Постанова від 16.07.2025 по справі 725/6216/25

Справа № 725/6216/25

Номер провадження 3/725/1696/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.07.2025 року м. Чернівці

Суддя Чернівецького районного суду міста Чернівців Нестеренко Є. В., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла вiд Чернівецької митниці Держмитслужби, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , директор фірми «ІЕ Ismailov Eyvaz Avaz Oglu», паспорт НОМЕР_1 , за ч. 1 cт. 483 Митного Кодексу України -

ВСТАНОВИВ :

В зону митного контролю МАПП «Порубне-Сірет» Чернівецької митниці 02.07.2025 о 09 год. 57 хв. в'їхав вантажний автомобіль марки «DAF», реєстраційний номер НОМЕР_2 з напівпричепом-рефрижератором марки «KROMHOUT», реєстраційний номер НОМЕР_3 , під керуванням водія фірми перевізника ТОВ «АВТОВІВА», громадянина України ОСОБА_3 , який слідував з Азербайджану в Україну.

Громадянин України ОСОБА_3 подав до митного контролю товаросупровідні документи, а саме: CMR б/н від 24.06.2025, рахунок-фактура №21Т від 23.06.2025, фітосанітарний сертифікат №306951 від 23.06.2025, згідно яких від відправника (продавця) фірми «IE ISMAYILOV EYVAZ AVAZ OGLU» (Republic Of Azerbaijan. AZ0943 Barda, Zyumyurkhan Village) на адресу отримувача (покупця) ТОВ «ЕКОВТОР-ДНІПРО» (49000, Україна, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Січеславська набережна, буд. 15а), переміщується товар: «Нектарини свіжі, врожаю 2025р., не розфасовані для роздрібної торгівлі», кількістю 26 піддонів, вагою нетто 19400 кг, вагою брутто - 21200 кг., ціна за 1 кг відповідно - 1 дол. США/кг. Загальна вартість товару 22100 дол. США.

В ЄАІС Держмитслужби з метою ввезення вказаних товарів в Україну наявна митна декларація типу ІМ ЕЕ 25UA408000918094U2 від 30.06.2025. Поставка вказаних товарів в Україну здійснюється на виконання контракту №7Е від 08.06.2025 року укладеного між фірмою «IE ISMAYILOV EYVAZ AVAZ OGLU» (Republic Of Azerbaijan. AZ0943 Barda, Zyumyurkhan Village) в особі директора Ісмаілов ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 ) та ТОВ «ЕКОВТОР-ДНІПРО» (49000, Україна, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Січеславська набережна, буд. 15а), в особі директора ОСОБА_6 .

За результатами проведення повного митного огляду та зважування товару встановлено, що в транспортному засобі р.н. НОМЕР_2 / НОМЕР_3 наявні 26 вантажних місць (піддони), що відповідає відомостям зазначених в ТСД та товар: «Нектарини свіжі, врожаю 2025р., не розфасовані для роздрібної торгівлі», вагою нетто 19 890 кг, брутто - 21200 кг., що на 490 кг вагою нетто, більше ніж зазначено в ТСД.

Піддони з нектаринами знаходились у вантажному відділені напівпричепа-рефрижератора. Доступ та виїмка вказаних товарів стали можливими після повного вивантаження піддонів з нектаринами.

Відповідно до п. 1.1 контракту № 7Е від 08.06.2025 - «Продавець продає, а Покупець придбає товар виробництва ІП " ОСОБА_1 " у кількості, ціні та на умовах, вказаних у виставлених Продавцем або Відправником інвойсах.

Рахунок-фактура №21Т від 23.06.2025 видана фірмою «IE ISMAYILOV EYVAZ AVAZ OGLU» (Republic Of Azerbaijan. AZ0943 Barda, Zyumyurkhan Village).

Згідно висновку експерта Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби №1420003301-0305 від 07.07.2025 року вартість предметів порушення митних правил становить 49960,40 грн.

Таким чином, громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ( ОСОБА_5 ), вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів «нектарини свіжі», вагою нетто 490 кг, через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів, або таких, що містять неправдиві відомості щодо кількості, ваги товарів та їх вартості.

У судове засідання громадянин Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) не з'явився.

Згідно ч. 4 ст. 526 МК України, справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.

Так, будучи повідомленим про час та місце розгляду справи ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) не звертався до суду з відповідним клопотанням про перенесення розгляду справи, у зв'язку з чим, можливо розглянути справу за відсутності особи щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ч. 1 ст. 483 МК України, правопорушенням передбаченим цією нормою є переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

За змістом закону, обов'язковою ознакою цього порушення митних правил є умисна форма вини (обов'язковою ознакою суб'єктивної сторони складу правопорушення є вина).

В матеріалах справи наявні докази, що ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) умисно надав з приховуванням від митного контролю шляхом поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів, або таких, що містять неправдиві відомості щодо маркування, ваги товарів та є підставою для переміщення іншого товару.

Згідно п. 5 Пленуму Верховного Суду №8 від 03.06. 2005 року № «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил", незаконним переміщенням предметів із приховуванням від митного контролю - є їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлення сховищ, тайників та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з наданням митному органу як підстави для переміщення товару підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві дані.

У ч. 8 ст. 257 МК України зазначено, що митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється органами доходів і зборів на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів: є) фактурна вартість товарів; ж) митна вартість товарів та метод її визначення.

Відповідно до ст. 49 МК України, митною вартістю товарів, які перемішуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовуються для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Згідно з ст. 51 МК України, відомості про митну вартість товарів використовуються для: 1) нарахування митних платежів; 2) застосування інших заходів державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності України; 3) ведення митної статистики; 4) розрахунку податкового зобов'язання, визначеного за результатами документальної перевірки.

Відповідно до ч.2 Порядку заповнення митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, який затверджений наказом міністерства фінансів України 30.05.2012 р. № 651 , фактурна вартість - ціна товарів, які переміщуються через митний кордон України, зазначена в рахунку (рахунку-фактурі, рахунку-проформі тощо) або іншому документі, що визначає вартість товару.

Відповідно до ч.ч.1-2 ст. 305 МК України у випадках, визначених цим Кодексом, виконання зобов'язань осіб, що випливають з митних процедур, забезпечуються шляхом надання митним органам забезпечення сплати митних платежів у способи, передбачені для відповідної митної процедури. Надання митним органам забезпечення сплати митних платежів є обов'язковим при ввезенні на митну територію України та/або переміщенні територією України прохідним та внутрішнім транзитом товарів за переліком, який затверджується Кабінетом Міністрів України.

На підставі викладеного, дослідивши матеріали справи, прихожу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) складу і події адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, оскільки його вина доводиться дослідженими та проаналізованими доказами по справі, а саме: протоколом про порушення митних правил, Актом проведення огляду товарів, висновком експерта від 07.07.2025 р. № 1420003301-0305, та іншими матеріалами справи.

Санкція ч. 1 ст. 483 МК України передбачає адміністративне стягнення у вигляді накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Враховуючи всі обставини справи, спосіб вчинення правопорушення, обсяг товару, що перевозився з порушенням митних правил, його вартість та спосіб приховування від митного контролю, а також особу порушника, суд вважає, що на правопорушника слід накласти адміністративне стягнення у вигляді конфіскації товарів, а також штрафу у розмірі 100 відсотків вартості цих товарів, оскільки саме такий вид адміністративного стягнення буде достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним нових правопорушень, а також співрозмірним характеру вчиненого правопорушення.

При накладенні адміністративного стягнення враховується особа порушника, ступінь його вини, характер та спосіб вчиненого правопорушення.

Обставин, які б пом'якшували або обтяжували відповідальність правопорушника за вчинення вказаного адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст.ст. 34, 35 КУпАП судом не встановлено.

На пiдставi ч. 1 ст.483 та керуючись ст.ст. 525 - 529 Митного Кодексу України, ст.288 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), громадянина Азербайджану, визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 49 960 грн. 40 коп. в дохід держави з конфіскації в дохід держави: нектаринів, які були вилучені згідно із протоколом про порушення митних правил № 0403/UA40800/2025.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) на користь держави судовий збір у сумі 605 грн. 60 коп.

Постанова може бути оскаржена до Чернівецького Апеляційного суду через Чернівецький районний суд міста Чернівців протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Чернівецького районного

суду міста Чернівців Нестеренко Є. В.