Справа № 344/10814/25
Провадження № 3/344/3816/25
16 липня 2025 року м.Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Лазарів О.Б., з участю представника Івано-Франківської митниці ДМС України Тирського В.В., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ,
за ст.470 ч.6 Митного кодексу України,-
ОСОБА_1 вчинив перевищення встановлене ст.95 Митного кодексу України строк доставки до митного органу призначення транспортного засобу, що перебуває під митним контролем більше ніж на тридцять діб.
Адміністративне правопорушення вчинено за наступних обставин.
07.04.2025 року Івано-Франківською митницею отримано лист відділення поліції N?3 (м.Галич) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області від 04.04.2025 року N?55418-2025 (вх.Івано-Франківської митниці N?1733/8.5-20 від 07.04.2025 року) про закриття кримінального провадження за N?12020090140000016 від 21.01.2020 на підставі п.3-1 ч.1 ст. 284 КПК України та необхідності проведення перевірки законності перебування на митній території України транспортного засобу марки "Renault",моделі "Megane Scenic", VIN - код - НОМЕР_2 .
В ході проведення перевірки зазначеної інформації, яка внесена до АСМО"Інспектор" та в ЄАІС Держмитслужби України було встановлено, що о 11 год. 12 хв. 22.02.2012 року громадянин України ОСОБА_1 ввіз на митну територію України транспортний засіб марки "Renault", моделі "MeganeScenic", VIN - код - НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 у митному режимі "Транзит" через пункт пропуску "Чоп - Захонь", митний пост"Тиса", Закарпатської митниці.Станом на 08.04.2025 року, згідно наявних базданих Держмитслужби,вищезазначений транспортний засіб за межі митної території України невивезений та до митного оформлення не подавався.
29.04.2025 року Івано-Франківською митницею отримано лист відділення поліції N?3 (м.Галич) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області від 24.04.2025 N? 64528-2025 (вх. Івано-Франківської митниці N? 2173/8.5-20 від 29.04.2025) з копією ухвали Галицького районного суду Івано-Франківської області N?341/324/23 від 28.02.2023 року про закриття кримінального провадження N?12020090140000016 від 21.01.2020 року, скасування арешту на транспортний засіб, автомобільмарки"Renault", моделі"MeganeScenic",VIN-код- НОМЕР_3 та інформацією щодо зберігання транспортного засобу марки "Renault", моделі "MeganeScenic", VIN-код- НОМЕР_3 наспеціальному майданчику ГУНП в Івано-Франківській області для зберігання тимчасово затриманих транспортних засобів за адресою: Івано-Франківська область, м.Калуш, вулиця Глібова, 52.
Згідно ст.95 Митного кодексу України встановлюються такі строки транзитних перевезень залежно від виду транспорту: 1) для автомобільного транспорту - 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб).
Відповідно до ч. 2 ст. 95 МК України до строків, зазначених у частині першій цієї статті, не включається: 1) час дії обставин зазначених у статті 192 МКУкраїни; 2) час зберігання товарів під митним контролем (за умови інформування органу доходів і зборів, який контролює їх переміщення); 3) час, необхідний для здійснення інших операцій з товарами, у випадках, передбачених цим розділом (за умови інформування органу доходів і зборів, який контролює їх переміщення).
Громадянин України ОСОБА_1 , не надав документального підтвердження, щодо звернення до митних органів із заявами, щодо продовження термінів ввезення та про обставини, події, місцезнаходження транспортного засобу.
Відповідно до ч.1 ст.192 МК України, якщо під час перевезення товарів транспортний засіб внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили не зміг прибути до органу до органу доходів і зборів призначення, допускається вивантаження товарів в іншому місці. При цьому перевізник зобов?язаний: 1) вжити всіх необхідних заходів для забезпечення збереження товарів та недопущення будь-якого їх використання; 2) терміново повідомити найближчий орган.
Інформація про факти настання та дію до теперішнього часу будь-яких обставин непереборної сили, щодо транзитного переміщення через митну територію України зазначеного транспортного засобу, а також документальне підтвердження таких обставин, станом на даний час, відсутня.
На дату складання цього протоколу відсутні документи які мають юридичне значення та які свідчать про обставини непереборної сили, що виключають ознаки порушення митних правил України з боку громадянина України, ОСОБА_1 , який відповідає за дотримання умов митного режиму "Транзит" обраного під час ввезення на митну територію України транспортного засобу засіб марки "Renault", моделі "Megane Scenic", VIN - код - НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 .
06.05.2025 Івано-Франківською митницею громадянину ОСОБА_1 було скеровано повідомлення N?7.21-3/20-01/10/1924 з проханням з?явитися до митниці для з?ясування обставин, щодо не вивезення за межі митної території України транспортного засобу марки "Renault", моделі "Megane Scenic", VIN - код - НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 та складання протоколу про порушення митних правил. На повідомлення Івано-Франківської митниці громадянин ОСОБА_1 не з?явився та про причини неявки Івано-Франківську митницю не повідомляв.
Станом на 21.05.2025 року транспортний засіб марки "Renault", моделі "Megane Scenic"VIN - код - НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 за межі митної території України вивезеним не значиться та продовжує перебувати на території України з перевищеннямстроку "Транзит".
21.05.2025 року була проведена перевірка згідно розділу "Автотранспортні засоби" бази даних ЄАІС Держмитслужби, відповідно якого в базі даних ЄАІС ДМСУ відсутня інформація,щодо оформлення транспортного засобу марки "Renault", моделі "Megane Scenic", VIN - код - НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 в будь-якому іншому митному режимі чи оформлення на нього будь-яких митних документів. Згідно з інформацією ПІК «Боротьба з контрабандою та порушеннями митних правил» ЄАІС України та модуля «Провадження в справах про ПМП» АСМО «Інспектор» громадянин ОСОБА_1 протягом року не притягувався до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.
Таким чином, громадянин України, ОСОБА_1 перевищив строк "Транзит" на митній території України транспортного засобу, автомобіля марки "Renault" моделі "Megane Scenic", VIN - код - НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 більше ніж на тридцять діб.
ОСОБА_1 на виклик суду не з'явився, однак належним чином був повідомлений про місце та час розгляду справи відносно нього.
Представник Івано-Франківської митниці Тирський В.В. в судовому засіданні підтримав викладені у протоколі обставини. Просив накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді конфіскації транспортного засобу.
Відповідно до змісту вимог ст.245 КУпАП, завданням судді при розгляді справи про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Заслухавши висновок представника Івано-Франківської митниці ДМС України, дослідивши всі зібрані по справі докази за своїм внутрішнім переконанням, з врахуванням всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ст.481 ч.6 МК України, з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності та іншими засобами.
Вимогами ст.280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, при розгляді даної адміністративної справи судом достовірно було встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.470 ч.6 КУпАП, доводиться матеріалами справи про адміністративне правопорушення, зокрема: протоколом про порушення митних правил № 0067/UA206000/2025 від 21 травня 2025 року, копією ухвали про закриття в частині кримінального провадження від 28.02.2023 року, витягом з єдиного реєстру досудових розслідувань від 21.01.2020 року, висновком експерта №СЕ-19/109/13/2-5/КДТЗ/20 від 20.03.2020 року, копією полісу №АО/5663566, постановою про призначення експертизи в справі про порушення митних правил №0067/UA206000/2025, протоколом про порушення митних правил №0067/UA206000/2025 від 21.05.2025 року, висновком №1420003400-0438 від 30.05.2025 року, довідкою №11 про витрати митного органу в справі про порушення митних правил 0067/UA206000/2025 від 21.05.2025 року.
Нормами частини першої статті 192 МК України передбачено, що у разі, якщо під час перевезення товарів транспортний засіб внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили не зміг прибути до митного органу призначення, перевізник зобов'язаний терміново повідомити найближчий митний орган про обставини події, місце знаходження товарів і транспортного засобу.
Пунктом 60 частини 1 статті 4 Митного кодексу України визначено, що транспортні засоби особистого користування - це наземні транспортні засоби товарних позицій 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепи до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД, плавучі засоби та повітряні судна, що зареєстровані на території відповідної країни, перебувають у власності або тимчасовому користуванні відповідного громадянина та ввозяться або вивозяться цим громадянином у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію виключно для особистого користування, а не для промислового або комерційного транспортування товарів чи пасажирів за плату або безоплатно.
Згідно із ст. 103 Митного кодексу України (далі - МК України), тимчасове ввезення - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.
Відповідно до ч.3 ст.108 Митного кодексу України передбачено, що з урахуванням мети ввезення товарів та/або транспортних засобів комерційного призначення, особливостей транспортних операцій та інших обставин попередньо встановлений строк тимчасового ввезення товарів відповідно до частини першої цієї статті та/або транспортних засобів комерційного призначення відповідно до частини другої цієї статті за письмовою заявою власника цих товарів, транспортних засобів комерційного призначення або уповноваженої ним особи може бути продовжений відповідним митним органом. У разі відмови у продовженні строку тимчасового ввезення митний орган зобов'язаний невідкладно письмово або в електронній формі повідомити особі, яка звернулася із заявою про продовження строку тимчасового ввезення, про причини та підстави такої відмови.
Підпунктом 2 частини 4 статті 108 Митного кодексу України, якщо транспортні засоби комерційного призначення, поміщені у митний режим тимчасового ввезення, не можуть бути своєчасно вивезені за межі митної території України : внаслідок дії обставин, зазначених у статті 192 цього Кодексу; у разі зберігання таких транспортних засобів під митним контролем (за умови інформування митного органу, який контролює їх переміщення); у разі здійснення інших операцій з такими транспортними засобами у випадках, передбачених цим Кодексом (за умови інформування митного органу, який контролює їх переміщення); у разі накладення на них арешту (за винятком арешту внаслідок позовів приватних осіб) або вилучення у справі про порушення митних правил, перебіг строку тимчасового ввезення зупиняється на час дії таких обставин, зберігання, арешту (вилучення) або здійснення таких операцій.
У відповідності до ч. 1 ст. 380 МК України, тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митним органом з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.
Згідно ч. 2 ст. 380 МКУ, транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від подання документів, що видаються державними органами, уповноваженими здійснювати види контролю, зазначені у статті 319 цього Кодексу. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування, передбачених розділом X цього Кодексу.
Згідно ч. 5 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб.
Згідно ч. 6 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Такі транспортні засоби не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності в Україні, бути розкомплектовані чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам.
Згідно з ч. 5 ст. 255 МК України митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених цим Кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується митним органом шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій). Транспортні засоби за кодами 8701 - 8705 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, тимчасово ввезені під зобов'язання про зворотне вивезення, не можуть бути розкомплектовані на запасні частини, передані у володіння або користування іншим особам. Такі транспортні засоби можуть бути оформлені для постійного користування після сплати відповідних податків та зборів, передбачених законодавством при ввезенні транспортних засобів для вільного використання. Відповідальність за невивезення за митний кордон України транспортних засобів, що були тимчасово ввезені на митну територію України під зобов'язання про зворотнє вивезення у строк, зазначений у зобов'язанні про зворотнє вивезення, установлюється Митним кодексом України.
Статтею 460 Митного кодексу України визначено, що вчинення порушення митних правил, передбачених, в тому числі статтею 481 Митного кодексу України, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої Митним кодексом України.Відповідно до розділу VIII Наказу Міністерства фінансів України від 31.05.2012 № 657 «Про виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.10.2012 за № 1669/21981, аварія - це небезпечна подія техногенного характеру, у зв'язку з якою товари, транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, були пошкоджені (зіпсовані, знищені, втрачені тощо) або потребували певного часу для відновлення можливості їх переміщення з метою, забезпечення виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи; документальне підтвердження - надання митному органу відповідних документів, що підтверджують факт аварії чи дії обставин непереборної сили; обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно - правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події; факт аварії чи дії обставин непереборної сили - часткове чи повне пошкодження (зіпсуття, знищення, втрата тощо) товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, або позбавлення можливості виконання відповідною особою передбачених законодавством України з питань державної митної справи або встановлених відповідним митним органом України вимог щодо вчинення відповідних дій з товарами, транспортними засобами, що перебувають під митним контролем. Якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутися до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.Івано-Франківською митницею громадянину Республіки Молдова,
Статтею 481 ч.6 МК України, передбачено відповідальність за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.
Таким чином, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_2 слід кваліфікувати за ст.481 ч.6 КУпАП, оскільки він вчинив перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, що повністю доведено в суді.
Відповідно до вимог ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Статтею 33 КУпАП передбачено, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне притягнути ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст.470 ч.6 Митного кодексу України та з врахуванням особи, суспільної небезпеки скоєного, обставин, що обтяжують та пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, накласти на нього адміністративне стягнення у виді конфіскації транспортного засобу. Суд вважає, що саме такий вид стягнення буде відповідати завданню Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо охорони прав і свобод громадян, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків та відповідальності перед суспільством
На підставі наведеного ст.ст.481 Митного кодексу України, керуючись ст.ст.40-1, 283-287, 294 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у порушенні митних правил, передбачених ст.470 ч.6 Митного кодексу України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді конфіскації транспортного засобу марки “Renault» моделі “Megane Scenic», VIN-код - НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_5 ,
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 (шістдесят) коп.
На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подано апеляційну скаргу до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд.
Суддя Олег ЛАЗАРІВ