ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
10 січня 2008 р.
Справа № 6/302
Господарський суд Івано-Франківської області у складі : судді Грици Юрія Івановича при секретарі Цюрак А.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Приватної фірми "КЕБЕЛЬ" Новгородська,32,Івано-Франківськ,76000
до відповідача 1: Фонду комунальної власності територіальної громади м.Івано-Франківська,вул. Курбаса, 2, м. Івано-Франківськ, 76000
до відповідача 2: Івано-Франківської міської ради вул.Грушевського, 21, м. ІваноФранківськ, 76000
про визнання незаконними дій щодо відмови ПФ "Кебель" в приватизації орендованих нежитлових приміщень, зобов"язання включення нежитлових приміщень в перелік об"єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу орендарем
Представники:
Від відповідача: Кедик Н.С.(довіреність № 1085/05-17/07 в від 24.07.06 спеціаліст ), (довіреність № 5 від 10.01.08 представник )
Від позивача: Шіляк Р.П., представник
Від позивача: Кобилів Я.В., директор
Від відповідача: Чупірчук Б.В., (довіреність № ФКВ-01/1005від 22.05.07
СУТЬ СПОРУ: подано позов про визнання незаконними дій відповідачів щодо відмови ПФ "Кебель" в приватизації орендованих нежитлових приміщень площею 95,8 кв.м, що знаходяться за адресою: вул. с.Стрільців, 7 в м.Івано-Франківську та включення їх в перелік об"єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу орендарем; зобов"язання відповідачів включити нежитлові приміщення площею 95,8 кв.м, що знаходяться за адресою: вул. с.Стрільців, 7 в м.Івано-Франківську до переліку об"єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу орендарем
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві. В судовому засіданні 10.01.08 подав суду заяву про зміну предмету позову відповідно до ст.22 ГПК України, в якій просить суд визнати незаконними дій відповідачів щодо відмови ПФ "Кебель" в приватизації орендованих нежитлових приміщень площею 95,8 кв.м, що знаходяться за адресою: вул. с.Стрільців, 7 в м.Івано-Франківську та включення їх в перелік об"єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу орендарем; визнати право ПФ "Кебель" на приватизацію вищевказаних орендованих приміщень шляхом викупу орендарем; зобов"язати Фонд комунальної власності територіальної громади м.Івано-Франківська включити нежитлові приміщення площею 95,8 кв.м, що знаходяться за адресою: вул. с.Стрільців, 7 в м.Івано-Франківську до переліку об"єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу орендарем; зобов"язати Івано-Франківську міську раду затвердити перелік нежитлових приміщень площею 95,8 кв.м, що знаходяться за адресою: вул. с.Стрільців, 7 в м.Івано-Франківську , що підлягають викупу орендарем.
Відповідач по справі-Івано-Франківська міська рада подала суду відзив на позов, в якому проти позову заперечила, посилаючись на те, що позивачем не надано відповідних доказів про те, що покращення орендованого майна було здійснено за погодженням з орендодавцем, в порядку визначеному чинним законодавством. Крім того вказує, що згідно ч.5 ст.7 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)»відмова в приватизації можлива у випадках, якщо є законодавчо встановлене обмеження щодо приватизації. Відповідно до Закону України «Про тимчасову заборону приватизації пам'яток культурної спадщини», яким заборонено приватизацію пам'яток культурної спадщини до затвердження Верховною Радою України переліку пам'яток культури спадщини, які не підлягають приватизації.
Враховуючи те, що вищезазначені нежитлові приміщення розташовані в будівлі, що є пам'яткою архітектури відповідно до розпорядження Івано-Франківської обласної ради від 26.05.1981 р. № 238-р, то не може бути вирішено питання щодо укладення договору купівлі-продажу, і відповідно, у органу приватизації не було правових підстав щодо винесення на розгляд сесії Івано-Франківської міської ради питання щодо включення нежитлових приміщень по вул. С. Стрільців, 7 в перелік об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу.
Крім того, на думку відповідача, не відповідає вимогам Закону України «Про тимчасову заборону приватизації пам'яток культурної спадщини»твердження позивача, що Верховна Рада України повинна на протязі 6 місяців затвердити відповідний перелік об'єктів, які підлягають приватизації.
Відповідно до ст. 2 даного Закону Кабінет Міністрів України у шестимісячний термін з дня набрання чинності законом повинен був подати на розгляд Верховної Ради України проект Закону України про затвердження перелік) пам'яток культурної спадщини, які не підлягають приватизації.
Отже, відсутня вина Івано-Франківської міської ради в тому, що на сьогоднішній день даний перелік не затверджений а оскільки, заборона, ще діє, даний Законом не втратив чинності, то відповідно, і відсутні правові підстави щодо включення нежитлових приміщень по вул. С. Стрільців, 7 в перелік об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу.
Відповідач- Фонд комунальної власності територіальної громади міста Івано-Франківська подав суду відзив на позов, в якому проти позову заперечив, посилаючись на те, що розпорядженням обласного виконавчого комітету № 238 від 26.05.1981 р. будинок на вул. Січових Стрільців,7 визначено пам'яткою архітектури і внесено до Реєстру пам'яток архітектури місцевого значення під № 352 - М. Законом України «Про тимчасову заборону приватизації пам'яток культурної спадщини»заборонено приватизацію пам'яток культурної спадщини до затвердження Верховною Радою України переліку пам'яток культурної спадщини, які не підлягають приватизації. Крім того вказує, що позивач не е подав Фонду комунальної власності доказів про виконання ним невід'ємних покращень на суму більше 25 % від залишкової вартості орендованого приміщення, не навів таких доказів і в позовній заяві.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив, що згідно договору оренди нежитлових приміщень № ДО-2754 від 22.12.05 та угоди про внесення змін до зазначеного Договору оренди від 20.05.2003 р. № УО-2754-3 від 17.11.06 виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради передав в строкове платне і користуванняПФ "Кебель" нежитлові приміщення площею 95,8 кв.м, що розташовані на першому поверсі в будинку по вул. с.Стрільців, 7 в м.Івано-Франківську. Даним договором покладено на орендаря обов'язок підтримувати в належному стані орендовані приміщення, здійснювати заходи по запобіганню їх псування і пошкодження, своєчасно здійснювати за власні кошти їх капітальний і поточний ремонт.
Як вбачається з матеріалів справи, Приватна фірма "Кебель" згідно з п.4.1.3., договору оренди нежитлових приміщень №ДО-13б8 від 20.04.2000р, отримавши дозвіл комісії виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради з питань надання в оренду нежитлових приміщень та приватизації об'єктів комунальної власності міста (п.4.46.1., протокол №08/05 від 12.05.2005р.), - лист від 25.05.2005 року №ФКВ-02/1833 "Про надання дозволу на проведення ремонту та реконструкції орендованих нежитлових приміщень в будинку за адресою: вул. Січових Стрільців, 7", провів покращення орендованого майна, що підтверджується експертним висновком від 23.11.07, проведеним Івано-Франківським ОБТІ, згідно якого ринкова вартість орендованих приміщень без врахування невід"ємних покращень становить 339744 грн без ПДВ, що складає, 71% від повної ринкової вартості. Ринкова вартість невід"ємних покращень становить 137123 грн. без ПДВ, що складає 29% від ринкової вартості зазначених приміщень. При цьому поліпшення об'єкту оренди неможливо відокремити без завдання йому шкоди.
На підставі ч.3 ст.13 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" Експертно-консалтинговою фірмою ЕКА ЗАХІД 19.12.07 проведено рецензування експертної оцінки нежитлових приміщень по вул. С.Стрільців, 7 що в м. Івано-Франківську, з якого вбачається, що звіт в цілому відповідає вимогам нормативно- правових актів з оцінки майна.
Розділ ІХ «Державної програми приватизації» визначає спосіб та порядок приватизації об'єктів групи А. Пунктом 51 «Програми» передбачено що у разі прийняття рішення про приватизацію орендованого державного майна орендар одержує право на викуп цього майна, якщо орендарем за згодою орендодавця здійснено за рахунок власних коштів поліпшення орендованого майна яке неможливо відокремити від відповідного об'єкта без завдання йому шкоди, вартістю не меншу як 25% залишкової вартості майна.
Відповідно до вимог Програми та враховуючи експертний висновок про вартість невідємних покращень, зробленихПФ "Кебель" у сумі 137123 грн. без ПДВ, що складає 29% від ринкової вартості цілого об'єкту приватизації, тому, суд вважає, що позивач має право на приватизацію орендованих приміщень.
Позивач звертався до відповідачів з проханням про приватизацію орендованих приміщень. Зокрема, на лист від 13.05.2005р. № 26/5, ПФ «Кебель" відповідач повідомив про відмову у розгляді питання про включення нежитлових приміщень, що знаходяться за адресою вул. С.Стрільців, 7 в м. Івано-Франківську, в перелік об"єктів, що підлягають приватизації, направивши протокол засідання комісії за №21/05 від 14.11.2005р. На лист за № 03 від 31.07.2007 р., щодо надання дозволу на приватизацію орендованих приміщень ПФ «Кебель" теж отримала відмову (лист за №ФКВ-03/1719 від 15.08.2007 р.)
Вказані відмови були мотивовані тим, що будівля за №7 по вул.Січових Стрільців в м. Івано-Франківську, в якій знаходяться орендовані ПФ «Кебель" приміщення, віднесена до пам"яток культурної спадщини, в зв"язку з чим на дану будівлю поширюється дія Закону України «Про тимчасову заборону приватизації пам"яток культурної спадщини", яким заборонено приватизацію не житлових приміщень, розташованих в будівлях віднесених до пам"яток куль- турної спадщини., про надання згоди на приватизацію шляхом викупу позивачем спірного нежитлового приміщення.
У відповідності до вимог ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Перелік підстав, за яких об"єкти малої приватизації не можуть бути приватизовані, викладені в ст.2 Закону України “Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)». Однак, приміщення, що знаходяться на вул. Січових Стрільців, 7 у м. Івано-Франківську та орендовані позивачем, не належать до жодної із зазначених категорій об'єктів.
Пунктом 30 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» передбачена компетенція міської ради, зокрема, щодо затвердження на пленарних засіданнях міської ради переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації.
Норми Закону України “Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» носять спеціальний характер по відношенню до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», яким визначено загальну компетенцію органів місцевого самоврядування, а тому є визначальними.
Що стосується доводів відповідача, що спірні нежитлові приміщення набули статус пам'ятки архітектури на підставі розпорядження ОВК №238 від 26.05.1981 р., то у відповідності до п. 3 Розділу X прикінцевих та перехідних положень Закону України “Охорону культурної спадщини» об'єкти, включені до списків (переліків) пам'яток історії та культури відповідно до Закону Української РСР "Про охорону і використання пам'яток історії та культури", визнаються пам'ятками відповідно до цього Закону.
У відповідності до ч. 6 ст. 1 Закону України “Про охорону культурної спадщини» пам'ятка визначається об'єкт культурної спадщини, який занесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Статтею 13 Закону України “Про охорону культурної спадщини» передбачено, що об'єкти культурної спадщини незалежно від форм власності відповідно до їхньої археологічної, естетичної, етнологічної, історичної, мистецької, наукової чи художньої цінності підлягають реєстрації шляхом занесення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України (далі - Реєстр) за категоріями національного та місцевого значення пам'ятки. Порядок визначення категорій пам'яток встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.п. 2, 3 “Порядку визначення категорій пам'яток для занесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України», який затверджений постановою КМ України від 27.12.2001 р. №1760, на кожний об'єкт культурної спадщини, що пропонується відповідним органом охорони культурної спадщини для занесення до Реєстру, складається облікова документація, яка підлягає постійному зберіганню в цьому органі. Занесення об'єкта культурної спадщини до Реєстру без облікової документації не допускається. Облікова документація на об'єкт культурної спадщини включає облікову картку, його паспорт, коротку історичну довідку, акт технічного стану, довідку про майнову цінність об'єкта.
Відповідно до ч. 3 ст. 14 Закону України “Про охорону культурної спадщини» Центральний орган виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини видає власнику пам'ятки або уповноваженому ним органу свідоцтво про реєстрацію об'єкта культурної спадщини як пам'ятки.
Суду не подано доказів, що нежитлові приміщення на вул. Січових Стрільців, 7 у м. Івано-Франківську занесені до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, на дані приміщення складена облікова документація, а відповідач володіє свідоцтвом про реєстрацію об'єкта культурної спадщини як пам'ятки.
Крім того, посилання відповідача на Закон України «Про тимчасову заборону приватизації пам'яток культурної спадщини» не є підставою для заборони приватизації об'єкта оренди, зокрема нежитлових приміщень . на вул. Січових Стрільців, 7 в м. Івано-Франківську, оскільки , згідно п.2 ст.2 Прикінцевих положень Закону, Верховна Рада повинна була затвердити перелік об'єктів які не підлягають приватизації за поданням Кабінету Міністрів України на протязі шести місяців з дня набрання чинності даним Законом (23.02.05). На день звернення позивача до суду, зазначений вище перелік відсутній, тому таке посилання є неправомірним.
Заперечення Івано-Франківської міської ради щодо ненадання відповідних доказів про те, що покращення орендованого майна було здійснено за погодженням з орендодавцем, не можуть бути прийняті судом до уваги, оскільки в матеріалах справи наявні вищевказані документи.
Що стосується вимоги позивача про визнання незаконними дій відповідачів щодо відмови ПФ "Кебель" в приватизації орендованих нежитлових приміщень, суд вважає, що в цій частині провадження у справі слід припинити, оскільки така вимога не підлягає вирішенню в господарських судах України.
За таких обставин, суд вважає, що вимоги позивача слід задоволити частково.
Керуючись ст.ст.19, 124 Конституції України, Законом України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", Законом України «Про тимчасову заборону приватизації пам'яток культурної спадщини», Законом України “Про охорону культурної спадщини» Законом України “Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», п.1 ст.80, ст.ст.82-85 ГПК України , суд
позов задоволити частково.
Визнати право ПФ "Кебель" на приватизацію орендованих нежитлових приміщень площею 95,8 кв.м, що знаходяться за адресою: вул. с.Стрільців, 7 в м.Івано-Франківську шляхом викупу орендарем.
Фонду комунальної власності територіальної громади м.Івано-Франківська включити нежитлові приміщення площею 95,8 кв.м, що знаходяться за адресою: вул. с.Стрільців, 7 в м.Івано-Франківську до переліку об"єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу орендарем.
Івано-Франківській міській раді затвердити перелік нежитлових приміщень площею 95,8 кв.м, що знаходяться за адресою: вул. с.Стрільців, 7 в м.Івано-Франківську , що підлягають викупу орендарем.
В решті позову провадження у справі припинити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
рішення підписане 21.01.08