Постанова від 16.07.2025 по справі 954/1216/25

Справа № 954/1216/25

Номер провадження 3/954/149/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2025 року Суддя Нововоронцовського районного суду Херсонської області Гончаренко О.В., за участю секретаря судового засідання Гром О.П., прокурора Челишева А.С., захисника Бєрьозка Ю.В. та особи щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Херсонській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 172-4 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

27.05.2025 року у відношенні ОСОБА_1 складено протокол № 59/2025 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-4 КУпАП, згідно якого вона, перебуваючи на посаді головного спеціаліста з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області з вересня по грудень 2023 року від громадської організації «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України» отримала за договором про надання послуг від 04.09.2023 № 462 дохід на загальну суму в розмірі 106 564,1 гривень.

Також 27.05.2025 року у відношенні ОСОБА_1 складено протокол № 60/2025 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-4 КУпАП, згідно якого вона, перебуваючи на посаді головного спеціаліста з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області, з січня по березень 2024 року від громадської організації «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України» отримала за договором про надання послуг від 02.01.2024 №79 дохід на загальну суму в розмірі 80886,00 гривень.

Також 27.05.2025 року у відношенні ОСОБА_1 складено протокол № 61/2025 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-4 КУпАП, згідно якого вона, перебуваючи на посаді головного спеціаліста з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області, з квітня по червень 2024 року від громадської організації «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України» отримала за договором про надання послуг від 01.04.2024 №372 дохід на загальну суму в розмірі 86275,96 гривень.

У судовому засіданні прокурор обставини правопорушення, викладені у протоколах підтримав. Додав, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді в органі місцевого самоврядування порушила встановлені законом обмеження щодо зайняття іншою оплачуваною діяльністю, чим вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-4 КУпАП. Вважає, що на ОСОБА_1 необхідно накласти стягнення у виді трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією отриманого доходу.

У судовому засіданні ОСОБА_1 заперечила проти вказаних протоколів вказавши, що не є посадовою особу органу місцевого самоврядування чи державним службовцем, не виконує організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції, а є працівником військової адміністрації. Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування подала самостійно, де вказала виконання послуг у ГО «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України», оскільки не вважала це порушенням закону. Зазначила, що взагалі могла і не подавати декларацію, оскільки не є суб'єктом декларування. Присягу посадової особи місцевого самоврядування також не приймала, підпис на Присязі не її, він підроблений, з цього приводу до правоохоронних органів не зверталась. В трудовій книжці взагалі немає записів про її роботу у Нововоронцовській селищній військовій адміністрації. При прийнятті на роботу у військову адміністрацію у неї трудову книжку не просили, вона не велася.

У судовому засіданні захисник Бєрьозка Ю.В. заперечив проти вказаних протоколів, просив адміністративне провадження закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення, оскільки ОСОБА_1 не є суб'єктом відповідальності за статтею 172-4 КУпАП, не є державним службовцем чи посадовою особою органу місцевого самоврядування, не виконувала організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції; отримання надбавок за ранг як посадової особи органу місцевого самоврядування не свідчить, що Березко є такою посадовою особою. Також звернув увагу на закінчення строків притягнення до адміністративної відповідальності по протоколу № 59/2025 за події у 2023 році.

Заслухавши наведені пояснення, вивчивши матеріали, додані до адміністративних протоколів, приходжу до наступних висновків.

Диспозиція ч.1 ст. 172-4 КУпАП передбачає відповідальність за порушення особою встановлених законом обмежень щодо зайняття іншою оплачуваною діяльністю (крім викладацької, наукової та творчої діяльності, медичної та суддівської практики, інструкторської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю.

На підставі розпорядження начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 01.11.2022 № 02-к «Про призначення головного спеціаліста з гуманітарних питань та соціальної роботи», за особистою заявою ОСОБА_1 від 01.11.2022, ОСОБА_1 з 02.11.2022 призначено на посаду головного спеціаліста з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації та присвоєно 14 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах сьомої категорії посад.

Розпорядженням начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 22.05.2023 №16-К ОСОБА_1 внесено до переліку працівників Нововоронцовської військової адміністрації, які здійснюють свої повноваження безпосередньо на території можливих бойових дій (смт Нововоронцовка).

Розпорядженням начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 16.08.2023 № 27-К «Про встановлення надбавки за вислугу років головному спеціалісту з гуманітарних питань та соціальної роботи», керуючись п.7, 20 ч.4 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування», ОСОБА_2 , головному спеціалісту з гуманітарних питань та соціальної роботи, встановлено надбавку за вислугу років в органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування - за 5 років, в розмірі 15% до посадового окладу з врахуванням надбавки за ранг з 07.08.2023 року. Вказаний стаж підтверджено переліком періодів роботи, які зараховані до стажу роботи в органах державної виконавчої влади та органах місцевого самоврядування ОСОБА_1 , з яким ОСОБА_1 16.08.2023 особисто ознайомлена під підпис.

Розпорядженням начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 19.09.2023 № 33-К, ОСОБА_1 , головному спеціалісту з гуманітарних питань та соціальної роботи, надано частину щорічної основної відпустки з 02.10.2023 по 15.10.2023.

Розпорядженням начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 01.09.2023 № 11-В, ОСОБА_1 , головного спеціаліста з гуманітарних питань та соціальної роботи, з 06 по 07 вересня 2023 року відряджено до м. Дніпро для участі у форумі як потенційного представника Ради внутрішньо переміщених осіб при Нововоронцовській селищній військовій адміністрації.

Розпорядженням начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 02.01.2024 №01-К ОСОБА_1 внесено до переліку працівників Нововоронцовської військової адміністрації, які здійснюють свої повноваження безпосередньо на території можливих бойових дій (смт Нововоронцовка).

Розпорядженням начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 24.06.2024 №14-К, ОСОБА_1 , головному спеціалісту з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації, надано частину щорічної основної відпустки з 01.07.2024 по 14.07.2024 включно.

Розпорядженням начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 01.10.2024 №28-К, ОСОБА_1 , головному спеціалісту з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації, надано соціальну додаткову відпустку з 07.10.2024 по 16.10.2024 включно.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 140 Конституції України, місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Відповідно до посадової інструкції головного спеціаліста з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації, затвердженої 03.11.2022 начальником Нововоронцовської селищної військової адміністрації, з якою ОСОБА_1 03.11.2022 особисто ознайомлена під підпис, вказана посада відноситься до категорії посад в органах місцевого самоврядування, безпосереднім керівником головного спеціаліста з гуманітарних питань та соціальної роботи є начальник селищної військової адміністрації.

Відповідно до розділу 3 «Основні посадові обов'язки» посадової інструкції головного спеціаліста з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації, затвердженої 03.11.2022 начальником Нововоронцовської селищної військової адміністрації, головний спеціаліст з гуманітарних питань та соціальної роботи, забезпечує у межах своїх повноважень, реалізацію державної політики у сфері соціального захисту населення на території громади; здійснює прийом та облік гуманітарної допомоги, яка надходить у громаду; організовую видачу гуманітарної допомоги жителям громади, здійснює контроль за її видачою; організовує та бере участь у обстеженні матеріально-побутових умов сім'ї за згодою, за результатами визначає, планує та надає потрібну допомогу; співпрацює з благодійними фондами та організаціями з питань підтримки мешканців громади та ВПО; здійснює розгляд звернень та прийом громадян з питань, які відносяться до його компетенції.

Відповідно до розділу 3 вищевказаної посадової інструкції, головний спеціаліст з гуманітарних питань та соціальної роботи має право представляти орган в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах та організацій з питань, що належать до його компетенції.

Відповідно до штатного розпису Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області, затвердженого 23.01.2023 начальником Херсонської обласної військової адміністрації та підписаного начальником Нововоронцовської селищної військової адміністрації, посадовий оклад головного спеціаліста з гуманітарних питань та соціальної роботи 5100 гривень, фонд заробітної плати на рік становить 61200 гривень.

Відповідно до довідки про суми нарахованої заробітної плати головному спеціалісту з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації за 2023 рік, ОСОБА_1 протягом 2023 року нараховано заробітну плату на загальну суму 493834, 37 гривень.

Відповідно до довідки про суми нарахованої заробітної плати головному спеціалісту з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації за 2024 рік, ОСОБА_1 протягом 2024 року нараховано заробітну плату на загальну суму 510309, 79 гривень.

Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 у районі, області військові адміністрації утворюються у разі нескликання сесії відповідно районної, обласної ради у встановлені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» строки або припинення їх повноважень згідно із законом, або для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку.

Відповідно до п.47 частини другої ст.15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015, військові адміністрації населених пунктів здійснюють делеговані повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законами України.

Отже виходячи з вищевикладеного, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного спеціаліста з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації, є посадовою особою місцевого самоврядування.

Відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», посадові особи місцевого самоврядування є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, та суб'єктами відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», на посадових осіб місцевого самоврядування поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про запобігання корупції», особам, зазначеним у п. 1 ч. 1 ст. З цього Закону, забороняється займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю, якщо інше не передбачено Конституцією або законами України.

Відповідно до розділу 9.2 Методичних рекомендацій щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції Національного агентства з питань запобігання корупції від 12.01.2024 № 2, формулювання «іншою оплачуваною діяльністю», вжите законодавцем у п. 1 ч. 1 ст. 25 Закону, означає, що для констатації порушення особою обмеження, встановленого цією нормою, необхідним є наявність всіх трьох компонентів. Тобто:

- здійснення власне діяльності як такої (виконання певних робіт, надання послуг тощо), та/або зайняття посади, яка передбачає здійснення певної діяльності;

- здійснення іншої, ніж основна, діяльності (виконання інших обов'язків, ніж обов'язки за посадою, яка відносить особу до суб'єктів, на яких поширюється таке обмеження);

- оплатного характеру іншої діяльності (виконання робіт та/або надання послуг, які оплачуються або можуть бути оплачені в майбутньому).

Діяльність вважається оплачуваною за наявності хоча б однієї з таких умов:

- оплата (можливість оплати) за таку діяльність передбачається законодавством та/або статутом та/або іншими документами юридичної особи, у якій здійснюється відповідна діяльність, або у трудовому договорі (контракті), цивільно-правовому договорі (угоді);

- особа фактично отримала оплату за таку діяльність (роботу, послугу).

Відповідно до п. 2-8 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», встановлено, що на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», обмеження, встановлене п. 1 ч. 1 ст. 25 цього Закону, не поширюється на державних службовців (крім державних службовців категорії "А"), посадових осіб місцевого самоврядування (крім посадових осіб, посади яких віднесені до першої-третьої категорій), якщо такі особи перебувають у відпустці без збереження заробітної плати або у разі простою, за умови, що трудові договори (контракти), цивільно-правові договори про надання послуг або правочини у сфері підприємницької діяльності укладаються з юридичними особами приватного права або фізичними особами-підприємцями, стосовно яких такі державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування протягом останнього року не здійснювали повноваження з контролю, нагляду або підготовки чи прийняття відповідних рішень щодо діяльності цих юридичних осіб або фізичних осіб-підприємців. Такі особи зобов'язані припинити зайняття іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) чи підприємницькою діяльністю відповідно до ч. 2 ст. 25 цього Закону протягом 15 робочих днів з дня припинення простою або закінчення відпустки.

Відповідно до розділу 11 «Доходи, у тому числі подарунки» щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, яку 27.03.2024 о 17:48 подала ОСОБА_1 , остання у 2023 році отримала винагороду за договором цивільно-правового характеру в розмірі 87348 гривень від ГО «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України» (податковий номер 02940368).

Відповідно до відомостей по оплаті послуг згідно Цивільно-правового договору ГО «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України», ОСОБА_1 з вересня по грудень 2023 року від громадської організації «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України» (податковий номер 02940368) отримала за договором про надання послуг від 04.09.2023 №462 дохід на загальну суму в розмірі 106 564,1 гривень (вересень 2023 року - 25678,10 грн, жовтень 2023 року - 26962,00 грн, листопад 2023 року- 26962,00 грн, грудень 2023 року - 26962,00 грн.)

Відповідно до розділу 11 «Доходи, у тому числі подарунки» щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, яку 27.03.2025 о 09:36 подала ОСОБА_1 , остання у 2024 році отримала винагороду за договором цивільно-правового характеру в розмірі 137018 гривень від ГО «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України» (податковий номер 02940368).

Відповідно до відомостей по оплаті послуг згідно Цивільно-правового договору ГО «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України», ОСОБА_1 з січня по березень 2024 року від громадської організації «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України» (податковий номер 02940368) отримала за договором про надання послуг від 02.01.2024 №79 дохід на загальну суму в розмірі 80886,00 гривень (січень 2024 року - 26962,00 грн, лютий 2024 року - 26962,00 грн, березень 2024 року- 26962,00 грн.).

Відповідно до відомостей по оплаті послуг згідно Цивільно-правового договору ГО «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України», ОСОБА_1 з квітня по червень 2024 року від громадської організації «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України» (податковий номер 02940368) отримала за договором про надання послуг від 01.04.2024 №372 дохід на загальну суму в розмірі 86275,96 гривень (квітень 2024 року - 26962,00 грн, травень 2024 року - 29656,98 грн, червень 2024 року- 29656,98 грн.).

Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації, тобто будучи посадовою особою місцевого самоврядування, а отже, відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст. 172-4 КУпАІІ, суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, та відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, усупереч вимогам, передбаченим ст. 25 Закону України «Про запобігання корупції», не перебуваючи у відпустці без збереження заробітної плати або простої, маючи об'єктивну можливість діяти у відповідності до вимог Закону України «Про запобігання корупції», виконуючи свої службові обов'язки, порушила обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, визначені п. 1 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про запобігання корупції», а саме: займалася оплачуваною діяльністю у вигляді виконання окремих послуг в рамках конкретно визначеного проекту на підставі договору про надання послуг, яка не є викладацькою, науковою та творчою, медичною та суддівською практикою, інструкторською практикою із спорту, за зайняття якої за договором про надання послуг від 04.09.2023 №462 у період часу з 04.09.2023 по 31.12.2023 року отримала від ГО «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України» (податковий номер 02940368) винагороду в розмірі 107240,67 гривень, а за договором про надання послуг від 02.01.2024 №79 в період часу з 02.01.2024 по 31.03.2024 року отримала від ГО «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України» (податковий номер 02940368) винагороду в розмірі 80886,00 гривень, а за договором про надання послуг від 01.04.2024 №372 у період часу з 01.04.2024 по 30.06.2024 року отримала від ГО «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України» (податковий номер 02940368) винагороду в розмірі 86275,96 гривень.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-4 КУпАП, підтверджується:

- розпорядженням начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 01.11.2022 №02-к «Про призначення головного спеціаліста з гуманітарних питань та соціальної роботи»;

- розпорядженням начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 22.05.2023 №16-К;

- розпорядженням начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 16.08.2023 №27-К «Про встановлення надбавки за вислугу років головному спеціалісту з гуманітарних питань та соціальної роботи»;

- розпорядженням начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 19.09.2023 №33-К;

- розпорядженням начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 01.09.2023 №11-В;

- розпорядженням начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 02.01.2024 №01-К;

- розпорядженням начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 24.06.2024 №14-К;

- розпорядженням начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 01.10.2024 №28-К;

- посадовою інструкцією головного спеціаліста з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації;

- штатним розписом Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області, затвердженого 23.01.2023 начальником Херсонської обласної військової адміністрації;

- довідкою про суми нарахованої заробітної плати головному спеціалісту з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації за 2023 рік;

- договором, укладеним між ОСОБА_1 та ГО «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України» про надання послуг від 04.09.2023 №462;

- договором, укладеним між ОСОБА_1 та ГО «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України» про надання послуг від 02.01.2024 №79;

- договором, укладеним між ОСОБА_1 та ГО «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України» про надання послуг від 01.04.2024 №372;

- відомістю про нарахування заробітної плати ОСОБА_1 , головному спеціалісту з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації, протягом 2023 року;.

- відомістю про нарахування заробітної плати ОСОБА_1 , головному спеціалісту з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації, протягом 2024 року;

- щорічною декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, поданою ОСОБА_1 ;

- щорічною декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, поданою ОСОБА_1 ;

- витягами з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;

- поясненнями ОСОБА_1 ;

- листом Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 09.05.2025 №17 із додатками особовою карткою ОСОБА_1 , присяги посадової особи, запису із трудової книжки.

За викладених обставин, вважаю що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-4 КУпАП, а саме: порушення особою встановлених законом обмежень щодо зайняття іншою оплачуваною діяльністю (крім викладацької, наукової та творчої діяльності, медичної та суддівської практики, інструкторської практики із спорту).

Також з досліджених судом доказів вбачається, що ОСОБА_1 , будучи посадовою особою органу місцевого самоврядування, виконувала роботу за сумісництвом, за здійснення якої отримала дохід у загальному розмірі 273726,06грн.

Враховуючи характер та обставини вчиненого правопорушення, суспільну небезпечність діяння, особу ОСОБА_1 , яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, вважаю за необхідне з урахуванням вимог ст. 36 КУпАП, накласти на останню адміністративне стягнення у вигляді штрафу в мінімальному розмірі визначеному санкцією ч. 1 ст. 172-4 КУпАП, що буде необхідним і достатнім для виправлення ОСОБА_1 , та попередження вчинення нею нових правопорушень.

Позиція ОСОБА_1 і її захисника про відсутність в її діях складу адміністративних правопорушень спростовується також наступним.

Так, відповідно до додатку до листа Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 09.05.2025 №17, 02.11.2022 ОСОБА_1 особисто підписано Присягу посадової особи місцевого самоврядування. Відповідно до ч .5 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015, у період дії воєнного стану особи призначаються на посади державної служби, посади в органах місцевого самоврядування начальником відповідної військової адміністрації без конкурсного відбору, обов'язковість якого передбачена законом, на підставі поданої заяви, заповненої особової картки встановленого зразка та документів, що підтверджують наявність у таких осіб громадянства України, освіти та досвіду роботи згідно з вимогами законодавства, встановленими щодо відповідних посад, а також за наявності у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік. ОСОБА_1 , перед призначенням на посаду головного спеціаліста з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації, свідомо подано 20.12.2023 о 14:22 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (кандидата на посаду), що є обов'язковою умовою для призначення. У подальшому, ОСОБА_1 , на виконання вимог ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» своєчасно подано відповідні щорічні декларації (20.12.2023, 25.03.2024, 27.03.2025).

Також загалом ОСОБА_1 , головному спеціалісту з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації, протягом 2023 року нараховано заробітну плату у розмірі 493834,37 гривень, у тому числі нараховано доплату за ранг та щомісячно на підставі розпоряджень начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації отримувала надбавку за високі досягнення у праці та виконання особливо важливої роботи в розмірі 50% від посадового окладу з урахуванням доплати за ранг та премію. Також ОСОБА_1 , головному спеціалісту з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації, протягом 2024 року нараховано заробітну плату у розмірі 510309,79 гривень, у тому числі нараховано доплату за ранг та щомісячно на підставі розпоряджень начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації отримувала надбавку за високі досягнення у праці та виконання особливо важливої роботи в розмірі 50% від посадового окладу з урахуванням доплати за ранг, вислугу років та премію.

Тобто, ОСОБА_1 достовірно знала, що отримує кошти за ранг посадової особи місцевого самоврядування.

Щодо позиції ОСОБА_1 і її захисника стосовно закінчення строків накладення адміністративного стягнення, необхідно зазначити наступне.

Згідно п.7 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 цього Кодексу. У ч. 4 ст. 38 КУпАП зазначено, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтею 51 та статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Згідно правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові №149/2498/1 від 28 лютого 2019 року початок перебігу строку накладення адміністративного стягнення слід пов'язувати з днем виявлення правопорушення саме органом, який уповноважений на складання відповідного протоколу про адміністративне правопорушення, як початкового етапу процедури притягнення особи до адміністративної відповідальності. Днем виявлення правопорушення слід також вважати і день, коли до уповноваженого органу надійшли будь-які відомості про можливе вчинення адміністративного правопорушення.

Згідно наданих матеріалів Управлінням стратегічних розслідувань в Херсонській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України перший запит про надання матеріалів щодо перевірки можливого порушення вимог ст. 25 Закону України «Про запобігання корупції» головним спеціалістом з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації ОСОБА_1 було надіслано до Нововоронцовської селищної військової адміністрації 06.03.2025 року, а отримано відповідь від 14.03.2025 року, в провадження судді матеріали про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 надійшли 02.06.2025 року, події адміністративних правопорушень, по 1 епізоду, датуються вересень-грудень 2023 року, по 2,3 епізодах - січень-червень 2024 року, тобто строки накладення адміністративного стягнення не пройшли.

Щодо клопотання захисника стосовно необхідності призначення судової почеркознавчої експертизи для встановлення справжності підпису ОСОБА_1 тексту Присяги посадової особи місцевого самоврядування від 02.11.2022 року, то не вважаю за необхідне призначення такої експертизи, оскільки матеріалами адміністративного провадження доведено факт роботи і перебування ОСОБА_1 на посаді у Нововоронцовській селищній військовій адміністрації, яка має встановлені законом обмеження, текст Присяги підписаний ОСОБА_1 та остання не зверталася до правоохоронних органів щодо підробки її підпису.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, у зв'язку з чим на вимогу п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 , підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 гривень.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 172-4, 250-252, 280, 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних із корупцією, передбачених ч.1 ст. 172-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 гривень з конфіскацією винагороди від роботи за сумісництвом у розмірі 273726,06грн.

Штраф перерахувати за наступними реквізитами: отримувач коштів: ГУК у Херсон обл/Берисл р-н/21081100; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37959517; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA648999980313050106000021039; код класифікації доходів бюджету: 21081100; призначення платежу - штраф суду.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 копійок), сплативши за такими реквізитами: отримувач коштів - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету - 22030106; призначення платежу - судовий збір.

Роз'яснити, що згідно ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Нововоронцовський районний суд Херсонської області протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.

У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

Суддя О. В. Гончаренко