Ухвала від 11.07.2025 по справі 759/15225/25

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

пр. № 1-кс/759/4206/25

ун. № 759/15225/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2025 року м. Київ

Слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

слідчого ОСОБА_3 ,

підозрюваного ОСОБА_4 ,

захисника ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_6 , та подане у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23 березня 2023 року за № 42023110000000094, про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Переяслав-Хмельницький Київської області, громадянина України, який здобув вищу освіту, обіймає посаду заступника міського голови м. Буча Київської області, одружений, має на утриманні трьох неповнолітніх дітей та мати похилого віку, яка є особою з інвалідністю 2 групи, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, та якому повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України,

ВСТАНОВИВ:

До слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_6 , та подане у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23 березня 2023 року за № 42023110000000094, про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , якому повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України.

Вказане клопотання слідчий обґрунтовує тим, що слідчими СУ ГУНП в Київській області за процесуального керівництва Київської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42023110000000094 від 23.03.2023 за підозрою ОСОБА_7 , ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 209 КК України, за підозрою ОСОБА_9 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 КК України, за підозрою ОСОБА_4 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України та за підозрою ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 209 КК України

1.

У ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_7 не пізніше 03 серпня 2022 року прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 та ознайомившись з масштабами руйнувань об'єктів інфраструктури, усвідомлюючи потенційний обсяг фінансування потреб на її відновлення, прийшов до висновку щодо можливості заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах, шляхом укладення договорів підряду на виконання будівельних робіт з усунення руйнувань соціальної, житлової та критичної інфраструктури із уповноваженими службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 та її структурних підрозділів без застосування тендерних процедур (відкритих торгів).

Однак, ОСОБА_7 , який мав досвід участі у публічних закупівлях, у тому числі закупівлях, які проводяться на платформі « ІНФОРМАЦІЯ_4 », достовірно знав типовий хід та вимоги процедур закупівлі, перелік необхідних для участі у ній документів, коло та повноваження осіб, уповноважених замовником на оголошення, проведення закупівель та визначення переможця, розумів, що одноособово реалізувати злочинний умисел, спрямований на заволодіння бюджетними коштами шляхом зловживання своїм службовим становищем, є неможливим.

З метою отримання можливості реалізації злочинного умислу спрямованого на заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах ОСОБА_7 розроблено багатоетапний злочинний план.

Першим етапом реалізації якого було створення стійкого об'єднання осіб - організованої групи, учасники якої мали забезпечити загальне виконання злочинного плану ОСОБА_7 та конкретних функцій, відведених їм організатором на різних етапах злочинної діяльності.

Зокрема, ОСОБА_7 усвідомлював, що до складу організованої групи обов'язково мають входити службові особи розпорядників бюджетних коштів, які уповноважені визначати об'єкти, що підлягають відновленню, визначати черговість такого відновлення, ініціювати перед міською радою питання внесення змін до бюджету громади щодо фінансування відновлювальних робіт, укладати відповідні договори підряду та приймати результати виконаних робіт.

Крім того, до складу організованою групи мають входити фізичні особи - підприємці, які є постачальниками будівельних матеріалів та котрі погодяться надавати ФОП ОСОБА_7 первинні бухгалтерські документи із завищеними цінами на будівельні матеріали, таким чином сприяти легалізації коштів отриманих злочинним шляхом через виведення їх у готівку.

На першому етапі реалізації злочинного плану ОСОБА_7 мав підшукати осіб, які відповідатимуть вищезазначеним критеріям, погодяться на вчинення заволодіння бюджетними коштами в межах реалізації злочинного умислу у складі організованої злочинної групи, а також за рівнем комунікабельності, освіти, особистими, діловими якостями будуть здатними виконувати функції визначені їм організатором групи, у необхідних випадках - пропонувати організатору корективи злочинного плану відповідно до свого функціоналу, погодяться залучати інших осіб для заняття протиправною діяльністю.

Після опрацювання ОСОБА_7 осіб - потенційних кандидатів та отримання від них згоди на участь у злочинній діяльності не пізніше вересня 2022 року до складу організованої групи увійшли:

- начальник ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_10 , який наділений повноваженнями укладання договорів від імені ІНФОРМАЦІЯ_5 та прийняття результатів робіт за укладеними договорами та, ознайомившись із планом діяльності організованої злочинної групи, надав свою добровільну згоду на участь у ній;

- син ОСОБА_7 - ОСОБА_9 , який мав практичний досвід виконання будівельних робіт, організації роботи на будівельному майданчику та, ознайомившись із планом діяльності організованої злочинної групи, надав свою добровільну згоду на участь у ній;

- невістка ОСОБА_7 - ОСОБА_8 (дружина ОСОБА_9 ), яка мала практичний досвід підготовки документації з виконання будівельних робіт, та, ознайомившись із планом діяльності організованої злочинної групи, надала свою добровільну згоду на участь у ній;

- фізична особа-підприємець ОСОБА_12 , який виконував функції посередника між ФОП ОСОБА_7 та безпосередніми виробниками і постачальниками будівельних матеріалів, та, ознайомившись із планом діяльності організованої злочинної групи, надав свою добровільну згоду на участь у ній;

- фізичну особу-підприємця ОСОБА_13 , який мав практичний досвід заготівлі та поставки пиломатеріалів, що використовувалися у будівництві, та, ознайомившись із планом діяльності організованої злочинної групи, надав свою добровільну згоду на участь у ній.

- фізичну особу-підприємця ОСОБА_14 , який мав практичний досвід виконання будівельних робіт та підготовки документів для проведення будівельних робіт, та, ознайомившись із планом діяльності організованої злочинної групи, надав свою добровільну згоду на участь у ній.

Після залучення до складу організованої групи вищевказаних осіб, ОСОБА_7 визначив організаційну структуру групи та розподілив ролі між собою та залученими учасниками наступним чином.

Будучи організатором та керівником злочинної групи, ОСОБА_7 поклав на себе виконання наступних обов'язків:

- загальне керівництво діяльністю злочинної групи і планування вчинення конкретних злочинів;

- розподіл обов'язків між керівником та іншими учасниками злочинної групи з чітким визначенням ролей при скоєнні злочинів;

- координація дій членів організованої групи у процесі злочинної діяльності, встановлення необхідних зв'язків з іншими особами, яким не було відомо про злочинні наміри членів, організованої групи, проте, від вчинення чи невчинення такими особами певних дій залежала можливість реалізації розробленого ОСОБА_7 злочинного плану;

- залучення і погодження при залученні нових членів до складу організованої злочинної групи;

- контроль за укладанням договорів з ІНФОРМАЦІЯ_6 та її структурними підрозділами з метою виконання будівельних робіт;

- організація виведення отриманих бюджетних коштів на рахунки підконтрольних юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що є членами організованої групи, з їх подальшим переведенням у готівку;

- розподіл коштів, одержаних у результаті злочинної діяльності організованої групи, між її членами;

- організація заходів, які вчинялися учасниками групи з метою уникнення можливої кримінальної відповідальності усіх учасників організованої групи.

На ОСОБА_10 , як виконавця та службову особу - начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 покладалося наступне:

- організація процесу подання на розгляд ІНФОРМАЦІЯ_3 та сприяння у затвердженні змін до бюджету ІНФОРМАЦІЯ_7 сесією ради із заздалегідь погодженими обсягами бюджетних асигнувань для фінансування (видатки бюджетних коштів) будівельних робіт по об'єктам будівництва, на яких будівельні роботи виконуватиме ФОП ОСОБА_7 ;

- укладання договорів підряду від імені ІНФОРМАЦІЯ_5 із ФОП ОСОБА_7 без застосування процедур закупівлі за кошторисними вартостями робіт (розмірами договірних цін), що попередньо визначені ОСОБА_7 , без проведення замовником попереднього аналізу цін на будівельні матеріали, що використовуватимуться;

- погоджувати кошторисну частину проектної документації без виконання передбаченого Настановою з визначення вартості будівництва, затвердженою наказом ІНФОРМАЦІЯ_8 від 01.11.2021 № 281 (зі змінами), обов'язку щодо проведення замовником аналізу цін на матеріальні ресурси за обґрунтованою ціною, яка склалася на момент розроблення проектної документації та має бути не вищою за середню ціну у регіоні;

- прийняття результатів виконаних будівельних робіт у ФОП ОСОБА_7 ;

- здійснення фінансування (видатки бюджетних коштів) прийнятих будівельних робіт в межах виділених бюджетних асигнувань;

- виконання інших вказівок організатора групи.

Згідно посадової інструкції, начальник ІНФОРМАЦІЯ_5 виконує наступні завдання та обов'язки:

- здійснює керівництво діяльністю відділу освіти, забезпечує виконання покладених на відділ освіти завдань, визначає посадові обов'язки і ступінь відповідальності заступників начальника та працівників відділу освіти;

- затверджує положення про підрозділи і центри відділу освіти, функціональні обов'язки працівників;

- планує роботу відділу освіти і аналізує стан його виконання;

- видає в межах компетенції відділу накази, аналітично-організаційні документи, організовує та здійснює контроль за їх виконанням;

- проводить особистий прийом громадян з питань, що належить до повноважень відділу освіти;

- призначає на посаду та звільняє з посади працівників відділу освіти, керівників комунальних закладів і установ освіти ІНФОРМАЦІЯ_9 відповідно до діючого законодавства , накладає та знімає дисциплінарні стягнення;

- заохочує та накладає дисциплінарні стягнення на працівників відділу освіти, керівників закладів та установ освіти;

- подає на затвердження міській раді проект кошторису доходів та видатків відділу освіти, вносить пропозиції щодо граничної чисельності та фонду оплати праці працівників відділу освіти;

- начальник є розпорядником бюджетних коштів, які виділяються на утримання відділу освіти;

- начальник відділу освіти є розпорядником коштів спеціального фонду, які надходять за платні послуги, як кошти за дорученнями, що надходять від спонсорів, громадських об'єднань, а також за рахунок добровільних батьківських внесків;

- погоджує штатні розписи і тарифікаційні списки закладів освіти;

- розглядає клопотання керівників установ та закладів освіти, вносить пропозиції про преміювання та нагородження працівників закладів та установ освіти ІНФОРМАЦІЯ_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , державними нагородами та про присвоєння їм почесних звань України;

- відкриває рахунки у банках України, має право першого підпису;

- спряє розвитку міжнародних зв'язків з питань освіти, виховання;

- накази начальника відділу освіти, видані з порушенням законодавства або перевищенням повноважень, можуть бути скасовані міським головою;

- начальник відділу освіти має заступників, які призначаються на посаду за результатами конкурсу на заміщення посад та звільняються з посади наказом начальника відділу освіти.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом. Таким чином, ОСОБА_10 , згідно ч. 3 ст. 18 КК України, є службовою особою.

На ОСОБА_9 , як виконавця, покладено функції:

- організації та контролю виконання будівельних робіт (виробничого процесу) на об'єктах будівництва, які ФОП ОСОБА_7 , виконував на підставі договорів підряду, укладених між ІНФОРМАЦІЯ_6 та її структурними підрозділами;

- пошук та залучення осіб, які мають навички виконання будівельних робіт та можливість постачання будівельних матеріалів;

- пошук осіб для залучення їх як пособників злочинів, вчинюваних організованої злочинною групою;

- виведення частини отриманих бюджетних коштів у готівку.

На ОСОБА_8 , як виконавця, покладено функції:

- виготовлення проектно-кошторисної та виконавчої документації щодо будівельних робіт, які за кошти місцевого бюджету ІНФОРМАЦІЯ_7 виконував ФОП ОСОБА_7 , комунікація із вказаних питань з співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_3 та її структурними підрозділами (виконавчими органами) з метою отримання можливості використання повної суми бюджетних асигнувань, виділених для фінансування окремих об'єктів відновлення;

- організація проведення експертизи кошторисної частини проектної документації на вказані об'єкти будівництва;

- внесення недостовірних відомостей до проектно-кошторисної та виконавчої документації по вказаним об'єктам будівництва шляхом збільшення поточних цін на будівельні матеріали, що використані в ході будівництва, для отримання можливості подальшого протиправного заволодіння бюджетними коштами;

- виведення частини отриманих бюджетних коштів у готівку.

На ОСОБА_12 , як виконавця злочинів пов'язаних з легалізацією коштів одержаних злочинним шляхом, покладено функції:

- сприяння в організації постачання окремих будівельних матеріалів по договорам підряду та підготовки фінансово-звітних документів по ним;

- сприяння у виведенні частини отриманих бюджетних коштів у готівку через проведення фіктивних (безтоварних) господарських операцій з ФОП ОСОБА_7 та безпосереднє виведення отриманих коштів для їх використання ОСОБА_7 у власних цілях.

На ОСОБА_13 , як виконавця злочинів пов'язаних з легалізацією коштів одержаних злочинним шляхом, покладено функції:

- сприяння в організації постачання окремих будівельних матеріалів по договорам підряду та підготовки фінансово-звітних документів по ним;

- сприяння у виведенні частини отриманих бюджетних коштів у готівку через проведення фіктивних (безтоварних) господарських операцій з ФОП ОСОБА_7 та безпосереднє виведення отриманих коштів для їх використання ОСОБА_7 у власних корисних цілях.

На ОСОБА_14 , як виконавця злочинів пов'язаних з легалізацією коштів одержаних злочинним шляхом, покладено функції:

- сприяння у виведенні частини отриманих бюджетних коштів у готівку через проведення фіктивних (безтоварних) господарських операцій з ФОП ОСОБА_7 та безпосереднє виведення отриманих коштів для їх використання ОСОБА_7 у власних корисних цілях.

Крім того, у ході досудового розслідування встановлено, що не пізніше 25 листопада 2022 року, ОСОБА_7 усвідомлюючи, що з метою заволодіння бюджетними коштами, розпорядником яких є ІНФОРМАЦІЯ_13 , до складу організованої групи необхідно залучити заступника ІНФОРМАЦІЯ_14 ОСОБА_4 , який, відповідно рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 від 05.08.2022 № 3075-32-VII «Про надання повноваження посадовій особі ІНФОРМАЦІЯ_3 на самопредставництво інтересів ІНФОРМАЦІЯ_7 », уповноважений підписувати договори, акти виконаних робіт, фінансові документи від імені ІНФОРМАЦІЯ_3 , представляти інтереси ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) від імені ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Реалізуючи злочинний умисел, спрямований на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, діючи у складі організованої злочинної групи, володіючи інформацією про обсяг повноважень ОСОБА_4 щодо укладання договорів підряду на відновлення зруйнованих у ході бойових дій на території Бучанської міської територіальної громади об'єктів інфраструктури, ОСОБА_7 ознайомив останнього із розробленим злочинним планом та запропонував увійти до складу організованої групи у якості виконавця.

Не пізніше 25 листопада 2025 року, заступник ІНФОРМАЦІЯ_14 ОСОБА_4 , ознайомившись із планом злочинної діяльності організованої злочинної групи, надав свою добровільну згоду на участь у ній.

Так, розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_14 ОСОБА_15 від 10.06.2022 № 204/К/ТР ОСОБА_4 призначено на посаду заступника міського голови ІНФОРМАЦІЯ_15 та присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах четвертої категорії посад.

Згідно з посадовою інструкцією заступник міського голови ІНФОРМАЦІЯ_15 спрямовує, координує та контролює роботу, відповідно до розподілу обов'язків, відповідних комунальних підприємств, управлінь, відділів, секторів, інших структурних підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_3 у таких напрямах:

- реалізація державної політики у сфері розвитку житлово-комунального господарства та будівництва;

- розробка та здійснення заходів щодо забезпечення умов для підвищення рівня житлово-комунальних послуг, робіт з благоустрою міста та розвитку у сфері будівництва;

- реалізація державної політики у сфері цивільної оборони, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій;

- очолює та бере участь у роботі комісій, консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, утворених виконавчим комітетом міської ради та ІНФОРМАЦІЯ_6 ;

- здійснює безпосереднє керівництво підпорядкованими виконавчими органами міської ради, спрямовує, координує та контролює їх діяльність;

- погоджує річні плани роботи підпорядкованих виконавчих органів міської ради та здійснює загальний контроль за їх виконанням;

- забезпечує організацію своєчасного та якісного виконання розпорядчих актів та службових документів усіх рівнів за напрямом діяльності;

- має право підписувати договори, договори оренди за результатами земельних аукціонів, акти виконаних робіт та фінансові документи від імені ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

- подавати документи для державної реєстрації від імені ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

- підписує за напрямом діяльності підготовлені підпорядкованими виконавчими органами міської ради відповіді на запити, звернення, документи, що надсилаються до органів державної влади, депутатів та посадових осіб усіх рівнів, підприємств, установ, організацій та громадянам за дорученням (резолюцією) міського голови;

- вносить на розгляд міського голови пропозиції щодо призначення на посади, звільнення з посад та переміщення працівників підпорядкованих виконавчих органів міської ради, керівників комунальних підприємств, закладів та установ міста відповідно до розподілу обов'язків, застосування до них заохочень та дисциплінарних стягнень;

- організовує підготовку проектів рішень ІНФОРМАЦІЯ_3 та її виконавчого комітету, їх виконання відповідно до розподілу обов'язків;

- забезпечує виконання інших доручень міського голови в межах повноважень;

- у встановленому порядку веде переговори та листування з юридичними та фізичними особами з питань, віднесених до компетенції виконавчих органів ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до розподілу обов'язків та інше визначене посадовою інструкцією.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом. Таким чином, ОСОБА_4 , згідно ч. 3 ст. 18 КК України, є службовою особою.

Отримавши від ОСОБА_4 згоду на участь у діяльності організованої групи, ОСОБА_7 , виконуючи роль організатора та керівника групи, відповідно до визначеної раніше організаційної структури групи, відвів ОСОБА_4 роль виконавця та визначив йому наступні функції:

- організація процесу подання на розгляд ІНФОРМАЦІЯ_3 та сприяння у затвердженні змін до бюджету ІНФОРМАЦІЯ_7 сесією ради із заздалегідь погодженими обсягами бюджетних асигнувань для фінансування (видатки бюджетних коштів) будівельних робіт по об'єктам будівництва, на яких будівельні роботи виконуватиме ФОП ОСОБА_7 ;

- укладання договорів підряду від імені ІНФОРМАЦІЯ_3 із ФОП ОСОБА_7 без застосування процедур закупівлі за кошторисними вартостями робіт (розмірами договірних цін), що попередньо визначені ОСОБА_7 , без проведення замовником попереднього аналізу цін на будівельні матеріали, що використовуватимуться;

- погодження кошторисної частини проектної документації без виконання передбаченого Настановою з визначення вартості будівництва, затвердженою наказом ІНФОРМАЦІЯ_8 від 01.11.2021 № 281 (зі змінами), обов'язку щодо проведення замовником аналізу цін на матеріальні ресурси за обґрунтованою ціною, яка склалася на момент розроблення проектної документації та має бути не вищою за середню ціну у регіоні;

- прийняття результатів виконаних будівельних робіт у ФОП ОСОБА_7 ;

- здійснення фінансування (видатки бюджетних коштів) прийнятих будівельних робіт в межах виділених бюджетних асигнувань;

- виконання інших вказівок організатора групи.

Крім того, у ході досудового розслідування встановлено, що не пізніше 20 грудня 2022 року, ОСОБА_7 , усвідомлюючи, що з метою заволодіння бюджетними коштами, розпорядником яких є ІНФОРМАЦІЯ_16 , до складу організованої групи необхідно залучити в.о. начальника цього відділу ОСОБА_11 , на яку, відповідно до розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_14 ОСОБА_15 від 24.06.2022 № 214/К/ТР, покладено виконання обов'язків начальника ІНФОРМАЦІЯ_16 з правом підпису фінансових, господарських та платіжних документів.

Реалізуючи злочинний умисел, спрямований на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, діючи у складі організованої злочинної групи, володіючи інформацією про обсяг повноважень ОСОБА_11 щодо укладання договорів підряду на відновлення зруйнованих у ході бойових дій на території Бучанської міської територіальної громади об'єктів інфраструктури, які входять до сфери управління ІНФОРМАЦІЯ_16 , ОСОБА_7 ознайомив останню із розробленим злочинним планом та запропонував увійти до складу організованої групи у якості виконавця.

Не пізніше 20 грудня 2022 року, виконувач обов'язків начальника ІНФОРМАЦІЯ_16 ОСОБА_11 , ознайомившись із планом злочинної діяльності організованої злочинної групи, надала свою добровільну згоду на участь у ній.

Згідно посадової інструкції, начальник ІНФОРМАЦІЯ_16 виконує наступні завдання та обов'язки:

- здійснює керівництво діяльністю відділу, сприяє створенню належних умов праці у відділі;

- організовує роботу відділу щодо забезпечення розвитку культури, збереження культурної спадщини, підтримки діяльності національних меншин і релігійних організацій. штатний розпис відділу;

- подає на затвердження міській раді проекти положення про відділ, структуру та штатний розпис відділу;

- формує структурні підрозділи відділу відповідно до затвердженого штатного розпису;

- планує роботу відділу, вносить пропозиції щодо формування планів роботи відділу та подає на затвердження ІНФОРМАЦІЯ_17 ;

- вживає заходів щодо удосконалення організації та підвищення ефективності роботи відділу;

- вносить пропозиції щодо розгляду на засідання сесії ІНФОРМАЦІЯ_3 питань, що належать до компетенції Відділу, та розробляє проєкти відповідних рішень;

- бере участь у засіданнях міської ради та виконавчого комітету, інших органів, установ та організацій з питань, що входять до компетенції відділу;

- видає накази, надає доручення, контролює їх виконання;

- розпоряджається коштами відділу в межах затвердженого кошторису, відкриває банківські рахунки;

- укладає договори, угоди, меморандуми тощо;

- несе персональну відповідальність за невиконання або неналежне виконання покладених на відділ завдань, реалізацію його повноважень, дотримання трудової дисципліни;

- здійснює інші повноваження, визначені чинним законодавством, рішеннями міської ради, виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом. Таким чином, ОСОБА_11 , згідно ч. 3 ст. 18 КК України, є службовою особою.

Отримавши від ОСОБА_11 згоду на участь у діяльності організованої групи, ОСОБА_7 , виконуючи роль організатора та керівника групи, відповідно до визначеної раніше організаційної структури групи, відвів їй роль виконавця та визначив наступні функції:

- організація процесу подання на розгляд ІНФОРМАЦІЯ_3 та сприяння у затвердженні змін до бюджету ІНФОРМАЦІЯ_7 сесією ради із заздалегідь погодженими обсягами бюджетних асигнувань для фінансування (видатки бюджетних коштів) будівельних робіт по об'єктам будівництва, на яких будівельні роботи виконуватиме ФОП ОСОБА_7 ;

- укладання договорів підряду від імені ІНФОРМАЦІЯ_16 із ФОП ОСОБА_7 без застосування процедур закупівлі за кошторисними вартостями робіт (розмірами договірних цін), що попередньо визначені ОСОБА_7 , без проведення замовником попереднього аналізу цін на будівельні матеріали, що використовуватимуться;

- погоджувати кошторисну частину проектної документації без виконання передбаченого Настановою з визначення вартості будівництва, затвердженою наказом ІНФОРМАЦІЯ_8 від 01.11.2021 № 281 (зі змінами), обов'язку щодо проведення замовником аналізу цін на матеріальні ресурси за обґрунтованою ціною, яка склалася на момент розроблення проектної документації та має бути не вищою за середню ціну у регіоні;

- прийняття результатів виконаних будівельних робіт у ФОП ОСОБА_7 ;

- здійснення фінансування (видатки бюджетних коштів) прийнятих будівельних робіт в межах виділених бюджетних асигнувань;

- виконання інших вказівок організатора групи.

Створена та очолювана ОСОБА_7 організована група характеризувалася стійкістю, яка полягала у здатності забезпечити стабільність і безпеку свого функціонування, тобто ефективно протидіяти дезорганізуючим факторам, на що вказує стабільний склад, тісні стосунки між учасниками, у тому числі родинні, централізоване підпорядкування, єдині правила поведінки, наявність злочинного плану, доведеного до кожного учасника групи та чітке розуміння кожним співучасником функцій, які він виконує та їх необхідності для досягнення спільної мети, що свідчить про координацію та тісне поєднання зусиль кожного, спрямованих на досягнення єдиного злочинного результату.

Таким чином, зорганізувавшись в стійке об'єднання - організовану групу, вказані особи приступили до реалізації спільного злочинного плану, спрямованого на заволодіння коштами місцевого бюджету ІНФОРМАЦІЯ_7 та подальшу їх легалізацію (відмивання), кожен у межах відведеної їм злочинним планом ролі.

Схема протиправної діяльності організованої групи полягала у заволодінні коштами місцевого бюджету ІНФОРМАЦІЯ_7 шляхом укладання прямих договорів на виконання робіт з поточного та капітального ремонтів пошкоджених у ході бойових дій на території громади об'єктів житлового фонду та соціальної інфраструктури між ФОП ОСОБА_7 та ІНФОРМАЦІЯ_6 та її структурними підрозділами та покладення в основу проектно-кошторисної та виконавчої документації на відновлення таких об'єктів, документів про постачання контрагентами ФОП ОСОБА_7 будівельних матеріалів, які використовувалися у процесі відновлення, за суттєво завищеними цінами.

Надалі частина отриманих бюджетних коштів легалізовувалася шляхом проведення фіктивних фінансово-господарських операцій з подальшим їх виведенням у готівку та розподілом між учасниками групи.

У ході досудового розслідування встановлено, що на виконання відведеної організатором ролі у складі організованої злочинної групи, у різний період її діяльності, починаючи з вересня 2022 року, ОСОБА_10 , ОСОБА_4 та ОСОБА_11 , будучи членами організованої групи, діючи умисно, з корисливих мотивів, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, надавали ОСОБА_7 перелік об'єктів на території громади, які підлягають відновленню та відносяться до сфери їх відання.

Після чого, ОСОБА_7 , діючи згідно заздалегідь розробленого злочинного плану, спрямованого на заволодіння коштами місцевого бюджету ІНФОРМАЦІЯ_18 шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем та відомого всім учасникам групи, до офіційного укладання договорів підряду та затвердження проектно-кошторисної документації з відома ОСОБА_10 , ОСОБА_4 та ОСОБА_11 розпочинав виконання будівельних робіт із залученням власних сил та засобів, попередньо отримавши від вищевказаних осіб інформацію щодо обсягу та видів робіт, які будуть профінансовані коштами місцевого бюджету ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Отримавши від ОСОБА_10 , ОСОБА_4 та ОСОБА_11 інформацію щодо обсягу та видів робіт, які будуть профінансовані коштами місцевого бюджету ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_7 , як організатор злочинної групи, з метою реалізації спільного умислу, спрямованого на заволодіння коштами місцевого бюджету ІНФОРМАЦІЯ_7 , шляхом вчинення протиправних дій, об'єднаних єдиним планом, надавав вказану інформацію ОСОБА_9 , який, відповідно до визначеної йому у складі організованої групи ролі, мав забезпечити виробничий процес на будівельних майданчиках.

Після фактичного виконання робіт на об'єктах будівництва, ОСОБА_9 , діючи відповідно до розробленого ОСОБА_7 злочинного плану, виконуючи відведену йому роль, надавав інформацію про обсяги та вид фактично виконаних на об'єктах робіт безпосередньо ОСОБА_8 .

У подальшому, ОСОБА_8 , діючи умисно, у межах розробленого ОСОБА_7 злочинного плану, виконуючи відведену їй роль, особисто виготовляла проектно-кошторисну та виконавчу документацію на вже завершені будівельні роботи, кошторисна вартість яких повинна була відповідати попередньо визначеній ціні договору, яка, у свою чергу, визначалася у розмірі затверджених бюджетних асигнувань на кожен об'єкт.

Таким чином, згідно розробленого ОСОБА_7 злочинного плану, завданням ОСОБА_8 при виготовленні проектно-кошторисної документації на об'єкти, відновлення яких фактично завершено до укладення відповідного договору, було забезпечення можливості використання у повному обсязі бюджетних коштів, виділених на відновлення конкретного об'єкту чи об'єктів, з метою заволодіння у подальшому, якомога більшою їх частиною.

Для надання такій діяльності формально законного характеру та імітації неухильного дотримання чинних кошторисних норм у будівництві, ОСОБА_7 , як організатор та керівник злочинної групи, з метою реалізації спільного злочинного умислу, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, надав вказівку ОСОБА_8 , яка діяла в межах відведеної їй злочинним планом ролі, організовувати проведення у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » експертизи кошторисної частини проектної документації на об'єкти будівництва, роботи по яким були попередньо виконані без укладання договорів підряду.

В свою чергу, ОСОБА_7 як і інші члени організованої групи, усвідомлюючи, що експертом будівельним з експертизи кошторисної частини проектної документації, при проведенні такої експертизи, згідно положень ДСТУ 8907:2019 Настанови щодо організації проведення експертизи проектної документації на будівництво та Настанови з визначення вартості будівництва, затвердженої наказом ІНФОРМАЦІЯ_8 від 01.11.2021 №281 (зі змінами), поточні ціни на матеріальні ресурси (будівельні матеріали) не досліджуються, а враховуються такими, що попередньо погоджені замовником на підставі проведеного аналізу таких цін по регіону. В подальшому, ОСОБА_7 надавав позитивні висновки за результатами експертизи кошторисної частини проектної документації підписантам договорів підряду, а саме ОСОБА_4 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , з метою надання вигляду законності протиправним діям учасників організованої групи та убезпечення її від викриття.

Надалі, на підставі наданих ОСОБА_7 висновків експертизи кошторисної частини проектної документації, ОСОБА_4 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , діючи умисно, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, за вказівкою організатора злочинної групи ОСОБА_7 , укладали договори підряду та узгоджували проектно-кошторисну документацію, розроблену за вказівкою ОСОБА_7 , із завищеною вартістю (поточними цінами) використаних будівельних матеріалів, та за формально прийнятими роботами здійснювали їх оплату за рахунок коштів місцевого бюджету ІНФОРМАЦІЯ_18 , виходячи з обсягу попередньо затверджених сесією ІНФОРМАЦІЯ_3 обсягів бюджетних асигнувань.

Крім того, встановлено, що, починаючи з вересня 2022 року, ОСОБА_7 , як організатор та керівник організованої групи, з метою реалізації спільного умислу, спрямованого на заволодіння коштами місцевого бюджету ІНФОРМАЦІЯ_18 шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в процесі виконання будівельних робіт здійснював закупівлю будівельних матеріалів, необхідних для виконання відновлювальних робіт, через залучених посередників ФОП ОСОБА_12 та ФОП ОСОБА_13 , які діяли в межах відведеної їм злочинним планом ролі, яка полягала у наданні ОСОБА_7 фінансових документів на будівельні матеріали з поточними цінами, що не відповідали ринковим (поточним) цінам та справжній вартості їх придбання ФОП ОСОБА_7 у суб'єктів господарювання.

Надалі, після отримання бюджетних коштів як оплату за виконані ФОП ОСОБА_7 будівельні роботи, останній частину отриманих коштів переводив довіреним особам - залученим членам організованої групи ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , які їх виводили у готівку.

У ході досудового розслідування встановлено, що з метою спрощення та пришвидшення процедури відновлення зруйнованих у ході бойових дій об'єктів житлової, соціальної інфраструктури прийнято ряд змін до нормативно-правових актів, якими мають керуватися замовники будівельних робіт та підрядники у ході замовлення, виконання та оплати підрядних робіт за кошти державного та місцевого бюджетів.

Положення нормативних актів, які покликані пришвидшити та спростити для замовників та підрядників процес замовлення та виконання робіт і надання послуг за кошти державного та місцевого бюджетів були використані учасниками організованої групи в процесі реалізації злочинного умислу спрямованого на заволодіння бюджетними коштами.

У межах досудового розслідування кримінального провадження № 42023110000000094 від 23.03.2023, задокументовано заволодіння шляхом зловживання службовими особами своїм службовим становищем, учасниками організованої злочинної групи під керівництвом ОСОБА_7 грошовими коштами ІНФОРМАЦІЯ_7 у ході виконання договорів на відновлення наступних об'єктів житлової та соціальної інфраструктури:

ДОГОВІР № 449 від 17.11.2022 ( КЗ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (дошкільне відділення) ІНФОРМАЦІЯ_3 );

ДОГОВІР № 377 від 01.11.2022 ( КЗ « ІНФОРМАЦІЯ_21 );

ДОГОВІР № 513 від 22.12.2022 ( виконання відновлювальних робіт покрівлі житлового будинку по АДРЕСА_2 );

ДОГОВІР № 518 від 20.12.2022 (фактичне виконання відновлювальних робіт в житловому будинку по АДРЕСА_3 );

ДОГОВІР № 552 від 26.12.2022 (відновлення покрівлі житлових будинків по АДРЕСА_4 та АДРЕСА_2 );

ДОГОВІР № 17 від 01.02.2023 (відновлювальні роботи покрівлі сільського клубу, розташованого по АДРЕСА_3 );

ДОГОВІР № 122 (відновлювальні роботи у житлових будинках по АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 , АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 , АДРЕСА_9 , АДРЕСА_10 , АДРЕСА_11 , АДРЕСА_12 , АДРЕСА_13 , АДРЕСА_14 , АДРЕСА_15 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_15 )

Проведеними у ході досудового розслідування судовими експертизами, (товарознавчими, будівельно-технічними та економічними) підтверджено суму спричинених учасниками організованої злочинної групи під керівництвом ОСОБА_7 , збитків ІНФОРМАЦІЯ_22 на загальну суму 4,5 млн грн.

Крім того, органами досудового розслідування встановлено, та задокументовано протиправні дії організованої злочинної групи щодо подальшої легалізації (відмивання) одержаних злочинним шляхом коштів через проведення фіктивних (безтоварних) фінансово-господарських операцій, проведення фінансових операцій з коштами шляхом перекидання їх між власними рахунками з подальшим обготівковуванням.

Також встановлено та задокументовано відповідними засобами доказування протиправні дії окремих учасників організованої групи пов'язані з підробкою офіційних документів, які стали підставою для перерахування на рахунки ФОП ОСОБА_7 грошових коштів місцевого бюджету.

11.06.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, зокрема:

Документами вилученими у ході обшуків від 11.08.2023 в офісному приміщенні та за місцем проживання ОСОБА_7 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 , а саме, оригіналами проектно-кошторисної та виконавчої документації до договорів підряду, накладними на будівельні матеріали, чорновими записами з відомостями про ціни на матеріали.

Інформацією отриманою у ході огляду від 20.08.2024-12.09.2024 робочого ноутбуку Acer ОСОБА_8 , вилученого під час обшуку офісного приміщення, яким зафіксовано виготовлення ОСОБА_8 кошторисної та виконавчої документації з завищеними цінами на покрівельні та пиломатеріали, видаткові накладні на матеріали від імені постачальників, таблиці з відомостями про обсяги та ціни на матеріали, а також чатів користувача у декількох месенджерах, які містять інформацію щодо причетності ОСОБА_8 до вчинених організованою групою злочинів, її ролі як виконавця, а також ролі інших учасників організованої групи, зокрема:

- у ході огляду чатів месенджеру Viber з абонентом ОСОБА_7 виявлено інформацію, що підтверджує керівну роль останнього як організатора, від якого ОСОБА_8 отримує вказівку під час виготовлення кошторисної документації вносити завищені ціни на матеріали;

Протоколом огляду документів від 24.03.2025, вилучених під час обшуку офісного приміщення у якому ФОП ОСОБА_7 здійснює господарську діяльність. У ході обшуку вилучені видаткові накладні від постачальників з ринковими цінами на покрівельні та пиломатеріали та від постачальників із завищеними цінами на вказані матеріали; чорнові записи, які свідчать про придбання покрівельного матеріалу ОСОБА_7 по ринковим цінам.

Протоколом огляду інформації з мобільного телефону ОСОБА_7 , вилученого у ході обшуку, яким зафіксовано інформацію щодо причетності ОСОБА_7 та інших учасників до вчинених організованою групою злочинів та його ролі як організатора, зокрема:

- у ході огляду чату у месенджері «WhatsApp» у групах під назвами « ІНФОРМАЦІЯ_23 » та « ІНФОРМАЦІЯ_24 », учасниками якої є ОСОБА_7 , « ОСОБА_16 мер ОСОБА_17 », « ОСОБА_18 », « ОСОБА_19 » виявлено інформацію, яка свідчить про протиправні домовленості із замовниками на виконання відновлювальних робіт, які відбуваються до моменту виділення сесією бюджетних коштів та укладання договорів підряду;

- у ході огляду чату у месенджерах Viber та WhatsApp з ОСОБА_4 виявлено інформацію, яка свідчить про намір забезпечити ОСОБА_7 перемогу у закупівлях ІНФОРМАЦІЯ_3 , безпосереднє спілкування між організатором та виконавцем з приводу об'єктів, які відновлюються ОСОБА_7 ;

- у ході огляду чату у месенджері Viber з ОСОБА_12 виявлено інформацію, яка підтверджує, що ОСОБА_12 здійснював посередництво між ОСОБА_7 та виробниками покрівельних матеріалів і металопластикових конструкцій з метою збільшення їх кошторисної вартості та подальшої легалізації незаконно отриманих коштів шляхом зняття готівки;

- у ході огляду чату у месенджері Viber з ОСОБА_13 виявлено інформацію, яка підтверджує роль ОСОБА_13 як виконавця злочинів пов'язаних із легалізацією коштів отриманих злочинним який здійснював постачання пиломатеріалів, надання бухгалтерських документів із кратно завищеною вартістю матеріалу та зняття готівки;

- у ході огляду чату у месенджері Viber з ОСОБА_20 виявлено інформацію про організацію ОСОБА_7 виконання відновлювальних робіт на об'єктах (які досліджувалися у кримінальному провадженні) до укладання договорів підряду із замовниками робіт та виділення бюджетних коштів на вказані цілі;

- у ході огляду чату у месенджері WhatsApp з ОСОБА_8 виявлено інформацію, яка свідчить про виготовлення ОСОБА_8 за вказівкою організатора видаткових накладних на матеріали за завищеними цінами від імені ФОП ОСОБА_12 , ФОП ОСОБА_13 , ФОП ОСОБА_14 ;

- у ході огляду чату у месенджері Viber з виконробом ОСОБА_21 виявлено інформацію, яка свідчить про те, що ОСОБА_7 організував виконання та закінчення робіт у ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » у с. Луб'янка до укладання договору підряду із замовником та виділення бюджетних коштів на вказані цілі;

- у ході огляду чатів у месенджері Viber з постачальниками покрівельного матеріалу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_25 » (м. Дніпро) та компанії « ІНФОРМАЦІЯ_26 » виявлено інформацію, яка свідчить про умисну відмову організатора ОСОБА_7 від пропозиції придбання покрівельного матеріалу за ринковими цінами.

Протоколами допиту у якості свідків державного експерта будівельника ОСОБА_22 та директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » ОСОБА_23 , які засвідчили, що під час проведення на замовлення ФОП ОСОБА_7 експертизи кошторисної частини проектної документації ціни на матеріальні ресурси експертом не досліджувалися, а були прийняті ті, які включені в кошториси та повинні бути погоджені замовником будівництва.

Протоколом тимчасового доступу до документів у ІНФОРМАЦІЯ_5 , у ході якого вилучено акти обстеження пошкоджень ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » у с. Луб'янка та ІНФОРМАЦІЯ_27 за 2022 рік, в яких зафіксовано висновки експертів-будівельників про необхідність відновлення покрівлі шляхом проведення капітального ремонту будівлі.

Протоколом тимчасового доступу до документів у ІНФОРМАЦІЯ_16 , у ході якого вилучено акт обстеження пошкоджень сільського клубу по АДРЕСА_16 за 2022 рік, відповідно якого усунення пошкоджень та відновлення будівлі шляхом поточного ремонту неможливе.

Протоколами тимчасового доступу до документів, які перебували у розпорядженні ФОП ОСОБА_12 , ФОП ОСОБА_24 , ФОП ОСОБА_13 , ФОП ОСОБА_14 , ФОП ОСОБА_8 , ФОП ОСОБА_25 та ФОП ОСОБА_26 , у ході яких вказаними СГД не надано документи на придбання матеріалів, що підтверджує надання ОСОБА_7 послуг з фіктивних господарських операцій з подальшим виведенням коштів у готівку.

Висновками судових товарознавчих експертиз (8 експертиз по 7 об'єктах), відповідно яких визначено середні поточні (відпускні) ціни на покрівельні та пиломатеріали на момент укладання договорів підряду та прийняття їх результатів, що виконані ФОП ОСОБА_7 , відповідно до яких вартість матеріалів визначена підрядником у проектно-кошторисній та виконавчій документації завищена у 2-3 рази від середньоринкових цін.

Висновками судових будівельно-технічних експертиз (7 експертиз), відповідно яких з урахуванням висновків судових товарознавчих експертиз встановлена вартість фактично виконаних будівельних робіт по 7 досліджуваних об'єктах будівництва.

Висновками судових економічних експертиз (7 експертиз), відповідно до яких визначені розміри завданої місцевому бюджету ІНФОРМАЦІЯ_7 матеріальної шкоди (збитки) загалом складають понад 4,5 млн грн.

Висновком судової почеркознавчої експертизи від 27.02.2025, відповідно до якого підписи на проектно-кошторисній та виконавчій документації виконані організатором та замовниками будівництва.

Протоколом огляду документів від 11.03.2025-17.03.2025, відповідно до якого аналізом бухгалтерських документів отриманих від ФОП ОСОБА_27 , ФОП ОСОБА_28 , ФОП ОСОБА_29 , ФОП ОСОБА_30 , ФОП ОСОБА_31 , ФОП ОСОБА_28 та ФОП ОСОБА_32 зафіксовано придбання ОСОБА_7 покрівельних матеріалів по середньоринковій ціні (вартість підтверджується висновками судових товарознавчих експертиз).

Протоколом за результатами проведення НСРД зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_7 від 15.08.2023, яким зафіксовано підтвердження ролі ОСОБА_7 як організатора, погодження ним у ІНФОРМАЦІЯ_28 кошторисної вартості об'єктів будівництва на суму, яка не перевищує 1,5 млн грн з метою укладання прямих договорів, виготовлення ОСОБА_8 у листопаді 2022 року за вказівкою організатора кошторисної документації із завищеною вартістю матеріалів, забезпечення ОСОБА_7 отримання від постачальників матеріалів видаткових накладних із цінами на матеріали, які повинні відповідати кошторисним документам.

Протоколом за результатами проведення НСРД, а саме зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_8 від 15.08.2023, яким зафіксовано схему виведення коштів у готівку через перерахунок бюджетних коштів на банківські рахунки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_29 », директором та бенефіціарним власником якого є ОСОБА_7 .

Протоколом за результатами проведення НСРД зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_7 від 08.04.2024, яким зафіксовано розмови про протиправну домовленість з ОСОБА_4 щодо відновлення об'єктів у Бучанській громаді за бюджетні кошти; сприяння ОСОБА_7 у вирішенні скарг мешканців громади щодо неякісного виконання ремонтних робіт; злочинну змову ОСОБА_7 з замовником робіт про відновлення об'єктів громади до виділення на сесії ІНФОРМАЦІЯ_3 бюджетних коштів та укладання договорів підряду; організацію виготовлення проектно-кошторисної документації після завершення будівельних робіт на об'єктах; організацію ОСОБА_7 отримання видаткових накладних від постачальників із завищеними цінами на матеріали, відповідно до яких ОСОБА_8 формує кошторисні документи; розмови про повернення ОСОБА_7 постачальниками різниці між фактичною та завищеною ціною на матеріали шляхом перерахунку коштів на рахунок ОСОБА_7 ; покладення на ОСОБА_9 функції розрахунку з будівельниками.

Протоколом за результатами проведення НСРД, а саме зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_9 від 08.04.2024, яким зафіксовано розмови між ОСОБА_7 та ОСОБА_9 про отримання підписантом ОСОБА_11 неправомірної вигоди у вигляді безоплатного постачання матеріалів (підлогова дошка) та виконання будівельних робіт з відновлення приватного будинку, покладення на ОСОБА_9 ролі співвиконавця у організації та функціонуванні схеми з легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом, через проведення фіктивних фінансово-господарських операцій з постачальниками будівельних матеріалів по завищеним ринковим цінам, виведення коштів у готівку через постачальників матеріалів шляхом повернення різниці між фактичною та завищеною ринковою ціною (+30% до фактичної ціни) на матеріали (метал та лісоматеріал); роль ФОП ОСОБА_14 (будівельник) у легалізації коштів, здобутих злочинним шляхом, якому перераховувалися бюджетні кошти на банківський рахунок за фіктивні фінансово-господарські операції.

Протоколом за результатами проведення НСРД зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_8 від 14.10.2024, яким зафіксовано роль ОСОБА_8 як виконавця, яка здійснює комунікацію із співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_3 та її структурними підрозділами під час виготовлення проектно-кошторисної та виконавчої документації з метою отримання можливості використання повної суми бюджетних асигнувань, виділених для фінансування окремих об'єктів відновлення; за вказівкою організатора ОСОБА_7 вирішує питання зміни дати видачі експертних звітів, які фактично складаються після завершення робіт на об'єкті.

Протоколом за результатами проведення НСРД, а саме зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_12 від 23.01.2025, яким зафіксовано злочинну змову між організатором ОСОБА_7 та замовником під час відновлення вул. Вокзальної м. Буча у 2023 році, в результаті чого були отримані надприбутки; змову між організатором ОСОБА_7 та виконавцем ОСОБА_12 у приховуванні злочину щодо легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом, а саме надання органу досудового розслідування виготовлених за вказівкою ОСОБА_7 від імені ОСОБА_12 бухгалтерських документів на будівельні матеріали по фіктивних (безтоварних) фінансово-господарських операціях.

Протоколом за результатами проведення НСРД зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_33 (бухгалтер ОСОБА_7 ) від 23.01.2025, яким зафіксовано виготовлення ОСОБА_34 за вказівкою ОСОБА_7 від імені підконтрольних йому ФОП ОСОБА_12 , ФОП ОСОБА_14 та ФОП ОСОБА_13 (пособники) накладних на матеріали по фіктивних (безтоварних) фінансово-господарських операціях на виконання ухвали суду про тимчасовий доступ до документів.

Протоколом за результатами проведення НСРД, а саме зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_7 23.01.2025, яким зафіксовано схему вчинення злочинів організованою групою, яка полягає у виконанні будівельних робіт ФОП ОСОБА_7 , по завершенню яких ОСОБА_8 складає проектно-кошторисну та виконавчу документацію; за вказівкою організатора ОСОБА_7 готує тендерні пропозиції по закупівлях замовника будівництва на проведення робіт, які виконані ФОП ОСОБА_7 ; також, зафіксовано злочинну змову між організатором ОСОБА_7 та виконавцями ФОП ОСОБА_12 , ФОП ОСОБА_14 та ФОП ОСОБА_13 у приховуванні від органу досудового розслідування злочину з виведення коштів у готівку, забезпечення організатором ОСОБА_7 надання їм послуг адвоката за його кошт, консультування організатором ОСОБА_7 вказаних осіб щодо способів укриття злочинів та фальсифікації доказів, зафіксовано отримання ОСОБА_7 від постачальників будівельних матеріалів неправомірної вигоди в якості «відкатів» у заздалегідь узгоджених частках за проведення фіктивних фінансово-господарських операцій.

На переконання органу досудового розслідування є достатні підстави для відсторонення ОСОБА_4 від посади заступника ІНФОРМАЦІЯ_30 з метою забезпечення його належної процесуальної поведінки, оскільки є достатньо підстав вважати, що підозрюваний використовуючи своє службове становище, може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення. Так, ОСОБА_4 , користуючись авторитетом та міцними соціальними зв'язками серед співробітників, може особисто або опосередковано негативно впливати на хід досудового слідства та судового розгляду, через прохання, погрози або іншим шляхом з метою знищення, приховання або спотворення документів, що мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення. Крім того, перебуваючи на посаді заступника ІНФОРМАЦІЯ_30 , ОСОБА_4 може як у спосіб погроз, підкупу, психологічного впливу, так і в інший спосіб незаконно впливати на осіб, які ще не були допитані в якості свідків у кримінальному проваджені із числа співробітниківІНФОРМАЦІЯ_3 . Також враховуючи те, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, за який передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років, в тому числі у вигляді позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна, та перебуваючи на посаді, використовуючи свої службові повноваження та зв'язки з колегами по службі, може незаконно впливати на свідків з метою зміни останніми своїх показань, чи протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином, а також те, що саме перебування її на вказаній посаді сприяло скоєнню ним кримінального правопорушення.

В судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 вказане клопотання підтримав та просив задовольнити з підстав викладених у ньому.

Захисник ОСОБА_5 , думку якого підтримав підозрюваний ОСОБА_4 , в судовому засіданні заперечував щодо задоволення клопотання про відсторонення від посади ОСОБА_4 посилаючись на те, що підозра не обґрунтована. Крім того, ризики слідчим не доведені та не обгрунтовані. На підставі зазначеного просив відмовити у задоволенні клопотання. Подав письмові заперечення.

Вислухавши думку слідчого, підозрюваного та захисника, дослідивши клопотання та докази, якими обґрунтовується клопотання, слідчий суддя дійшов таких висновків.

У судовому засіданні встановлено, що слідчими СУ ГУНП в Київській області за процесуального керівництва Київської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42023110000000094 від 23.03.2023 за підозрою ОСОБА_7 , ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 209 КК України, за підозрою ОСОБА_9 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 КК України, за підозрою ОСОБА_4 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України та за підозрою ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 209 КК України.

11.06.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України.

Відповідно до положень ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є відсторонення від посади.

Згідно з ч. 1 ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.

Відповідно до ч. 2 ст. 154 КПК України відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може будо продовжено відповідно до вимог ст. 158 цього Кодексу.

Згідно до положень ч. 1 ст. 155 КПК України прокурор, слідчий за погодженням з прокурором, має право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування з клопотанням про відсторонення особи від посади.

Згідно зі ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.

Згідно із ст. 157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Відповідно до пункту 3 розділу 2.4 Узагальнення судової практики щодо розгляду слідчим суддею клопотань про застосування заходів забезпечення кримінального провадження ВССУ від 07.02.2014 підставами для відмови в задоволенні клопотання про відсторонення підозрюваної особи від займаної посади є, здебільшого недостатність підстав для відсторонення підозрюваної особи від займаної посади, а також недоведеність існування обґрунтованої підозри у вчиненні злочину такого ступеня тяжкості, за умови вчинення якого може бути здійснено відсторонення від посади, а також недоведеність того, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання в права і свободи особи, про який йдеться в клопотанні прокурора.

Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Як встановлено слідчим суддею в ході судового розгляду, надані до суду матеріали клопотання органу досудового розслідування про відсторонення ОСОБА_4 від посади заступника ІНФОРМАЦІЯ_30 свідчать про відсутність достатніх підстав вважати, що такий захід забезпечення кримінального провадження, як відсторонення від посади, необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може незаконними засобами впливати на свідків у кримінальному провадженні.

На підставі викладеного, слідчим суддею не встановлено наявність достатніх підстав вважати, що перебуваючи на займаній посаді, ОСОБА_4 у подальшому матиме реальну змогу знищити, спотворити чи переховувати документи та речові докази, незаконними засобами впливати на свідків.

Таким чином, слідчим у поданому клопотанні не обґрунтовано мету застосування заходу забезпечення кримінального провадження, який полягає у відстороненні ОСОБА_4 від посади заступника ІНФОРМАЦІЯ_30 , оскільки клопотання не містить доказів, які можуть бути переконливим обґрунтуванням, що потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права і свободи ОСОБА_4 .

Також, слідчим не доведено, що без відсторонення ОСОБА_4 від займаної посади неможливо забезпечити швидке, повне та неупереджене досудове розслідування.

За таких обставин, враховуючи, що під час розгляду клопотання слідчим не доведено достатніх підстав для відсторонення підозрюваного від посади, а відтак клопотання задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 155-157, 309, 392, 532, 534 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_3 , погодженому прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_6 , та поданому у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23 березня 2023 року за № 42023110000000094, про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_31 - відмовити.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Повний текст ухвали оголошено о 14 год. 30 хв. 14 липня 2025 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1