Справа № 152/979/25
2-а/152/13/25
про залишення адміністративного позову без руху
16 липня 2025 року м. Шаргород
Суддя Шаргородського районного суду Вінницької області Роздорожна А.Г., перевіривши виконання вимог статей 122, 160, 286 КАС України по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
Ознайомившись з цим адміністративним позовом, вважаю, що він не відповідає вимогам статей 160 та 161 КАС України з огляду на таке.
Відповідно до частини першої статті 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Згідно з пунктом 5 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; докази, що підтверджують вказані обставини.
В прохальній частині позовної заяви ОСОБА_1 просить поновити йому строк на звернення до суду з даним адміністративним позовом посилаючись на те, що лише 15 липня 2025 року засобами поштового зв'язку він отримав копію постанови тимчасово виконуючого обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковника ОСОБА_2 від 1 липня 2025 року за №5122 про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого частиною першою статті 210-1 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн. На підтвердження свого твердження позивачем доказів додано не було.
Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду регламентовані статтею 123 КАС України. Відповідно до частини першої цієї статті у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності посадових осіб відповідача. Позивач, необґрунтовано не дотримуючись такого порядку, позбавляє себе можливості реалізовувати своє право на звернення до суду в межах строків звернення до суду. Нереалізація цього права зумовлена його власною пасивною поведінкою.
Згідно з частиною першою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, вважаю, що цей адміністративний позов слід залишити без руху, надавши позивачу можливість надати суду докази, які підтверджують отримання ним оскаржуваної постанови саме 15 липня 2025 року.
Керуючись статтями 160, 161, 169 КАС України, суддя, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, - залишити без руху, надавши позивачу строк тривалістю десять днів з дня отримання цієї ухвали для усунення недоліків.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Ухвала не може бути оскаржена.
Суддя Андрея РОЗДОРОЖНА