1 від 05.11.2009 «Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування органам ПФУ», № 22-2 від 08.10.2010 «Про Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та № 25-2 від 03.12.2013 «Про визнання такою, що втратила чинність, постанови правління ПФУ від 08.10.2010 № 22-2», якими затверджувалися «Довідники кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства», встановлено код підстав для обліку спецстажу за № ЗП3013А1, ЗПЗ014А1, ЗПЗ014А2 для застрахованих осіб, які є працівниками, що зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці: код ЗПЗ013А1 - працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці жінкам.
Таким чином, роботодавець звітував щодо спецстажу позивача, вся інформація щодо стажу позивача з 1999 по 2024 є в системі персоніфікованого обліку, а тому ці періоди роботи мають бути зараховані до пільгового стажу позивача без будь-якого додаткового підтвердження.
З огляду на наведене, враховуючи сукупність належних та допустимих доказів, суд дійшов висновку, що записи у трудовій книжці, індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) підтверджують характер роботи позивача у спірні періоди, що підтверджує право позивача на включення вказаних періодів роботи до стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Також в матеріалах справи містяться довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній , а саме:
Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 09.09.2022 №01/11-217/25, ОСОБА_1 працював повний робочий день на ДП «ВК «Краснолиманська»:
з 20.12.1999 по 12.04.2000 та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою учень гірника підземного, з оплатою згідно тарифної ставки підземного робочого, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1a;
з 04.07.2000 по 06.11.2000 виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою гірник з ремонту гірничих виробок підземний, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1a.
Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 09.09.2022 №01/11-217/26, ОСОБА_1 працював повний робочий день на ДП «ВК «Краснолиманська»:
з 02.12.2002 по 14.04.2003 та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою гірник з ремонту гірничих виробок підземний, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1a;
з 15.04.2003 по 20.06.2003 виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою учень гірника очисного забою підземного, з оплатою згідно тарифної ставки підземного робочого, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1a;
з 21.06.2003 по 31.05.2005 виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою гірник з ремонту гірничих виробок підземний, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1a.
Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 09.09.2022 №01/11-21/27, ОСОБА_1 працював повний робочий день на ДП «ВК «Краснолиманська»:
з 01.06.2005 по 19.07.2006 та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою гірник очисного забою підземний, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1a;
з 20.07.2006 по 26.07.2006 та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою гірник підземний, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1a;
з 27.07.2006 по 22.01.2008 та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою учень гірника підземний, з оплатою згідно тарифної ставки підземного робочого, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1a.
Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 09.09.2022 №01/11-21/28, ОСОБА_1 працював повний робочий день на ДП «ВК «Краснолиманська»:
з 23.01.2008 по 30.01.2008 та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою учень гірника підземного, з оплатою згідно тарифної ставки підземного робочого, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1a;
з 31.01.2008 по 01.02.2010 та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою гірник очисного забою підземний, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1a;
з 02.02.2010 по 12.04.2010 та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою учень гірничомонтажника підземного, з оплатою згідно тарифної ставки підземного робочого, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1a.
Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 09.09.2022 №01/11- 217/30, ОСОБА_1 працював повний робочий день на ДП «ВК «Краснолиманська»:
з 19.04.2010 по 30.10.2018 та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою гірничомонтажник підземний, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1a;
з 31.10.2018 по 27.12.2018 та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою у чень машиніста бурових установок, з оплатою згідно тарифної ставки підземного робочого, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1a;
з 28.12.2018 по 01.08.2021 та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою машиніст бурових установок підземний, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1a.
Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 21.03.2025 №213, ОСОБА_1 працював повний робочий день на ВСП «ШАХТОУПРАВЛІННЯ ТЕРНІВСЬКЕ» ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ»:
з 16.01.2025 по 1.03.2025 та виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією, посадою гірничомонтажник підземний дільниці монтажно-демонтажних робіт з повним робочим днем у що передбачена шахті, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП підстава постанова КМУ № 461 від 24.06.2016.
Вказані довідки містять підписи посадових осіб та засвідчені печаткою підприємства.
З огляду на наведене, враховуючи сукупність належних та допустимих доказів, суд дійшов висновку, що записи у трудовій книжці, довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, які містяться у матеріалах справи, підтверджують характер роботи позивача у періоди з 20.12.1999 по 12.04.2000; з 04.07.2000 по 06.11.2000; з 02.12.2002 по 12.04.2010; з 19.04.2010 по 01.08.2021; з 28.01.2023 по 09.01.2025; з 22.03.2025 по 15.04.2025, що надає право включення вищевказаних періодів роботи до пільгового стажу позивача.
Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 25 вересня 2018 року у справі №423/1126/17, висновок якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 КАС України).
Щодо позовної вимоги про зарахування до пільгового стажу періоду проходження військової служби з 22.11.2000 по 24.10.2002, суд зазначає наступне.
Так, згідно записів до трудової книжки сер. НОМЕР_2 (в частині спірних періодів) позивач працював:
- з 04.07.2000 по 06.11.2000 - гірничоробочим з повним підземним робочим днем у шахті (запис 9-10);
- з 22.11.2000 по 24.10.2001 - служба в армії (запис 11), (вищевказане також підтверджується копією військового квитка ОСОБА_1 сер НОМЕР_3 ).
Згідно частини 1статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
З аналізу вищевикладеного вбачається, що час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, за умови навчання за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах на момент призову на строкову військову службу.
Суд, враховуючи те, що на момент призову на військову службу ОСОБА_1 працював за гірничоробочим з повним підземним робочим днем у шахті, керуючись положеннями вищенаведеного законодавства, вважає, що час проходження позивачем строкової військової служби має бути зарахований до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до ст. 19 Конституції України Відповідно суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Обираючи спосіб захисту, суд, зважаючи на його ефективність з точки зору статті 13 “Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод», ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, приходить до висновку, що слід прийняти рішення про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління пенсійного фонду України в Львівській області про відмову у призначенні пенсії № 052530003685 від 23.04.2025.
При вирішені цього спору суд керується ч. 2 ст. 2 КАС України, в силу якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так, критерій "прийняття рішень, вчинення (не вчинення) дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України" - за змістом випливає з принципу законності, що закріплений у ч. 2 ст.19 Конституції України: "Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України"
"На підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень: - має бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України; - зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
Критерій "прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення або вчинення дії" - відображає принцип обґрунтованості рішення або дії. Він вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, висновки експертів тощо.
Встановлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених критеріїв для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності може бути підставою для задоволення адміністративного позову.
Суд зазначає, що, з урахуванням повідомлених і підтверджених відповідними доказами обставин, суд позбавлений в межах цієї справи дослідити питання виконання всіх умов, визначених законодавством, для прийняття рішення про призначення пенсії.
Враховуючи викладене, а також з урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про призначення (перерахунку) пенсії та визначення наявності підстав, за яких призначається (перераховується) пенсія або приймається рішення про відмову в її призначенні (перерахунку), суд вважає за необхідне, суд вважає за належне зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 15.04.2025, із зарахуванням до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періодів його роботи з 20.12.1999 по 12.04.2000; з 04.07.2000 по 06.11.2000; з 02.12.2002 по 12.04.2010; з 19.04.2010 по 01.08.2021; з 28.01.2023 по 09.01.2025; з 22.03.2025 по 15.04.2025, та періоду строкової служби в Збройних силах України з 22.11.2000 по 24.10.2002.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на встановлені судом обставини, оцінюючи докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління пенсійного фонду України в Львівській області про відмову у призначенні пенсії № 052530003685 від 23.04.2025.
Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 15.04.2025, із зарахуванням до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періодів його роботи з 20.12.1999 по 12.04.2000; з 04.07.2000 по 06.11.2000; з 02.12.2002 по 12.04.2010; з 19.04.2010 по 01.08.2021; з 28.01.2023 по 09.01.2025; з 22.03.2025 по 15.04.2025, та періоду строкової служби в Збройних силах України з 22.11.2000 по 24.10.2002.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 968 грн 96 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Інформацію щодо роботи суду можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://adm.dn.court.gov.ua.
Суддя О.О. Галатіна