Вирок від 16.07.2025 по справі 191/356/24

Справа № 191/356/24

Провадження № 1-кп/191/23/24

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2025 року м. Синельникове Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді - ОСОБА_1

за участю секретаря - ОСОБА_2

прокурора - ОСОБА_3

захисника - ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Синельникове кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових за № 22023130000000642 від 17.08.2023 стосовно ОСОБА_5 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Севастополь, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої, обвинуваченої у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.111-1 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава; суверенітет України поширюється на всю її територію; Україна є унітарною державою; територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною; людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність; державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом. На території України не допускається розташування іноземних військових баз. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 за № 389-VІІІ органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.

Частиною 3 статті 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 за № 389-VІІІ військові адміністрації населених пунктів утворюються в одному чи декількох населених пунктах (селах, селищах, містах), в яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, у тому числі внаслідок фактичного саморозпуску або самоусунення від виконання своїх повноважень, або їх фактичного невиконання, або припинення їх повноважень згідно із законом.

24.02.2022 Російською Федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. У подальшому, воєнний стан в Україні неодноразово продовжувався, зокрема Указом Президента України від 26.07.2023 № 451/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 18.08.2023 строком на 90 діб, тобто до 15.11.2023. Законом України від 27.07.2023 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено зазначений Указ.

Внаслідок ведення агресивної війни з боку Російської Федерації проти України, військовослужбовці збройних сил російської федерації, шляхом збройної агресії, спільно з представниками так званої «луганської народної республіки», які незаконно створені на тимчасово окупованих територіях Луганської області, що є частиною окупаційної адміністрації російської федерації, здійснили тимчасову окупацію Старобільського району Луганської області з державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, іншими об'єктами.

Згідно зі статтею 42 ІV-ї Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додатку до неї - Положення про закони і звичаї війни на суходолі (1907 року), територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під армією супротивника.

Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Статтею 3 Закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією зокрема визначається сухопутна територія тимчасово окупованих російською федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях.

Збройними формуваннями держави-агресора російської федерації з 27.02.2022 захоплено та окуповано територію Шульгинської сільської територіальної громади Старобільського району Луганської області, до складу якої у тому числі входить і с.Хворостянівка Старобільського району Луганської області, з державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, інтими об'єктами.

На окупованій території Старобільського району Луганської області незаконними збройними формуваннями так званої «луганської народної республіки», підконтрольними державі-агресору російській федерації, організовано та розпочато діяльність незаконних органів влади, зокрема наказом голови так званої «луганської народної республіки» від 03.03.2022 № УГ-125/22, створено «адміністрацію Старобільського району луганської народної республіки», а також призначено «виконувача обов'язків голови адміністрації».

Таким чином, в розумінні п.6 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території Старобільського району Луганської області державою- агресором створено окупаційну адміністрацію російської федерації, тобто сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 17.08.2023 внесено зміни до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 № 309 та викладено нову редакцію переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Згідно з зазначеним переліком Шульгинська сільська територіальна громада Старобільського району Луганської області перебуває під тимчасовою окупацією, оточенні (блокуванні) Російської Федерації з 27.02.2022.

06.05.2022 окупаційна влада Російської Федерації та так званої «луганської народної республіки» на базі Хворостянівської філії Шульгинського ліцею Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області, розташованої за адресою: Луганська область, Старобільський район, с. Хворостянівка, вул. Миру, 17, зареєстрували з метою здійснення освітньої діяльності за стандартами та законодавством Російської Федерації і так званої «луганської народної республіки» так званий «Державний загальноосвітній заклад луганської народної республіки «Хворостянівська основна школа»» (мовою Оригіналу - Государственное общеобразовательное учреждение луганской народной республики «Хворостяновская основная щкола»), зазначивши юридичну адресу: Луганська область, Старобільський район, с. Хворостянівка, вул. Леніна (Миру), 17, який у подальшому почав функціонувати.

Приблизно на початку травня 2022 року, більш точного часу встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим, громадянка України ОСОБА_5 , працюючи завідувачем Хворостянівської філії Шульгинського ліцею, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, усвідомлюючи російську агресію проти України, перебуваючи на території с. Хворостянівка Старобільського району Луганської області, керуючись своїми особистими інтересами, маючи умисел на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти та реалізуючи їх, вступила в злочинну змову з представниками окупаційної влади російської федерації та так званої «луганської народної республіки», та отримавши від них пропозицію на зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій щодо організації освітнього процесу в закладі освіти окупаційної влади в с. Хворостянівка Старобільського району Луганської області, а саме - «директора державного загальноосвітнього закладу луганської народної республіки «Хворостянівська основна школа»», розташованого за адресою: Луганська область, Старобільський район, с. Хворостянівка, вул. Леніна (Миру), 17, в порушення вимог Конституції та Законів України добровільно, умисно погодилася на вказану пропозицію.

Згідно з положеннями ст. 2 Закону України «Про освіту» законодавство України про освіту ґрунтується на Конституції України, Законах України, інших актах законодавства у сфері освіти і науки та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку. Засадами державної політики у. сфері освіти та принципами освітньої діяльності є: верховенство права; нерозривний зв'язок із світовою та національною історією, культурою, національними традиціями; гуманізм; демократизм; єдність навчання, виховання та розвитку; виховання патріотизму, поваги до культурних цінностей Українського народу, його історико-культурного надбання і традицій; формування усвідомленої потреби в дотриманні Конституції та законів України, нетерпимості до їх порушення; формування поваги до прав і свобод людини, нетерпимості до приниження її честі та гідності, фізичного або психологічного насильства, а також до дискримінації за будь-якими ознаками; формування громадянської культури та культури демократії (ст. 6 Закону).

Відповідно до вимог частини 1 статті 7 Закону України «Про освіту» мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. Держава гарантує кожному громадянинові України право на здобуття формальної освіти на всіх рівнях дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої), а також позашкільної та післядипломної освіти державною мовою в державних і комунальних закладах освіти.

Частиною 2 статті 7 Закону України «Про освіту» передбачено, що заклади освіти забезпечують обов'язкове вивчення державної мови.

Згідно зі статтею 5 Закону України «Про освіту» освіта є державним пріоритетом, по забезпечує інноваційний, соціально-економічний і культурний розвиток суспільства.

Статтею 1 Закону України «Про повну загальну середню освіту» визначено, що державні стандарти повної загальної середньої освіти - документи, що визначають загальні обсяги навчального навантаження здобувачів початкової, базової середньої, профільної середньої освіти, вимоги до їх компетентностей і до згрупованих за відповідними освітніми галузями обов'язкових результатів навчання, яких вони мають досягти на відповідному рівні повної загальної середньої освіти.

Державним стандартом початкової освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України 21 лютого 2018 року № 87 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 липня 2019 року № 688) передбачено, що метою початкової освіти є всебічний розвиток дитини, її талантів, здібностей, компетентностей та наскрізних умінь. До ключових компетентностей, серед іншого належать: вільне володіння державною мовою, спроможність діяти як відповідальний громадянин та брати повноцінну участь у громадському та суспільному житті, спираючись на критичне оцінювання основних подій національної, європейської та світової історії, а також повагу до прав людини та верховенства права, цінування культурного розмаїття різних народів та ідентифікацію себе як громадянина України.

Також, Державним стандартом базової середньої освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №898, визначено, що метою базової середньої освіти є розвиток природних здібностей, інтересів, обдарувань учнів, формування компетентностей, необхідних для їх соціалізації та громадянської активності, виховання відповідального, шанобливого ставлення до родини, суспільства, навколишнього природного середовища, національних та культурних цінностей українського народу. Реалізація мети базової середньої освіти ґрунтується на таких ціннісних орієнтирах, як формування в учнів активної громадянської поз.иції, патріотизму, поваги до культурних цінностей українського народу, його історико-культурного надбання і традицій, державної мови, плекання в учнів любові до рідного краю.

Частинами третьою та четвертою пункту 1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про хабарництво» від 26.04.2002 № 5 передбачено, що організаційно-розпорядчі обов'язки - це обов'язки по здійсненню керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності.

Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, колективних чи приватних підприємств, установ і організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів, їх заступники, особи, які керують ділянками робіт.

Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_5 , приблизно на початку травня 2022 року, більш точний час встановити за об'єктивних причин не виявилось можливим, будучи громадянкою України, перебуваючи на території Шульгинської сільської територіальної громади Старобільського району Луганської області, керуючись ідеологічними та корисливими мотивами, спрямованими на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, погоджуючись на пропозицію представників окупаційної адміністрації держави-агресора - російської федерації та так званої «луганської народної республіки», умисно, добровільно зайняла посаду т.зв. «директора державного загальноосвітнього закладу луганської народної республіки «Хворостянівська основна школа»», розташованого за адресою: Луганська область, Старобільський район, с. Хворостянівка, вул. Леніна (Миру), 17, обіймаючи яку здійснює впровадження стандартів освіти держави-агресора у даному закладі освіти.

Реалізуючи свій злочинний умисел ОСОБА_5 , приблизно на початку травня 2022 року, більш точний час встановити за об'єктивних причин не виявилось можливим, зібрала на нараду колектив Хворостянівської філії Шульгинського ліцею Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області, на якій було повідомлено про призначення її «директором державного загальноосвітнього закладу луганської народної республіки «Хворостянівська основна школа»». Окрім того, ОСОБА_5 розповіла, що освітній процес у вказаному закладі буде здійснюватися за освітніми стандартами та навчальними планами російської федерації та так званої «луганської народної республіки». В подальшому за розпорядженням ОСОБА_5 на території і в приміщеннях навчального закладу було розмішено символіку РФ і так званої «лнр», чим вчинено дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави- агресора у вказаному закладі освіти.

Крім того, продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_5 , будучи «директором державного загальноосвітнього закладу луганської народної республіки «Хворостянівська основна школа»», розташованого за адресою; Луганська область, Старобільський район, с. Хворостянівка, вул. Леніна (Миру), 17, приблизно з початку травня 2022 року, більш точний час встановити за об'єктивних причин не виявилось можливим, у подальшому з вересня 2022 у відповідності до «наказу про організований початок 2022-2023 учбового року в загальноосвітніх організаціях «луганської народної республіки» від 22.08.2022, затвердженого так званим «міністром освіти та науки луганської народної республіки», підготувала та організувала освітній процес у вказаному закладі у відповідності до «закону про освіту» від 30.09.2016 так званої «луганської народної республіки», згідно з яким в освітніх організаціях, освітня діяльність здійснюється державною мовою «луганської народної республіки» за освітніми стандартами та навчальними планами так званої «луганської народної республіки», із повним виключенням з освітнього процесу вимог до обов'язкових результатів навчання, визначених державними стандартами повної загальної середньої освіти України, який повністю суперечить меті як початкової так і базової середньої освіти в Україні та який формуватиме знання, інші компетентності та світогляд здобувачів освіти спрямовані на возвеличення Російської Федерації та так званої «луганської народної республіки», її історичної ролі, викривлення свідомості та ставлення учнів до історичних подій, що відбулися, та відповідно заперечення існування культурних цінностей українського народу, його історико-культурних надбань і традицій, української мови, що має своєю кінцевою метою збуджувати агресію та ненависть до України, тим самим здійснила дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у так званому «державному загальноосвітньому закладі луганської народної республіки «Хворостянівська основна школа»», розташованому за адресою: Луганська область, Старобільський район, с. Хворостянівка, вул. Леніна (Миру), 17.

Таким чином, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обвинувачується у здійсненні громадянкою України пропаганди у закладах освіти незалежно від типу та форм власності з метою сприяння здійсненню збройної агресії проти України, встановленню та утвердженню тимчасової окупації частини території України, уникненню відповідальності за здійснення державою- агресором збройної агресії проти України, а також у вчиненні дій громадянкою України, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.111-1 КК України.

Судовий розгляд кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченої ОСОБА_5 (in absentia), яка показань суду не надавала та будь-яких клопотань від останньої на адресу суду також не надходило.

З моменту направлення до суду обвинувального акту процесуальні права обвинуваченої ОСОБА_5 були дотримані стороною обвинувачення та прийнято усіх вичерпних заходів для забезпечення її прав. Зокрема, розгляд кримінального провадження здійснювався за обов'язковою участю захисника - адвоката ОСОБА_4 , який був забезпечений державою з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, та який брав участь як під час досудового розслідування, так і у суді. Повістки про виклик обвинуваченої ОСОБА_5 (враховуючи, що з 24.02.2022 АТ «Укрпошта» припинено приймання всіх видів міжнародних поштових відправлень призначенням до РФ, а також поштових відправлень до тимчасово окупованої території), інформація про процесуальні документи надсилались судом та публікувались відповідно до вимог ст.135, 323 КПК України через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а саме в газеті «Урядовий кур'єр», на офіційних сайтах офісу Генерального прокурора України та судової влади.

Захисник обвинуваченої здійснював активні дії, спрямовані на захист обвинуваченої, приймав участь у дослідженні доказів, виступав у дебатах.

Суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_5 , яка в свою чергу повинна була знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчить про її наміри ухилення від кримінальної відповідальності.

В той же час, ухилення обвинуваченої ОСОБА_5 від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останньою її невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п.«g» п.3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.

Захисник ОСОБА_4 у судовому засіданні зазначив, що він не мав можливості поспілкуватися з обвинуваченою та узгодити позицію захисту, проте під час судового розгляду не встановлено належних та допустимих доказів для визнання ОСОБА_5 винуватою у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення, адже відсутнє підтвердження добровільності її дій, не доведена відсутність будь-якого тиску на неї з боку окупаційної влади. Просив обвинувачену виправдати.

Суд вважає, що вина обвинуваченої ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.111-1 КК України, за викладених в обвинувальному акті обставин, повністю підтверджується зібраними стороною обвинувачення та дослідженими в судовому засіданні наступними доказами.

Так, свідок ОСОБА_6 у судовому засіданні пояснила, що вона працювала в Хворостянській філії Шульгинського ліцею Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області, де директором була ОСОБА_5 . До кінця квітня вони працювали онлайн. В кінці травня їй стало відомо про призначення ОСОБА_7 заступником Межирицької, яка просила надавати інформацію про учнів та педагогів. Вона відмовилась від співпраці. ОСОБА_5 пішла на співпрацю з окупантами та була присутня на всіх засіданнях, які влаштовувала ОСОБА_8 - керівник відділу освіти. ОСОБА_5 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 відвідували заклади освіти і проводили збори. В Хворостянівці ОСОБА_5 також влаштувала зустрічі, щоб заклад працював на російський стандарт. Пропозиції про співпрацю були добровільні. Проїхати до м.Старобільськ було не можна, але на вайбер від ОСОБА_7 вона отримала повідомлення про співпрацю, однак вона відмовилась. Надалі на вчителів, які не пішли на співпрацю, був психологічний тиск від директорів, які пішли на співпрацю. Проводились збори педагогічного колективу, щоб налаштувати педагогів працювати на російський стандарт. Потім були батьківській збори, щоб батьки приводили дітей до школи. Проводилась агітаційна робота, були погрози батькам, щоб вони приводили дітей до школи, в іншому разі списки будуть подані до прокуратури за невиконання батьківських обов'язків. Вона виїхала з окупації 08.08.2022, з ОСОБА_5 не спілкувалась, всю інформацію дізналась від знайомих. Скрутного стану у ОСОБА_5 не було, вона має 2 дорослих сини. Всі, хто зміг, виїхали. На скільки вона знає, українські підручники були знищені. Новопризначена директор повідомляла, що в м.Севастополь друкуються нові російські підручники і будуть до 1 вересня. Батьки дітей скидали їй повідомлення з фотографіями нових підручників на російській мові. На окупаційних сайтах вона бачила ОСОБА_5 , яка виступала на заходах та агітаціях на фоні російського прапора.

Свідок ОСОБА_11 у судовому засіданні пояснила, що вона працювала вчителем англійської мови Хворостянської філії Шульгинського ліцею Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області. Після окупації Шульгинки у березні 2022 року їх зібрали і повідомили, що навчальний рік вони закінчують за українським законодавством. Потім їх зібрали і повідомили, що утворилась нова адміністрація, однак вони відмовились від співпраці, погодилась лише ОСОБА_5 і ще декілька вчителів. ОСОБА_5 збирала спочатку педагогічний колектив, а потім всіх працівників. На зборах їм повідомили, що вони будуть працювати за російськими стандартами, однак вони відмовились, зібрали свої речі та пішли. Вони забрали ноутбуки, але пізніше ОСОБА_5 з іншими приїздили, забирали ноутбуки та сказали, що якщо не віддадуть, то будуть писати в прокуратуру. За нею був закріплений кабінет інформатики і вона все віддала. Перший раз збори були у березні 2022 року, потім в квітні 2022 року, з травня почалась робота за російськими стандартами. Вона виїхала з-під окупації в червні 2022 року. Потім від батьків її учнів їй стало відомо, що у серпні було зібрано новий колектив, тому що всі працівники відмовились від співпраці. Проводились батьківські збори, директор погрожувала прокуратурою та позбавленням батьківських прав, якщо дітей не будуть приводити до школи. На світлині і відео в інтернеті вона бачила, що у школі проводиться агітаційна робота, школа переобладнана на тип країни-агресора. Наскільки їй відомо, то дітям, які закінчили школу у 2022 році, були видані документи т.зв. «лнр». Вся агітація та погрози від керівництва були в усній формі. ОСОБА_5 обіцяла оплату праці на рівні 40000 рублів, намагалась зацікавити колег, казала, що треба вчити дітей. ОСОБА_5 була в непоганих стосунках з Межирицькою - завідувачем районного управління освіти при російській владі. ОСОБА_5 їм повідомила, що залишається і буде працювати далі, а кожен вирішує сам, що робити. ОСОБА_5 обіцяла підтримку від російської влади, гарну оплату, матеріальне забезпечення. ОСОБА_5 не сподобалось, що вчителі відмовились від співпраці. За наказом ОСОБА_5 по понеділках в школі вмикали гімн Росії, про це їй стало відомо від батьків, які залишись на окупованій території. Знає, що ОСОБА_12 заміжня, має двох дорослих синів, можливість виїзду з окупованої території була. Свідок виїжджала через Харківську область, а восени можна було виїхати вже через Російську Федерацію.

Свідок ОСОБА_13 у судовому засіданні пояснила, що з ОСОБА_5 вони працювали разом. ОСОБА_5 була директором Хворостянської філії Шульгинського ліцею Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області та після окупації району залишилася працювати на окупаційну владу. У березні 2022 року була проведена нарада колективу вчителів, де ОСОБА_5 розповідала, що тепер у них буде гарна зарплата та все буде добре. У серпні ОСОБА_5 провела батьківські збори з метою, що батьки віддали дітей до школи, інакше їх позбавлять батьківських прав. В школі запроваджувалась символіка Російської Федерації, розвішувались прапори, портрет президента Російської Федерації, вмикався гімн Росії. Вона виїхала з окупованої території 27.06.2022. ОСОБА_5 , сказала, що залишається працювати. Можливість виїхати була до серпня 2022 року. Про збори в серпні 2022 року їй повідомили батьки дітей, що залишились на окупованій території, та вона дізналась, що ОСОБА_5 займає посаду директора школи.

Також судом були досліджені наступні письмові докази:

- копія наказу Відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгінської сільської ради Старобільського району Луганської області №-40/3-од від 04.02.2021 про покладення з 04.02.2021 обов'язків завідувача Хворостянівської філії Шульгинського ліцею Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області на директора Хворостянівського закладу загальної середньої освіти І-ІІ ст. Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області ОСОБА_5 (т.2. а.с.40);

- копія наказу Відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгінської сільської ради Старобільського району Луганської області №-64-од від 02.09.2021 про оголошення догани ОСОБА_5 за порушення трудової дисципліни (відсутність на робочому місці з 11 години 01.09.2021) (т.2. а.с. 41).

- копія наказу Відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгінської сільської ради Старобільського району Луганської області № 50-к від 04.05.2022 про звільнення з 04.05.2022 ОСОБА_5 із займаної посади завідувача Хворостянівської філії Шульгинського ліцею та вчителя Хворостянівської філії Шульгинського ліцею за власним бажанням (т.2. а.с.45);

- побутова характеристика на ОСОБА_5 , надана відділом освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Шульгінської сільської ради Старобільського району Луганської області № 427 від 14.09.2023, згідно з якою ОСОБА_5 характеризується посередньо (т.2. а.с.42);

- протокол огляду Інтернет-сторінки (Берклійський протокол) від 20.09.2023, а саме публікації, розміщеної на офіційному сайті так званої «адміністрації Старобільського району луганської народної республіки» із фотознімками, датованої 07.10.2022 про те, що 06 вересня в актовій залі Будинку творчості відбулося урочисте зібрання представників освітніх закладів Старобільського району з нагоди Дня працівника освіти, в ході огляду якої встановлено, що до присутніх на урочистому заході звернулися так звані «радник голови адміністрації Старобільського району лнр» ОСОБА_14 , який подякував керівникам та педагогам за їх працю, а також привітав з історичною віхою - входження лнр до російської федерації, та начальник «управління освіти адміністрації Старобільського району лнр» ОСОБА_8 , яка привітала всіх працівників освітніх закладів зі святом та зачитала вітальний лист від так званого «міністра освіти російської федерації ОСОБА_15 ». В публікації наявні колективні фотознімки учасників вказаного заходу, серед яких присутня ОСОБА_5 (т.2. а.с.51-60);

- протокол огляду Інтернет-сторінки (Берклійський протокол) від 21.09.2023, а саме публікації, розміщеної на офіційному телеграм каналі «міністерства освіти та науки лнр» із фотознімками, яка опублікована 23.07.2022 про вручення «міністром освіти та науки лнр» ОСОБА_16 посвідчення про проходження курсів з підвищення кваліфікації педагогам Старобільська, в ході огляду якої встановлено колективні фотозображення в приміщенні актового залу на фоні герба лнр, на яких, серед інших осіб, присутні так візуально схожі звані міністр освіти та науки лнр ОСОБА_17 , радник голови адміністрації Старобільського району лнр ОСОБА_14 , начальник управління освіти адміністрації Старобільського району лнр ОСОБА_18 , директор державного загальноосвітнього закладу лнр «Хворостянівська основна школа» ОСОБА_5 . Також оглянуті колективні світлини зі шкільного класу так званої Старобільської спеціалізованої середньої школи № 3, на яких також присутня візуально схожа особа на ОСОБА_5 (т.2. а.с.61-72);

- протокол огляду Інтернет-сторінки (Берклійський протокол) від 21.09.2023, а саме публікації, розміщеної на офіційному телеграм каналі «міністерства освіти та науки лнр» із фотознімками, яка опублікована 19.07.2022 під назвою «У звільненому Старобільську пройшла зустріч міністра освіти та науки лнр Івана Кусова з представниками органів виконавчої влади Старобільського району та педагогічним товариством», в ході огляду якої встановлено колективні фотозображення в приміщенні залу Старобільського районного будинку культури імені Т. Шевченка, на яких серед інших присутня директор державного загальноосвітнього закладу лнр «Хворостянівська основна школа» ОСОБА_5 . Під час зустрічі були підняті актуальні питання розвитку системи освіти луганської народної республіки в умовах інтеграції в російський освітній простір (т.2. а.с.73-80);

- протокол огляду Інтернет-сторінки (Берклійський протокол) від 22.09.2023 інтернет-ресурсу з перевірки контрагентів «руспрофайл.ру», яким встановлено відомості про зареєстровану 06.05.2022 юридичну особу - так званий «державний загальноосвітній заклад луганської народної республіки «Хворостянівська основна школа» за адресою: Старобільський район, село Хворостянівка, вулиця Леніна, б. 17, де керівником (директором) зазначено ОСОБА_5 з 29.11.2022. (т.2. а.с.84-95);

- протокол огляду Інтернет-сторінки (Берклійський протокол) від 25.09.2023, яким оглянуті нормативні документи лнр, зокрема й у сфері освіти, розміщені на офіційному сайті так званого «державного загальноосвітнього закладу луганської народної республіки «Старобільська початкова школа № 2»(т.2.а с.96-112);

- протокол огляду Інтернет-сторінки (Берклійський протокол) від 26.09.2023, яким оглянуті нормативні документи лнр, розміщені на офіційному сайті так званого «голови луганської народної республіки» - «указ голови лнр» № УГ-125/22 від 03.03.2022 «Про створення адміністрацій міст та районів луганської народної республіки», яким зокрема створено адміністрацію Старобільського району луганської народної республіки, яка підпорядкована та підконтрольна голові луганської народної республіки (т.2. а.с.127-139);

- протоколи огляду від 26.09.2023 відкритих джерел інформації в мережі Інтернет - електронних засобів масової інформації, що висвітлюють події на території Луганської області, відповідно до інформації з яких окупаційні війська російської федерації та так званої луганської народної республіки, починаючи з 24.02.2022, захопили всю територію Старобільського району разом з будівлями органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, встановили окупаційну владу на захопленій території (т.2. а.с.140-152);

- протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 12.10.2023, в якому зафіксовано факт впізнання свідком ОСОБА_11 за загальними рисами обличчя особи ОСОБА_5 (т.2. а.с.157-159);

- протокол огляду від 12.10.2023, згідно з яким за участю свідка ОСОБА_11 оглянуто публікації, розміщені у відкритому доступі в мережі Інтернет, на яких ОСОБА_11 впізнала ОСОБА_5 , яка при окупаційній владі зайняла посаду директора так званого «державного загальноосвітнього закладу лнр «Хворостянівської основної школи» (т.2. а.с.160-161);

- протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 13.10.2023, в якому зафіксовано факт впізнання свідком ОСОБА_6 за рисами обличчя особи ОСОБА_5 (т.2. а.с.168-170);

- протокол огляду від 13.10.2023, згідно з яким за участю свідка ОСОБА_6 оглянуто публікації, розміщені у відкритому доступі в мережі Інтернет, на яких ОСОБА_6 впізнала ОСОБА_5 , яка при окупаційній владі зайняла посаду директора так званого державного загальноосвітнього закладу лнр «Хворостянівської основної школи» (т.2. а.с.171-172);

- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 18.09.2023, в якому зафіксовано факт впізнання свідком ОСОБА_13 за загальними рисами обличчя та зачіски особи ОСОБА_5 (т.2. а.с.187-188);

- протокол огляду від 18.09.2023, згідно з яким за участю свідка ОСОБА_13 оглянуто публікації, розміщені у відкритому доступі в мережі Інтернет, на яких ОСОБА_13 впізнала ОСОБА_5 , яка при окупаційній владі зайняла посаду директора так званого «державного загальноосвітнього закладу лнр «Хворостянівської основної школи» (т.2. а.с.187-188);

- копію паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 12.09.1997 Старобільським РВ УМВС України в Луганській області ОСОБА_5 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Севастополь Кримської області, відповідно до якого остання зареєстрована по АДРЕСА_2 (т.2.а.с.179-181);

- інформація та особова картка Державної міграційної служби України на ОСОБА_5 , відповідно до яких вона востаннє документована паспортом громадянина України № НОМЕР_2 , виданим 24.11.2021, який дійсний до 24.11.2031. Також ОСОБА_5 документована паспортом громадянина України для виїзду за кордон номер НОМЕР_3 , виданим Старобільським відділом Управління Державної міграційної служби України в Луганській області 18.01.2022, та дійсним до 18.01.2032 (т.2.а.с.182-183);

- інформація, надана Головним центром обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 17.08.2023, відповідно до якого відомостей щодо перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями громадянкою України ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в період з 08.11.2017 по 25.08.2023 в базі даних не виявлено (т.2. а.с.190).

Відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод, законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Статтею 94 КПК України передбачено, що суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення. Жоден доказ не має наперед встановленої сили.

Згідно з ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Ретельно дослідивши зібрані у кримінальному провадженні докази, надавши їм оцінку з точки зору належності, допустимості і достовірності, суд дійшов висновку, що вони в їх сукупності та взаємозв'язку є достатніми для ухвалення обвинувального вироку стосовно ОСОБА_5 .

Будь-яких інших доказів у ході судового розгляду сторонами, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, визначений КПК України, враховуючи, що суд, зберігаючи об'єктивність та неупередженість у ході розгляду даного кримінального провадження створив їм необхідні умови для реалізації ними їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків, надано не було.

Одночасно слід зазначити, що суд не покладає в обґрунтування даного вироку в якості доказів вини ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.111-1 КК України, інші матеріали та процесуальні документи, що надані стороною обвинувачення, оскільки за своїм змістом вказані документи не містять ознак доказів, що мають значення для вирішення кримінального провадження, а лише засвідчують відповідність окремих проведених слідчих та процесуальних дій вимогам закону та належними процесуальними особами.

Таким чином, розглянувши кримінальне провадження з дотриманням положень ч.1ст.337 КПК України, в межах висунутого обвинувачення, дослідивши безпосередньо в судовому засіданні наведені вище письмові докази та покази свідків у їх сукупності, надавши їм належну правову оцінку, відповідно до вимог ст.94 КПК України, виходячи із загальних засад кримінального судочинства, враховуючи, що показання свідків, надані ними безпосередньо в судовому засіданні, є послідовними, відповідають іншим обставинам справи та підтверджуються дослідженими письмовими доказами, які, на думку суду, є належними та допустимими, не викликають сумнівів у їх достовірності, оскільки підстав ставити їх під сумнів у суду немає, тому суд бере їх за основу при постановленні даного вироку та приходить до висновку про винуватість ОСОБА_5 у здійсненні громадянкою України пропаганди у закладах освіти незалежно від типу та форм власності з метою сприяння здійсненню збройної агресії проти України, встановленню та утвердженню тимчасової окупації частини території України, уникненню відповідальності за здійснення державою- агресором збройної агресії проти України, а також здійсненні громадянкою України дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, кваліфікуючи її дії за ч.3 ст.111-1 КК України.

Що стосується доводів захисту про те, що існує ймовірність вчинення обвинуваченою цих дій під впливом обставин, що виключають добровільність, то вони не заслуговують на увагу.

Зокрема, суд звертає увагу на положення ст.22 КПК України, згідно з якими кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.

З матеріалів провадження вбачається, що обвинувачена повідомлялася судом про розгляд провадження у спосіб, передбачений кримінальним процесуальним законом, а під час судового розгляду був присутній її захисник.

Незважаючи на вказані обставини, стороною захисту жодних доказів на підтвердження можливого впливу на обвинувачену окупаційною владою надано не було.

Крім того, добровільність зайняття ОСОБА_5 посади директора так званого державного загальноосвітнього закладу лнр «Хворостянівської основної школи», створеного на тимчасово окупованій території, та вчинення в подальшому дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора, тапропаганди у закладі освіти, підтверджується, зокрема, показами свідків, дослідженими у судовому засіданні Інтернет-ресурсами, згідно яких при зайнятті посади та виконанні своїх обов'язків в незаконно створеному закладі освіти будь-якого примусу психологічного чи фізичного характеру з боку інших осіб ОСОБА_5 не зазнавала.

З урахуванням наведеного та враховуючи, що суд не уповноважений на здійснення перевірки обставин, про які не повідомляла сторона захисту, наведені доводи суд розцінює виключно як спосіб захисту.

Також суд бере до уваги, що співпраця ОСОБА_5 з окупаційною владою мала довготривалий характер та остання, за наявності такого бажання, могла знайти можливість припинити її, покинути окуповану територію Луганської області тощо, втім ним не скористалася до даного часу.

Слід також зазначити, що значну роль у формуванні та збереженні ідентичності дитини відіграє саме освіта, через яку здійснюється безпосередній вплив на становлення та розвиток світоглядних уявлень, національної та правової ідентичності, громадянської позиції, ставлення до своєї держави та надбань її народу тощо. А системний підхід російської влади до впровадження власної освіти спрямований, у тому числі, на викорінення української ідентичності дітей, здійснення освітнього процесу передбачається повністю за російським стандартами, російською мовою та включає потужну пропагандистську складову, що має на меті «денацифікувати» українських дітей та сформувати державі-агресору світогляд.

Призначаючи покарання, суд, відповідно до вимог ст. 65 КК України, постанови Пленуму Верховного суду України від 24 жовтня 2003 року № 7 «Про практику призначення судами кримінального покарання» враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного, обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання, а також обставини кримінального правопорушення, тяжкість його наслідків.

Відповідно до ст. 50 КК України покарання є заходом примусу, що застосовується від імені держави за вироком суду до особи, визнаної винною у вчиненні кримінального правопорушення, і полягає в передбаченому законом обмеженні прав і свобод засудженого.

При призначенні покарання обвинуваченій, суд враховує, що кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 111-1 КК України, відноситься до категорії нетяжких злочинів, обвинувачена ОСОБА_5 раніше не судима, на обліку у лікарів психіатра та нарколога не перебуває.

Відповідно до вимог ст.66 КК України обставин, які пом'якшують покарання обвинуваченій ОСОБА_5 , судом не встановлено.

Відповідно до вимог ст.67 КК України, обставиною, яка обтяжує покарання обвинуваченій ОСОБА_5 , є вчинення злочину на ґрунті національної ворожнечі, та з використанням умов воєнного стану .

Також, суд враховує суспільну небезпеку вчиненого кримінального правопорушення, зокрема, вчинення дій, спрямованих проти основ національної безпеки, в умовах воєнного стану, а також дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у навчальному закладі, які мають на меті викривлення історії, неідентифікації дітей як українців, знищення національної свідомості та ідентичності неповнолітніх та малолітніх, що є вкрай вразливою категорією населення, наслідки для України, що настануть в майбутньому у зв'язку з її незаконною діяльністю на тимчасово окупованій території, які спрямовані на знищення національної ідентичності українських дітей, викривлення фактів про агресивну війну РФ проти України, та історичну роль українського народу в цілому.

З урахуванням того, що ОСОБА_5 вчинила злочин проти основ національної безпеки України, що становить велику суспільну небезпеку, а також здійснювала дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти у період воєнного стану, а тому основне покарання повинно відповідати загальним засадам призначення покарання, принципам законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання й повинно сприяти виправленню засудженої та запобіганню вчиненню нових правопорушень.

Вказана позиція викладена в постанові Верховного Суду колегії суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду від 20.01.2024 року по справі №183/184/23.

Враховуючи характер, ступінь тяжкості та суспільну небезпеку вчиненого ОСОБА_5 кримінального правопорушення, особу обвинуваченої, відсутність пом'якшуючих та наявність обтяжуючих обставин, суд вважає, що виправлення обвинуваченої ОСОБА_5 неможливе без її ізоляції від суспільства, а покарання має бути призначено у вигляді позбавлення волі в максимальній межі санкції, передбаченої ч. 3 ст.111-1 КК України, що буде справедливим, співмірним і достатнім для її виправлення, кари та запобігання вчинення нових злочинів як самою обвинуваченою, так і іншими особами, а також буде відповідати таким принципам Європейської конвенції з захисту прав людини і основоположних свобод як пропорційність обмеження прав людини, легітимна мета та невідворотність покарання.

Також, з огляду на відсутність обставин, що істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого ОСОБА_5 кримінального правопорушення, суд при призначенні покарання не вбачає підстав для застосування положень ст.69 КК України.

Такий висновок узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини, який зазначив, що складовим елементом принципу верховенства права є очікування від суду застосування до кожного злочинця такого покарання, яке законодавець вважає пропорційним («Скоппола проти Італії» від 17 вересня 2009 року).

При прийнятті рішення суд також враховує правові висновки, викладені у постанові колегії Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 22.05.2018 року по справі №753/18479/16-к (провадження №51-520км18) та постанові колегії Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 21.06.2022 року по справі №171/869/21 (провадження №51-838км22) в частині можливості призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, в тому числі і до осіб, які на час вчинення зазначеного кримінального правопорушення не займали офіційно певні посади та не займалися офіційно певною діяльністю, з огляду на положення, передбачені ст. 55 КК України.

Даних щодо наявності процесуальних витрат чи речових доказів у даному кримінальному провадженні суду не надано.

Цивільний позов в рамках кримінального провадження не заявлено.

Керуючись ст.323, 349, 368, 370, 374 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

Визнати ОСОБА_5 винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.111-1 КК України, та призначити їй покарання у виді 3 (трьох) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій на підприємствах, установах, організаціях будь-якої форми власності, обіймати будь-які посади в органах державної влади, контролю, місцевого самоврядування судових чи правоохоронних органах, а також в установах, що надають освітні послуги, на строк 15 (п'ятнадцять) років.

Початок строку відбування покарання ОСОБА_5 рахувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто з дня фактичного взяття її під варту.

Строк додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади,пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій на підприємствах, установах, організаціях будь-якої форми власності, обіймати будь-які посади в органах державної влади, контролю, місцевого самоврядування судових чи правоохоронних органах, а також в установах, що надають освітні, рахувати з моменту відбуття основного покарання.

Вирок може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити прокурору та захиснику.

Інформацію про ухвалення вироку розмістити у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду.

Суддя ОСОБА_1