Постанова від 15.07.2025 по справі 140/14708/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2025 рокуЛьвівСправа № 140/14708/24 пров. № А/857/15480/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

судді-доповідача -Шевчук С. М.

суддів -Кухтея Р. В.

Носа С. П.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 березня 2025 року у справі № 140/14708/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та скасування рішення,

місце ухвалення судового рішення м. Луцьк,

Розгляд справи здійснено за правиламиспрощеного позовного провадження

суддя у І інстанціїАндрусенко О.О.

дата складання повного тексту рішенняне зазначена

ВСТАНОВИВ:

І. ОПИСОВА ЧАСТИНА

ОСОБА_1 звернулася до Волинського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - відповідач ), про визнання дій протиправними щодо зменшення розміру пенсії за віком з 01.10.2024 відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ (далі - Закон №889-VІІІ) та проведення перерахунку пенсії із урахуванням довідки № 212-Ф від 17.09.2024 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, має не менше як 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державних службовців і яка на дату виходу на пенсію не перебуває на державній службі за січень 2024 року (на суму 2613,45 грн), виданої ГУ ПФУ у Волинській області; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком з 01.10.2024 відповідно до Закону №889-VІІІ з визначенням розміру пенсії відповідно до довідки від 17.09.2024 № 210-Ф (на суму 18322,90 грн) про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданої ГУ ПФУ у Волинській області, та довідки від 03.01.2024 №3-Ф (на суму 27739,93 грн) про середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2023 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, з урахуванням виплачених сум, з подальшою її виплатою та проведення індексації.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 18 березня 2025 року у справі № 140/14708/24 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та скасування рішення задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо здійснення ОСОБА_1 з 01.10.2024 перерахунку призначеної пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ з урахуванням довідок від 17.09.2024 № 210-Ф про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), від 17.09.2024 № 211-Ф про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та від 17.09.2024 № 212-Ф про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, і яка на дату виходу на пенсію не перебуває на державній службі.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01.10.2024 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII з визначенням розміру пенсії відповідно до довідки від 03.01.2024 №5-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та від 03.01.2024 № 3-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову повністю. В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що судове рішення прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

На підтвердження доводів апеляційної скарги вказує, що відповідач у спірних правовідносинах, діяв правомірно, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому його дії не можна вважати протиправними.

Позивачем поданий відзив на апеляційну скаргу, суть якого зводиться до того, що рішення суду є законним та обґрунтованим, прийнятим з дотриманням норм процесуального права, при повному та всебічному з'ясуванні судом обставин, що мають значення для справи, доведеністю обставин, що мають значення для справи. Просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду без змін.

Про розгляд апеляційної скарги відповідач та позивач повідомлені шляхом надіслання ухвали про відкриття апеляційного провадження та призначення апеляційної скарги до розгляду через електронний кабінет сервісу "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС), підтвердженням чого є відповідні дані автоматизованої системи документообігу суду.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. В силу вимог ч.4 ст.229 КАС України якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

ІІ. ОЦІНКА СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

Ухвалюючи судове рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що здійснюючи перерахунок пенсії ОСОБА_1 за віком відповідно до Закону №889-VII з 01.10.2024 з врахуванням нових довідок від 17.09.2024 №210-Ф, №211-Ф та №212-Ф відповідач діяв протиправно.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 2016 року отримувала пенсію по інвалідності відповідно до Закону №1058-ІV, про що свідчить пенсійне посвідчення серії НОМЕР_1 .

Наказом начальника ГУ ПФУ у Волинській області від 02.01.2024 №2-О звільнено ОСОБА_1 02.01.2024 з посади начальника відділу методології та організації роботи із застосування пенсійного законодавства Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг у зв'язку із виходом державного службовця на пенсію на підставі пункту 7 частини першої статті 83 Закону №889-VІІІ.

03.01.2024 ГУ ПФУ у Волинській області видані довідки про складові заробітної плати ОСОБА_1 за останньою займаною посадою «начальник відділу»:

№5-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 03.01.2024 на загальну суму 11850,00 грн;

№ 3-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2023 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, на загальну суму 27739,23 грн.

03.01.2024 позивач звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області (за місцем свого проживання) із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII, надавши документи за переліком згідно із розпискою-повідомленням, в тому числі довідки від 03.01.2024 № 3-Ф та № 5-Ф.

Як вбачається з рішення від 09.01.2024 №907640197728, ОСОБА_1 з 03.01.2024 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII; розмір пенсії було обчислено з розрахунку 60% від заробітної плати 39589,93 грн та становив 23753,96 грн (з урахуванням максимального розміру пенсія виплачувалася у розмірі 23610,00 грн).

В подальшому, з 01.10.2024 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача (підстава коригування заробітку згідно Постанови №823), в результаті якого розмір пенсії позивача становить 12561,81 грн, про що свідчить рішення про перерахунок пенсії від 23.09.2024 №907640197728.

Листом від 24.09.2024 №0300-0306-8/56537 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача, що 12.07.2024 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №823, якою внесено зміни до Порядку №622. Постановою №823 передбачено, що вона набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 01.01.2024. У зв'язку з цим, пенсії призначені згідно із Законом №889-VІІІ за зверненнями, які надійшли після 01.01.2024 переглянуті відповідно до довідок про заробітну плату, які видані згідно з додатками 1-6 Постанови № 823. Розмір пенсії з 01.10.2024 становить 12561,81 грн.

27.11.2024 позивач подала до відповідача скаргу, в якій просила, зокрема, роз'яснити причини зменшення розміру пенсії з 01.10.2024.

Листом від 04.12.2024 №16024-15850/Л-02/8-0300/24 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача про те, що з 01.01.2024 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №1409, пунктом 3 якої встановлено, що до державних органів, які провели класифікацію посад державної служби, не застосовуються схема посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році та Положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15 «Питання оплати праці працівників державних органів». Відповідно до змін внесених Постановою №823 до Порядку №622 передбачено, що для призначення пенсії державним службовцям, які працювали з 01.01.2024 в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посади яких було класифіковано, подаються довідки про: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років, які особа отримувала за останнім місцем роботи на державній службі, за формою згідно з додатком 1; розміри виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначених у середньомісячних сумах за період з 01.01.2024 до місяця звернення особи. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у січні 2024, середньомісячна сума таких виплат визначається з розрахунку виплат за січень 2024 року як за повний місяць, які особа отримувала за останнім місцем роботи згідно з додатком 2; середньомісячний розмір виплат, визначених за вибором особи, які працювали на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, і мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, за формою згідно з додатком 3. Одночасно зауважено, що внесені Постановою №823 зміни в Порядок №622, зокрема, про визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям, застосовуються з 01.01.2024. З метою забезпечення виконання положень Постанови №823 проведено перевірку прийнятих рішень за заявами про призначення (переведення) пенсій на умовах Закону №889-VІІІ, що прийняті у період з 01.01.2024, на відповідність порядку обчислення заробітної плати вимогам Постанови № 823. У зв'язку з наведеним до матеріалів пенсійної справи долучено довідки про заробітну плату, видані згідно з додатками 1-6 до даної Постанови, надані фінансово-економічним управлінням ГУ ПФУ у Волинській області листом від 19.09.2024 № 0300-0602-9/55512. Як наслідок, розмір пенсії з 01.10.2024 обчислено з розрахунку 60 % заробітної плати 20936,35 грн та становить 12561,81 грн, про що було повідомлено листом від 24.09.2024 №0300-0306-8/56537.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернулася до суду з даним позовом.

ІV. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ

Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційній скарзі, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів встановила таке.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України «Про державну службу» (далі - Закон №889-VIII).

Відповідно до пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України «Про державну службу» (далі - Закон №3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.

Зокрема, п. 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною першою статті 37 Закону №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Після 01 травня 2016 року зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України №3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, та мають передбачені вік та страховий стаж.

20.07.2024 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823, якою затверджені зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (далі - Постанова №823).

Згідно з пунктом 3 цієї Постанови, вона набирає чинності з дня її опублікування (з 20.07.2024 року) та застосовується з 01.01.2024.

Судом першої інстанції встановлено, що за заявою ОСОБА_1 від 03.01.2024 її переведено на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII.

Разом із заявою позивач подала довідку від 03.01.2024 №5-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 03.01.2024 на загальну суму 11850,00 грн та від 03.01.2024 № 3-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2023 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, на загальну суму 27739,23 грн. Вказані довідки для призначення пенсії державного службовця видані ГУ ПФУ у Волинській області та відповідають змісту та формі, встановленій Постановою №1-3 (на час звернення позивача із заявою).

Як вбачається з рішення від 09.01.2024 №907640197728, з 03.01.2024 розмір пенсії позивача було обчислено з розрахунку 60% від заробітної плати 39589,93 грн та становив 23753,96 грн (з урахуванням максимального розміру пенсія виплачувалася у розмірі 23610,00 грн).

У подальшому, відповідачем в односторонньому порядку було проведено перерахунок пенсії позивача з 01.10.2024, у зв'язку з прийняттям Постанови №823, в результаті якого розмір пенсії становить 12561,81 грн.

При цьому, відповідач з 01.10.2024 обчислив пенсію позивача з урахуванням довідок про заробітну плату, виданих ГУ ПФУ у Волинській області згідно з додатками 1, 2, 3 до Постанови №823, а саме: довідки від 17.09.2024 № 210-Ф про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на січень 2024 року на загальну суму 18332,90 грн; довідки від 17.09.2024 № 211-Ф про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з 01.01.2024 по 02.01.2024 на суму 0,00 грн; довідки від 17.09.2024 № 212-Ф про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, і яка на дату виходу на пенсію не перебуває на державній службі за січень 2024 року на загальну суму 2613,45 грн.

З наведеного слідує, що ГУ ПФУ у Волинській області здійснило позивачу з 01.10.2024 перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону №889-VIII, з урахуванням положень Постанови №823.

Згідно з пунктом 3 Постанови №823, ця постанова набирає чинності з дня її опублікування (з 20.07.2024) та застосовується з 01.01.2024.

Судом першої інстанції вірно оцінено доводи відповідача про набрання чинності Постановою №823, якою внесено зміни до Порядку №622, оскільки вказана постанова набрала чинності 20.07.2024, в той час як позивача було переведено на пенсію державного службовця з 03.01.2024.

Судом наголошено, що пенсія за віком відповідно до Закону №889-VIII призначена позивачу з 03.01.2024, тобто до внесення змін до Порядку №622, а тому реалізація її права мала здійснюватися за нормами, чинними на момент вираження нею волевиявлення у формі конкретних дій (звернення до суб'єкта владних повноважень), а розпочатий процес реалізації права, за загальним правилом, повинен бути завершений за чинним на момент початку такого процесу законом.

Відповідно до пункту 5 Порядку №622 (у редакції Постанови №823) довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

Здійснюючи перерахунок пенсії ОСОБА_1 за віком відповідно до Закону №889-VII з 01.10.2024 з врахуванням нових довідок від 17.09.2024 №210-Ф, №211-Ф та №212-Ф відповідач діяв протиправно.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.

Відповідно до статті 8 Конституції України, статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України та частини першої статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, та застосовує цей принцип з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Європейський суд з прав людини в рішенні у справі «Гарсія Руїз проти Іспанії» (рішення від 21 січня 1999 року), зокрема, зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Європейської конвенції з прав людини і зобов'язує суди викладати підстави для своїх рішень, це не можна розуміти як вимогу давати докладну відповідь на кожний аргумент.

Тому за наведених вище підстав, якими суд обґрунтував своє рішення, суд не бачив необхідності давати докладну відповідь на інші аргументи, зазначені сторонами, оскільки вони не є визначальними для прийняття рішення у справі.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 325, ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області залишити без задоволення.

Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 березня 2025 року у справі № 140/14708/24 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя С. М. Шевчук

судді Р. В. Кухтей

С. П. Нос