17.07.2025
ЄУН №337/3111/25
Провадження 3/337/910/2025
17 липня 2025 року Суддя Хортицького районного суду міста Запоріжжя Ширіна Світлана Анатоліївна, розглянувши матеріали, які надійшли від СПДН ВП ЗРУП ГУНП в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.2 ч.3 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
24.06.2025 року на адресу суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД 680906, відносно ОСОБА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП. Цього ж дня надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД 680998, про притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст.173-2 КУпАП.
11.07.2025 року на адресу суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії АА 341945, відносно ОСОБА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП. Цього ж дня надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД 333722, про притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст.173-2 КУпАП.
На підставі викладеного та беручи до уваги вимоги ст.36 КУпАП - справи відносно однієї особи повинні бути об'єднані та розглядатись в одному провадженні, суддя вважає за необхідне матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП за протоколами серії ВАД 680998, АА 341945, ВАД 333722, об'єднати в одне провадження з адміністративним матеріалом за протоколом серії ВАД 680906 про притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП та присвоїти один єдиний номер справи ЄУН № 337/3111/25 (провадження № 3/337/910/2025).
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 680906 від 07.06.2025 року, 07.06.2025 року о 14-00 годині, ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру по відношенню до матері у присутності малолітньої дитини ОСОБА_2 , 2024 року народження, а саме виражався словесними образами, кричав, принижував, погрожував фізичною розправою, чим могла бути завдана шкода психологічному здоров'ю дитини та порушив п.п. 7 п. 2 ст. 3 р. 1 ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству».
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 680998 від 07.06.2025 року, 07.06.2025 року о 14-00 годині, ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив відносно матері домашнє насильство психологічного характеру, а саме кричав, словесно ображав, принижував, погрожував, чим завдав шкоди психологічному здоров'ю ОСОБА_3 , повторно протягом року та порушив п.п. 7 п. 2 ст. 3 р. 1 ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АА № 341945 від 27.06.2025 року, 27.06.2025 року о 14-00 годині, ОСОБА_1 , за місцем свого проживання, вчинив відносно своєї матері ОСОБА_3 , домашнє насильство психологічного та фізичного характеру, у присутності малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим завдано шкоди психологічному здоров'ю.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 333722 від 27.06.2025 року, 27.06.2025 року ОСОБА_1 , за місцем свого мешкання, вчинив відносно матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , домашнє насильство, тобто умисні дії психологічного та фізичного характеру, а саме ображав її нецензурною лайкою, внаслідок чого, мала бути завдана шкода психологічному та фізичному здоров'ю.
В судове засідання ОСОБА_1 , не з'явився, про день та час розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином.
Суддя вважає, що гр. ОСОБА_1 , мав об'єктивну можливість особисто, в повній мірі реалізувати свої права передбаченої ст.286 КУпАП. Останній не був позбавлений можливості надати письмові клопотання, заяви, звернення чи пояснення з приводу обставин правопорушення.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, яка відповідно до ст.9 Конституції України є частиною правової системи України, кожна особа має право на справедливий судовий розгляд справи. Це право включає в себе доступність до правосуддя.
В той же час, як наголошує у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, кожна сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у справі за його участю, добросовісно користуватися належними йому процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
На підставі ст. 268 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Неявку до суду гр. ОСОБА_1 , суддя вважає способом захисту останнього з метою ухилення від притягнення її до адміністративної відповідальності за скоєне правопорушення, тому суддя вважає за можливе розглянути справу у відсутності гр. ОСОБА_1 .
Суд, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що в діях правопорушника, міститься склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2, ч.3 ст. 173-2 КУпАП, а його вина підтверджується зібраними у справі доказами, зокрема: протоколом серії ВАД № 680906 від 07.06.2025 року; ВАД № 680998 від 07.06.2025 року, протоколом серії АА № 341945 від 27.06.2025 року, протоколом серії ВАД № 333722 від 27.06.2025 року, протоколом про прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 07.06.2025 року, опитуванням ОСОБА_1 , терміновим заборонним приписом стосовно кривдника серії АА № 414799 від 07.06.2025 року, а також іншими матеріалами.
Відповідно до постанови Заводського районного суду м. Запоріжжя від 04.10.2024 року ОСОБА_1 , було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.173-2 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 680 грн.
Суд прийшов до висновку, що дії правопорушника правильно кваліфіковано за ознаками правопорушення, яке передбачене ч.2, ч.3 ст.173-2 КУпАП.
Згідно зі ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядається одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень.
При накладенні адміністративного стягнення, суд враховує особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини та тяжкість вчиненого правопорушення і вважає за необхідне піддати правопорушника адміністративному стягненню у виді штрафу в межах санкції ч. 3 ст.173-2 КУпАП. Крім того, відповідно дост.39-1 КУпАП у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" чи Законом України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків". Статтею 1 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" визначено, що програма для кривдника - це комплекс заходів, що формується на основі результатів оцінки ризиків та спрямований на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків. Відповідно до п.4 ч.1ст.24 вказаного Закону до спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству віднесено й направлення кривдника на проходження програми для кривдників. Згідно ч.6ст. 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством.
Враховуючи ризик небезпеки відповідно до форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, відсутність даних про критичне сприйняття правопорушником своєї поведінки, покази потерпілого щодо системного характеру прояву насильства у їхній родині, повторність вчинення правопорушення та неодноразове притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення насильства в сім'ї, суд вважає за необхідне направити ОСОБА_1 , для проходження програми, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» строком на 3 місяці, як-то визначено ст. 28 вказаного закону та ст. 39-1 КУпАП. Суб'єктами, відповідальними за виконання програм для кривдників, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, які організовують та забезпечують проходження кривдниками таких програм (ст.28ч.1,2 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»).
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку покладено таке стягнення.
Таким чином судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 605 грн. 60 коп., підлягає стягненню із правопорушника.
Керуючись ст. ст.33,40 1,173-2,268,280,283,287,289,291КУпАП суд, -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2, ч.3 ст.173-2 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 36 КУпАП, у вигляді штрафу в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 (одна тисяча двадцять) гривень 00 копійок на користь держави (Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Отримувач: ГУК у Зап.обл/ТГ м.Запоріжжя/21081100; Код ЄДРПОУ отримувача: 37941997; Номер рахунку отримувача: UA558999980313060106000008479.Код класифікації доходів бюджету 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави (Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код ЄДРПОУ отримувача: 37993783; Номер рахунку отримувача: UA 908999980313111256000026001. Код класифікації доходів Бюджету: 22030106) судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.
Направити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» строком на 3 (три) місяці, починаючи з дня набрання постановою законної сили. Для проходження програми ОСОБА_1 , необхідно звернутись до Виконавчого комітету Запорізької міської ради (місцезнаходження: 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.206).
Роз'яснити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що у разі неявки для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів. Притягнення кривдника до відповідальності за непроходження програми для кривдників не звільняє його від обов'язку пройти таку програму.
За умисне ухилення від проходження програми для кривдників особою, щодо якої такі заходи застосовані судом, передбачена кримінальна відповідальність ст. 390-1 КК України.
Постанову може бути оскаржено протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Запорізького апеляційного суду.
Штраф має бути сплачений через установу банку України не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу-2040 (дві тисячі сорок) гривень 00 копійок, витрати на облік зазначених правопорушень.
Суддя: С.А. Ширіна