Вирок від 17.07.2025 по справі 391/308/25

Компаніївський районний суд Кіровоградської області

Справа № 391/308/25

Провадження № 1-кп/391/67/25

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" липня 2025 р. селище Компаніївка

Компаніївський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючої судді - ОСОБА_1 ,

секретар судового засідання - ОСОБА_2 ,

за участю прокурора - ОСОБА_3 ,

обвинуваченої - ОСОБА_4 ,

захисника (адвоката) - ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 23.01.2025 року за № 42025120040000015 за обвинуваченням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Ганнівка, Верхньодпрівського району, Дніпропетровської області, громадянки України, з вищою освітою, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимої, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-3 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Судом встановлено, відповідно до розпорядження Компаніївського селищного голови Кіровоградської області № 152-к від 24.12.2020 ОСОБА_6 з 01.01.2021 призначено на посаду головного спеціаліста відділу кадрового забезпечення та роботи з персоналом селищної ради з посадовим окладом згідно із штатним розписом. Згідно п. 4.1 даного розпорядження ОСОБА_6 присвоєний 13 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах сьомої категорії посад.

Таким чином, встановлено, що ОСОБА_6 з 01.01.2021 являлась головним спеціалістом відділу кадрового забезпечення та роботи з персоналом селищної ради та згідно з підпунктом «в» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та була особою, уповноваженою на виконання функцій місцевого самоврядування, повноваження якої припинилися 30.09.2021 на підставі розпорядження Компаніївського селищного голови Кіровоградської області №227-к від 21.09.2021 згідно якого ОСОБА_6 звільнено за угодою сторін.

Так, після звільнення особа зобов'язана протягом строку передбаченому чинним на той час законодавством подати декларацію при звільненні.

Така декларація подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності.

Дана декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.

Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру, крім декларації кандидата на посаду (абз. 1-3 пп. 2 п. 2 розділу II Порядку №449/21).

Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону. Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності. Якщо в особи упродовж звітного періоду булії підстави для подання декларації при звільненні декілька разів, кожна з них має бути подана за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у п.1, пп. «а» і «в» п. 2 ч. 1 ст. З цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до ч. 1 Правил заповнення форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, визначено, що декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування, шляхом заповнення відповідної електронної форми у власному персональному електронному кабінеті суб'єкта декларування у Реєстрі.

На виконання вищевказаних норм ОСОБА_6 01.10.2021 об 10 год. 54 хв. здійснила подання декларації «при звільненні» за період перебування на посаді головного спеціаліста відділу кадрового забезпечення та роботи з персоналом селищної ради з 01.01.2021 по 30.09.2021.

Однак відповідно до інформації з Національного агентства з питань запобігання корупції, станом на 19.02.2025 ОСОБА_6 в інформаційно-телекомунікаційній системі «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» декларація за 2021 рік «після звільнення» не подавалась.

Відповідно до абзацу другого частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"- "г" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Дана декларація подається з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в», «г» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація.

21 липня 2021 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення. Кримінального кодексу України щодо вдосконалення відповідальності за декларування недостовірної інформації та неподання суб'єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 29 червня 2021 року № 1576-ІХ, яким примітку до статті 366-2 КК України викладено у редакції, що суб'єктами декларування у цій статті та статті 366-5 КК є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Крім того, цим законом також посилено кримінальну відповідальність за статтею 366-3 КК України.

Також, 12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон № 3384-ЇХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», офіційне опублікування якого відбулося 11 жовтня 2023 року, таким чином особи, які у 2022- 2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Згідно офіційних роз'яснень НАЗК від 13.11.2023 до 31.01.2024 слід подати: - щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди; декларацію при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов'язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно); - декларацію кандидата на посаду за 2021 та 2022 звітні періоди (якщо кінцевий строк їх подання настав у період з 24.02.2022 по 11.10.2023 включно).

Декларації, подані в період з 24.02.2022 до 11.10.2023 включно вважаються такими, що були подані на виконання обов'язку, передбаченого ст. 45 Закону (абз. 2 п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону). Повторне їх подання не вимагається та є технічно неможливим.

Відповідно до ч. 1 Правил заповнення форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, визначено, що декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування, шляхом заповнення відповідної електронної форми у власному персональному електронному кабінеті суб'єкта декларування у Реєстрі.

З наведених вище норм законодавства слідує, що ОСОБА_6 як особа, яка припинила повноваження, пов'язані з виконанням функцій місцевого самоврядування зобов'язана була не пізніше 00 годин 00 хвилин 31.01.2024 подати декларацію після звільнення за 2021 рік.

Так, встановлено, що ОСОБА_6 було достовірно відомо про передбачений законодавством її обов'язок, як колишнього головного спеціаліста відділу кадрового забезпечення та роботи з персоналом селищної ради до 31.01.2024 подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік після звільнення.

Незважаючи на вказані обставини, діючи з прямим умислом, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, посягаючи на встановлений законодавством порядок функціонування системи запобігання корупції в Україні, ОСОБА_6 , нехтуючи покладеними на неї обов'язками щодо декларування, всупереч вимогам Кримінального кодексу України, Закону України «Про запобігання корупції», рішення «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави і бо місцевого самоврядування», Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» не подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік (декларація після звільнення) у визначений законодавством термін, тобто до 00 годин 00 хвилин 31.01.2024 року.

Таким чином ОСОБА_4 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ст. 366-3 КК України, тобто умисне неподання суб'єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції».

Допитана в судовому засіданні обвинувачена ОСОБА_4 свою вину з приводу пред'явленого їй обвинувачення визнала в повному обсязі, не заперечила того факту, що вона працювала на посаді головного спеціаліста відділу кадрового забезпечення та роботи з персоналом Компаніївської селищної ради та не подала декларацію після звільнення, шляхом заповнення відповідної форми на веб-сайті Національного агентства в Реєстрі. У вчиненому щиро кається, просить суворо не карати.

Показання обвинуваченої ОСОБА_4 є послідовними, логічними і не викликають у суду сумніву щодо правильності розуміння обвинуваченої змісту обставин кримінального правопорушення, добровільності та істинності її позиції.

На підставі ч. 3 ст. 349 КПК України, враховуючи повне визнання обвинуваченою своєї вини, а також те, що всі учасники процесу не оспорюють всі обставини справи, за згодою учасників судового провадження, судом визнано недоцільним подальше дослідження доказів, стосовно тих обставин провадження, які ніким не оспорюються. Судом з'ясовано, що обвинувачена та інші учасники правильно розуміють зміст цих обставин, сумніву в добровільності та істинності їх позицій немає. Сторонам судового провадження роз'яснено, що в такому випадку вони будуть позбавленні права оскаржувати ці обставини в апеляційному порядку.

Суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_4 у скоєнні нею злочину, а її дії правильно кваліфіковано за ст. 366-3 КК України, як умисне неподання суб'єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції»

При вирішенні питання про призначення покарання, суд, відповідно до статей 65-67 КК України, враховує ступінь тяжкості скоєного злочину, особу обвинуваченого та обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання.

Обвинувачена вчинила злочин, який відповідно до вимог ст. 12 КК України є нетяжким злочином.

Обставинами, що пом'якшують покарання обвинуваченої, відповідно до ст. 66 КК України, є щире каяття.

Обставин, що обтяжують покарання обвинуваченої, відповідно до ст. 67 КК України, судом не встановлено.

Вивченням особи обвинуваченої встановлено, що ОСОБА_4 раніше до кримінальної відповідальності не притягувалася, на обліку у лікаря психіатра та нарколога не перебуває, одружена, має на утриманні неповнолітнього та малолітнього синів, вину визнала, щиро розкаялася у скоєному.

З досудової доповіді органу пробації встановлено, що результати оцінки ризику вчинення повторного кримінального правопорушення ОСОБА_4 , її імовірної небезпеки для суспільства свідчать про можливість виправлення особи без ізоляції від суспільства. Зважаючи на проведену оцінку ризиків вчинення повторного правопорушення у випадку прийняття судом рішення про звільнення від відбування покарання з випробуванням, вважають доцільним крім обов'язків, передбачених ч. 1 ст. 76 КК України, покласти на особу додатковий обов'язок, передбачений ч. 3 ст. 76 КК України, зокрема: виконати заходи, передбачені пробаційною програмою.

Враховуючи ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, даних про особу обвинуваченої, обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_4 покарання в межах санкції статті закону, за якою вона притягується до кримінальної відповідальності у вигляді штрафу з позбавленням права обіймати посади пов'язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.

Дане покарання на переконання суду, відповідатиме його меті, гуманності, справедливості і не потягне за собою порушення засад виваженості, що включає наявність розумного балансу між охоронюваними інтересами суспільства та правами особи, яка притягається до кримінальної відповідальності через призму того, що втручання держави в приватне життя особи повинно спрямовуватись на досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та потребою захисту основоположних прав особи, - воно має бути законним (несвавільним), пропорційним (не становити надмірного тягаря для особи).

По матеріалам кримінального провадження цивільний позов не заявлявся.

Процесуальні витрати в кримінальному провадженні та речові докази відсутні.

Запобіжний захід відносно ОСОБА_4 не обирався.

Керуючись ст. ст. 368, 370, 373, 374 КПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

ОСОБА_4 визнати винуватою у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого статтею 366-3 Кримінального кодексу України та призначити покарання у виді штрафу в розмірі двох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 42 500,00 грн (сорок дві тисячі п'ятсот гривень 00 копійок) з позбавленням права обіймати посади пов'язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування строком на 1 (один) рік.

Вирок може бути оскаржено до Кропивницького апеляційного суду через Компаніївський районний суд Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Копію вироку негайно після проголошення вручити обвинуваченій, її захиснику, прокурору.

Суддя ОСОБА_1