Ухвала від 14.07.2025 по справі 369/12410/25

Справа № 369/12410/25

Провадження №1-кс/369/2136/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.07.2025 року м. Київ

Слідчий суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві клопотання прокурора Києво-Святошинської окружної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні за №42025112200000059 від 04.06.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

До Києво-Святошинського районного суду Київської області надійшло вищевказане клопотання.

Вимоги клопотання мотивує тим, що на земельній ділянці із кадастровим №3222480401:01:003:0064 завершено будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями по АДРЕСА_1 .

Встановлено, що вказаний об'єкт нерухомості введено в експлуатацію згідно сертифіката № ІУ122210813912, який зареєстровано в ЄДЕССБ 26.08.2021 Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» №132-1X від 20.09.2019, який набрав чинності 17 жовтня 2019 року (підпунктом 3 пункту 13) виключено статтю 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Разом з цим встановлено перехідний період визначений вищевказаним законом яким керувалися органи місцевого самоврядування при укладенні договорів пайової участі на розвиток інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів.

Відповідно до п. 2 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» установлено, що протягом 2020 року замовники будівництва на земельній ділянці у населеному пункті перераховують до відповідного місцевого бюджету кошти для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту (далі - пайова участь) у такому розмірі та порядку: розмір пайової участі становить (якщо менший розмір не встановлено рішенням органу місцевого самоврядування, чинним на день набрання чинності цим Законом):

- для нежитлових будівель та споруд - 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта;

- для житлових будинків - 2 відсотки вартості будівництва об?єкта, що розраховується відповідно до основних показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну житлову політику і політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування;

- пайова участь сплачується виключно грошовими коштами до прийняття відповідного об?єкта будівництва в експлуатацію;

- кошти, отримані як пайова участь, можуть використовуватися виключно для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури відповідного населеного пункту;

- інформація щодо сплати пайової участі зазначається у декларації про готовність об?єкта до експлуатації або в акті готовності об?єкта до експлуатації.

Згідно п. 3 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України шодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» замовник будівництва зобов?язаний протягом 10 робочих днів після початку будівництва об?єкта звернутися до відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об?єкта будівництва, до якої додаються документи, які підтверджують вартість будівництва об?єкта. Орган місцевого самоврядування протягом 15 робочих днів з дня отримання зазначених документів надає замовнику будівництва розрахунок пайової участі щодо об?єкта будівництва.

З аналізу вказаних правових норм вбачається, що перерахування замовником об?єкта будівництва до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту є обов?язком, а не правом забудовника, який виникає на підставі положень закону. А замовник будівництва не звільняється від обов?язку щодо сплати пайової участі на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, проте розміри такої пайової участі та порядок сплати змінено Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» №132-IХ від 20.09.2019.

Відповідно до положень п. 6 ч. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України шодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» інформація щодо сплати пайової участі зазначається у декларації про готовність об'єкта до експлуатації або в акті готовності об'єкта до експлуатації.

Таким чином, службові особи суб'єктів господарювання та/або службові особи публічного права внесли недостовірні відомості до дозвільних документів «акту готовність до експлуатації об'єкта» про звільнення від сплати пайової участі на підставі положень п. 13 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» цим самим бюджет Білогородської громади недоотримав грошові кошти чим завдано збитків державі.

Варто зауважити, що законодавець у наведених вище правових нормах Закону №132-IX диференціює методи розрахунку величини пайової участі у розвитку інфраструктури населених пунктів в залежності від виду споруджених будівель та споруд.

Розрахунок розміру пайової участі у зв'язку з будівництвом об'єкта проведено на підставі Закону № 132-ІХ, відомостей сертифікату ІУ122210813912 від 26.08.2021 та показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затверджених наказом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.05.2021 № 119, вартості спорудження житла за регіонами України станом на 26.08.2021 становила 14021 грн. за кв.м.

Згідно даних сертифікату ІУ122210813912 від 26.08.2021 загальна площа квартир об'єкта будівництва по АДРЕСА_1 становить 2011,8 кв.м.

Відповідно до затверджених наказом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.05.2021 № 119 показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, які діяли станом на дату прийняття об'єкта в експлуатацію, вартість 1 кв.м. загальної площі квартир будинку (з урахуванням ПДВ) на території Київської області становить 14021 грн.

В абз.2 п.2 Розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №132-IX законодавець диференціює різні методи розрахунку визначення величини пайової участі у розвитку інфраструктури. Одним з критеріїв диференціації є критерій розмежування нежитлових споруд та житлових будинків.

Отже, саме фактор будівництва будинку з метою створення житла є визначальною кваліфікуючою ознакою при визначенні порядку розрахунку величини пайової участі, а відтак, зазначений критерій підлягає застосуванню і при визначенні вартості спорудження житла. При цьому, визначення такої вартості відбувається за допомогою застосування опосередкованого методу, тобто з врахування спорудження саме житлової площі.

Вказане відповідає положенням наказу ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.05.2021 № 119, яким затверджено саме показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, при чому опосередковуючим чинником для житлових будинків є саме площа квартир (постанова Верховного Суду від 03.12.2024 у справі № 910/6226/23 (пункти 8.49, 8.51).

Отже, пайова участь при зведенні багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1 розраховано за наступною формулою: (Ов * кв.м) * 2%, де:

Ов - показник опосередкованої вартості спорудження житла у Київській області, грн за 1 кв. м. (відповідно до наказу ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.05.2021 № 119 );

кв.м - загальна площа квартир (відповідно до даних сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів від 26.08.2021 № ІУ122210813912);

2 % - розмір пайової участі для житлових будинків (згідно пп. 2 п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 132-ІХ).

Таким чином, розмір пайової участі, що мав бути сплачений відповідачем за будівництво житлового будинку складає 564148,96 грн (за формулою 14021 грн. * 2011,8 кв.м * 2 %).

Водночас разом з житловим будинком по АДРЕСА_1 згідно даних декларації про готовність до експлуатації об'єкта ФОП ОСОБА_4 збудовано нежитлові приміщення та споруди - вбудовано-прибудовані приміщення загальною площею 905,3 кв.м.

Відповідно до даних декларації, загальна площа будівлі становить 2917,1 кв.м, вартість основних фондів, що приймаються в експлуатацію, замовником визначено в 26700000 грн.

Відтак виходячи із зазначених відомостей про вартість, техніко-економічних показників будівництва, вартість вбудовано-прибудованих приміщень площею 905,3 кв.м визначено як 331445,75 грн (за пропорцією 26700000 грн : 2917,1 кв.м * 905,3 кв.м*4%).

Отже, у зв'язку із прийняттям в експлуатацію багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями по АДРЕСА_1 загальний розмір пайової участі ФОП ОСОБА_4 становить 895594,71 грн основного боргу (331445,75грн. + 564148,96 грн).

Схожий розрахунок розміру пайової участі за будівництво нежитлових приміщень (вбудовано-прибудованих) використано Верховним Судом у аналогічних правовідносинах у постанові від 20.02.2025 у справі № 914/3777/23.

З метою отримання інформації та документів 11.06.2025 за №55-059/4 вих-25 в порядку ст. 93 КПК України, на адресу ОСОБА_4 скеровано запит.

Станом на 24.06.2025 відповідь не надійшла.

В ході досудового розслідування з метою підтвердження чи спростування факту достовірності підстав внесення відомостей до актів готовності об'єктів до експлуатації, а також встановлення розміру такої сплати, виникла необхідність в тимчасовому доступі до документів, які перебувають у володінні ОСОБА_4 (код ІПН НОМЕР_1 ), що за адресою: АДРЕСА_2 .

У судове засідання прокурор не з'явився.

Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України, якщо існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом, без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.

Згідно з ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксування під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалось, у зв'язку з неприбуттям в судове засідання всіх учасників, які беруть участь у судовому провадженні.

Суд, дослідивши матеріали клопотання, приходить до наступного висновку.

У провадженні СВ Бучанського РУП ГУНП в Київській області перебуває кримінальне провадження № 42025112200000059 від 04.06.2025 за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 статті 358 КК України.

Як вбачається з поданого клопотання, для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, виникла необхідність в отриманні доступу до документів, які мають значення для встановлення цих обставин, та знаходяться у володінні ОСОБА_4 (код ІПН НОМЕР_1 ), що за адресою: АДРЕСА_2 .

Так, частиною 1 ст. 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у надані стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до положень ст. 131 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів є одним з заходів забезпечення кримінального провадження і не є ані слідчою ані розшуковою дією.

Статтею 132 КПК України визначені загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження та передбачені обставини, за яких не допускається застосування заходів кримінального провадження. Серед таких обставин у п.2 ч.3 ст.132 КПК України зазначена необхідність слідчого, прокурора довести, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.

Згідно ч. 5, 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:

1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;

2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;

3) не становлять собою або не виключають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Отже, надання тимчасового доступу до речей і документів здійснюється виключно у випадку доведення стороною кримінального провадження у своєму клопотанні обставин, передбачених ч. ч. 5, 6 ст. 163 КПК України.

Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 164 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів надається ухвалою слідчого судді конкретній особі. Отримання речей та документів іншою особою, не уповноваженою на це ухвалою слідчого судді, порушує порядок санкціонування доказів та призводить до недопустимості отриманих доказів.

Враховуючи обставини, викладені слідчим у клопотанні та доведеність ним неможливості отримання інформації в інший спосіб, а також, що вказана інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та можливість використання зазначених відомостей, як доказів, слідчий суддя вбачає достатність підстав для задоволення клопотання про тимчасовий доступ до документів із можливістю їх вилучення.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 131, 159-163, 166, 309 КПК України, слідчий суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання - задовольнити.

Надати дозвіл заступнику керівника Києво-Святошинської окружної прокуратури ОСОБА_5 , прокурорам ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ОСОБА_10 та дізнавачу СД Бучанського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_11 на тимчасовий доступ до речей і документів з можливістю вилучення документів, які перебувають у володінні ОСОБА_4 (код ІПН НОМЕР_1 ), що за адресою: АДРЕСА_2 , а саме:

- копій укладеного договору про сплату пайової участі (внеску на розвиток інфраструктури населеного пункту укладеного з органом місцевого самоврядування з метою сплати пайової участі стосовно об'єкта будівництва, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , які введено в експлуатацію згідно сертифакту про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів ІУ122210813912;

- копій документів, що підтверджують право на виконання будівельних робіт, а саме:

• Право власності або користування земельною ділянкою (державний акт, витяг з реєстру, договір користування);

• Містобудівні умови і обмеження;

• Проектна документації на будівництво багатоквартирного будинку, затверджена у встановленому порядку;

• Повідомлення про початок виконання будівельних робіт/дозвіл на виконання будівельних робіт;

• План земельної ділянки;

- копії документів, що стали підставою для введення об'єкта в експлуатацію:

• Технічний паспорт на об'єкта/паспорт об'єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва;

• Сертифікат про прийняття в експлуатацію/реєстрація декларації про готовність об'єкта;

• Акт приймання-передачі інженерних мереж;

• Акт обстеження ліфтів і димовентиляційних систем;

• Паспорт об'єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва;

• Рішення про присвоєння адреси об'єкту будівництва;

• Довідка про сплату податків/зборів;

• Акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок;

• Наявну документацію щодо проєктування захисних споруд цивільного захисту та її відповідність ДБН В.2.2-5:2023;

• Висновки щодо відповідності проекту будівництва вимогам та нормам діючих ДБН.

- оригіналу акту готовності до експлуатації об'єкта від 13.08.2021 та сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів зареєстрованого за №ІУ122210813912.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала діє протягом двох місяців.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_12