17.07.2025
Справа № 522/2989/25
Провадження № 2-а/522/187/25
Приморський районний суд м. Одеси у складі головуючого - суддя Ярема Х.С., розглянув у спрощеному позовному провадженні (без виклику сторін) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення.
18.02.2025 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач просить суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_2 від 30.09.2024 № АВ/18660, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення ч.3 ст.210 КУпАП.
03.03.2025 відкрито спрощене провадження без виклику сторін.
04.04.2025 відповідач подав відзив.
30.04.2025 позивач подав заперечення на відзив.
Позивач звернення до суду з цим позовом пояснює тим, що постановою від 30.09.2024 його притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення за ч.3 ст.210 КУпАП, а саме за те, що в умовах особливого періоду під час доставки співробітниками національної поліції у приміщенні РТЦК виявлено, що ОСОБА_1 у порушення ч.7 п.1 Додатку 2 «Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» не мав при собі військово-облікового документа, не оновлював свої військово-облікові дані до 16.07.2024 та свідомо відмовився оновлювати свої дані, безпосередньо у приміщенні РТЦК. Позивач вважає постанову незаконною, він не був присутній під час розгляду справи, обставини, наведені в постанові є надуманими, він жодного разу не доставлявся до ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач може отримати його облікові дані з інших джерел, до того ж він знятий з військового обліку.
Відповідач проти позову заперечує, вважає постанову законною.
Судом встановлено такі обставини справи.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 )проживає в АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 знятий з військового обліку 15.02.1994 ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Постановою ІНФОРМАЦІЯ_2 від 30.09.2024 №АВ/18660 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн. за порушення ч.3 ст.210 КУпАП, а саме за те, що в умовах особливого періоду під час доставки співробітниками національної поліції у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 виявлено, що ОСОБА_1 у порушення ч.7 п.1 Додатку 2 «Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» не мав при собі військово-облікового документа, не оновлював свої військово-облікові дані до 16.07.2024 та свідомо відмовився оновлювати свої дані, безпосередньо у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Висновки суду.
За змістом ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Виходячи із змісту ст.8 Конституції України щодо визначення і дії в Україні верховенства права, положення ст.62 цього Закону розповсюджуються і на обвинувачення особи у вчиненні адміністративного правопорушення.
Диспозиція ч.1 ст. 210 КУпАП передбачає відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.
Диспозиція ч.3 ст.210 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період.
Згідно з ч.7 п. 1 Додатку 2 «Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік.
Згідно з ст. 283 КУпАП, Постанова у справі про адміністративне правопорушення повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Оскаржувана постанова містить посилання на норму закону, вимоги якого порушені, а саме на: ч.7 п. 1 Додатку 2 «Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022, та посилання на ч.3 ст. 210 КУпАП, яка передбачає відповідальність за порушення правил військового обліку.
Однак обов'язок мати при собі військово-обліковий документ, та обов'язок оновити свої військово-облікові дані не передбачений ч.7 п. 1 Додатку 2 «Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затверджених постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022, про порушення якого зазначено в постанові.
Згідно із ч. 1, ч.2 ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Постанова про адміністративне правопорушення від 30.09.2024 відносно ОСОБА_1 за порушення ч. 7 п. 1 Додатку 2 «Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затверджених постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022 не містить даних про те, що він в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання не прибув із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік.
Оскаржувана постанова є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки не містить складу правопорушення, який передбачений ч.3 ст. 210 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 242-246, 262, 286 КАС України,
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_5 від 30.09.2024 № АВ/18660, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення ч.3 ст.210 КУпАП.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_5 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір 605,60 гривень.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ярема Х.С.