83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
15.01.08 р. Справа № 21/262
Прокурор м. Донецька в інтересах держави в особі:
Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго» м. Київ (позивач)
до відповідача: Акціонерного товариства закритого типу з іноземними інвестиціями “Екопрод А.Т.» м. Волноваха
про стягнення 510,00грн.
Суддя Матюхін В.І.
Представники:
прокуратури: Демидова М.В.
позивача: Соколова В.П. - юр.
відповідача: Халявка М.П. - юр.
Прокурором м. Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго» подано позов до Акціонерного товариства закритого типу з іноземними інвестиціями “Екопрод А.Т.» про стягнення до бюджету 510,00грн. штрафу за постановою Держенергонагляду.
В обґрунтування заявлених вимог прокурор посилається на акт перевірки від 19.01.2007 р. ДЧ 90 № 32, припис від 03.11.2006р. ДЧ 90 № 990, постанову про накладання штрафу від 14.03.2007р. № Д-93, супровідний лист про накладення штрафу від 14.03.2007р. № 14-30/235, п.6 ч.2 ст.20 Закону України “Про прокуратуру», ч.4 ст.9, ч.3, ч.6 ст.27 Закону України “Про електроенергетику», п.10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства України про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999р. № 1312 та положення Господарського процесуального Кодексу України.
Відзивом на позовну заяву відповідач позовні вимоги не визнав.
В судовому засіданні прокурор звернувся з заявою, підтриманою позивачем, про припинення провадження по справі у зв'язку з тим, що справа не підлягає розгляду в господарському суді України.
Зважаючи на те, що:
За приписами ст.8 Закону України “Про електроенергетику» державне управління в електроенергетиці здійснюють органи виконавчої влади, уповноважені Кабінетом Міністрів України.
Державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України (ст.9 Закону України “Про електроенергетику»).
Відповідно п. 4 Положення “Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії» (далі Положення), затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 7 серпня 1996 р. № 929, завданнями та функціями Держенергонагляду є, зокрема, здійснення в межах своєї компетенції контролю за усуненням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії виявлених порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.
Держенергонагляд підпорядковується Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на нього цим Положенням (п. 5 Положення).
Відповідно п.п. 11, 13 Положення Держенергонагляд має право застосовувати до суб'єктів господарської діяльності штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням; вимагати в межах своєї компетенції від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії вжиття заходів для усунення виявлених Держенергонаглядом порушень.
З наведеного випливає, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, проводячи перевірку та приймаючи постанову про накладання штрафу, діяла як орган державної влади у здійсненні ним владних управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкт владних повноважень.
Поняття “суб'єкт владних повноважень» визначено статтею 3 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої це - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Поняття “справа адміністративної юрисдикції» визначено у статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, і під такою справою розуміється переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією з сторін є суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту 1 статті 12 Господарського процесуального кодексу України 1991 року (в редакції Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення підсудності справ з питань приватизації та з корпоративних спорів» №483-V від 15.12.2006 року, який набрав чинності з дня опублікування в газеті “Урядовий кур'єр» №247 від 29.12.2006 року) господарським судам підвідомчі: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім: спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції адміністративних судів.
З огляду на викладене до компетенції господарських судів не відноситься розгляд справ у спорах, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції адміністративних судів.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.29, 33, п.1 ч.1, ч.3 ст.80 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Провадження у справі, порушеній за позовом прокурора м. Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго» до Акціонерного товариства закритого типу з іноземними інвестиціями “Екопрод А.Т.» про стягнення до бюджету 510,00грн. штрафу за постановою Держенергонагляду, припинити.
.
Суддя Матюхін В.І.
Надруковано примірників:
1 - до справи;
2 - прокурору;
1 - позивачу;
1 - відповідачу.
Виконала:
Тел.381-91-18
.