Постанова від 15.07.2025 по справі 260/7804/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2025 рокуЛьвівСправа № 260/7804/24 пров. № А/857/14333/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

судді-доповідача -Шевчук С. М.

суддів -Кухтея Р. В.

Носа С. П.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Державного підприємства “Документ» на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 17 березня 2025 року у справі № 260/7804/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України, Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області в особі Мукачівського відділу № 2 Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області, Державного підприємства "ДОКУМЕНТ" про визнання дії та бездіяльності протиправними,

місце ухвалення судового рішення м.Ужгород

Розгляд справи здійснено за правиламиспрощеного позовного провадження

суддя у І інстанціїРейті С.І.

дата складання повного тексту рішенняне зазначена

ВСТАНОВИВ:

І. ОПИСОВА ЧАСТИНА

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 17 березня 2025 року у справі № 260/7804/241 позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної міграційної служби України (м. Київ, вул. Володимирська, буд. 9 код ЄДРПОУ 37508470), Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області в особі Мукачівського відділу № 2 Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Івана Коршинського, буд.12А код ЄДРПОУ 37809328 ), Державного підприємства “Документ» в особі відокремленого підрозділу філії в м. Кельн (Німеччина)( м. Київ, вул. Довнар-Запольського, буд. 8 код ЄДРПОУ 32735236), про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Державного підприємства “Документ» в особі відокремленого підрозділу - філії у Федеративній Республіці Німеччина щодо не видачі ОСОБА_1 паспорту громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_2 , дата видачі: 13.05.2024, дійсний до: 13.05.2034, орган, що видав: 2129.

Зобов'язано Державне підприємства “Документ» в особі відокремленого підрозділу - філії у Федеративній Республіці Німеччина видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_2 , дата видачі: 13.05.2024, дійсний до: 13.05.2034, орган, що видав: 2129, в порядку та на підставі вимог законодавства України, яке було чинне на момент звернення з заявою про його оформлення - 20.03.2024.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції відповідач Державне підприємство “Документ» звернулося з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині вимог що були задоволені та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю. В обґрунтування апеляційної скарги вказує, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

В доводах апеляційної скарги вказує, що в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, які б підтверджували факт особистого звернення позивача до філії з метою отримання виготовленого паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а також докази щодо відмови позивачеві у видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон з боку відповідача. Окрім вищенаведеного, судом першої інстанції не враховано факту, що 03 березня 2025 року ОСОБА_1 особисто звернувся до відокремленого підрозділу ДП «Документ» філії у Федеративній Республіці Німеччина та отримав паспорт для виїзду за кордон про, що позивач не повідомив суд першої інстанції.

Вищенаведене підтверджується актом виконаних робіт (надання послуг) №1859289/0 від 03.03.2025 р. (до договору від 20.03.2024 р.) в якому зазначено, що замовник претензій по об'єму, якості та строкам виконання робіт (надання послуг) не має (відповідний акт долучаємо). Така обставина свідчить про відсутність всебічного аналізу наявних доказів, що, у свою чергу, вплинуло на правильність установлених судом фактів та зроблених правових висновків.

Позивач своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався, відповідно до частини 4 статті 304 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Про розгляд апеляційної скарги відповідачі та позивач повідомлені шляхом надіслання ухвали про відкриття апеляційного провадження та призначення апеляційної скарги до розгляду через електронний кабінет сервісу "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС), підтвердженням чого є відповідні дані автоматизованої системи документообігу суду.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. В силу вимог ч.4 ст.229 КАС України якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

ІІ. ОЦІНКА СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

Ухвалюючи судове рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, позивач звернувся до філії ДП «Документ» у Федеративній Республіці Німеччина (м. Кельн) 20.03.2024, відтак, на переконання суду, розпочатий процес реалізації права, за загальним правилом, повинен бути завершений за чинним на момент початку такого процесу законом (крім випадків, якщо у самому законі не визначений інший порядок), що узгоджується з принципом правої визначеності.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 20.03.2024 позивач звернувся до відокремленого підрозділу (філії) ДП “Документ» у Федеративній Республіці Німеччина (м. Кельн) із заявою про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Відповідно до інформації, що наявна в мобільному застосунку “Дія», на ім'я позивача оформлено "Закордонний паспорт" НОМЕР_2 (дата видачі: 13.05.2024, дійсний до: 13.05.2034), орган, що видав 2129.

З інформації, яка наявна на офіційному веб-сайті Державної міграційної служби України (https://dmsu.gov.ua/services/code.html), вбачається, що код підрозділу - 2129 належить Мукачівському відділу № 2 ГУ ДМС України в Закарпатській області, який є органом, що оформив (видав) паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Заяву-анкету, яку було сформовано у відокремленому підрозділі ДП “Документ» філія у Федеративній Республіці Німеччина передано для подальшого розгляду до Мукачівського відділу № 2 ГУ ДМС у Закарпатській області.

10.05.2024 Мукачівським відділом № 2 ГУ ДМС у Закарпатській області прийнято рішення про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

22.05.2024 Державним центром персоналізації документів ДП “Поліграфічний комбінат “Україна» по виготовленню цінних паперів позивачу виготовлено паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 .

08.07.2024 складено акт приймання-передачі персоналізованих бланків № 9049, який затверджений заступником начальника Мукачівського відділу № 2 ГУ ДМС у Закарпатській області.

08.07.2024 супровідним листом за вих. № 2129-249/219.31-24 паспорт громадянина України для виїзду за кордон, виготовлений на ім'я позивача відправлений до ДП “Документ» в м. Києві для подальшої пересилки до ДП “Документ» філія у Федеративній Республіці Німеччина.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідачів щодо не своєчасної передачі, доставки та видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон та паспорту громадянина України, позивач звернувся до суду із даним позовом за захистом своїх порушених прав та інтересів.

ІV. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ

Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційній скарзі, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів встановила таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України від 20.11.2012 № 5492-VI «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» (далі Закон № 5492); постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон» від 07.05.2014 № 152 (далі- Порядок № 152); Порядком реалізації експериментального проекту щодо оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон громадянам України, які перебувають за межами України, оформлення, обміну іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають в Україні, посвідки на постійне проживання під час їх перебування за межами України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10.06.2022 № 678(далі - Порядок № 678).

Згідно із частиною першою статті 22 Закону № 5492 паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на яку він оформлений, і дає право цій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Кожен громадянин України не може мати більше двох паспортів громадянина України для виїзду за кордон.

Частиною п'ятою статті 22 Закону № 5492(в редакції станом на дату виникнення спірних правовідносин) визначено, що оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюється в Україні розпорядником Реєстру, а за кордоном - ЗДУ. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюються розпорядником Реєстру та ЗДУ, а також уповноваженими суб'єктами, передбаченими пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону.

Згідно із пунктом 4 частини першої статті 2 Закону № 5492 уповноваженими суб'єктами згідно з цим Законом є центри надання адміністративних послуг, державне підприємство, що належить до сфери управління розпорядника Реєстру

Відповідно до частини третьої статті 6 Закону № 5492 Кабінет Міністрів України визначає державне підприємство, що належить до сфери управління розпорядника Реєстру, адміністратором Реєстру.

Розпорядженням Кабінету міністрів України від 07.12.2016 № 931-рДП «Документ» визначено адміністратором Єдиного державного демографічного реєстру.

За приписами частини четвертої статті 6 Закону № 5492 адміністратор Реєстру:

1) здійснює заходи з інформаційного, технічного і програмно-технологічного забезпечення функціонування Реєстру;

2) забезпечує збереження і захист інформації Реєстру від випадкової втрати або знищення, незаконної обробки, у тому числі незаконного знищення чи несанкціонованого доступу, у тому числі третіх осіб;

3) за погодженням з розпорядником Реєстру здійснює інформаційне забезпечення ВІС уповноважених суб'єктів та заявників (їхніх представників);

4) виконує інші завдання, покладені на нього розпорядником Реєстру, необхідні для цілей, визначених цим Законом.

Відповідно до розпорядження Кабінету міністрів України від 15.06.2011 № 538-рДП «Документ» є підприємством, що належить до сфери управління ДМС.

Наказом ДМС від 05.08.2024 № 193 затверджено Статут Державного підприємства «Документ» (далі Статут), відповідно до якого ДП «Документ» засноване на державній власності і належить до сфери управління ДМС.

Відповідно до п. 1.1. Статуту ДП «Документ» засноване на державній власності і належить до сфери управління ДМС України. Підприємство функціонально включене до системи органів міграційної служби України та оперативно підпорядковане Голові ДМС.

Згідно із п. 2.2. Статуту одним із основних завдань ДП «Документ» є забезпечення сучасних умов обслуговування громадян України, іноземців і осіб без громадянства, створення та розгортання мережі центрів обслуговування громадян з міграційно - паспортних питань.

Отже, Державне підприємство «Документ» є самостійною юридичною особою державної форми власності, яка має статут, належить до сфери управління Державної міграційної служби та забезпечує функції адміністратора Єдиного державного демографічного реєстру, і є суб'єктом владних повноважень у розумінні пункту 7 частини першої статті 4 КАС України.

Згідно із частиною четвертою Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 360, на Державну міграційну службу Україна покладено обов'язок:

- здійснювати оформлення, обмін і видачу громадянам України документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, пересилає, визнає недійсними, вилучає та знищує такі документи в передбачених законодавством випадках;

- вживає у межах своїх повноважень заходів із забезпечення доставки документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, документів, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус, від державного підприємства, що належить до сфери управління Мінекономіки, до територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС;

- контролює та координує діяльність територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС.

Станом на дату звернення позивача із заявою 20.03.2024 процедура прийняття у громадян України, які перебувають за межами України, документів для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а також видачі їм оформлених документів визначалася Постановою КМ України №678 від 10.06.2022 року, яким затверджено Порядок реалізації експериментального проекту щодо оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон громадянам України, які перебувають за межами України, оформлення, обміну іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають в Україні, посвідки на постійне проживання під час їх перебування за межами України» у чинній на той момент редакції ( в подальшому в тексті постанови іменовано Порядок №678).

Пунктом 2 постанови КМУ від 10.06.2022 № 678 «Про реалізацію експериментального проекту щодо оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон громадянам України, які перебувають за межами України, оформлення, обміну іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають в Україні, посвідки на постійне проживання під час їх перебування за межами України» визначено установити, що розміщений за межами України відокремлений підрозділ (філія, представництво) державного підприємства, що належить до сфери управління Державної міграційної служби та є адміністратором Єдиного державного демографічного реєстру, здійснює прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон громадянам України, які перебувають за межами України, оформлення, обміну іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають в Україні, посвідки на постійне проживання під час їх перебування за межами України.

Порядок № 678 визначає процедуру прийняття у громадян України, які перебувають за межами України, документів для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, прийняття у іноземців та осіб без громадянства, які постійно проживають в Україні, документів для оформлення, обміну посвідки на постійне проживання (далі - посвідка) під час їх перебування за межами України, а також видачі їм оформлених документів розміщеним за межами України відокремленим підрозділом (філією, представництвом) державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС та є адміністратором Єдиного державного демографічного реєстру (далі - відокремлений підрозділ).

За пунктами 4-6 Порядку № 637 подання документів, дії працівників під час прийняття документів, прийняття рішення про оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін або про відмову в оформленні (у тому числі замість втраченого або викраденого), в обміні паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, персоналізація оформлених паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон та організація їх видачі здійснюються відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302, Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2014 р. № 152, та Порядку реалізації експериментального проекту щодо одночасного оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2022 р. № 541.

Оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, оформлення у зв'язку із втратою або викраденням, обмін посвідки, документи для оформлення/обміну яких подано громадянами України або іноземцями чи особами без громадянства (далі - особа) до відокремленого підрозділу, здійснюються визначеним ДМС територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС.

Передача персоналізованих бланків паспортів громадянина України, паспортів громадянина України для виїзду за кордон, посвідок до відокремленого підрозділу, який здійснював приймання документів для їх оформлення, здійснюється державним підприємством, що належить до сфери управління ДМС, згідно з актами приймання-передачі.

Персоналізовані бланки паспортів громадянина України, паспортів громадянина України для виїзду за кордон, посвідок за письмовою заявою за рахунок коштів особи можуть бути надіслані державним підприємством, що належить до сфери управління ДМС, міжнародним поштовим або експрес-відправленням до відокремленого підрозділу, який здійснював приймання документів.

Відповідно до пунктів 9-10 Порядку № 637 передача заяви-анкети та доданих до неї документів для оформлення паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, посвідки від відокремленого підрозділу, який здійснював приймання документів, до територіального органу/ територіального підрозділу ДМС, який його оформив, здійснюється державним підприємством, що належить до сфери управління ДМС протягом 10 робочих днів з дати видачі паспорта, посвідки.

У разі неотримання паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, посвідки протягом трьох місяців з дня його/її надходження до відокремленого підрозділу паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, посвідка разом із заявою-анкетою та долученими до неї документами повертаються згідно з актом приймання-передачі відповідному територіальному органу/територіальному підрозділу ДМС для зберігання.

Згідно з пунктом 10-1 Порядку № 637 у період воєнного стану або в період установленого на території України Кабінетом Міністрів України карантину особа може звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС із письмовою заявою, поданою особисто в довільній формі, щодо визначення іншого територіального органу/територіального підрозділу ДМС, яким буде здійснюватися видача паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, документи для оформлення якого подавалися до відокремленого підрозділу.

Паспорт громадянина України, паспорт для виїзду за кордон надсилаються відокремленим підрозділом за рахунок коштів заявника міжнародним поштовим або експрес-відправленням.

Для організації видачі паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон у територіальному органі/територіальному підрозділі ДМС такий територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС надсилає до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, який здійснив оформлення паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, супровідним листом копію заяви та копію документа про сплату надсилання паспорта міжнародним поштовим або експрес-відправленням для подальшого надсилання до державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС.

Територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, який оформив паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, надсилає його територіальному органу/територіальному підрозділу ДМС, яким буде здійснюватися видача паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, разом із копіями заяви, заяви-анкети та актом приймання-передачі (у двох примірниках) та надає доступ до заяви-анкети у відомчій інформаційній системі ДМС для проведення процедури верифікації. Другий примірник акта приймання-передачі та копія заяви-анкети з датою видачі та підписом заявника про отримання паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон надсилається до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, який оформив паспорт.

Відомості про заявника, дату отримання ним паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, який видав паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, вносяться до заяви-анкети та відомчої інформаційної системи ДМС.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 № 152 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон (далі- Порядок № 152).

Згідно з пунктами 19, 21, 22 Порядку № 152 документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон подаються особою або її законним представником (далі - заявники) до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта за місцем звернення.

Оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта для виїзду за кордон особам, які проживають в Україні, здійснюються територіальними органами та територіальними підрозділами ДМС, а особам, які постійно проживають або тимчасово перебувають за кордоном, - закордонною дипломатичною установою.

Документи для обміну паспорта для виїзду за кордон можуть бути подані до закінчення строку його дії. У такому випадку паспорт для виїзду за кордон після прийому документів повертається особі та здається нею під час отримання нового паспорта для виїзду за кордон.

За результатами проведених перевірок, ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон вперше із застосуванням засобів Реєстру) працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС приймає рішення про оформлення паспорта для виїзду за кордон або про відмову в його оформленні (пункт 44 Порядку № 152).

Видача заявникові паспорта для виїзду за кордон здійснюється тим територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, закордонною дипломатичною установою, уповноваженим суб'єктом, який прийняв документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон (пункт 75 Порядку №152).

Згідно з пунктом 78-2 Порядку № 152 територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, який оформив паспорт для виїзду за кордон, надсилає його територіальному органу/територіальному підрозділу ДМС, яким буде здійснюватися видача паспорта для виїзду за кордон, разом з копіями заяви, заяви-анкети та актом-приймання передачі (у двох примірниках) та надає доступ до заяви-анкети у відомчій інформаційній системі ДМС для проведення процедури верифікації. Другий примірник акта приймання-передачі та копія заяви-анкети з датою видачі та підписом заявника про отримання паспорта для виїзду за кордон надсилаються до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, який оформив паспорт для виїзду за кордон.

У разі необхідності організації видачі паспорта для виїзду за кордон у розміщеному за межами України відокремленому підрозділі (філії, представництві) державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, паспорт для виїзду за кордон разом з копіями заяви, заяви-анкети та актом-приймання передачі (у двох примірниках) передається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який оформив паспорт для виїзду за кордон, до державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, який здійснює доставку таких паспортів до розміщеного за межами України відокремленого підрозділу (філії, представництва) державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС. Паспорт для виїзду за кордон за письмовою заявою та за рахунок коштів заявника може бути надісланий державним підприємством, що належить до сфери управління ДМС, міжнародним поштовим відправленням до розміщеного за межами України відокремленого підрозділу (філії, представництва) державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС.

Після видачі паспорта для виїзду за кордон другий примірник акта приймання-передачі та копія заяви-анкети з датою видачі та підписом заявника про отримання паспорта для виїзду за кордон надсилається до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, який оформив паспорт для виїзду за кордон.

Пунктом 11 Порядку № 678 передбачено, що паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, посвідка оформлюються у строки, встановлені законодавством, та видаються у строк до трьох місяців з дня прийняття відповідного рішення для їх оформлення.

У разі необхідності проведення додаткових перевірок для ідентифікації особи, зокрема проведення процедури встановлення особи, строк розгляду такої заяви-анкети продовжується до двох місяців, про що територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС повідомляє відокремленому підрозділу з метою подальшого інформування заявника засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 20.03.2024 позивач звернувся до відокремленого підрозділу (філії) ДП “Документ» у Федеративній Республіці Німеччина (м. Кельн) із заявою про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

10.05.2024 Мукачівським відділом № 2 ГУ ДМС в Закарпатській області прийнято рішення про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон. В свою чергу, 22.05.2024 Державним центром персоналізації документів ДП "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів персоналізовано, паспорт громадянина України для виїзду за кордон позивача персоналізовано та надруковано.

08.07.2024 Мукачівським відділом № 2 ГУ ДМС у Закарпатській області оформлений на ім'я позивача - паспорт громадянина України для виїзду за кордон, відправлено до ДП “Документ» м. Київ для подальшого пересилання до ДП “Документ» філія у Федеративній Республіці Німеччина, що підтверджується актом приймання-передачі персоналізованих бланків.

З огляду на викладене, відповідачем 1 та 2, на виконання своїх повноважень, оформлено та направлено для подальшого пересилання та вручення позивачу паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_2 , відтак, позовні вимоги щодо бездіяльності відповідача 1 та 2 є необґрунтованими та не підтвердженими належними та допустимими доказами.

З урахуванням встановлених у справі обставин та пункту 75 Порядку №152 видача заявникові паспорта для виїзду за кордон має здійснювати ДП "Документ", яке хоч і належить до сфери управління відповідача, але самостійно виконує управлінські функції щодо видачі паспортів. При цьому, згідно п. 11 Порядку № 678 паспорт громадянина України для виїзду за кордон повинен бути оформлений та виданий заявнику у строк до трьох місяців з дня прийняття відповідного рішення для їх оформлення.

Відповідач 3 підтвердив отримання ДП “Документ» паспорту громадянина України для виїзду за кордон, оформленого на ім'я позивача та знаходження такого паспорту в ДП “Документ» філія у Федеративній Республіці Німеччина.

Відповідно до п. 75 Порядку №152 видача заявникові паспорта для виїзду за кордон здійснюється тим територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, закордонною дипломатичною установою, уповноваженим суб'єктом, який прийняв документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон.

Таким чином, для отримання замовленого паспорта громадянина України для виїзду за кордон заявнику необхідно особисто звернутися до уповноваженого суб'єкта, який приймав документи для його оформлення.

Принципами адміністративного судочинства закріплено, що судовому захисту підлягають лише порушені, не визнані або оспорювані права, а відповідне порушення має існувати на момент звернення до суду та розгляду справи. Судові акти не можуть бути спрямовані на регулювання правовідносин, які ще не настали або можуть виникнути в майбутньому. Метою адміністративного судочинства є не констатація абстрактного наявного права, а забезпечення ефективного захисту порушеного права або інтересу.

Судове рішення повинно ґрунтуватися на чинному правовому регулюванні та встановлених фактичних обставинах, а не передбачати майбутні дії суб'єкта владних повноважень, у вчиненні яких він на момент розгляду справи не відмовляв. Крім того, суд не може врахувати та встановити обставини, які можуть бути в майбутньому, які ще не настали, що виключає можливість задоволення вимог, спрямованих на абстрактне або гіпотетичне порушення прав.

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України установлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Дослідивши зібрані у справі докази колегією суддів установлено, що матеріали справи не містять належних та допустимих доказів, які б підтверджували факт особистого звернення Позивача до філії з метою отримання виготовленого паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а також докази щодо відмови позивачеві у видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон з боку вказаного відповідача.

Не зважаючи на приведені доводи апеляційної скарги, позивач в порушення п. 1 ч. 77 КАС України не надав суду доказів, які свідчили б про його звернення до ДП “Документ» філія у Федеративній Республіці Німеччина на предмет отримання заявником виготовленого паспорту для виїзду за кордон. Не надав позивач і доказів відмови відповідачів у видачі такого паспорту.

Як наслідок позивач звертаючись до суду не довів належними доказами обставин з приводу наявного факту (на дату звернення до суду) порушення відповідачами права на отримання виготовленого паспорту для виїзду за кордон.

З урахуванням викладеного колегія суддів зазначає, що відповідно до ст.2 КАС України судовому захисту підлягають виключно порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, а як наслідок у зв'язку із не доведенням позивачем обставин того, що на час звернення до суду з цим позовом мало місце порушення відповідачами його прав, то при ухваленні спірного рішення суду першої інстанції у задоволенні заявлених вимог слід було відмовити, як передчасних.

Окрім вищенаведеного, судом першої інстанції не враховано факту, що 03 березня 2025 року ОСОБА_1 особисто звернувся до відокремленого підрозділу ДП «Документ» філії у Федеративній Республіці Німеччина та отримав паспорт для виїзду за кордон про, що позивач не повідомив суд першої інстанції.

Обставини з приводу отримання паспорту позивачем підтверджується актом виконаних робіт (надання послуг) №1859289/0 від 03.03.2025 р. (до договору від 20.03.2024 р.) в якому зазначено, що замовник претензій по об'єму, якості та строкам виконання робіт (надання послуг) не має (відповідний акт долучаємо). Така обставина свідчить про відсутність всебічного аналізу наявних доказів, що, у свою чергу, вплинуло на правильність установлених судом фактів та зроблених правових висновків.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги знайшли своє підтвердження, а висновки суду першої інстанції є такими, що зроблені за неповного з'ясування судом обставин, що мають значення для вирішення справи.

Відповідно до статті 8 Конституції України, статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України та частини першої статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, та застосовує цей принцип з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Європейський суд з прав людини в рішенні у справі «Гарсія Руїз проти Іспанії» (рішення від 21 січня 1999 року), зокрема, зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Європейської конвенції з прав людини і зобов'язує суди викладати підстави для своїх рішень, це не можна розуміти як вимогу давати докладну відповідь на кожний аргумент.

Тому за наведених вище підстав, якими обґрунтовано судове рішення, суд не убачає необхідності давати докладну відповідь на інші аргументи, зазначені сторонами, оскільки вони не є визначальними для прийняття рішення у цій справі.

Враховуючи викладене, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що оскаржуване рішення суду не відповідає дійсним обставинам справи та нормам матеріального права, а відтак апеляційну скаргу слід задовольнити, а рішення суду скасувати з прийняттям нового про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 317, ст. 321, ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державного підприємства “Документ» задовольнити.

Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 17 березня 2025 року у справі № 260/7804/24 скасувати в частині вимог адміністративного позову, які були задоволені на користь ОСОБА_1 та ухвалити у вказаній частині постанову, якою у задоволенні вказаних вимог - відмовити.

У решті рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 17 березня 2025 року у справі № 260/7804/24 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя С. М. Шевчук

судді Р. В. Кухтей

С. П. Нос