465/4645/25
3/465/2199/25
Іменем України
16.07.2025 м. Львів
Суддя Франківського районного суду м. Львова Рудаков Д. І., розглянувши адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 173-2, ч. 2 ст. 173-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Франківського районного суду м. Львова надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2, ч. 2 ст. 173-8 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 454519 від 29.05.2025, 29.05.2025 близько 18:00 за адесою АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно сестри, а саме виражався в її сторону нецензурною лайкою та погрожував фізичною розправою та своїми діями міг завдати шкоди її психічному здоров'ю, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Згідно з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 454464 від 13.06.2025, 23.05.2025 близько 20 год. ОСОБА_1 по місцю проживання АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство відносно своєї сестри ОСОБА_2 психологічного характеру, а саме виражався в її сторону грубою нецензурною лайкою, словесно погрожував, внаслідок чого було завдано шкоди психологічному здоров'ю потерпілої, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Згідно з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 454523 від 10.06.2025, 24.05.2025 близько 10 год. ОСОБА_1 по місцю проживання АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство відносно своєї сестри ОСОБА_2 психологічного характеру, а саме виражався в її сторону грубою нецензурною лайкою, словесно погрожував, внаслідок чого було завдано шкоди психологічному здоров'ю потерпілої, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Згідно з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 454562 від 15.06.2025, 15.06.2025 близько 17:30 за адресою АДРЕСА_1 ОСОБА_1 повернувся за місцем свого проживання, чим порушив умови діючого термінового заборонного припису стосовно кривдника серії АА473589 п. 1.2.3 терміном на п'ять діб від 15.06.2025 року, а саме зобов'язання залишити місце проживання постраждалої особи, п. 2 заборона на вхід та перебування в місці проживання постраждалої особи, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-8 КУпАП.
Оскільки чотири адміністративних протоколи складені відносно однієї особи за вчинення кількох адміністративних правопорушень, що пов'язані однією обставиною та одночасно розглядаються в одному суді, то дані справи про адміністративні правопорушення необхідно об'єднати в одне провадження.
У судове засідання ОСОБА_1 не прибув, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, вину визнає, просить суворо не карати, а тому на підставі ст. 268 КУпАП, вважаю, що справу можна розглядати у його відсутності.
У судове засідання потерпіла ОСОБА_2 , будучи належним чином повідомленою про дату та час судового засідання, не прибула.
Вивчивши представлені на розгляд адміністративні матеріали та дослідивши фактичні обставини у їх сукупності, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2, ч. 2 ст. 173-8 КУпАП, дії останнього правильно кваліфіковано, оскільки він вчинив домашнє насильство та не виконав терміновий заборонний припис.
Доказів, які б спростовували вину ОСОБА_1 , правопорушником не надано.
Окрім визнання вини, винуватість ОСОБА_1 підтверджена наявними належними і допустимим доказами, які містяться у матеріалах справи, зокрема:
- протоколами про адміністративне правопорушення серії ВАД № 454519 від 29.05.2025, серії ВАД № 454464 від 13.06.2025, ВАД № 454523 від 10.06.2025, серії ВАД № 454562 від 15.06.2025, які відповідають вимогам ст. 256 КУпАП;
- заявою ОСОБА_2 від 29.05.2025,
- письмовими поясненнями, відібраними у ОСОБА_3 від 29.05.2025;
- письмовими поясненнями, відібраними у ОСОБА_2 від 29.05.2025;
- письмовими поясненнями, відібраними у ОСОБА_1 від 29.05.2025;
- формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 29.05.2025, відповідно до якого рівень небезпеки низький;
- терміновим заборонним приписом стосовно кривдника від 29.05.2025 серії АА611032;
- протоколом прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення від 02.06.2025;
- письмовими поясненнями, відібраними у ОСОБА_1 від 13.06.2025;
- протоколом прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення від 01.06.2025;
- письмовими поясненнями, відібраними у ОСОБА_1 від 10.06.2025;
- заявою ОСОБА_2 від 15.06.2025;
- письмовими поясненнями, відібраними у ОСОБА_2 від 15.06.2025;
- терміновим заборонним приписом стосовно кривдника від 15.06.2025 серії АА 473589.
Відтак вважаю, що ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 173-2, ч. 2 ст. 173-8 КУпАП.
При обранні виду адміністративного стягнення з ОСОБА_1 , суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд дійшов висновку, що необхідним та достатнім є адміністративне стягнення у виді накладення штрафу, що буде згідно із ст. 23 КУпАП, достатньою та необхідною мірою відповідальності.
Окрім того, відповідно до ст. 39-1 КУпАП у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі, суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» чи Законом України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків».
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» суб'єктами, відповідальними за виконання програм для кривдників, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування.
Враховуючи обставини вчинення ОСОБА_1 правопорушень, високий рівень ризику повторного вчинення домашнього насильства та з метою комплексного підходу до вирішення проблем насильства у сім'ї, суд вважає за необхідне, у порядку визначеному ст. 39-1 КУпАП та Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», скерувати дану постанову до Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір сплачується в розмірі 0,2% розміру мінімальної заробітної плати.
На підставі викладеного, керуючись статтями 33, 268, 283, 284 КпАП України, -
Адміністративні справи №465/4645/25 (провадження №3/465/2199/25), № 465/5086/25 (провадження №3/465/2373/25), №465/5087/25 (провадження № 3/465/2374/25) та №465/5109/25 (провадження №3/465/2382/25), про вчинення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2, ч. 2 ст. 173-8, об'єднати в одне провадження, справі присвоїти №465/4645/25 (провадження № 3/465/2199/25).
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2, ч. 2 ст. 173-8 КУпАП, та з урахуванням вимог ч. 2 ст. 36 КУпАП, накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 340 (триста сорок) грн. 00 коп. на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у дохід держави 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. судового збору.
Направити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації, що за адресою: м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, для проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», на строк 3 (три) місяці.
За умисне ухилення від проходження програми для кривдників особою, щодо якої такі заходи застосовані судом, передбачена кримінальна відповідальність ст. 390-1 КК України.
У випадку несплати штрафу у п'ятнадцятиденний термін, відповідно до вимог ст.ст. 307, 308 КУпАП, з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу. Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП, протягом 10 днів з дня винесення до Львівського апеляційного суду через Франківський районний суд м. Львова. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення пред'являється до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.
Суддя Д. І. Рудаков