Постанова від 16.07.2025 по справі 302/818/25

Справа №: 302/818/25 3/302/325/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.07.2025 селище Міжгір'я

Суддя Міжгірського районного суду Закарпатської області Кривка В.П.,

розглянувши справу про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 204-1 ч.1 КУпАП, за протоколом серія ЗхРУ № 354874 від 13.06.2025 року, який складений інспектором прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » НОМЕР_1 прикордонного загону ОСОБА_1 , стосовно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , гр.України, мешканця АДРЕСА_1 , непрацюючого, паспорт громадянина України № НОМЕР_2 , виданий органом 1420 15.08.2019 року, РНОКПП НОМЕР_3 , згідно з базою ДПС до адміністративної відповідальності не притягався,

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення 13.06.2025 року близько 22 год 00 хв прикордонним нарядом «Контрольний пост» в межах контрольованого району Закарпатської області був виявлений гр.України ОСОБА_2 , який здійснив спробу незаконного перетину державного кордону з України в Румунію поза пунктами пропуску через державний кордон України з фіксацією порушення ст.ст.9,12 Закону України «Про державний кордон України».

Ці дії ОСОБА_2 працівник прикордонної служби кваліфікував за ст.204-1 ч.1 КУпАП.

ОСОБА_2 у судове засідання на розгляд справи не з'явився, про таке повідомлений належно, проте в матеріалах справи наявна його заява про розгляд справи без його участі з позицією визнання вини у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.204-1 ч.1 КУпАП.

Суд зазначає, що з огляду на практику, викладену в рішенні ЄСПЛ, зокрема у справі «Пономарьов проти України», заява N 3236/03, п.41, від 03.04.2008 сторони мають вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Згідно п. 1 ст. 6 Конвенції, право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення ЄСПЛ у справі «Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії» (Alimentaria Sanders S.A.v.Spain) від 07.07.1989).

Враховуючи практику викладену в рішеннях ЄСПЛ та вимоги ст. 268 КУпАП, суд вважає необхідним провести розгляд справи за відсутності ОСОБА_2 .

Оцінивши зміст протоколу, дослідивши додані до нього документи та матеріали, суддя дійшов до такого висновку.

Статтею 204-1 ч. 1 КУпАП передбачено відповідальність за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.

Згідно з ст.9 Закону України «Про державний кордон України» перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку. Залізничне, автомобільне, морське, річкове, поромне, повітряне та пішохідне сполучення через державний кордон України здійснюється в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством. Пункт пропуску через державний кордон України - це спеціально виділена територія на залізничних та автомобільних станціях, автомобільних і пішохідних шляхах, в аеропортах (аеродромах), морських і річкових портах, включаючи частину їх акваторії (захищена повністю або частково огороджувальними гідротехнічними спорудами чи об'єктами природного походження), з комплексом будівель, споруд і технічних засобів, на якій здійснюються прикордонний, митний контроль, інші види контролю і пропуск через державний кордон України осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна. Положення про пункти пропуску через державний кордон України затверджується Кабінетом Міністрів України.

Статтею 12 ч.1 Закону України «Про державний кордон України» пропуск осіб, які перетинають державний кордон України, здійснюється органами Державної прикордонної служби України за дійсними документами на право в'їзду на територію України або виїзду з України. Пропуск транспортних засобів, вантажів через державний кордон України провадиться відповідно до законодавства України і міжнародних договорів України. Відповідно до міжнародних договорів України Кабінетом Міністрів України може бути встановлено спрощений порядок пропуску осіб, транспортних засобів, вантажів через державний кордон України.

Постановою КМУ № 1194 від 03.08.1998 із змінами і доповненнями передбачено, що Хустський район Закарпатської області є контрольованим прикордонним районом.

Вина ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.204-1 ч.1 КУпАП, підтверджується такими доказами:

- змістом протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 354874 від 13.06.2025, згідно якого ОСОБА_2 роз'яснено його права, передбачені ст.63 КУ та ч.1 ст.268 КУпАП, ОСОБА_2 отримав примірник протоколу 13.06.2025 року та підписав такий без доповнень та зауважень, відмовився від дачі особистих пояснень. На час розгляду справи ОСОБА_2 не подав будь-яких письмових заперечень, які стосуються змісту протоколу;

- довідкою про результати затримання одного громадянина України на напрямку 207 п/зн ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 13.06.2025 року, яка складена старшим офіцером ПОРВ ОСОБА_3 та погоджена начальником ПОРВ ГОРВ ОСОБА_4 , згідно якої у ході опитування гр. України ОСОБА_2 пояснив наступне, що у зв'язку із сімейними проблемами, скрутним фінансовим становищем та небажанням в майбутньому проходити службу в ЗСУ по мобілізації, близько двох днів тому він вирішив шукати спосіб незаконного перетину державного кордону України (не організовано, хотів потрапити в Польшу). Так, затриманий гр. України ОСОБА_2 12.06.2025 року вирушив потягом сполученням «Дніпро-Львів», де в подальшому в м. Львів пересів на автобус та вирушив в бік Закарпатської області. Хотів потрапити до с. Шаян під легендою проведення курсу лікування. У подальшому, близько 22.10 год. 13.06.2025 року при спробі проїзду КрП «Міжгір'я», на якому пред'явив паспорт гр. України. Під час спілкування з нарядом затриманий гр. України ОСОБА_2 помітно нервувати та постійно змінював свої пояснення, після чого останній був затриманий прикордонним нарядом. Після доставлення до підрозділу останнього, під час бесіди з оперативними працівниками ПОРВ (з м.д. АДРЕСА_2 ), затриманий ОСОБА_2 пояснив, що мав на меті незаконно перетнути ДКУ поза пунктом пропуску.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.204-1 ч.1 КУпАП, доведена достатніми, достовірними і належними доказами.

За вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_2 підлягає відповідальності.

При накладенні адмінстягнення з альтернативних видів, передбачених ст. 204-1 ч.1 КУпАП, суд зважає на таке: відсутність обставин, які б обтяжували, так і пом'якшували відповідальність винного; особу винного, який раніше до адміністративної відповідальності не притягався, є непрацюючим, визнав вину у вчиненні зазначеного правопорушення.

З огляду на вищенаведене суд прийшов до висновку, що на винного слід накласти стягнення у виді мінімального штрафу у межах санкції ст. 204-1 ч.1 КУпАП, а саме у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Адже стягнення у виді адміністративного арешту є занадто суворим, враховуючи обставини вчинення правопорушення та особу винного.

Витрати по сплаті судового збору покласти на особу, яка притягується до адміністративної відповідальності відповідно до п.5 ч.2 ст.4 ЗУ «Про судовий збір».

Керуючись ст.ст. 280, 283-285, 308 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 204-1 ч.1 КУпАП, і піддати його адмінстягненню у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить грошову суму 3400 грн, у користь держави.

У разі несплати штрафу добровільно в строк протягом 15 днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, стягнути з ОСОБА_2 подвійний розмір штрафу в сумі 6800 грн.

Банківські реквізити для сплати штрафу: отримувач - ГУК у Зак.обл/Міжгірська ТГ/21081100, Код ЄДРПОУ - 37975895, Рахунок - UA208999980313020106000007423, Банк отримувач - Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету - 21081100.

Стягнути з ОСОБА_2 605 грн 60 коп судового збору у користь держави.

Банківські реквізити для сплати судового збору: Отримувач-ГУК у м. Київ/22030106, Код ЄДРПОУ - 37993783, Рахунок - UA908999980313111256000026001, Банк отримувач - Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету - 22030106.

Постанову може бути оскаржено в Закарпатський апеляційний суд протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 294 КУпАП.

Строк пред'явлення постанови до примусового виконання три місяці.

Постанова складена 17.07.2025.

Суддя: В. П. Кривка