Рішення від 15.07.2025 по справі 380/2021/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2025 рокусправа № 380/2021/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши у порядку письмового провадження у місті Львові за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання незаконним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), у якому просить:

- наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 21.10.2024 № 717 в частині супроводу військовозобов'язаних, у тому числі позивача на військово-лікарську комісію визнати незаконним та скасувати як такий, що суперечить чинному законодавству.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 19.10.2024 позивач був незаконно затриманий працівниками поліції та ТЦК у місті Яворові й безпідставно до 22.10.2024 утриманий у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 . На підставі вказаного наказу позивача примусово супроводжували до ВЛК, що, на його думку, є незаконним втручанням у право на свободу пересування.

Позивач стверджує, що чинне законодавство не передбачає можливості примусового супроводу військовозобов'язаних до ВЛК працівниками ТЦК, а відповідні повноваження не закріплені за начальником ТЦК, що свідчить про перевищення цією посадовою особою своїх повноважень. Відсутність належного правового обґрунтування наказу, не надання доказів необхідності супроводу, а також порушення конституційних гарантій на свободу пересування та особисту недоторканність на переконання позивача є підставами для визнання такого наказу протиправним, у зв'язку із чим позовні вимоги просить задовольнити повністю.

Ухвалою від 05.02.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

25.02.2025 відповідач отримав ухвалу від 05.02.2025 про відкриття провадження у справі, засобами поштового зв'язку відповідно до списку поштових відправлень № 621 та витягу за трекінгом № 0610231676522.

Відповідач не скористався наданим йому правом подання відзиву, і станом на день розгляду справи відзив на позовну заяву до суду не надійшов.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Таким чином, суд вирішує цей спір в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

31.12.2024 представник ОСОБА_1 звернувся до слідчого відділу управління Служби безпеки України у Львівській області із запитом щодо надання для ознайомлення наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.10.2023 № 717, яке надійшло на адресу слідчого відділу УСБУ у Львівській області 14.01.2025.

14.01.2025 слідчий відділ УСБУ у Львівській області листом № 62/6/1-4/24/14/260/25 надав позивачу запитувані документи.

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.10.2024 № 717 про проведення заходів оповіщення військовозобов'язаних на території Яворівського району, визначено:

мовою оригіналу

"На виконання Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 65/2022 "Про загальну мобілізацію", Указу Президента України від 23 липня 2024 року № 470/2024 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" відповідно до вимог Законів України "Про військовий обов'язок і військову службу", "Мобілізаційну підготовку та мобілізацію", "Про оборону України", Постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу лід час мобілізації, на особливий період".

НАКАЗУЮ:

1. Організувати заходи оповіщення військовозобов'язаних на території Яворівського району цілодобово з 09.00. 22 жовтня 2024 року, до 09.00 23 жовтня 2024 року вісім груп оповіщення;

1.2 Визначити склад груп для організованого проведення заходів оповіщення військовозобов'язаних на території, що належить до району відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_1 , маршрути їх руху згідно Додатку до наказу, включати в склад груп оповіщення представників РВА, ОДА, працівників Національної поліції України згідно їх розпоряджень або за погодженням;

1.3 Надсилати на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 (через групу контролю) та начальникам підпорядкованих відділів витяг з наказу на наступну добу в день його видання,

2. До оповіщення військовозобов'язаних не залучати державних службовців та працівників ІНФОРМАЦІЯ_1 .

3. Особовому складу груп оповіщення в ході роботи залучати тільки транспортні засоби, які зареєстровані у військовій інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку Збройних Сил України та перебувають на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 , групам оповіщення № 2, № 3, № 4, № 5, № 6, № 7, № 8 використовувати нагрудні відеореєстратори.

Встановити час доповіді старшими груп оповіщення на групу контролю - кожні дві години.

4. Старшим груп оповіщення звітні документи за результатами роботи надати до 09.00 наступної доби після здійснення оповіщення.

5. Форма одягу для особового складу груп оповіщення - польова літня.

6. Інструктаж груп оповіщення проводжу особисто в день виконання завдання перед виходом (виїздом) на маршрут, інструктаж груп оповіщення від відділів проводити начальникам відділів особисто.

7. Призначити чергового пункту управління згідно Додатку 1.

8. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника начальника - начальника мобілізаційного відділення.".

Додатком № 1 до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 21.10.2024 № 717, затверджено список груп оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_1 , і якому вказана інформація щодо: ІНФОРМАЦІЯ_5 ; № групи; військове звання; прізвище ім'я по батькові; маршрут руху; порядок пересування (марка, військовий номер транспортного засобу).

Не погоджуючись із наказом від 21.10.2024 № 717 про проведення заходів оповіщення військовозобов'язаних на території Яворівського району, та вважаючи його протиправним і таким що порушує конституційні права, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступні обставини та положення законодавства.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-ХІІ).

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 год 30 хв 24.02.2022 строком на 30 діб.

На час розгляду цієї адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжений.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 "Про загальну мобілізацію" оголошено про проведення загальної мобілізації.

На час розгляду цієї адміністративної справи проведення загальної мобілізації в Україні продовжено.

За змістом ч. 1, 2 ст. 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України "Про оборону України", "Про Збройні Сили України", "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Законом України від 21.10.1993 № 3543-XII "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію" (далі - Закон № 3543-XII) встановлено правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Згідно із абз. 4, 12 ст. 1 Закону № 3543-XII мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано;

оповіщення - доведення сигналів і повідомлень (директив, розпоряджень) до органів військового управління, центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій та населення про оголошення мобілізації, виклик громадян до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також вручення (надсилання) повісток громадянам.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 4 Закону 3543-XII організація і порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України. Загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560).

Згідно із п. 1 Порядку № 560 цей Порядок визначає: механізм реалізації повноважень та взаємодію між місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, органами військового управління, органами та підрозділами, що входять до системи поліції, та посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період; процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів; процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи; процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення; організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів для визначення придатності до військової служби; процедуру оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період; механізм відправлення військовозобов'язаних та резервістів до місць проходження військової служби.

Пунктом 4 Порядку № 560 передбачено, що на військову службу під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані:

особи, звільнені з військової служби у зв'язку із застосуванням заборони, передбаченої частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України “Про очищення влади». Такі особи, призвані на військову службу під час мобілізації, призначаються на військові посади, крім посад, щодо яких здійснюються заходи з очищення влади;

особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання, тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України;

особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за особливо тяжкий злочин, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи призиваються на військову службу під час мобілізації за рішенням Генерального штабу Збройних Сил, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;

засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, що засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, засуджені за вчинення умисного вбивства двох або більше осіб, або вчиненого з особливою жорстокістю, або поєднаного із зґвалтуванням або сексуальним насильством, або особливо тяжких корупційних кримінальних правопорушень чи засуджені за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених статтями 152-1561,258-2586, частиною четвертою статті 2861, статтею 348 Кримінального кодексу України, а також засуджені службові особи, які згідно з підпунктом 1 пункту 3 примітки до статті 368 Кримінального кодексу України займали особливо відповідальне становище. Зазначені особи проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин;

підозрювані або обвинувачені особи, які під час досудового розслідування або судового розгляду тримаються під вартою, крім тих, що підозрюються у вчиненні злочинів проти основ національної безпеки України, а також злочинів, передбачених статтями 115, 146-147, 152-156, 186, 187, 189, 255, 255-1, 257, 258-262, 305-321, 330, 335-337, 401-414, 426-433, 436, 437-442 Кримінального кодексу України. Зазначені особи, стосовно яких скасовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, повинні невідкладно, але не пізніше 48 годин з дня оголошення ухвали про скасування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, з'явитися до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання;

підозрювані або обвинувачені особи, до яких під час досудового розслідування або судового розгляду застосовано інший захід, ніж запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, крім тих, що підозрюються у вчиненні злочинів проти основ національної безпеки України, а також злочинів, передбачених статтями 115, 146-147, 152-156, 186, 187, 189, 255, 2551, 257, 258-262, 305-321, 330, 335-337, 401-414, 426-433, 436, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ухвали слідчого судді про скасування запобіжного заходу для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Відповідно до п. 11 Порядку № 560, голови (начальники) районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій) з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження відповідного начальника обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (військової адміністрації) про проведення заходів мобілізації:

невідкладно проводять координаційну нараду та з урахуванням рішення Ради оборони області спрямовують діяльність та визначають завдання посадовим особам апарату та структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), територіальних громад, керівникам територіальних підрозділів територіальних органів Національної поліції та районних підрозділів регіональних органів СБУ, керівникам підприємств, установ, організацій (у разі потреби), закладам охорони здоров'я та територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки щодо організації та проведення заходів мобілізації, проведення призову резервістів та військовозобов'язаних на підпорядкованій адміністративно-територіальній одиниці;

видають за пропозиціями керівників районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розпорядження про проведення заходів мобілізації та невідкладно доводять його до виконавців;

забезпечують у взаємодії з районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки розгортання пунктів управління заходами мобілізації, дільниць (штабів) оповіщення, пунктів збору військовозобов'язаних;

видають розпорядження про створення груп оповіщення у складі представників (які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації) структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, підприємств, установ, організацій, територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки та територіальних органів (підрозділів) поліції, а також визначають заходи щодо порядку та забезпечення роботи таких груп;

організовують оповіщення резервістів та військовозобов'язаних, забезпечують їх прибуття на збірні пункти та призов через районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки в обсягах, визначених розпорядженням обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (військової адміністрації);

здійснюють оповіщення резервістів та військовозобов'язаних за участю представників (які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації) структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій) у складі груп оповіщення;

забезпечують відправлення призваних громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період до місць проходження військової служби;

здійснюють в межах своїх повноважень матеріальне, фінансове, інформаційне забезпечення заходів мобілізації;

інформують обласні, Київську та Севастопольську міську держадміністрації (військові адміністрації) про виконання заходів призову громадян на військову службу під час мобілізації, кількість призваних військовозобов'язаних, наявні проблемні питання та пропозиції щодо їх врегулювання в строки, визначені розпорядженнями про проведення мобілізації;

вживають в межах своїх повноважень заходів до вирішення проблемних питань призову громадян на військову службу під час мобілізації.

Позивач у позовній заяві стверджує, що наказ від 21.10.2024 № 717 є незаконним, оскільки він був виданий без підстав, які передбачені законодавством, та порушує його конституційні права на свободу пересування. Позивач також заявляє, що примусовий супровід до військово-лікарської комісії є незаконним втручанням у його права.

Зважаючи на встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд вважає, що відповідач діяв у межах своїх повноважень, передбачених Конституцією України та законами України, зокрема, на виконання Указу Президента України від 24.02.2022 №65/2022 "Про загальну мобілізацію" та Законів України "Про військовий обов'язок і військову службу" та "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", якими урегульований порядок мобілізації та оповіщення військовозобов'язаних.

Так, Указ Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 "Про загальну мобілізацію", Закон України від 21.10.1993 № 3543-XII "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу", а також Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період № 560, надають органам державної влади, у тому числі територіальним центрам комплектування, повноваження щодо організації мобілізаційних заходів, включаючи оповіщення військовозобов'язаних та їх супровід до військово-лікарських комісій. Вказані нормативно-правові акти регулюють порядок проведення мобілізації, організацію заходів оповіщення та доставку військовозобов'язаних до відповідних органів, що є складовою частиною загальних мобілізаційних заходів у воєнний період. Таким чином, дії відповідача, спрямовані на організацію мобілізаційних заходів, здійснювались в межах наданих йому повноважень і відповідали вимогам чинного законодавства.

Суд відмічає, що позивач не навів належного обґрунтування підстав для визнання спірного наказу незаконним та не довів факт порушення своїх прав, оскільки законодавство не забороняє проведення заходів оповіщення та супроводу військовозобов'язаних у порядку, визначеному Указами Президента України та іншими нормативно-правовими актами.

Отже, суд дійшов висновку, що відповідач, приймаючи наказ від 21.10.2024 №717 про проведення заходів оповіщення військовозобов'язаних на території Яворівського району, використовував законні механізми для реалізації мобілізації, а тому спірний наказ відповідає вимогам чинного законодавства і є правомірним, оскільки відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, що, у свою чергу, є підставою для відмови у задоволенні позову.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За наведених обставин, суд дійшов до висновку про відмову ОСОБА_1 у задоволенні позову.

За правилами ст. 139 КАС України у разі відмови у задоволенні позову судові витрати зі сплати судового збору на користь позивача стягненню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання незаконним та скасування наказу.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяКисильова Ольга Йосипівна