Справа № 274/2196/25 Провадження № 2-а/0274/44/25
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області
16.07.25 р.м. Бердичів
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Корбут В.В. (далі - Суд),
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовомОСОБА_1
доІНФОРМАЦІЯ_1 , представником якого є ОСОБА_2 ,
проскасування постанови,
ОСОБА_1 звернувся з позовом, у якому просить скасувати постанову № 284 від 21.03.2025 р. по справі про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - Постанова), якою до нього було застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 000,00 грн., винесену т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) підполковником ОСОБА_2 (далі - т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 ), а справу про адміністративне правопорушення закрити.
Позов обґрунтований тим, що Постанова є незаконною, наведені у ній обставини не відповідають дійсності, ОСОБА_1 повісток про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 не надходило.
ІНФОРМАЦІЯ_2 (у відзиві) просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що Постанова є законною, ОСОБА_1 вчинив вказане у ній адміністративне правопорушення.
Судом з'ясовано, що відповідно до Постанови , винесеною т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , своїм умисним діянням, яке виразилось у нез'явленні за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_3 , військовозобов'язаний ОСОБА_1 порушив вимоги статті 65 Конституції України, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період, чим вчинив порушення, передбачене частиною третьою статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (а. с. 12 - 14).
Постановою до ОСОБА_1 було застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 000,00 грн.
За змістом частини дев'ятої частини статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:
допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;
призовники - особи, які взяті на військовий облік;
військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
ОСОБА_1 є військовозобов'язаним у розумінні частини дев'ятої частини статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" (тобто є особою, яка перебуває у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави), та перебуває у ІНФОРМАЦІЯ_4 на військовому обліку, що підтверджується його військово-обліковим документом від 14.02.2025 р. та військово-обліковим документом від 09.01.2025 р. у застосунку "Резерв+" (а. с. 11, 10).
Згідно з пунктом 28 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 р. № 560 (далі - Порядок), передбачено, що виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).
Абзацами першим та другим пункту 30 Порядку передбачено , що повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки. У разі формування повістки за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу накладає на повістку кваліфікований електронний підпис у день її формування.
З наведених норм законодавства України випливає, що повістка може бути сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, тобто саме щодо цих категорій громадян.
За допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів було сформовано повістку № 2086363, на яку керівником ІНФОРМАЦІЯ_3 18.01.2025 р. було накладено кваліфікований електронний підпис, на ім'я ОСОБА_1 , про виклик останнього до ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_1 , на 30.01.2025 р. о 9:00 для уточнення даних (а. с. 29).
Частиною десятою статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" встановлено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до пункту 21 Порядку за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Згідно з підпунктом 1 пункту 27 Порядок під час мобілізації громадяни викликаються з метою: до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів, зокрема, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки).
Таким чином, ОСОБА_1 за умови його виклику, тобто вручення (надсилання) йому повістки, сформованої 18.01.2025 р. за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (пункт 28 Порядку, зміст якого наведено вище), зобов'язаний був 30.01.2025 р. о 9:00 з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_3 для уточнення даних.
У якості доказів надіслання повістки № 2086363 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 подав опис вкладення до рекомендованого поштового відправлення № 0610224775183, за змістом якого у відправленні міститься повістка № 2086363 від 18.01.2025 р. (зворотній бік а. с. 29), рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу № 0610224775183 (а. с. 30) та конверт, у якому містилося поштове відправлення № 0610224775183 (зворотній бік а. с. 30).
Однак, у відправленні № 0610224775183 не могла міститься повістка, на яку керівником ІНФОРМАЦІЯ_3 18.01.2054 р. було накладено кваліфікований електронний підпис, так з рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу № 0610224775183 та конверту, у якому містилося це відправлення, вбачається, що датою подання цього відправлення (конверта) до підрозділу АТ "Укрпошта" є 17.01.2025 р.
Також Суд звертає увагу на те, що за даними з офіційного веб-сайту АТ "Укрпошта" (https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA.html) щодо рекомендованого поштового відправлення 0610224775183, роздруківка яких додана до відзиву, випливає, що це відправлення було прийнято взагалі 21.01.2025 р. у м. Києві (поштовий індекс 05300) (а. с. 31), що суперечить даті та місцю подання відправлення, які зазначені у повідомленні про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу № 0610224775183: дата подання поштового відправлення - 17.01.2025 р. , місце подання - 13302 (що є одним з поштових індексів м. Бердичева) (зворотній бік а. с. 30).
За таких обставин Суд вважає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 не доведено, що він здійснив у передбаченому законодавством України порядку оповіщення про виклик ОСОБА_1 , а саме - що він надіслав повістку № 2086363 ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.
З чого випливає, що ОСОБА_1 , не з'явившись до ІНФОРМАЦІЯ_3 30.01.2025 р. о 9:00 для уточнення даних, порушень наведених вище норм Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" та Порядку не вчиняв, оскільки відсутні належні та допустимі докази підтвердження його оповіщення про цей виклик.
Враховуючи викладене та приймаючи до уваги частину другу статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача), Суд приходить до висновку, що у випадку, який розглядається, відсутні подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період).
Пунктом 1 частини першої статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Частиною третьою статті 286 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Таким чином Постанова підлягає скасуванню, а справа про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, - закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, тобто позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 210-1, 251, 288, 289 та 293 Кодексу України про адміністративні правопорушення, статтями 242 - 246, 286, Кодексу адміністративного судочинства України,
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) задовольнити.
2. Скасувати постанову № 284 від 21.03.2025 р. по справі про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якою до ОСОБА_1 було застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 000,00 грн., винесену т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_2 , та закрити вказану справу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення його у повному обсязі.
Суддя В.В. Корбут