про встановлення нового строку для подання звіту
15 липня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/3187/22
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В., розглянувши у порядку письмового провадження звіт про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, ЄДРПОУ: 20632802)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у перерахунку та виплаті призначеної йому пенсії відповідно до ст.ст.51, 63 Закону №2262-ХІІ на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 13.07.2021 р. №9/3-217;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату призначеної йому пенсії відповідно до ст.ст.51, 63 Закону №2262-ХІІ на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 13.07.2021 р. №9/3-217 та здійснити виплату пенсії, з урахуванням виплачених сум.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.07.2022 р. у справі №340/3187/22 адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області в проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 13.07.2021 р. №9/3-217. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 01.04.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 13.07.2021 р. №9/3-217 "Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії" за аналогічною посадою, та виплатити різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії.
25.08.2022 року рішення набрало законної сили.
До суду надійшла заява від позивача про встановлення судового контролю шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подати до суду звіт про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.07.2022 р. у справі №340/3187/22.
Заява мотивована тим, що по теперішній час суб'єктом владних повноважень, зокрема - керівником Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області не в повному обсязі виконане рішення суду.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.09.2023 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подати звіт про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.07.2022 р. у справі №340/3187/22 у строк - один місяць з дня набрання законної сили ухвалою про встановлення судового контролю.
Ухвалою від 25.10.2023 року встановлено новий строк для подачі звіту про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 липня 2022 року у справі №340/3187/22 та зобов'язано Головне управлінням Пенсійного фонду України подати такий звіт протягом дев'яноста днів з дня набрання законної сили ухвалою про встановлення нового строку для подання звіту.
Ухвалою суду від 18.01.2024 року встановлено новий строк для подачі звіту про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 липня 2022 року у справі №340/3187/22 та зобов'язано Головне управлінням Пенсійного фонду України подати такий звіт протягом дев'яноста днів з дня набрання законної сили ухвалою про встановлення нового строку для подання звіту.
Ухвалою суду від 19.04.2024 року встановлено новий строк для подачі звіту про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 липня 2022 року у справі №340/3187/22 та зобов'язано Головне управлінням Пенсійного фонду України подати такий звіт протягом дев'яноста днів з дня набрання законної сили ухвалою про встановлення нового строку для подання звіту.
Ухвалою суду від 05.06.2024 року встановлено новий строк для подачі звіту про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 липня 2022 року у справі №340/3187/22 та зобов'язано Головне управлінням Пенсійного фонду України подати такий звіт протягом дев'яноста днів з дня набрання законної сили ухвалою про встановлення нового строку для подання звіту.
Ухвалою суду від 04.09.2024 року встановлено новий строк для подачі звіту про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 липня 2022 року у справі №340/3187/22 та зобов'язано Головне управлінням Пенсійного фонду України подати такий звіт протягом дев'яноста днів з дня набрання законної сили ухвалою про встановлення нового строку для подання звіту.
02.12.2024 р. до Кіровоградського окружного адміністративного суду надійшов звіт про виконання судового рішення. У звіті зазначено, що Головним управлінням на підставі рішення суду по справі №340/3187/22 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.04.2019 року. Загальна сума, нарахована на виконання судового рішення, становить 351483,53 грн. Також зазначено, що виплата донарахованої суми, яка перевищує бюджетні призначення на поточний рік, буде здійснена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Відповідачем наголошено на тому, що органами Пенсійного фонду ведеться реєстр рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. При цьому, всі вищезазначені судові рішення вносяться до реєстру, а також виконуються в межах фінансування, в порядку їх календарної черговості надходження. Черговість погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду станом на 03.09.2024 фактично проведена по 19.11.2020 включно.
Також у звіті повідомляється, що Верховний Суд у постанові від 23.04.2020 р. у справі №560/523/19 дійшов висновку, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Суд враховує, що головною метою судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є реалізація завдання адміністративного судочинства, оскільки ефективний захист прав осіб завершується виконанням судового рішення.
Механізм ефективного судового захисту обумовлює у необхідних випадках застосування процедури примусового виконання рішень суду. Конституційний Суд України у рішенні від 30.01.2003 р. №3-рп/2003 у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого та прокурора зауважив, що “правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах» (абзац десятий пункту 9 мотивувальної частини).
У рішенні від 30.06.2009 р. №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Європейський суд з прав людини у рішенні від 07.05.2002 р. у справі “Бурдов проти Росії» визначив, що у контексті статті 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова “судового розгляду».
У рішенні Конституційного Суду України від 13.12.2011 р. №17-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції є заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист (абзац восьмий підпункту 6.3 пункту 6).
Таким чином, розглядаючи звіт суб'єкта владних повноважень про виконання рішення, суд повинен перевірити чи досягнуто мети задля якої постановлено судове рішення, тобто чи відбулося фактичне відновлення порушеного права.
Як встановлено судом, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, починаючи з 01.04.2019 року, однак не виплачено заборгованості, яка виникла у зв'язку з таким перерахунком.
Отже, рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.07.2022 р. у справі №340/3187/22 відповідачем у повному обсязі не виконано.
Відповідачем не вказано коли саме відповідач буде в змозі виконати рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.07.2022 р. у справі №340/3187/22.
Правова позиція Верховного Суду, викладена у постанові від 23.04.2020 р. у справі №560/523/19 стосується відсутності підстав для застосування штрафу при відсутності відповідного фінансового забезпечення.
Суд зауважує, що правова позиція Верховного Суду, викладена у постанові від 23.04.2020 р. у справі №560/523/19 не може бути автоматичною підставою для звільнення від застосування штрафних санкцій за невиконання рішення суду, за умови встановлення судом факту наявності бюджетного фінансування та не доведення відповідачем підстав, за яких рішення у даній справі не виконано за рахунок коштів передбачених бюджетами на 2022, 2023 та 2024 роки.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 02.12.2024 р. не свідчить про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.07.2022 р. у справі №340/3187/22, оскільки на час подання відповідного звіту повного відновлення порушеного права позивача не відбулося, тобто завдання адміністративного судочинства не реалізовано, а тому він не є звітом суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду в розумінні ст.382 КАС України, а тому не підлягає прийняттю.
За таких умов та керуючись приписами ч.2 ст.382 КАС України, суд вважає за необхідне встановити відповідачу новий строк для подання звіту.
Відповідно до ч.2 ст.382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст.245, 248, 256, 293-297, 382 КАС України, суд, -
Відмовити у прийнятті звіту про виконання судового рішення від 02.12.2024 р.
Встановити новий строк для подачі звіту про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 липня 2022 року у справі №340/3187/22 та зобов'язати Головне управлінням Пенсійного фонду України подати такий звіт протягом дев'яноста днів з дня набрання законної сили ухвалою про встановлення нового строку для подання звіту.
Копію ухвали направити сторонам.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання її суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня складання такої ухвали.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. ДЕГТЯРЬОВА