Справа № 544/1121/25
пров. № 3/544/372/2025
Номер рядка звіту 156
15 липня 2025 року суддя Пирятинського районного суду Полтавської області Ощинська Ю.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , не працюючого, посвідчення водія НОМЕР_1 , паспорт серія НОМЕР_2 виданий Московським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 15.11.2001, ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , протягом року до адміністративної відповідальності не притягувався,
за ч. 4 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП),
Водій ОСОБА_1 27.04.2025 о 11 годині 30 хвилин на 155 км. автодороги М 0З Київ-Харків-Довжанський керуючи автомобілем DAF, номерний знак НОМЕР_4 у складі з напівпричепом Kogel, номерний знак НОМЕР_5 (власник ТОВ САНОІЛ), будучи причетним до дорожньо-транспортної пригоди, вживав алкогольні напої (пиво) після скоєння дорожньо-транспортної пригоди, і тому повинен нести адміністративну відповідальність за ч. 4 ст. 130 КУпАП, якою передбачено покарання за вживання особою, яка керувала транспортним засобом, після дорожньо-транспортної пригоди за її участю алкоголю, наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого огляду.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
15.07.2025 від захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 адвоката Гарькавої Н.О. надійшло клопотання про закриття адміністративного провадження, з підстав викладених в останньому. Захисник зазначила, що її підзахисний вину не визнає, а також про недопустимість роздруківки газоаналізатора Drager по причині висвітлення на його екрані результату проходження тесту на наявність алкоголю у виді п'яти стрілочок направлених вгору, в той час як у інструкції до вказаного прибору перевищення норми відображається трьома стрілочками направленими вгору.
Згідно зі ст. 268 КУпАП при розгляді справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема ч. 4 ст. 130 КУпАП, присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, є необов'язковою.
За правилами ч. 1 ст. 276 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення розглядаються за місцем їх вчинення.
Відповідно до ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення може бути розглянута за відсутності особи, що притягується до адміністративної відповідальності, за наявності її належного повідомлення в матеріалах справи та якщо на момент розгляду справи від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, вивчивши клопотання представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суддя зазначає наступне.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Також, постанова судді згідно ст. 283 КУпАП має ґрунтуватися на обставинах, установлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Розглядаючи справу про адміністративне правопорушення суд, відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, повинен з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші факти, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Судом встановлено, що на розгляді, за головуванням іншого складу Пирятинського районного суду, знаходилися на розгляді матеріали, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності. Так, 27.04.2025 о 11-30 год на 155 км а/д Київ-Харків-Довжанський, керуючи транспортним засобом DAF FT XF 105.460, н.з. НОМЕР_4 , у складі з напівпричепом KOGEL S 24-1, н.з. НОМЕР_5 , що належить ТОВ «САНОІЛ», перед перестроюванням не впевнився, що це буде безпечним та не надав перевагу в русі транспортному засобу JEEP PATRIOT, н.з. НОМЕР_6 , під керуванням водія ОСОБА_2 , який рухався в попутному напрямку в крайній лівій смузі. Внаслідок чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками, чим порушив п. 10.1 ПДР України.
Крім того, водій ОСОБА_1 27 квітня 2025 року о 11-30 год на 155 км а/д Київ-Харків-Довжанський, керуючи транспортним засобом DAF FT XF 105.460, н.з. НОМЕР_4 , у складі з напівпричепом KOGEL S 24-1, н.з. НОМЕР_5 , будучи учасником дорожньо-транспортної пригоди, залишив місце події, чим порушив п. 2.10.а ПДР України.
Обставини викладені вище знайшли своє підтвердження у постанові Пирятинського районного суду Полтавської області від 12.06.2025 якою ОСОБА_1 було визнано винуватим у вчиненні правопорушень, передбачених ст. 122-4, 124 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу, що має місце у Єдиному державному реєстрі судових рішень та 24.06.2025 набрала законної сили.
Положенням ч. 4 ст. 130 КУпАП передбачено притягнення до адміністративної відповідальності за вживання особою, яка керувала транспортним засобом, після дорожньо-транспортної пригоди за її участю алкоголю, наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого огляду.
Згідно п. 1.3.Правил дорожнього руху України учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Пункт 1.9.Правил дорожнього руху України передбачає, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до п. 2.10 є ПДР України у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний: до проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки).
Згідно пункту 2 розділу І «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом МВС України, МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 року (далі по тексту Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Відповідно до вимог ст.266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Вина у вчиненні адміністративного правопорушення ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 313404 від 27.04.2025, чеком Драгер, яким зафіксовано результати проведення тесту на стан алкогольного сп'яніння, матеріалами відеозапису, актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів.
При цьому вищевказані докази повністю узгоджуються з відеозаписами події, які долучені до матеріалів справи.
Так з долученого до матеріалів справи відеозапису вбачається, що після того як працівники поліції встановили особу, що причетна до скоєння ДТП, при безперервній відеофіксація перебігу подій у відповідності до вимог ст. 266 КУпАП, було проведено огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку водія ОСОБА_1 , результат тесту позитивний «п'ять стрілок угору». Вказані обставини стали підставою для складання протоколу за ч. 4 ст. 130 КУпАП.
Водночас на відеофрагменті після проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку ОСОБА_1 підтвердив факт вживання спиртного після дорожньо-транспортної пригоди.
При цьому, як було вже зазначено та вбачається із протоколу результату вимірювань, роздрукованого з принтеру до газоаналізатору «Drager Alcotest 7510 OIML», він замість результатів у проміле, показав позначки у виді п'ятьох стрілок вгору.
Водночас, відповідно до розділу «Технічні дані» Настанови з експлуатації до газоаналізатору «Drager Alcotest 7510 OIML», вказаний прилад має діапазон вимірювання, це масова концентрація алкоголю у видихуваному повітрі, що вимірюється у мг/л та становить від 0,00 до 3,00 мг/л, а також масова концентрація алкоголю у крові, що вимірюється у проміле (‰) та становить від 0 до 6,0 ‰. Таким чином, згідно з технічними характеристиками, газоаналізатор «Drager Alcotest 7510 OIML» більший показник, ніж той, що гранично допустимим на табло, показати не здатен.
З наведеного вбачається, що у разі перевищення зазначених показників у видихуваному повітрі особою, до якої застосовується вказаний газоаналізатор, технічний прилад не здатен видати результат у «мг/л», чи у «‰», у разі перевищення показників визначених технічними характеристиками приладу.
У цьому випадку, відповідно до Настанови до газоаналізатору «Drager Alcotest 7510», діапазон індикації ідентичний вимірювальному діапазону та якщо результат виходить за межі вимірювального діапазону, на дисплей виводяться три стрілки, що вказують на перевищення діапазону приладу, оскільки він не здатен відобразити концентрацію алкоголю у вимірювальних одиницях та видати результат на табло.
Тобто, як вбачається із обставин справи, до ОСОБА_1 працівниками поліції було застосовано газоаналізатор «Drager Alcotest 7510 OIML», який після подачі звукового сигналу про правильність проведення тесту, видав результат «п'ятьох стрілок угору», що означає лише те, що концентрація алкоголю у крові останнього (оскільки прилад налаштований на показники проміле) значно перевищувала гранично допустиму концентрацію, на яку максимально може бути налаштований прилад.
Різна кількість стрілочок направлених вгору у інструкції та на табло прибору газоаналізатору «Drager Alcotest 7510 OIML» не може слугувати підставою визнання таких результатів незаконними, адже це лише технічна особливість прибору, яка не впливає на суть результату(визначення перевищення гранично допустимої концентрації).
При цьому, даних про некоректну роботу приладу, похибки у вимірюванні та порушення процедури огляду, про що вказується у клопотанні адвоката, матеріали справи не містять. Не вказував про такі обставини і сам ОСОБА_1 під час огляду.
Судом також встановлено, що матеріали справи не містять беззаперечних доказів порушення поліцейськими законодавства при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, як і не містять жодних даних, які б свідчили про упередженість працівників поліції. Протокол складений в установленому законом порядку, з дотриманням вимог ст.ст. 256, 266 КУпАП, та положень «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», затвердженої наказом МВС України №1395 від 07.11.2015 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.11.2015р. за №1408/27853 (з внесеними змінами).
Підстави, які б давали можливість суду вважати, що вищевказані докази, надані поліцейським, є сумнівними та неправдивими, відсутні, оскільки вони узгоджуються між собою та є такими, що повністю відповідають обставинам справи.
Обставин, які б підтверджували, що поліцейські допустили грубе порушення вимог закону при проведенні вищевказаної дії та складанні протоколу судом не встановлено.
Крім того суд вказує, що протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою державою особою, і в матеріалах справи відсутні докази оскарження дій посадової особи, що їх складала, в порядку, передбаченому чинним законодавством.
З огляду на вищевикладене, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а їх сукупність - з точки зору достатності та взаємозв'язку, враховуючи, що вина ОСОБА_1 підтверджується наявними в справі матеріалами, суд приходить до висновку про доведеність вини останнього у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 130 КУпАП.
При цьому ОСОБА_1 та його захисник не надали доказів на спростування своєї вини у вчиненні вищевказаного адміністративного правопорушення.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).
Обираючи вид стягнення правопорушникові, враховується характер вчинених правопорушень, особа правопорушника, ступінь його вини та майновий стан.
На підставі викладеного, суд вважає вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 130 КУпАП доведеною, у зв'язку з чим його необхідно притягнути до адміністративної відповідальності.
При визначенні міри адміністративного стягнення ОСОБА_1 суд, відповідно до ст. 33 КУпАП враховує характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність правопорушника.
Відповідності до положень ст.ст. 34, 35 КУпАП обставин, що обтяжують та пом'якшують відповідальність правопорушника, судом не встановлено.
Враховуючи те, що адміністративне стягнення є не тільки мірою відповідальності, але й служить вихованню особи, яка скоїла правопорушення, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 стягнення, передбачене санкцією ч. 4 ст. 130 КУпАП, у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 3 (три) роки.
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. 40-1, ч. 4 ст. 130, ст.ст. 283, 284 КУпАП, суд
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на день розгляду справи складає 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень на користь держави, отримувач коштів: ГУК у Полт.обл/Полтавська/21081300, код отримувача (ЄДРПОУ): 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), код банку (МФО): 899998, номер рахунку UA048999980313050149000016001, код класифікації доходів бюджету 21081300, найменування коду класифікації доходів бюджету - адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки.
У разі несплати добровільно штрафу протягом 15 днів з дня вручення копії постанови, при примусовому виконанні постанови суду згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф підлягає стягненню у подвійному розмірі.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок на рахунок отримувача ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду. Постанову може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП, при застосуванні заходів примусового впливу за адміністративні правопорушення шляхом реалізації повноважень щодо нагляду за додержанням законів при застосуванні заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Ю.О.Ощинська