Красилівський районний суд Хмельницької області
ін. 31000 , м. Красилів , вул. Булаєнка, 4 тел. (факс): 038 55 4 34 75
Справа №: 677/1187/25
17.07.2025 м.Красилів
Суддя Красилівського районного суду Хмельницької області Вознюк Р.В., розглянувши матеріали, що надійшли від ВнП № 4 ХРУП ГУНП в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, жительки АДРЕСА_1 , не працюючої, на утриманні має троє дітей, РНОКПП НОМЕР_1 ,
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 417981 від 11.06.2025 ОСОБА_1 ставиться у вину, що 06.05.2025, близько 16 год. 30 хв. вона, перебуваючи в АДРЕСА_1 ,ухилилася від виконання передбачених п. 2 ст. 150 Сімейного кодексу України обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя своїх неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме: ОСОБА_1 перебувала в стані алкогольного сп'яніння, в будинку брудно, в окремих кімнатах потрібний ремонт, систематично зловживає алкогольними напоями, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, про час і місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов таких висновків.
Статею 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Диспозицією ч. 1 ст. 184 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Частиною 2 ст. 150 СК України встановлено, що батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Згідно із протоколом ОСОБА_1 інкримінується те, що вона ухилилася від своїх батьківських обов'язків, передбачених ч. 2 ст. 150 СК України, наступним чином: перебувала в стані алкогольного сп'яніння, в будинку брудно, в окремих кімнатах потрібний ремонт, систематично зловживає алкогольними напоями.
Тобто, фактично, ОСОБА_1 обвинувачується у тому, що вона перебувала в стані алкогольного сп'яніння, в будинку брудно, потрібний ремонт, систематично зловживає алкогольними напоями.
Ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками (п. 16 Постанови Пленум Верховного Суду України від 30.03.2007 № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав»).
Жоден із вищезазначених факторів, які стосуються піклування про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, не зазначений в протоколі про адміністративне правопорушення.
До протоколу про адміністративне правопорушення посадовою особою, яка склала цей протокол, долучено пояснення ОСОБА_1 від 11.06.2025, у яких вона повідомила, що є матір'ю трьох неповнолітніх дітей, її сім'я перебуває на обліку в Центрі надання соціальних послуг, та що вона на даний час вживає алкогольні напої, від проходження лікування відмовляється, з дітьми має напружені стосунки, та по господарству їй допомагає свекруха, яка приходить дуже часто.
Також до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 417981 від 11.06.2025 долучено копію акта № 522 від 06.05.2025, складеного за результатами обстеження комісією в складі: фахівця соціальної роботи Комунальної установи «Красилівський центр надання соціальних послуг» ОСОБА_5 , директора Комунальної установи «Красилівський центр надання соціальних послуг» ОСОБА_6 , та працівників поліції - інспектора СРПП ВнП № 4 ХРУП ГУНП в Хмельницькій області Іщук В.В., старшого інспектора СЮП ВП ХРУП ГУНП в Хмельницькій області Сивак Л.С., матеріально побутових умов проживання сім'ї ОСОБА_1 , жительки АДРЕСА_1 .
Згідно з вказаним актом, на момент обстеження комісією, ОСОБА_1 перебувала вдома, спілкувалась неохоче, перебувала в стані алкогольного сп'яніння (пройшла тест на визначення стану алкогольного сп'яніння - результат тесту 2,56 проміле), проявляла агресію, та вживала нецензурну лексику, не працевлаштована, зловживає алкогольними напоями. Також в акті вказано, що середовище сприятливе для задоволення потреб дітей, оскільки в населеному пункті є велика кількість навчальних медичних закладів, місто добре забезпечене міським та міжміським автобусним сполученням, проте ОСОБА_1 не використовує цю можливість, аби покращати своє фінансове та соціальне становище.
При цьому, у даному висновку не конкретизовано, та яку саме можливість має використовувати ОСОБА_1 , аби покращати своє фінансове та соціальне становище - велику кількість навчальних медичних закладів, чи те, що місто добре забезпечене міським та міжміським автобусним сполученням, та яким саме чином.
Також у акті № 522 від 06.05.2025 зазначено, що складні життєві обставини родини полягають у тому, що мати схильна до зловживання спирними напоями, має низький батьківський потенціал до виконання батьківських обов'язків, сім'я не вміє раціонально використовувати власні кошти, через це часто відчувають фінансові труднощі. Жінка отримала соціальні послуги консультування щодо шкідливого впливу алкоголю на організм, консультування щодо здорового способу життя, проведена бесіда про наслідки безвідповідального батьківства. Зазначено, що сім'я перебуває на обліку сімей, як таких, що опинились у складних життєвих обставинах з 27.05.2015. Основними чинниками та ознаками, що спричиняють складні життєві обставини є: мати неналежно виконує свої батьківські обов'язки: в будинку брудно, в окремих кімнатах потрібно робити ремонт; жінка зловживає спиртними напоями; дочка ОСОБА_7 - особа з інвалідністю, має вроджені вади, потребує оперативного втручання; мати на задовольняє в повній мірі базові потреби дітей, оскільки часто зловживає спиртними напоями.
Іншої інформації акт № 522 від 06.05.2025 не містить, та з вказаного документу неможливо встановити, що ухилення ОСОБА_1 від виконання своїх батьківських обов'язків стосовно дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 має місце.
Згідно ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Відповідно до виписаних у ст.ст.252, 254, 255, 256 КУпАП положень, протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення. У ньому, крім іншого, зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
У межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин, інкримінованого особі адміністративного правопорушення, і повинен провадитися їх, у тому числі, і судовий розгляд.
Отже, протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.
За змістом ст. 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться в межах обставин, зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення. Тому, відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, обставини та суть адміністративного правопорушення повинні бути чітко викладені в протоколі.
Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 417981 від 11.06.2025 та долучені до нього матеріали не містять жодних конкретних даних щодо того, у яких саме діях чи бездіяльності ОСОБА_1 виявляється відсутність піклування про здоров'я дітей, їхній фізичний, духовний та моральний розвиток.
За змістом ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Зважаючи на те, що Європейський суд з прав людини неодноразово констатував кримінально-правовий характер санкцій, передбачених статтями КУпАП (Надточій проти України,заява № 7460/03, рішення від 15.05.2008, п. 21) вказані положення Конституції України можна застосовувати і щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення. Відтак, усі сумніви щодо доведеності вини ОСОБА_1 повинні тлумачитись на її користь.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Виходячи із аналізу наданих доказів, об'єктивну сторону правопорушення не доведено, відповідно, склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП в діях ОСОБА_1 відсутній. Тому, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі слід закрити.
Враховуючи викладене, керуючись п. 1 ст. 247, ст.ст. 251, 252, 283, 284 КУпАП,
провадження в справі закрити у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається через Красилівський районний суд Хмельницької області.
Суддя Р. В. Вознюк