16 липня 2025 року Справа № 160/33807/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калугіної Н.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄДИНА ТОРГОВА ГРУПА ФОРТУНА» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про скасування рішення, -
Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління ДПС у - визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління ДПС в Дніпропетровській області від 15.11.2024 р. №413-рл про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту) №990208202300024 терміном дії з 29.03.2023 р. до 29.03.2028 р. виданої Товариству з обмеженою відповідальністю «ЄДИНА ТОРГОВА ГРУПА ФОРТУНА» (49000, м. Дніпро, пр. Б. Хмельницького, 249, код ЄДРПОУ 44599493);
- зобов'язати Головне управління ДПС в Дніпропетровській області видалити з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту) інформацію щодо анулювання ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), реєстраційний номер №990208202300024 терміном дії з 29.03.2023 р. до 29.03.2028 р., виданої Товариству з обмеженою відповідальністю «ЄДИНА ТОРГОВА ГРУПА ФОРТУНА» (49000, м. Дніпро, пр. Б. Хмельницького, 249, код ЄДРПОУ 44599493).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що розпорядження, винесене відповідачем, базується на висновках акту про неможливість проведення перевірки, який не підтверджує факт наявності порушень з боку ТОВ «ЄДИНА ТОРГОВА ГРУПА ФОРТУНА». Встановлення відсутності суб'єкта господарювання за зазначеною адресою без належного дослідження та документального підтвердження фактичних обставин є недостатнім для прийняття розпорядження про анулювання ліцензії. Позивач наголошує, що у висновках акту відсутні конкретні та достовірні докази, які б підтверджували порушення норм, передбачених законодавством щодо ліцензійної діяльності. Дії відповідача не відповідають критеріям об'єктивності та не враховують наданих позивачем документів, які засвідчують правомірність здійснення господарської діяльності за ліцензією.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.12.2024 року відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні, а також встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.12.2024 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄДИНА ТОРГОВА ГРУПА ФОРТУНА» про забезпечення адміністративного позову - задоволено, вжито заходи забезпечення позову шляхом зупинення дії розпорядження Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області від 15 листопада 2024 року №413-рл «Про анулювання ліцензій» в частині анулювання ліцензій ТОВ «ЄДИНА ТОРГОВА ГРУПА ФОРТУНА» на право оптової торгівлі алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту) №990208202300024 терміном дії з 29.03.2023 до 29.03.2028 до набрання законної сили судовим рішенням в цій адміністративній справі..
У зв'язку із оскарженням відповідаяем ухвали суду від 26.12.2024 про забезпечення позову, матеріали даної справи направлені до Третього апеляційного адміністративного суду, провадження у справі зупинено.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 29 квітня 2025 року апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області задоволено, ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2024 року скасовано, прийнято нове рішення про відмову в задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄДИНА ТОРГОВА ГРУПА ФОРТУНА» про забезпечення позову.
Матеріали адміністративної справи 13.05.2025 надійшли до Дніпропетровського окружного адміністративного суду після розгляду в суді апеляційної інстанції.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 поновлено провадження у справі.
Згідно змісту наданого відповідачем відзиву на позов, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області позовні вимоги не визнає, просить відмовити у їх задоволенні, зазначає, що факт відсутності ліцензіата за місцезнаходженням підтверджується фотографіями, зробленими під час здійснення виходу для проведення фактичної перевірки позивача.
Зокрема, відповідач зазначив, що Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області в ході виходу на фактичну перевірку ТОВ «ЄДИНА ТОРГОВА ГРУПА ФОРТУНА» за вищезазначеною адресою, встановлено факт відсутності суб'єкта господарювання за місцезнаходженням та/або за місцезнаходженням провадження діяльності, які зазначені у виданій ліцензії, про що складено відповідний акт від 11.11.2024 №2761/04-36-09-02/44599493.
Таким чином, на виконання вимог абзацу 11 частини 52 статті 15 Закону №481/95-BP, ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято розпорядження №413-рл про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту) №990208202300024, що видана ТОВ “ЄДИНА ТОРГОВА ГРУПА ФОРТУНА», яке сформовано та направлено в електронній формі.
Справа розглядається судом в порядку спрощеного провадження за приписами статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Позивач, як платник податків, перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області та має ліцензію на право оптової торгівлі алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту) №990208202300024, термін дії з 29.03.2023 по 29.03.2028.
Згідно наказу від 31.10.2024 № 5442-п «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ЄДИНА ТОРГОВА ГРУПА ФОРТУНА», ГУ ДПС у Дніпропетровській області, з посиланням на п.п. 19-1.1 статті 19-1, статті 20, підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 (підстава проведення фактичної перевірки - здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального) Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями), Закону України від 19.12.1995 № 481/95 - BP (із змінами та доповненнями), Закону України від 18.06.2024 №3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», призначено проведення фактичної перевірки ТОВ "ЄДИНА ТОРГОВА ФОРТУНА" (ЄДРПОУ 44599493) за адресою: м. Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, буд. 249, з питань дотримання законодавства у сфері обігу підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами). Період діяльності, який буде перевірятись: з 01.09.2024 по дату закінчення перевірки. Перевірку розпочати з 01.11.2024 тривалість не більше 10 діб.
11.11.2024 ГУ ДПС у Дніпропетровській області складено Акт № 2761/04-36-09-02/44599493 про неможливість проведення перевірки фактичної перевірки ТОВ "ЄДИНА ТОРГОВА ФОРТУНА" (код ЄДРПОУ 44599493) за адресою за адресою: м. Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, буд. 249.
З Акта від 11.11.2024 вбачається, що 01.11.2024 році, що з метою вручення копії наказу та пред'явлення направлень на проведення перевірки головним державним інспектором відділу контролю за виробництвом та обігом пального управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС у Дніпропетровській області Лебедєвим В.В. та головним державним інспектором відділу ліцензування торгівлі підакцизними товарами та зберігання пального управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС у Дніпропетровській області Козубом В.А., 01.11.2024 здійснено вихід за адресою: м. Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, буд. 249. Працівниками ГУ ДПС у Дніпропетровській області встановлено відсутність суб'єкта господарювання ТОВ «ЄДИНА ТОРГОВА ГРУПА ФОРТУНА» (ЄДРПОУ 44599493) та його посадових осіб за адресою: м. Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, буд. 249. У зв'язку з вищевикладеним, провести фактичну перевірку ТОВ «ЄДИНА ТОРГОВА ГРУПА ФОРТУНА» (ЄДРПОУ 44599493) за вказаною адресою з питань дотримання законодавства у сфері обігу підакцизних товарів, у терміни, зазначені у наказі ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 31.10.2024 №5442-п, не є можливим.
15.11.2024 ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято розпорядження №413-рл про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту) №990208202300024, що видана ТОВ “ЄДИНА ТОРГОВА ГРУПА ФОРТУНА», яке сформовано та направлено позивачу в електронній формі.
Підставою для анулювання ліцензії - акт про встановлення факту відсутності суб'єкта господарювання за місцем провадження діяльності, яка підлягає ліцензуванню.
Не погодившись із вищезазначеним рішенням відповідача, позивач звернувся за судовим захистом.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з такого.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), відповідно до яких завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частиною 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи .бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02.12.2010 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі Податковий кодекс України).
Право на проведення перевірки, в тому числі фактичної перевірки, визначено положеннями пункту 75.1. статті 75 та підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (далі ПК України), при цьому така перевірка повинна проводитися в межах повноважень контролюючого органу виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) (підпункт 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України).
Підстави призначення, обставини та порядок проведення перевірки визначено положеннями статті 80 ПК України.
В основу проведення фактичної перевірки платника податків відповідачем покладено підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України.
Відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.
Отже, передумовою проведення фактичної перевірки з підстав, передбачених підпунктом 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України, є наявність та/або отримання контролюючим органом відповідної інформації, яка свідчить про можливі порушення з боку платника податку порушень вимог законодавства, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.
Згідно наказу від 31.10.2024 № 5442-п, ГУ ДПС у Дніпропетровській області конкретизував підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України та зазначив, що підставою проведення фактичної перевірки є здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.
Згідно висновку Верховного Судом у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду, що сформований у постанові від 28 травня 2024 року у справі № 280/1431/23, наявність в наказі від 5 січня 2023 року №29-п лише посилань на підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України не можна вважати мінімально достатнім в розумінні абзацу третього пункту 81.1 статті 81 ПК України щодо зазначення у наказі підстави для проведення перевірки. Так, оскільки вказаний підпункт передбачає дві самостійні (окремі) підстави для проведення перевірки, саме лише посилання на підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України у наказі від 5 січня 2023 року №29-п без зазначення конкретної з таких двох фактичних підстав, яка і зумовила прийняття рішення про проведення перевірки, не могло надати позивачу загальне розуміння про підставу призначення перевірки та її предмет.
Разом з тим, у даній справі судом встановлено, що контролюючим органом конкретизовано підставу проведення перевірки, що передбачена п.п. 80.2.5 п. 80.2. ст. 80 ПК України, тому дотримано процедуру призначення фактичної перевірки.
Щодо встановленого відповідачем факту відсутності позивача його за місцезнаходженням.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі пальним, а також посилення боротьби з незаконним його виробництвом та обігом на території України регулює Закон Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального (далі - Закон № 481/95-ВР).
Відповідно до ст.1 Закону №481/95-ВР ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку; анулювання ліцензії - позбавлення суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) права на провадження діяльності, зазначеної в ліцензії.
Згідно зі ст. 15 Закону №481/95-ВР ліцензії на всі види діяльності, передбачені цією статтею, видаються за умови обов'язкової реєстрації об'єкта оподаткування відповідно до вимог п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України.
Оптова торгівля на території України алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється за наявності у суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності ліцензії на оптову торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах.
Ліцензії на право оптової торгівлі видаються терміном на п'ять років уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади оптової торгівлі, а за відсутності місць оптової торгівлі - за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.
Ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного розпорядження на підставі, зокрема, акта про встановлення факту відсутності суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) за місцем провадження діяльності, яка підлягає ліцензуванню. До такого акта долучається мультимедійна інформація щодо фіксації зазначеного факту технічними приладами та/або технічними засобами, що здійснюють або мають функції фото-, кінозйомки, відеозапису чи звукозапису, та/або засобами фото-, кінозйомки, відеозапису чи звукозапису.
Крім того, ст. 3 Закону № 481/95 також містить аналогічне твердження щодо того, що ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного рішення про анулювання у формі розпорядження про таке анулювання на підставі: акта про встановлення факту відсутності суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) за місцем провадження діяльності, яка підлягає ліцензуванню. До такого акта долучається мультимедійна інформація щодо фіксації зазначеного факту технічними приладами та/або технічними засобами, що здійснюють або мають функції фото-, кінозйомки, відеозапису чи звукозапису, та/або засобами фото, кінозйомки, відеозапису чи звукозапису.
При цьому, статтею 3 Закону № 481/95 також передбачено, що розпорядження про анулювання ліцензії приймається, зокрема, на шістнадцятий робочий день з дня, наступного за днем вручення суб'єкту господарювання акта, що є підставою для анулювання ліцензії.
Орган ліцензування на наступний робочий день після прийняття розпорядження про анулювання ліцензії:
- вносить інформацію щодо розпорядження про анулювання ліцензії до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального та/або Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, а також оприлюднює його на своєму офіційному веб-сайті;
- направляє суб'єкту господарювання (у тому числі іноземному суб'єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) розпорядження про анулювання ліцензії в порядку, встановленому ст. 42 Податкового кодексу України.
Ліцензія анулюється та вважається недійсною з дня оприлюднення розпорядження про анулювання ліцензії на офіційному веб-сайті органу ліцензування.
Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) розпорядження про її анулювання в електронній формі засобами електронного зв'язку (абз. 16 ст. 15 Закону № 481/95).
Згідно із ч. 1 ст. 16 Закону №481/95-ВР контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Таким чином, підставою для анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним є саме встановлення факту відсутності суб'єкта господарювання за місцезнаходженням та/або за місцезнаходженням провадження діяльності, які зазначені у виданій ліцензії.
Отже, для прийняття контролюючим органом розпорядження про анулювання ліцензії суб'єкта господарювання на право оптової торгівлі пальним у порядку ст. 15 Закону №481/95-ВР, має бути встановлено та підтверджено відповідними доказами факт відсутності такого суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) за місцезнаходженням та/або за місцезнаходженням провадження діяльності, які зазначені у виданій ліцензії.
В обґрунтування правомірності прийняття розпорядження про анулювання дії вищезазначеної ліцензії відповідач вказував на те, що підставою для такого анулювання слугувало встановлення факту відсутності суб'єкта господарювання - позивача, за місцезнаходженням, яке зазначено у виданій ліцензії, що підтверджується складеними актом від 11.11.2024 № 2761/04-36-09-02/44599493 встановлено відсутність суб'єкта господарювання ТОВ «ЄДИНА ТОРГОВА ГРУПА ФОРТУНА» (ЄДРПОУ 44599493) та його посадових осіб за адресою: м. Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, буд. 249, що на думку, відповідача підтверджується наданими до матеріалів справи доказами фотофіксації.
Разом з тим, в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази направлення позивача вказаного акту. Доданий до відзиву список поштових відправлень не підтверджує фактичне направлення позивачу поштовим зв'язком, оскільки на ньому відсутня відмітка штампу поштового відділення про прийняття вказаної кореспонденції.
Відповідно до ст. 42 Податкового кодексу України, податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатися в електронному кабінеті.
Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Відповідно відсутність належних доказів направлення на адресу позивача акту від 11.11.2024 № 2761/04-36-09-02/44599493 породжує у позивача стан правової невизначеності після отримання в електронному кабінеті платника податків спірного розпорядження, та відсутність можливості направити пояснення до акту та відповідні докази.
Крім того, єдиною підставою твердження відповідача про відсутність позивача за місцезнаходженням слугували фото, які додані до відзиву на позов.
Проте, дослідивши наявні в матеріалах справи 3 (три) докази фотофіксації, суд зазначає, що вони не підтверджують відсутність позивача за його місцезнаходженням, оскільки на цих зображеннях вбачається проведення фотозйомки на вулиці, без прив'язки до адреси місцезнаходження позивача.
У той же час, у акті перевірки відсутня інформація про наявність фотозображень, у зв'язку із чим відповідач не довів, що такі фото зроблені під час спроби вручити позивачу наказ про проведення фактичної перевірки та пред'явити направлення для її проведення.
Так, вжиті у цьому випадку посадовими особами контролюючого органу заходи з виявлення факту відсутності суб'єкта господарювання за місцезнаходженням та/або за місцезнаходженням провадження діяльності, які зазначені у виданій ліцензії, не можна визнати достатніми. Відповідач не довів, що здійснював будь-які дії з метою реального наміру встановити місцезнаходження товариства і вручити йому відповідні документи про проведення перевірки.
На підтвердження знаходження за вказаною вище адресою позивач подав договір оренди приміщення №010323/ЄТГФ від 01 березня 2023, акти здачі-прийняття виконаних робіт, підписаними між Орендодавцем ТОВ фірма “Логос» та позивачем, а також Лист-підтвердження за №179 від 18 грудня 2024 ТОВ фірма “Логос».
Отже, контролюючим органом не доведено обставин, встановлених в акті від 11.11.2024 № 2761/04-36-09-02/44599493, а тому, підстави для анулювання ліцензії, на право оптової торгівлі алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту) №990208202300024, термін дії з 29.03.2023 по 29.03.2028, відсутні.
Відповідно, розпорядження ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 15.11.2024 №413-рл є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог в частині видалення з Реєстру інформацію щодо анулювання ліцензії суд зазначає таке.
Порядок ведення Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року № 545 (далі - Порядок №545).
Абзацом 2 пункту 1 вказаного Порядку № 545 визначено, що Єдиним реєстром ліцензіатів та місць обігу пального є електронна база даних, яка містить інформацію про суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним та місця виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб'єктів господарювання, які провадять діяльність на таких місцях на підставі виданих ліцензій.
Згідно із пунктами 2-3 Порядку № 545 Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального формується та ведеться ДФС та її територіальними органами в електронній формі на підставі відомостей, зазначених у документах, які подаються суб'єктами господарювання для отримання ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним відповідно до ст. 3 і 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
До Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального вносяться такі відомості: для юридичних осіб - найменування та код згідно з ЄДРПОУ; для осіб, уповноважених на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи та таких, які є відповідальними за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договорів, - найменування та код згідно з ЄДРПОУ уповноваженої особи і податковий номер, наданий такій особі під час взяття на облік договору згідно з п. 63.6 ст. 63 і п. 64.6 ст. 64 ПК України; для фізичних осіб-підприємців - прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті про право здійснювати платежі за серією (за наявності) та номером паспорта); адреса місця виробництва, зберігання, оптової, роздрібної торгівлі пальним (область, район, населений пункт, код згідно з Класифікатором об'єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ), вулиця, номер будинку/офісу); дата видачі/зупинення/анулювання та строк дії ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової, роздрібної торгівлі пальним.
Пунктами 6 - 7 Порядку № 45 встановлено, що підставою для виключення суб'єкта господарювання з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального є рішення про анулювання ліцензії, прийняте ДФС та її територіальними органами відповідно до статей 3 і 15 Закону № 481.
Інформація про суб'єкта господарювання вноситься до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше робочого дня, наступного за днем видачі/зупинення/анулювання ліцензії або внесення змін до ліцензії.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, а також з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Отже, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних в цій частині.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За умовами частини першої статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи встановлені судом обставини, системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши наявні у матеріалах справи докази у їх сукупності при безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, за результатами з'ясування обставини у справі та їх правової оцінки, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Щодо розподілу витрат у вигляді судового збору.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за подання цього позову судовий збір сплачений у розмірі 6056,00 грн, згідно платіжних інструкцій №172 від 19.12.2024 та №173 від 20.12.2024.
Згідно заявлених позовних вимог, позивач просить скасувати рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язати вчинити певні дії. Суд зазначає, що вимога зобов'язального характеру є похідною, а тому судовий збір за її подання не сплачується.
До того ж, пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону України “Про судовий збір» встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем судовий збір сплачується за ставкою 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно абзацу 4 статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» з 1 січня 2025 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 3028 гривень.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України “Про судовий збір», при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Таким чином, належна до сплати сума судового збору за подачу даного позову є 2422,40 грн (3028*00,8).
Суд роз'яснює позивачу, що надмірно сплачена сума судового збору у розмірі 3633,60 грн може бути повернута, відповідно до заяви, поданої у встановленому законом порядку.
Отже, з урахуванням прийнятого судом рішення, судовий збір у розмірі 2422,40 грн підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 139, 241, 243-246, 255, 295, 297Кодексу адміністративного судочинства України суд
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 15.11.2024 р. №413-рл про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту) №990208202300024 терміном дії з 29.03.2023 до 29.03.2028 виданої Товариству з обмеженою відповідальністю «ЄДИНА ТОРГОВА ГРУПА ФОРТУНА» (49000, м. Дніпро, пр. Б. Хмельницького, 249, код ЄДРПОУ 44599493).
Зобов'язати Головне управління ДПС в Дніпропетровській області видалити з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту) інформацію щодо анулювання ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), реєстраційний номер №990208202300024 терміном дії з 29.03.2023 до 29.03.2028, виданої Товариству з обмеженою відповідальністю «ЄДИНА ТОРГОВА ГРУПА ФОРТУНА» (49000, м. Дніпро, пр. Б. Хмельницького, 249, код ЄДРПОУ 44599493).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658) на користь Товариству з обмеженою відповідальністю «ЄДИНА ТОРГОВА ГРУПА ФОРТУНА» (код ЄДРПОУ 44599493) витрати по сплаті судового збору 2422,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складено 16.07.2025 року.
Суддя Н.Є. Калугіна