Справа №758/7812/24 Суддя І інстанції Ковбасюк О.О.
Провадження№33/824/1710/2025 Суддя суду апел. інст.- Кепкал Л.І.
07 липня 2025 року суддя судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду Кепкал Л.І., за участю представників Енергетичної митниці Носко Ю.О., Швед А.О., Гереги К.М., представника особи яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Письменної, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою представника митниці - головного державного інспектора відділу провадження у справах про порушення митних правил управління боротьби з контрабандою та порушенями митних правил Енергетичної митниці Швед А. на постанову судді Подільського районного суду м. Києва від 22 січня 2025 року щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , керівника ТОВ «ГТС Трейдінг Україна»,
за ознаками порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України,
Відповідно до протоколу про порушення митних правил №0070/90300/2024, 17.02.2023 та 11.03.2023 через пункт пропуску «Ягодин-Дорогуск», відділи митного оформлення №№3-6 митного поста «Ягодин» Волинської митниці з Латвійської Республіки через митний кордон України на адресу підприємства ТОВ «ГТС Трейдінг Україна» (Україна, 46007, Тернопільська обл., м. Тернопіль, вул. Текстильна, буд.30, код ЄДРПОУ 44744228) був переміщений товар «Газ нафтовий, скраплений, для автомобільного транспорту, зимовий тип (клас А)» загальною вагою 37 620 кг, 69,926 тис. л при 15 град. С та загальною вартістю 16 837,80 Євро (що за офіційним курсом валют НБУ станом на моменти перетину кордону дорівнює 653 986,17 грн).
Переміщення через державний кордон України відбувалось на підставі:
- сертифіката (паспорта) якості №162615_4912929 від 01.02.2023;
- рахунків-проформ №GTS-P-57 від 09.02.2023 та №230390181 від 01.03.2023;
- рахунків фактур (інвойсів) №GTS-0258 від 15.02.2023 та №300001 від 09.03.2023;
- міжнародних автомобільно-транспортних документів №LV-23MN-000000363 від 15.02.2023 та №LV-23100645 від 06.03.2023.
Вказані товари були оформлені в Енергетичній митниці за митними деклараціями типу IМ40ЕА №23UA903040002695U2 від 17.02.2023 та типу ІМ 40ДЕ №23UA903200004751U4 від 13.03.2023.
Поставка товару відбувалася в рамках зовнішньоекономічних контрактів №038 від 27.01.2023 та №21/02-2023 від 21.02.2023.
Зазначені контракти були укладені між ТОВ «ГТС Трейдінг Україна» в особі директора ОСОБА_1, чеським підприємством PPS GROUP s.r.o. (Sazovicka 457/20, 155 21 Praha 55, Czech Republic) в особі директора Світлани Стриха та швейцарським підприємством GTS Trading AG (Aegeristrasse 5, 6300 Zug, Switzerland) в особі члена правління Геннадія Гуца.
Відповідно до умов контрактів продавець продає покупцеві товари - нафтопродукти, якість яких має відповідати чинному на момент відвантаження ТУ, зазначеному в сертифікаті (паспорті) якості, виданому виробником або продавцем, або незалежною лабораторією.
На виконання статті 198 Митного кодексу (далі - МК) України, митним брокером - ФОП ОСОБА_3 до митних органів було подано сертифікат (паспорт) якості №162615_4912929 від 01.02.2023, виданий заводом-виробником «Orlen Lietuva».
01.03.2023 Енергетична митниця отримала від представництва АТ «Orlen Lietuva» в Україні лист №62 від 17.02.2023 щодо фактів використання постачальниками палива підроблених сертифікатів якості компанії.
З метою перевірки законності ввезення товарів «Газ нафтовий, скраплений, для автомобільного транспорту, зимовий тип (клас А)», які надійшли на адресу ТОВ «ГТС Трейдінг Україна», зокрема, справжності/дійсності сертифіката (паспорта) якості №162615_4912929 від 01.02.2023 Енергетичною митницею був направлений запит до Представництва АТ «Orlen Lietuva» в Україні (вих. №7.6/7.6-20.3/13/240 від 15.01.2024).
За результатами опрацювання відповіді, наданої Public Company «Orlen Lietuva» за №D2(12.11-9)-339 від 09.02.2024 було встановлено, що зазначений сертифікат (паспорт) якості видавався відправнику (Latvijas propana gaze SIA) товару «Газ нафтовий, скраплений, для автомобільного транспорту, зимовий тип (клас А)» на 19 420 кг.
Однак фактично ТОВ «ГТС Трейдінг Україна» з наданням сертифікату якості №162615_4912929 від 01.02.2023 було ввезено на митну територію України 37 620 кг, що на 18 200 кг перевищує кількість відвантаженого Latvijas propana gaze SIA товару.
Відповідно до частини 2 статті 459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Згідно з даними карти обліку особи, яка здійснює операції з товарами, керівником ТОВ «ГТС Трейдінг Україна» є ОСОБА_1 .
Статтею 65 Господарського кодексу України передбачено, що керівник підприємства без доручень діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і вирішує питання діяльності підприємства.
На запрошення Енергетичної митниці №7.6-3/20/13/1365 від 21.03.2024 ОСОБА_1 не з'явився.
Згідно з інформацією, розміщеною в АСМО «Інспектор» ПК «Провадження у справах про ПМП» встановлено, що ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, відповідальність за які передбачена статтями 482, 483 МК України, не притягувався.
Таким чином, керівником ТОВ «ГТС Трейдінг Україна» ОСОБА_1 вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «Газ нафтовий, скраплений, для автомобільного транспорту, зимовий тип (клас А)», з приховуванням від митного контролю у кількості 18 200 кг вартістю 8 008 Євро, що в перерахунку згідно з офіційних курсів валют, чинних на дату перетину кордону, дорівнює 309 269,76 грн, шляхом надання до митного органу як підстави для переміщення документів, що містять неправдиві відомості щодо ваги (кількості) товару.
Виходячи з вищевикладеного, в діях керівника ТОВ «ГТС Трейдінг Україна» ОСОБА_1 наявні ознаки правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 483 МК України.
Постановою судді Подільського районного суду м. Києва від 22 січня 2025 року провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених ч.1 ст. 483 Митного кодексу України, закрито на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Закриваючи провадження у справі, суд першої інстанції зазначив, що митним органом не надано належних доказів умисного переміщення товару чи наміру умисно перемістити товар через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товару документів, що містять неправдиві відомості щодо ваги товару, у зв'язку з чим дійшов висновку про недоведеність також умислу ОСОБА_1 на вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, представник Енергетичної митниці Швед А. подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Подільського районного суду м. Києва від 22.01.2025 та прийняти нову постанову про визнання директора ТОВ «ГТС Трейдінг Україна» ОСОБА_1 винним в порушенні митних правил за ч. 1 ст. 483 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів (309 269,76 грн.) - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказує, що суд не повно з'ясував усі обставини справи, оскільки у матеріалх справи містяться належні та допустимі докази, які беззаперечно вказують на вчинення директором ТОВ «ГТС Трейдінг Україна» ОСОБА_1 адміністративного правопорушення.
В доповненнях до апеляційної скарги апелянт вказує, що суд самостійно, безпідставно та з невідомих причин змінив об'єктивну сторону вчиненого ОСОБА_1 порушення митних правил з «… переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному орагу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо ваги (кількості) товару» на «… переміщення або дія, спрямовані на переміщення через митний кордон України товарів з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів документів, які були одержані незаконним шляхом» і надав оцінку доказам, наявним у матеріалах справи, із врахуванням змін.
Натомість, як вказує апелянт, енергетичною митницею надано беззаперечний доказ того, що ТОВ «ГТС Трейдінг Україна» подано сертифікат (паспорт) якості від 01.02.2023 №162615_4912929, виданий заводом-виробником «Orlen Lietuva» на кількість товару, що не відповідає тій, яка була випіщена у вільний обіг на території України, а саме лист Public Company «Orlen Lietuva» від 09.02.2024 № D2(12.11-9)-339.
При цьому, як зазначає апелянт, суд першої інстанції, посилаючись на вищезазначений лист, робить висновок лише про те, що компанія підтвердила видачу такого сертифікату, зовсім не беручи до уваги той факт, що сертифікат (паспорт) якості від 01.02.2023 №162615_4912929 видавався на зовсім іншу вагу, про що і зазначено в протоколі про порушення митних правил.
Апелянт також вказує, що саме директором ТОВ «ГТС Трейдінг Україна» ОСОБА_1 до митних органів України надавася сертифікат (паспорт) якості від 01.02.2023 №162615_4912929, виданий заводом-виробником «Orlen Lietuva» на кількість товару, що не відповідає тій, яка була випіщена у вільний обіг на території України, а тому саме ОСОБА_1 є суб'єктом даного правопорушення.
Як зазначає апелянт, фактично ТОВ «ГТС Трейдінг Україна» з наданням сертифікату (паспорту) якості 01.02.2023 №162615_4912929 було ввезено 37 620 кг, що на 18 200 кг більше ніж продано (відвантажено) компанією «Orlen Lietuva» підприємству SIA «Orlen Latvija» товару. Фактично на товар «газ» у кількості 18 200 кг відсутні документи на якість цього газу та на його походження.
Від представника ОСОБА_1 адвоката Письменної Н.В. надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому вона, вказуючи на відсутність в діях ОСОБА_1 суб'єктивної сторони правопорушення, яка характеризується прямим умислом, відсутність об'єктивної сторони правопорушення, відсутність підстав для порушення справи про порушення митних правил, невідповідність протоколу про порушення митних правил вимогам МК України, просить апеляційну скаргу Енергетичної митниці залишити без задоволення.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників Енергетичної митниці, які підтримали апеляційну скаргу та просили її задовольнити, думку представника ОСОБА_1 - адвоката Письменної Н.В., яка заперечувала проти задоволення апеляційної скарги та просила відмовити в її задоволенні, перевіривши матеріали справи та вивчивши зміст апеляційної скарги, вважаю що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.ст. 245, 280 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Статтею 489 МК України встановлено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також інші обставини, які мають значення для справи.
Відповідно до ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Під час апеляційного розгляду встановлено, що17.02.2023 та 11.03.2023 через пункт пропуску «Ягодин-Дорогуск», відділи митного оформлення №№3-6 митного поста «Ягодин» Волинської митниці з Латвійської Республіки через митний кордон України на адресу підприємства ТОВ «ГТС Трейдінг Україна» (Україна, 46007, Тернопільська обл., м. Тернопіль, вул. Текстильна, буд.30, код ЄДРПОУ 44744228) був переміщений товар «Газ нафтовий, скраплений, для автомобільного транспорту, зимовий тип (клас А)» загальною вагою 37 620 кг, 69,926 тис. л при 15 град. С та загальною вартістю 16 837,80 Євро (що за офіційним курсом валют НБУ станом на моменти перетину кордону дорівнює 653 986,17 грн).
Переміщення через державний кордон України відбувалось на підставі:
- сертифіката (паспорта) якості №162615_4912929 від 01.02.2023;
- рахунків-проформ №GTS-P-57 від 09.02.2023 та №230390181 від 01.03.2023;
- рахунків фактур (інвойсів) №GTS-0258 від 15.02.2023 та №300001 від 09.03.2023;
- міжнародних автомобільно-транспортних документів №LV-23MN-000000363 від 15.02.2023 та №LV-23100645 від 06.03.2023.
Вказані товари були оформлені в Енергетичній митниці за митними деклараціями типу IМ40ЕА №23UA903040002695U2 від 17.02.2023 та типу ІМ 40ДЕ №23UA903200004751U4 від 13.03.2023.
Поставка товару відбувалася в рамках зовнішньоекономічних контрактів №038 від 27.01.2023 та №21/02-2023 від 21.02.2023.
Зазначені контракти були укладені між ТОВ «ГТС Трейдінг Україна» в особі директора ОСОБА_4 , чеським підприємством PPS GROUP s.r.o. (Sazovicka 457/20, 155 21 Praha 55, Czech Republic) в особі директора Світлани Стриха та швейцарським підприємством GTS Trading AG (Aegeristrasse 5, 6300 Zug, Switzerland) в особі члена правління Геннадія Гуца.
Митним брокером - ФОП ОСОБА_3 до митних органів було подано сертифікат (паспорт) якості №162615_4912929 від 01.02.2023, виданий заводом-виробником «Orlen Lietuva».
01.03.2023 Енергетична митниця отримала від представництва АТ «Orlen Lietuva» в Україні лист №62 від 17.02.2023 щодо фактів використання постачальниками палива підроблених сертифікатів якості компанії.
З метою перевірки законності ввезення товарів «Газ нафтовий, скраплений, для автомобільного транспорту, зимовий тип (клас А)», які надійшли на адресу ТОВ «ГТС Трейдінг Україна», зокрема, справжності/дійсності сертифіката (паспорта) якості №162615_4912929 від 01.02.2023 Енергетичною митницею був направлений запит до Представництва АТ «Orlen Lietuva» в Україні (вих. №7.6/7.6-20.3/13/240 від 15.01.2024).
За результатами опрацювання відповіді, наданої Public Company «Orlen Lietuva» за №D2(12.11-9)-339 від 09.02.2024 було встановлено, що зазначений сертифікат (паспорт) якості видавався відправнику (Latvijas propana gaze SIA) товару «Газ нафтовий, скраплений, для автомобільного транспорту, зимовий тип (клас А)» на 19 420 кг.
Однак фактично ТОВ «ГТС Трейдінг Україна» з наданням сертифікату якості №162615_4912929 від 01.02.2023 було ввезено на митну територію України 37 620 кг, що на 18 200 кг перевищує кількість відвантаженого Latvijas propana gaze SIA товару.
Таким чином, керівником ТОВ «ГТС Трейдінг Україна» ОСОБА_1 вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «Газ нафтовий, скраплений, для автомобільного транспорту, зимовий тип (клас А)», з приховуванням від митного контролю у кількості 18 200 кг вартістю 8 008 Євро, що в перерахунку згідно з офіційних курсів валют, чинних на дату перетину кордону, дорівнює 309 269,76 грн, шляхом надання до митного органу як підстави для переміщення документів, що містять неправдиві відомості щодо ваги (кількості) товару.
Згідно п.6 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» №8 від 03.06.2005 року, підставою для переміщення предметів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митниці на пропуск предметів через митний кордон. Законодавчими актами встановлено, що це можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, товарно-супровідні документи, інвойс, дозвіл відповідних державних органів тощо. Незаконно одержаними слід визнавати документи, які особа отримала за відсутності законних підстав або з порушенням установленого порядку.
Так, відповідно до абз. 4 п. 6 даної Постанови документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені, чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння, як конкретне адміністративне правопорушення.
Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 483 МК України відповідальність настає за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, у тому числі шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів, чи документів одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги або кількості, країни походження, відправника або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.
Об'єктивною стороною правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, розуміється активна поведінка (вчинок) особи.
Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів, документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що можливо містять ознаки підробки.
Суб'єктивна сторона вказаного правопорушення характеризується прямим умислом, тобто усвідомленням особою, яка вчинила правопорушення, характеру незаконного переміщення товарів через митну територію України.
Таким чином, аналіз вищенаведених норм закону дає підстави вважати, що склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 483 МК України, полягає саме в умисному переміщенні товару через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товару підроблених документів, які містять неправдиві дані.
При цьому, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, при вирішенні питання щодо достатності встановлених під час змагального судового розгляду доказів для визнання особи винуватою суди мають керуватися стандартом доказування поза розумним сумнівом, який застосовується при оцінці доказів і полягає у тому, що такі докази можуть випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.
Так, відповідно до п. 43 ст. 4 МК України посадовими особами підприємств є керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання такими підприємствами вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними в установленому порядку.
Директор ТОВ «ГТС Трейдінг України» ОСОБА_1 відповідно до ст. 65 Господарського кодексу України, як керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і вирішує питання діяльності підприємства.
Матеріалами справи встановлено, що саме директор ТОВ «ГТС Трейдінг України» ОСОБА_1 , як імпортер товару, вчиняв активні дії щодо ввезення, митного оформлення нафотопродуктів та у подальшому введення його в обіг на ринку України та несе відповідальність за її відповідність вимогам Технічного регламенту, а тому саме останнім вчинено дії спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «газ» у кількості 18 200 кг, вартістю 309 269,76 грн. грн з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу, як підстави для переміщення документів, що містять неправдиві відомості щодо кількості (ваги) товару та його походження у цій кількості.
Керівник є посадовою особою та відповідальним за здійснення контролю за додержанням вимог митного (податкового) законодавства України під час здійснення зовнішньоекономічної діяльності ТОВ «ГТС Трейдінг Україна» та несе юридичну відповідальність згідно Митного кодексу України та інших законодавчих актів України за достовірність (законність) документів, а також достовірність, точність, правдивість даних про товари, та іншої інформації, яка міститься в документах, що надаються виконавцю для митного оформлення товарів.
Замовлення (поставку в україну) газу у чеського підприємства PPS GROUP s.r.o. та у швейцарського підприємства GTS Trading AG (продавця) здійснював саме директор ТОВ «ГТС Трейдінг Україна» ОСОБА_5 на підставі зовнішньоекономічних контрактів від 27.01.2023 №038 та від 21.02.2023 №21/02-2023. Також саме ОСОБА_1 до митних органів України подав сертифікат (паспорт) якості від 01.02.2023 №162615_4912929, згідно з яким компанією «Orlen Lietuva» продана інша кількість товару, ніж та, яка була випущена у вільний обіг на території України. Усі питання організації перевезення, оформлення та подачі документів, виконання зобов'язань за контрактом, тощо лежить виключно на площині господарських правовідносин між ТОВ «ГТС Трейдінг Україна» та його контрагентами. Таким чином, саме ОСОБА_1 є суб'єктом даного правопорушення.
Об'єктивною стороною даного правопорушення є вчинення директором ТОВ «ГТС Трейдінг України» ОСОБА_1 дій, спрямованих на переміщення через митний кордон України товару газ» у кількості 18 200 кг, вартістю 309 269,76 грн. з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу, як підстави для переміщення документів, що містять неправдиві відомості щодо кількості (ваги) товару та його походження у цій кількості.
ТОВ «ГТС Трейдінг Україна» з використанням сертифіката (паспорта) якості від 01.02.2023 року № 162615_4912929 фактично ввезло на митну територію України зазначений товар у кількості 37 620 кг, що на 18 200 кг перевищує кількість відвантаженого Latvijas propana gaze SIA товару.
Дії посадової особи - директора ТОВ «ГТС Трейдінг України» ОСОБА_1 , як імпортера характеризуються умисною формою вини, які полягають у наступному.
Відповідно ч. 1, 2 ст. 36 Митного кодексу України, країна походження товару визначається з метою оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, застосування до них заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, заборон та/або обмежень щодо переміщення через митний кордон України, а також забезпечення обліку цих товарів у статистиці зовнішньої торгівлі. Країною походження товару вважається країна, в якій товар був повністю вироблений або підданий достатній переробці відповідно до критеріїв, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1, 6 ст. 43 Митного кодексу України, документами, що підтверджують країну походження товару, є сертифікат про походження товару, засвідчена декларація про походження товару, декларація про походження товару, сертифікат про регіональне найменування товару. Декларація про походження товару - це письмова заява про країну походження товару, зроблена у зв'язку з вивезенням товару виробником, продавцем, експортером (постачальником) або іншою компетентною особою на комерційному рахунку чи будь-якому іншому документі, який стосується товару.
Відповідно до відповіді Public Company «Orlen Lietuva» від 09.02.2024, сертифікат (паспорт) якості від 01 лютого 2023 року № 162615_4912929 виданий на партію товару «газ нафтовий скраплений для автомобільного транспорту» у кількості 19,420 тон.
Кожна партія зрідженого газу, що вводиться в обіг в Україні повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива, який підтверджує фізико-хімічні характеристики товару. Також цей паспорт якості видається на конкретну партію товару (кількість товару) і тільки виробник може зазначити дані щодо кількості та іншу інформацію у цьому паспорті, в іншому випадку продавець, який об'єднав різні продукти, був зобов'язаний надати власний сертифікат якості, а не використовувати сертифікат, який виданий виробником на конкретну партію товару.
ТОВ «ГТС Трейдінг Україна» з використанням сертифікату якості від 01 лютого 2023 року № 162615_4912929 на митну територію України фактично ввезено зазначений товар у кількості 37 620 кг, що на 18 200 кг більше, ніж продано (відвантажено) компанією «Orlen Lietuva» підприємству SIA «Orlen Latvija».
Фактично на товар «газ скраплений вуглеводний» у кількості 18 200 кг тон відсутні документи, які б підтверджували якість цього товару та його походження.
Отже, директор ТОВ «ГТС Трейдінг України» ОСОБА_1 чітко розумів та усвідомлював характер протиправної дії, ввів в обіг «газ скраплений вуглеводний» у кількості 18 200 кг невідомого походження та з невідомими фізико-хімічними характеристиками на підставі документів, що містять неправдиві відомості та свідомо припускав настання шкідливих наслідків (складання протоколу про ПМП, завдання шкоди населенню, державі), відтак вказане порушення митних правил вчинено саме умисно.
Таким чином, досліджені апеляційним судом докази свідчать про помилковість висновків судді суду першої інстанції про відсутність в діяннях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, відтак доводи апеляційної скарги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Законом України від 21 листопада 2023 року № 3475-IX «Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо врегулювання окремих питань розпорядження іноземними товарами, транспортними засобами комерційного призначення, що перебувають на митній території України під митним контролем, а також такими, що незаконно ввезені на митну територію України» внесені зміни до МК України, зокрема, згідно з підпункту 1 пункту 13 розділу I Закону, частину 1 статті 483 МК України викладено в наступній редакції:
«1. Переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, -
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю».
Указані зміни до частини 1 статті 483 МК України, відповідно до пункту 1 «Прикінцевих положень» Закону, набрали чинності 05 січня 2024 року.
Частиною 1 статті 467 МК України передбачено, що якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються митними органами або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.
З урахуванням того, що на момент розгляду апеляційним судом справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбаченого частиною 1 статті 483 МК України, законодавець привів нормативне регулювання санкції вказаної норми у відповідність із Конституцією України та указаним рішенням Конституційного Суду України, з огляду на обставини вчинених ОСОБА_1 порушень митних правил, а також з урахуванням того, що строки накладення адміністративного стягнення на теперішній час не закінчились, суд апеляційної вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в розмірі 50% вартості товару безпосереднього предмету порушення митних правил.
Частиною 1 статті 483 МК України також передбачено додаткове стягнення у вигляді з конфіскації товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил.
Зі змісту санкції указаної статті вбачається, що застосування такого додаткового стягнення є безальтернативним та безумовно має бути застосовано до особи, що притягається до адміністративної відповідальності, у разі визнання її винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 483 МК України.
Також у вказаній статті не визначено дій суду у разі якщо у матеріалах справи відсутня інформація щодо збереження таких товарів на момент розгляду справи, або якщо товар не збережено та вже випущено у вільний обіг.
Абзацом 5 пункту 14 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 03 червня 2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» роз'яснено, що якщо особу визнано винною у вчиненні правопорушення, але зазначені товари чи транспортні засоби відсутні, суддя вправі вирішити у постанові питання про стягнення їхньої вартості.
Керуючись ст. 530 Митного кодексу України, ст. 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Апеляційну скаргу представника Енергетичної митниці Швед А. - задовольнити.
Постанову судді Подільського районного суду м. Києва від 22 січня 2025 року щодо ОСОБА_1 , якою провадження у справі про порушення митних правил закрито на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП - скасувати.
Постановити нову постанову, якою ОСОБА_1 визнати винуватим у порушенні митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу розміром 50% вартості товарів безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 154634, 88 грн. з конфіскацією товару, шляхом стягнення його вартості розміром 100%.
Постанова апеляційного суду є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Л.І. Кепкал