ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
08 січня 2008 р.
Справа № ПА-8/232
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
за позовом Військовий прокурор Івано-Франківського гарнізону в інтересах державив особі Івано-Франківського військового комісаріату, вул. Чорновола, 9, м. Івано-Франківськ, 76018
до відповідача ДПІ в м. Івано-Франківську вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 23.02.2005 р. №0002931700/0 на суму 10525,6 грн
За участі представників:
Від позивача: Якубчак Олег Романович, (посвідчення №20 від 07.08.06) слідчий військової прокуратури Львівського гарнізону;
Від позивача: Куксенко Мирослава Іллівна, (доручення б/н від б/д) представник;
Від відповідача: Чеха Микола Володимирович, (довіреність №34777/10-039 від 28.08.06) старший державний податковий інспектор юридичного відділу;
Встановив: заявлений позов військового прокурора Івано-Франківського гарнізону в інтересах держави в особі Івано-Франківського військового комісаріату, про скасування податкових вимог від 16.03.2007 р №1/972 та від 20.04.2007 р. №2/1477.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 10.10.2007 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в попередньому судовому засіданні.
Заявою від 16.11.07 р. прокурор кточнив позовні вимоги та просить замінити в прохальній частині позовної заяви слова "про скасування податкових вимог від 16.03.07 р. №1/972 та від 20.04.07 р. № 2/1477" на слова "скасувати податкове повідомлення-рішення від 23.02.2005 р. №0002931700/0 на суму 10525,6 грн".
Дана заява судом розглянута та прийнята.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі ст. 14 Закону України "Про Збройні Сили України" майно, закріплене за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належить їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків. Оскільки військова частина як суб'єкт господарської діяльності за своїми зобов'язаннями відповідає коштами, що надходять по відповідних статтях кошторису, а в разі їх відсутності, відповідальність за зобов'язаннями військової частини несе Міністерство оборони України, стягнення за зобов'язаннями військової частини не може бути звернено на майно, за нею закріплене, так як власником майна є не позивач, а держава в особі Міністерства оборони.
Військова частина А1043 (військовий госпіталь), являється лікувально-профілактичною установою Збройних сил України. Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом прийнято на облік заборгованість військової частини А3382, на фінансове забезпечення якої прийнята, згідно директиви командувача військ Західного регіону від 29.11.07 р. №15/1/0211, військова частина А1043, що мала боргові зобов'язання по платежах до бюджету.
Таким чином, військовий прокурор Івано-Франківського гарнізону вважає, що нарахування податку з власників транспортних засобів та штрафних санкцій за порушення податкового законодавства є безпідставним, оскільки майно є державною власністю.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Відповідач проти позову заперечив, вважаючи вимоги позивача безпідставними та необгрунтованими. Представник позивача стверджує, що Конституцією України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в розмірі встановленому законом. Оспорюване податкове повідомлення-рішення прийняте за порушення ст.ст. 5, 6 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів" оскільки платником не подавалися розрахунки з податку власників транспортних засобів, що призвело до заниження податку.
У своєму запереченні відповідач також вказує на те, що позивачем пропущений строк звернення до суду, встановлений ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін суд встановив, що ДПІ в м. Івано-Франківську проведено комплексну позапланову документальну перевірку дотримання вимог податкового законодавства військової частини А-1043. За наслідками перевірки був складений акт №155/23-4-07999604 від 21.02.2005 р. На підставі висновків, наведених в акті податковою інспекцією винесене оспорюване податкове повідомлення-рішення від 23.02.2005 р. № 0002931700/0.
В ході перевірки встановлено порушення ст.ст. 5, 6 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів", оскільки платником до податкового органу не подавалися розрахунки податку з власників транспортних засобів за 2002-2004 рр. Сума заниженого зобов'язання по податку з власників транспортних засобів становить 6678,40 грн.
Дослідивши також листи Фінансово-економічного управління західного оперативного командування №29/2/832 за квітень 2004 р. та №29/2/1585 від 04.07.2005 р. судом встановлено, що у відповідності до директиви командувача військ Західного оперативного командування від 28.11.2003 р. №15/1/0211 та розпорядження начальника штабу Першого заступника командувача військ Західного оперативного командування від 27.03.2004 р. №15/1/1182 самостійне фінансове господарство військової частини А-1043 з 01.05.2004 р. ліквідовується та зараховується на фінансове забезпечення у військову частину А-3382. А згідно розпорядження заступника директора Департаменту Фінансів Міністерства оборони України від 24.06.2005 р. №248/3/б/1356 військова частина А-1043 з 01.07.2005 р. зараховується на фінансове забезпечення до Івано-Франківського обласного військового комісаріату.
Івано-Франківський обласний військовий комісаріат включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій, про що свідчить довідка №547. Форма власності даного комісаріату, згідно довідки, визначена як державна.
Суд вважає позовні вимоги обгрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Згідно ст. 1 Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які здійснюють реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про Збройні сили України" земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належить їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків.
Військова частина А-1043 є установа державної форми власності, вид діяльності оборонна і підпорядкована Міністерству оборони України. Фінансування військової частини А-1043 здійснюється з Державного бюджету України шляхом щорічного затвердження відповідного кошторису. Відповідно до п. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Податковою інспекцією не доведено суду того факту, що військовачастина здійснювала реєстацію, перереєстрацію транспортних засобів згідно з чинним законодавством.
Посилання в акті перевірки на облікування на балансі військової частини А-1043 транспортних засобівне є достатньою підставою для висновку про те, що військова частина є платником податку з власників транспортних засобів.
Згідно ст. 102 Кодексу адміністративного судочинства України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений. Питання про поновлення чи продовження пропущеного строку суд вирішує з повідомленням осіб, які беруть участь у справі.
Суд враховує зміст наявних у матеріалах справи листів Фінансово-економічного управління західного оперативного командування №29/2/832 та №29/2/1585, а також доводи військового комісаріату про те, що про податкове повідомлення-рішення йому стало відомо лише під час розгляду господарським судом справи №ПА-20/249 за позовом прокурора м. Івно-Франківська в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції м. Івано-Франківська до військового прокурора Івано-Франківського гарнізону в інтересах держави в особі Івано-Франківського обласного військового комісаріату, провадження в якій на даний момент зупинено. Суд вважає дані причини порушення строку звернення до суду поважними та поновляє його у порядку ст. 102 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. 14 Закон України "Про Збройні Сили України", ст. 5, 6 Закон України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів", ст. 102, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України , суд
позов задоволити.
Податкове повідомлення-рішення від 23.02.2005 р. №0002931700/0 на суму 10525,6 грн. визнати нечинним.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шіляк Марина Анатоліївна
постанова підписана 11.01.08
Виготовлено в АС "Діловодство суду"