Справа № 462/4094/25
Іменем України
14 липня 2025 року
Суддя Залізничного районного суду м.Львова Колодяжний С.Ю., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , адвоката Шатової Ю.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, місце проживання якої за адресою: АДРЕСА_1
за ст.122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
ОСОБА_1 28.05.2025 року о 19:37 год. на вул.Шевченка, 19 у м.Львові керуючи автомобілем марки «Ford Focus», номерний знак НОМЕР_1 , будучи учасником ДТП залишила місце події не повідомивши органи поліції, чим порушила вимоги п. 2.10 «а» Правил дорожнього руху, про що відносно неї 29.05.2025 року складено протокол серії ЕПР1 №345144 про адміністративне правопорушення за ст.122-4 КУпАП.
У суді ОСОБА_1 свою вину заперечила, зазначивши, що наміру залишати місце ДТП у неї не було, оскільки не відчула, що здійснила ДТП з автомобілем марки «Volkswagen Tiguan», номерний знак НОМЕР_2 .
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та її захисника - адвоката Шатової Ю.В., дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя дійшов наступних висновків.
Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.245, 280 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Згідно з ст.251, 252 КУпАП, приймаючи рішення по справі про адміністративне правопорушення, суд оцінює докази в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 122-4 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Суб?єктивна сторона зазначеного адміністративного правопорушення передбачає прямий умисел.
Суд надає віри поясненням ОСОБА_1 , даним в суді, оскільки такі узгоджуються з її письмовими поясненнями, долученими до матеріалів справи, що у неї не було умислу на залишення місця ДТП, а залишила вона місце події оскільки є недосвідченим водієм та, маючи проблеми із виїздом із паркувального місця, хоч і вчинила наїзд на машину, яка стояла ліворуч, проте через отриманий стрес була впевнена, що не спричинила ніяких пошкоджень.
Відповідно до ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно з п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв?язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Виходячи з наведеного, з урахуванням вимог ч.1 ст.247 КУпАП, вважаю, що порушене відносно ОСОБА_1 провадження в справі про адміністративне правопорушення за ст.122-4 КУпАП підлягає закриттю за відсутності в її діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.247, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
постановив:
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст.122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Залізничний районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя (підпис)
Згідно з оригіналом.
Суддя: С.Ю. Колодяжний