Справа № 712/6755/25
Провадження № 2/712/3031/25
14 липня 2025 року Соснівський районний суд м. Черкас у складі:
головуючого судді - Пересунька Я.В.,
при секретарі - Руденко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за послуги з вивезення твердих побутових відходів, інфляційних, 3% річних, -
1. Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
1.1. У травні 2025 року комунальне підприємство «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради (далі - КП «Черкаська служба чистоти») звернулось до суду з указаним позовом, просило стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 солідарно на їх користь заборгованість за послуги з вивезення твердих побутових відходів в розмірі 12 203 грн 11 коп, інфляційні втрати - 2 816 грн 46 коп, 3% річних - 422 грн 13 коп, сплачений судовий збір - 3 028 грн.
1.2. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що згідно рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради № 252 від 01.03.2011 «Про доповнення рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 31.10.2007 № 1480 «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг населенню м. Черкаси», КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради визначено виконавцем послуг з вивезення твердих та рідких побутових відходів.
1.3. На виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів» № 1070 від 10.12.2008, Виконавчий комітет Черкаської міської ради своїм рішенням № 564 від 29.05.2015 ввів у дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможцем конкурсу на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів у м. Черкаси, в якому визнав надавачем послуг з вивезення твердих побутових відходів КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради.
1.4. 04.06.2015 між КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради та виконавчим комітетом Черкаської міської ради був укладений договір на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси.
1.5. 02.03.2020 до даного Договору між тими ж сторонами підписана Додаткова угода № 1, відповідно до якої термін дії Договору від 04.06.2015 продовжено до 31.05.2025.
1.6. На виконання вимог ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради було запропоновано укладення Договору про надання послуг з вивезення побутових відходів, шляхом опублікування публічної оферти до публічного Договору про надання послуг з вивезення побутових відходів від 17.04.2013 в офіційному друкованому засобі масової інформації-газеті «Місто» № 5 від 17.04.2013 та від 15.09.2021 в офіційному друкованому засобі масової інформації газеті «Черкаський край» № 37, а також розміщення у мережі Інтернет на офіційному сайті Черкаської міської ради www.rada.cherkassy.ua.
Отож, договір на надання послуг з вивезення побутових відходів на території міста Черкаси є укладеним з моменту, коли споживач акцептував пропозицію офертанта у формі конклюдентних дій та не висловив заперечень проти договору.
1.7. Відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 зареєстровані у квартирі АДРЕСА_1 . Особовий рахунок № НОМЕР_1 відкрито на ОСОБА_1 .
1.8. За даною адресою зареєстровані особи, які користуються цією комунальною послугою: повнолітні особи: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та неповнолітні особи: ОСОБА_4 , 2011 року народження, ОСОБА_5 , 2022 року народження, ОСОБА_6 , 2018 року народження.
1.9. Відповідно до відомостей стану особового рахунку по оплаті послуг № НОМЕР_1 за період з 01.03.2011 року по 31.03.2025 року у відповідачів виникла заборгованість перед позивачем у розмірі 12 203 грн 11 коп.
1.10. На суму заборгованості, що виникла за відповідачами у розмірі 12 203 грн 11 коп, нараховані інфляційні втрати у розмірі 2 816 грн 46 коп та 3% річних у розмірі 422 грн 13 коп.
1.11. Відзиву на позовну заяву відповідачами не надано.
2. Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі
2.1. Ухвалою Соснівського районного суду міста Черкас від 22.05.2025 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
2.2. У судове засідання представник позивача не з'явилася, надала суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити, проти винесення заочного рішення не заперечує.
2.3. Відповідачі у судове засідання 14.07.2025 року повторно не з'явилися, причини неявки суду не повідомили; про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що відповідає положенням ч. 7 ст. 128 ЦПК України.
2.4. Ухвалою Соснівського районного суду міста Черкас від 14.07.2025 року вирішено розглядати справу з ухваленням заочного рішення.
3. Положення законодавства, що регулюють спірні правовідносини
3.1. За змістом статей 15 і 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
3.2. Статтею 5 ЦПК України передбачено, що, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
3.3. За змістом ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
3.4. Відповідно до статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
3.5. Згідно зі статтею 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; 5) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; 6) як розподілити між сторонами судові витрати; 7) чи є підстави допустити негайне виконання судового рішення; 8) чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову. При ухваленні рішення суд не може виходити за межі позовних вимог.
3.6. Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», індивідуальний споживач фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
3.7. Статтею 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов'язані укласти договір про управління побутовими відходами з виконавцем послуги з управління побутовими відходами, визначеним у встановленому законодавством порядку. Обсяг наданих послуг з поводження з побутовими відходами вимірюється у кілограмах, тоннах, метрах кубічних або інших одиницях,визначених правилами надання відповідної комунальної послуги,що затверджуються уповноваженим законом органом. Одиниця виміру обсягу наданих послуг з поводження з побутовими відходами встановлюється органом місцевого самоврядування. Критеріями якості надання послуг з управління побутовими відходами є дотримання графіка збирання та перевезення побутових відходів, дотримання правил надання послуг з управління побутовими відходами та інших вимог законодавства. Послуга з управління побутовими відходами надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом та Законом України «Про управління відходами» та вимогами правил надання послуг з управління побутовими відходами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, обов'язок укласти договір законодавець покладає саме на споживача, який отримує житлово-комунальні послуги.
3.8. У постанові Верховного Суду України від 20.04.2016 року у справі № 6-2951цс15 викладено правовий висновок, з яким також погодилася Велика Палата Верховного Суду у постанові від 20.09.2018 року у справі № 751/3840/15-ц, про те, що споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Таким чином, відсутність укладеного договору не звільняє споживача від обов'язку оплачувати надані йому послуги.
3.9. Згідно зі ст. 64 ЖК України члени сім'ї наймача, які проживають разом з ним, користуються нарівні з наймачем усіма правами і несуть усі обов'язки, що випливають з договору найму жилого приміщення. Повнолітні члени сім'ї несуть солідарну з наймачем майнову відповідальність за зобов'язаннями, що випливають із зазначеного договору.
3.10. Статтями 67, 68 ЖК України передбачено,що плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Наймач зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги.
3.11. Згідно зі ст.ст. 20, 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначені права та обов'язки споживача й виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, правом споживача є одержання вчасно та відповідної якості житлово-комунальних послуг згідно з законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, а обов'язком споживача - є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом. Обов'язком виконавця надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення із споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
3.12. Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
3.13. Згідно з ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
3.14. Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
3.15. Стаття 625 ЦК України передбачає, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
3.16. Відповідно до положень ст.ст.12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
4. Фактичні обставини, встановлені судом
4.1. Судом установлено, що згідно з відповідями № 1397749 та 1397733 від 21.05.2025 року, відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_1 зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2 .
4.2. Відповідно до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради №252 від 01.03.2011 «Про доповнення рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 31.10.2007 №1480 «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг населенню м. Черкаси», КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради визначено виконавцем послуг з вивезення твердих та рідких побутових відходів.
4.3. На виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів» №1070 від 10.12.2008 та на підставі рішення Черкаської міської ради від 19.08.2014 №2-61 «Про визначення послуги з вивезення побутових відходів, як окремої комунальної послуги, право на яку виборюється на конкурсних засадах» та протоколу № 2 від 26.05.2025 оцінки конкурсних пропозицій на проведення конкурсу на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів в м. Черкаси, виконавчий комітет Черкаської міської ради своїм рішенням №564 від 29.05.2015 ввів у дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможцем конкурсу на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів у м. Черкаси, в якому визнав надавачем послуг з вивезення твердих побутових відходів комунальне підприємство «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради.
4.4. Між КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради та виконавчим комітетом Черкаської міської ради 04.06.2015 укладений договір на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси.
4.5. 02.03.2020 між тими ж сторонами підписана додаткова угода №1 до вказаного вище Договору, відповідно до якої, термін дії договору від 04.06.2015 продовжено до 31.05.2025.
4.6. Згідно з розрахунком заборгованості за послуги з вивезення твердих побутових відходів з врахуванням сум індексу інфляції, 3% річних по о/р НОМЕР_1 розмір заборгованості становить 12 203 грн 11 коп., інфляційні витрати - 2 816 грн 46 коп та 3% річних - 422 грн 13 коп.
5. Оцінка Суду
5.1. Відповідачі, які є споживачами послуг за адресою: АДРЕСА_2 , зобов'язані своєчасно та у повному обсязі сплачувати КП «Черкаська служба чистоти» заборгованість за послуги з вивезення твердих побутових відходів, незважаючи на відсутність укладеного між сторонами договору на надання таких послуг.
5.2. Відповідачі за позовом є споживачами послуг з вивезення твердих побутових відходів, у розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та несуть відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.
5.3. Відповідачі фактично споживаючи вищезазначені послуги, не надсилали позивачу жодних скарг чи претензій щодо наявності послуг, якості чи кількості їх надання, що свідчить про те, що позивач надавав відповідачам житлово-комунальні послуги належним чином, а саме: якісно, своєчасно та у повному обсязі. Аналогічні висновки були зроблені у Постановах Верховного Суду у справах № 645/5401/17 від 29.11.2019 р. та № 465/5138/15-ц від 31.10.2019 р.
6. Розподіл судових витрат між сторонами
6.1. Враховуючи висновок суду про задоволення позову, відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені ним судові витрати у виді судового збору в розмірі 3 028 грн у рівних частинах із кожного.
Керуючись ст. ст. 19, 81, 82, 89, 141, 259, 264-265, 268, 274-279, 280-289 ЦПК, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», ст. ст. 625 ЦК України, -
Позов комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , солідарно на користь комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради заборгованість за послуги з вивезення твердих побутових відходів в розмірі 12 203 грн 11 коп, інфляційні втрати - 2 816 грн 46 коп, 3% річних - 422 грн 13 коп, а всього стягнути 15 441 грн 70 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради судовий збір у розмірі 1 514 грн.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради судовий збір у розмірі 1 514 грн.
Заочне рішення може бути переглянуто Соснівським районним судом м. Черкас за письмовою заявою будь-кого з відповідачів.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем до Соснівського районного суду м. Черкас протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення суду може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили після закінчення зазначених строків або після розгляду справи в апеляційному порядку Черкаським апеляційним судом, якщо таке рішення не буде скасовано.
Повне найменування сторін:
Позивач: Комунальне підприємство «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради, код ЄДРПОУ 03328652, місцезнаходження м. Черкаси вул. Івана Мазепи (Чайковського), 117;
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ;
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Суддя: Я.В. Пересунько