Справа № 739/1438/25
Провадження № 3/739/668/25
17 липня 2025 року м. Новгород-Сіверський
Суддя Новгород-Сіверського районного суду Чернігівської області Іващенко І.К., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Новгород-Сіверського районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області відносно: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 51 КУпАП,
15 липня 2025 року до Новгород-Сіверського районного суду Чернігівської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 186869 від 11 липня 2025 року складений відносно ОСОБА_1 за ознаками адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст. 51 КУпАП.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідно з положеннями статей 254, 255, 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом, який має відповідати встановленим до нього вимогам, а обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання відповідних доказів на підтвердження викладених у ньому відомостей покладається на особу, яка уповноважена на оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Протокол про адміністративне правопорушення за своєю суттю є процесуальним документом, яким уповноважений орган засвідчує певне порушення, допущене особою, яке містить склад адміністративного правопорушення, передбаченого відповідними нормами КУпАП і який є підставою для подальшого провадження у справі. Зміст протоколу про адміністративне правопорушення повинен чітко відповідати приписам ст. 256 КУпАП, особливо в частині викладення фабули правопорушення, яка фактично є обвинуваченням.
Однак при ознайомленні з протоколом про адміністративне правопорушення та доданими до нього матеріалами було встановлено, що вони не в повній мірі відповідають вимогам ст. 256 КУпАП.
Так, відповідно до змісту фабули протоколу: «09.07.2025 року о 19 год. 30 хв. за адресою м.Новгород-Сіверський вул. Домотканівська, 21 Чернігівської області ОСОБА_1 повторно протягом року здійснив таємне викрадення чужого майна, а саме скляної банки ємністю 3 (три) літра з 1,5 літра горілки домашнього виготовлення всередині. Яке належить ОСОБА_2 ». Тобто в фабулі протоколу не вказано суми заподіяної матеріальної шкоди, хоча графа протоколу «Правопорушенням заподіяно матеріальної шкоди» заповнена з зазначенням суми.
Разом з тим, на підтвердження викладених обставин до протоколу додано протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 09 липня 2025 року однак в матеріалах відсутні відомості щодо дати прийняття рішення про відсутність складу кримінального правопорушення чи інші прийняті рішення.
Також, всупереч п. 5.27 Національного стандарту України Вимоги до оформлювання документів ДСТУ 4163-2003, копії всіх документів доданих до матеріалів про адміністративне правопорушення не засвідчені в порядку, встановленому чинним законодавством (відмітку про засвідчення копії документа складають зі слів "Згідно з оригіналом", назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії).
Відповідно до вимог ст. ст. 251, 252, 280 КУпАП суддя зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Проте, наявність встановлених недоліків, допущених при складанні матеріалів про адміністративне правопорушення, унеможливлює розгляд даної справи з дотриманням указаних вимог закону.
Вищевказане свідчить про наявність обґрунтованих підстав для повернення справи на доопрацювання для належного оформлення з метою усунення вказаних вище недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256, 278 КУпАП,
Матеріали справи про адміністративне правопорушення (протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 186869 від 11 липня 2025рокуз додатками) відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ч.3 ст. 51 КУпАП, повернути до Новгород-Сіверського РВП ГУНП в Чернігівській області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя І.К. Іващенко