ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
15.07.2025Справа № 910/5128/25
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Київські енергетичні послуги" м. Києва
до Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" м. Києва
про стягнення боргу, сум за прострочення виконання боржником грошового зобов'язання, ціна позову 2005636,37 грн.,
Суддя Паламар П.І.
Секретар судового засідання Григоряк М.С.
Представники:
від позивача: Слабенко Л.М.,
від відповідача: Тєплова В.С.
у квітні 2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Київські енергетичні послуги" звернулося в суд з указаним позовом.
Позивач зазначав, що між ним та відповідачем як правонаступником Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" укладені договір № 0205-09021 про надання послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел від 27 червня 2019 р., додаткові угоди до цього договору, згідно з якими він для забезпечення покриття економічно обґрунтованих витрат послуг на виконання спеціальних обов'язків із купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом зобов'язався надавати відповідачу послугу із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, а відповідач - оплачувати вартість наданих послуг на умовах договору.
Всупереч умов договору відповідач частково оплатив надані йому протягом вересня-грудня 2024 року такі послуги, заборгувавши 1864242,17 грн.
З цих підстав просив задовольнити позов, стягнувши з відповідача на свою користь 1864242,17 грн. боргу, 117408,96 грн. збитків внаслідок інфляції за час прострочення, 23985,24 грн. три проценти річних з простроченої суми, а також понесені ним по справі судові витрати.
У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги.
Відповідач у відзиві на позовну заяву, його представник у судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на необґрунтованість заявлених вимог. Вказував, що відповідно до ч. 7 ст. 62 Закону "Про ринок електричної енергії" умови виконання спеціальних обов'язків мають забезпечувати покриття економічно обґрунтованих витрат учасника ринку на виконання таких обов'язків. Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" вимушене оплачувати послуги щодо забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел по мірі фінансової можливості. Законодавством не передбачено інші джерела покриття витрат оператора системи передачі на виконання спеціальних обов'язків з інших джерел, аніж з тарифу на послуги з передачі електричної енергії та поза розміром, визначеним у затвердженій НКРЕКП структурі тарифу.
Зазначав, що станом на 8 травня 2025 року за оперативними даними його компанії заборгованість учасників ринку за договорами про надання послуг з передачі електричної енергії становить 12437500000 грн., що унеможливлює своєчасне виконання ОСП своїх зобов'язань за оплату послуг. Також зазначав, що позивачем невірно здійснено розрахунок збитків внаслідок інфляції за час прострочення.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Закон України "Про ринок електричної енергії" (далі - Закон) визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Відповідно до ст. 1 Закону оператор системи передачі - юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії.
Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" виконує функції оператора системи передачі - юридичної особи, відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії (п. 55 ч. 1 ст. 1 Закону).
Товариство з обмеженою відповідальністю "Київські енергетичні послуги" - постачальник послуг із збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, який діє на підставі ліцензії № 429 від 14 червня 2018 р.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.
Судом встановлено, що між позивачем та відповідачем укладено договір № 0205-09021 про надання послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел від 27 червня 2019 р., умови якого змінювалися додатковими угодами від 1 липня 2019 р., від 31 березня 2020 р., № 3 від 31 грудня 2020 р., 4 від 28 січня 2021 р., 5 від 20 грудня 2021 р., 6, 7, 8, 9.
За умовами вищевказаного договору з урахуванням додаткових угод до нього позивач для забезпечення покриття економічно обґрунтованих витрат послуг на виконання спеціальних обов'язків із купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом зобов'язався надавати відповідачу послугу із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, а відповідач - оплачувати вартість наданих послуг на умовах договору.
Відповідно п. 2.1 договору в редакції додаткової угоди № 9 до договору вартість та порядок оплати Послуги визначаються з урахуванням вимог Порядку купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом, затвердженого постановою НКРЕКП № 641 від 26 квітня 2019 року (далі-Порядок), у розрахунковому періоді та відповідно до фактичних обсягів купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом постачальником послуг, визначеними згідно з Правилами роздрібного ринку електричної енергії затвердженими постановою НКРЕКП № 312 від 14 березня 2018 р. та Порядком продажу та обліку електричної енергії, виробленої активними споживачами, та розрахунків за неї, затвердженим постановою НКРЕКП № 2651 від 29 грудня 2023 р.
Згідно п. 15.4 Порядку ОСП здійснює 100 % оплату ПУП вартості наданої послуги відповідно до акта приймання-передачі протягом трьох робочих днів з дати затвердження Регулятором розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ПУП у розрахунковому місяці.
Відповідно п. 3.3.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП № 312 від 14 березня 2018 р. вартість послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії визначається у відповідні розрахункові періоди як різниця між вартістю електричної енергії, купленої ним за "зеленим" тарифом, та її вартістю, розрахованою за цінами ринку "на добу наперед". Розрахунок вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії здійснюється постачальником універсальних послуг відповідно до порядку купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом. Вартість послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії затверджується Регулятором.
Згідно п.п. 5.3., 5.5., 5.6. Порядку № 2651 сертифіковані дані комерційного обліку, сформовані адміністратором комерційного обліку на основі валідованих даних автоматизованої системи комерційного обліку електричної енергії постачальника послуг комерційного обліку про обсяг електричної енергії, прийнятої з мереж приватного домогосподарства, що здійснює виробництво електричної енергії генеруючою установкою (генеруючими установками), що перевищує місячне споживання електричної енергії таким приватним домогосподарством, є підставою для проведення розрахунків з побутовим споживачем і врахування постачальником універсальних послуг даних про обсяг купленої електричної енергії та її вартості.
Дані комерційного обліку, отримані з системи Датахаб, є підставою для визначення обсягу електричної енергії, за яку постачальник універсальних послуг розраховується за "зеленим" тарифом із побутовим споживачем.
Визначення обсягу електричної енергії, відпущеної в електричну мережу генеруючою (-ими) установкою (-ами) приватного домогосподарства, здійснюється відповідно до Кодексу комерційного обліку.
Отримання даних комерційного обліку сформованих адміністратором комерційного обліку в системі Датахаб за попередній місяць відповідно до вимог ККО, здійснюється постачальником універсальних послуг 7 числа кожного місяця, а в разі, якщо 7 число припадає на вихідний день - наступного за вихідними робочого дня. В разі зміни (коригування) даних комерційного обліку в системі Датахаб, відповідні зміни враховуються постачальником універсальних послуг в наступному місяці, шляхом складання актів коригування за розрахункові періоди, щодо яких відбулись відповідні зміни даних.
Відповідно до п.п. 2 п. 3.1 договору постачальник послуг зобов'язаний здійснювати розрахунок вартості послуги виходячи з фактичних обсягів купівлі виробленої електричної енергії за "зеленим" тарифом, відповідно до Порядку № 641.
Згідно п.п. 15.2., 15.3., 15.4., 15.5. Порядку № 641 протягом перших 12 днів календарного місяця, наступного за розрахунковим, постачальник універсальних послуг направляє оператору систем передачі акт приймання-передачі та відповідний розрахунок вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ПУП.
ОСП протягом п'яти календарних днів з дати отримання повертає акт приймання-передачі ПУП, підписаний зі своєї сторони, або надає до нього обґрунтовані зауваження, що містять вичерпні пояснення та документальне підтвердження причин непогодження розрахунку вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ПУП.
Після усунення наданих ОСП обґрунтованих зауважень, ПУП повторно направляє до ОСП підписані зі своєї сторони акти приймання-передачі послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел та відповідні розрахунки вартості послуги.
Протягом двох робочих днів після отримання від ОСП підписаного акта приймання-передачі ПУП надає Регулятору розрахунок вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії та копію акта приймання-передачі для затвердження.
ОСП здійснює 100% оплату ПУП вартості наданої послуги відповідно до акта приймання-передачі протягом трьох робочих днів з дати затвердження Регулятором розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ПУП у розрахунковому місяці.
У разі надходження оновлених даних від учасників ринку після проведення розрахунків обсягів врегулювання сторони коригують акти приймання-передачі наданих послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел.
ПУП надає ОСП акти коригування вартості послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел разом з оновленими розрахунками.
У разі відсутності зауважень до оновленого розрахунку вартості послуги ОСП протягом п'яти робочих днів з дня отримання повертає акт коригування до акта приймання-передачі ПУП, підписаний зі своєї сторони, або надає до нього обґрунтовані зауваження, що містять вичерпні пояснення та документальне підтвердження причин непогодження розрахунку вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ПУП.
Після підписання ОСП акта коригування ПУП надає Регулятору коригований розрахунок вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел та копію акта коригування для затвердження.
Відповідно до умов п. 3.1., 3.3. договору постачальник послуг зобов'язаний: 1) здійснювати розрахунок вартості послуги виходячи із фактичних обсягів купівлі виробленої електричної енергії за "зеленим" тарифом відповідно до Порядку; 2) затверджувати вартість послуги у Регулятора відповідно до глав 11 та 12 Порядку; 3) на запит замовника надавати розрахунок вартості послуги, проведений у розрахунковому періоді (додаток 1 до договору), та первинну документацію, на підставі якої його проведено; 4) повідомляти про зміни реквізитів, а також про припинення дії ліцензії, реорганізацію чи ліквідацію постачальника послуг; 5) повідомляти замовника про обставини, що зумовлюють проведення перерахунку вартості послуги, передбаченого п. 2.1 глави 2 цього Договору; 6) повідомляти про вартість послуги, визначену в розрахунковому періоді; 7) надавати послугу.
Замовник зобов'язаний: 1) приймати послугу, яку надає постачальник; 2) на запит постачальника послуг надати достовірну інформацію, яка необхідна для виконання умов цього договору; 3) повідомляти про зміни реквізитів, припинення дії ліцензії, реорганізацію чи ліквідацію; 4) у повному обсязі здійснювати оплату послуги, розрахованої постачальником послуг та затвердженої регулятором; 5) повертати підписаними та належним чином оформленими акти приймання-передачі наданих послуг (додаток 2 до цього договору) протягом 5 днів з дня їх отримання; 6) проводити оплату вартості послуги виключно у грошовій формі; 7) складати та надавати постачальнику послуг податкову накладну згідно з вимогами чинного законодавства України.
Строк дії договору відповідно до умов п. 7.1. договору встановлений з 27 червня 2019 та діє до 31 грудня 2024 років.
Вказані обставини підтверджуються поясненнями представників сторін, наявними у справі копіями вищевказаних договору, додаткових угод.
Заявлені позивачем вимоги стосуються невиконання відповідачем обов'язку з оплати наданих йому вересні-грудні 2024 року послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, а також прострочення оплати послуг за договором.
Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг №№ 1855 від 29 жовтня 2024 р., 2017 від 26 листопада 2024 р., 2364 від 24 грудня 2024 р., 113 від 28 січня 2025 р. затверджено розмір вартості послуги із забезпечення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої відповідачу, зокрема, у вересні 2024 р. у розмірі 1683066,66 грн. з урахуванням ПДВ, у жовтні 2024 р. - у розмірі 571924,52 грн. з урахуванням ПДВ, у листопаді 2024 р. - у розмірі 85858,87 грн. з урахуванням ПДВ, у грудні 2024 р. - у розмірі 9717,96 грн. з урахуванням ПДВ.
З урахуванням наведеного відповідач зобов'язаний був провести з позивачем розрахунок за електричну енергію, поставлену протягом вересня 2024 р. у строк до 1 листопада 2024 р., жовтня 2024 р. - до 29 листопада 2024 р., листопада 2024 р. - до 27 грудня 2024 р., грудня 2024 р. - до 31 січня 2025 р.
Поясненнями позивача, які не заперечені відповідачем, наявними у матеріалах справи платіжними інструкціями №№ 000009114 від 28 березня 2025 р., ПУП008520 від 25 лютого 2025 р., ПУП008223 від 31 січня 2025 р., ПУП117944 від 27 грудня 2024 р., ПУП007308 від 29 листопада 2024 р., ПУП006649 від 1 листопада 2024 р. стверджується факт заборгованості відповідача за надані у вересні-грудні 2024 року послуги за договором 1864242,17 грн.
Доказів належної оплати за договором та в установлений строк суду не надано.
За таких обставин, враховуючи, що відповідач прострочив оплату за договором з нього на користь позивача відповідно до вимог ст.ст. 622, 625 ЦК України підлягають стягненню 1864242,17 грн. боргу, 117408,96 грн. збитків внаслідок інфляції за час прострочення, 23985,24 грн. три проценти річних з простроченої суми (згідно з розрахунком позовних вимог, проведеним відповідно до умов спірного договору та вимог чинного законодавства).
Доводи відповідача на помилки та невірні розрахунки позивачем сум збитків внаслідок інфляції за час прострочення є необгрунтованими.
З наявного у справі розрахунку з цього приводу вбачається, що під час визначення розміру втрат від інфляції позивачем вірно та підставно використав індекси інфляції, які були визначені державним органом статистики України за період прострочення, їх значення становить не більше одного дробового знаку після цілого числа, множення цих величин дало арифметичне значення інфляційного збільшення суми несвоєчасно здійсненого грошового зобов'язання.
Такий розрахунок убачається арифметично вірним та відповідним закону.
Посилання відповідача на наявність зустрічних грошових зобов'язань позивача перед ним не спростовують обов'язку належним чином та своєчасно виконувати спірне зобов'язання, доказів припинення якого до часу подачі даного позову не надано. Тому вони є також необгрунтованими.
Оскільки позов задоволено, понесені по справі судові витрати стосовно до вимог ст. 129 ГПК України слід покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст. 74, 129, 232, 233, 236-241 ГПК України, суд
позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Київські енергетичні послуги" м. Києва задовольнити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25, код 00100227) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Київські енергетичні послуги" м. Києва (04050, м. Київ, вул. Юрія Іллєнка, 31, код 41916045) 1864242,17 грн. боргу, 117408,96 грн. збитків внаслідок інфляції за час прострочення, 23985,24 грн. три проценти річних з простроченої суми, 24067,64 грн. витрат по оплаті судового збору.
Рішення набирає законної сили та підлягає оскарженню у строк і порядку, визначені ст. 241 та розділом ІV ГПК України.
Повне судове рішення складене 17 липня 2025 р.
Суддя господарського суду міста Києва П.І.Паламар