Постанова від 14.07.2025 по справі 744/381/25

14.07.2025

Справа № 744/381/25

Провадження № 3/744/343/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2025 року Семенівський районний суд Чернігівської області в складі головуючого - судді Смаги С. В.,

при секретарі Бородіній В. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Семенівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області об'єднану справу про адміністративні правопорушення за протоколами про адміністративні правопорушення, які надійшли від Новгород-Сіверського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, щодо

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого,

за ч. 7 ст. 121, ч. 3 ст. 130, ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

27 квітня 2025 року о 18 годині 52 хвилини в місті Семенівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області по вулиці Пряма біля будинку № 1 громадянин ОСОБА_1 керував транспортним засобом Mustang YX 48 Q-2, який був не зареєстрований у Територіальному сервісному центрі у встановленому законом порядку протягом 10 діб з моменту його покупки, чим порушив вимоги підпункту «в» пункту 2.9 Правил дорожнього руху. Правопорушення вчинено повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.

Таким чином ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 7 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

27 квітня 2025 року о 18 годині 52 хвилини в місті Семенівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області по вулиці Пряма біля будинку № 1 громадянин ОСОБА_1 керував транспортним засобом Mustang YX 48 Q-2, без державного номерного знака в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив вимоги підпункту «а» пункту 2.9 Правил дорожнього руху. Огляд на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку зі згоди громадянина ОСОБА_1 проводився на місці зупинки за допомогою приладу «Drager Alcоtest 6820» (результат - 2,51 ‰ (проміле)). Правопорушення вчинено особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння та за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.

Таким чином ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

27 квітня 2025 року о 18 годині 52 хвилини в місті Семенівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області по вулиці Пряма біля будинку № 1 громадянин ОСОБА_1 керував транспортним засобом Mustang YX 48 Q-2, без державного номерного знака, будучи позбавленим права керування транспортними засобами постановою Семенівського районного суду Чернігівської області від 24 січня 2025 року строком на 3 (три) роки, чим порушив вимоги підпункту «а» пункту 2.1 Правил дорожнього руху. Правопорушення вчинено повторно протягом року після накладення стягнення.

Таким чином ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 не з'явився, будучи належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду судовою повісткою про виклик. Згідно відомостей протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 був повідомлений про те, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться у Семенівському районному суді, тобто він був обізнаний про наявність вищевказаної справи про адміністративне правопорушення на розгляді суду.

Одним із принципів судочинства визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, отже суд вирішив провести розгляд справи за відсутності ОСОБА_1 , поведінка якого свідчить про свідоме затягування розгляду справи з метою уникнути відповідальності.

Безпідставне умисне затягування розгляду справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення, яким згідно його ст. 1 є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Крім того, недотримання строків розгляду справ про адміністративні правопорушення порушує конституційне право на судовий захист і негативно впливає на ефективність та авторитет судової влади.

Також суд враховує практику Європейського суду з прав людини, яка визначає, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, повинна добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 07 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С. А. проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

Також Європейський суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» від 03 квітня 2008 року зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

За сукупністю вчинених адміністративних правопорушень дії ОСОБА_1 підлягають кваліфікації за ч. 7 ст. 121, ч. 3 ст. 130, ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 у вчиненні вищевказаних адміністративних правопорушень підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 472049 від 27 квітня 2025 року щодо ОСОБА_1 , складеним за ч. 7 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення; протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 472048 від 27 квітня 2025 року щодо ОСОБА_1 , складеним за ч. 3 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення; протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 472047 від 27 квітня 2025 року щодо ОСОБА_1 , складеним за ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення; копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії БАВ № 421782 від 06 березня 2025 року, згідно якої на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень за ч. 6 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення; копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії БАВ № 421778 від 06 березня 2025 року, згідно якої на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 20 400 (двадцять тисяч чотириста) гривень за ч. 5 ст. 121, ч. 4 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення; відеозаписами до протоколів серії ААД № 472049 від 27 квітня 2025 року за ч. 7 ст. 121 КУпАП, серії ААД № 472048 від 27 квітня 2025 року за ч. 3 ст. 130 КУпАП та серії ААД № 472047 від 27 квітня 2025 року за ч. 5 ст. 126 КУпАП щодо ОСОБА_1 ; відомостями довідок Сектору поліцейської діяльності № 1 Новгород-Сіверського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, згідно яких ОСОБА_1 посвідчення водія не отримував. 24 січня 2025 року притягався до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 130 КУпАП - накладено стягнення у вигляді штрафу 34 000 гривень; 06 березня 2025 року притягався до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 126 КУпАП - накладено стягнення у вигляді штрафу 20 400 гривень; актом огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, згідно якого результат огляду на стан сп'яніння: проба позитивна - 2,51 ‰ (проміле), в якому ОСОБА_1 підтвердив власним підписом згоду з результатом огляду; результатом тестування ОСОБА_1 на алкоголь від 27 квітня 2025 року, згідно якого результат тесту: 2,51 ‰ (проміле); направленням ОСОБА_1 в КНП «Семенівська МЛ» для проведення медичного огляду на стан сп'яніння від 27 квітня 2025 року; копією постанови Семенівського районного суду Чернігівської області від 24 січня 2025 року, згідно якої ОСОБА_1 було визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених за ч. 1 ст. 130, ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та призначено йому стягнення у вигляді штрафу в розмірі 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень 00 копійок, що становить 2000 (дві тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки та без оплатного вилучення транспортного засобу; копією постанови Семенівського районного суду Чернігівської області від 07 квітня 2025 року, згідно якої на ОСОБА_1 було призначено стягнення за ч. 3 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та призначено стягнення у виді адміністративного арешту на строк 15 (п'ятнадцять) діб.

Аналізуючи досліджені у судовому засіданні докази, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні вищевказаних адміністративних правопорушень доведена і його діяння правильно кваліфіковані при складенні протоколів про адміністративні правопорушення за ч. 7 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення як повторне протягом року керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим в Україні в установленому порядку, за ч. 3 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення як керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння, вчинене особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння та відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, та за ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення як повторне протягом року керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.

При накладенні стягнення, суд враховує характер вчинених правопорушень, які становить значну суспільну небезпеку в сфері забезпечення громадського порядку та безпеки, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь його вини.

Постановою Семенівського районного суду Чернігівської області від 24 січня 2025 року ОСОБА_1 було визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених за ч. 1 ст. 130, ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та призначено йому стягнення у вигляді штрафу в розмірі 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень 00 копійок, що становить 2000 (дві тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки та без оплатного вилучення транспортного засобу.

Відповідно до висновку Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду, викладеного в постанові від 04 вересня 2023 року у справі № 702/301/20, суд може призначити додаткове покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами незалежно від того, чи мала така особа на момент вчинення правопорушення отримане у передбаченому законом порядку посвідчення на право керування транспортними засобами.

Враховуючи те, що з довідок Сектору поліцейської діяльності № 1 Новгород-Сіверського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області встановлено, що право власності на транспортний засіб, яким керував ОСОБА_1 , за ним не зареєстровано у встановленому законом порядку, тобто транспортний засіб не є його приватною власністю, підстави для застосування додаткового стягнення у вигляді конфіскації транспортного засобу відсутні.

На підставі ч. 2 ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за сукупністю кількох адміністративних правопорушень, справи про які судом розглядаються одночасно, суд убачає за потрібне накласти на ОСОБА_1 стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, а саме за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у вигляді штрафу у розмірі 51 000 (п'ятдесят одна тисяча) гривень 00 копійок, що становить 3000 (три тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 (десять) років та без конфіскації транспортного засобу.

З ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір на користь держави.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33, 221, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 7 ст. 121, ч. 3 ст. 130, ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та призначити йому стягнення за ч. 3 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу у розмірі 51000 (п'ятдесят одна тисяча) гривень 00 копійок, що становить 3000 (три тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 (десять) років та без конфіскації транспортного засобу.

У разі несплати штрафу добровільно у п'ятнадцятиденний строк, обчислюваний за правилами ч. 1 ст. 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у порядку примусового виконання постанови на підставі ч. 2 ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , в дохід держави подвійний розмір штрафу в сумі 102 000 (сто дві тисячі) гривень 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення, шляхом подання апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду через Семенівський районний суд Чернігівської області.

Суддя: С. В. Смага